Jump to content
Sign in to follow this  
emilian_anghel

Motorul De Matiz Pe Tico?

Recommended Posts

Salut

 

Stie cineva daca se poate pune motorul de matiz pe tico ... ? Am inteles ca ar fi ceva probleme la omologare.

Share this post


Link to post

Si noi am inteles ca e fix acelasi tip de motor :)

Share this post


Link to post

E doar in mare acelasi motor pentru ca nu exista Tico cu injectie. E posibil k motorul de Matiz sa fie omologat ca un cu totul alt motor si atunci ce te faci?Dai o spaga, faci rost de o pila si te scoti de un "MaTicozaur. As fi chiar curios ce ar iesi

Edited by raven84

Share this post


Link to post

ar iesi un tico cu o noua viata, o masina practica... acuma depinde cat costa motorul de matiz.

Share this post


Link to post
ar iesi un tico cu o noua viata, o masina practica... acuma depinde cat costa motorul de matiz.

 

Motorul se gaseste la desmembrari. Este cineva ce se ocupa pana nu de mult cu tico cand predominau pe taxi in Craiova. Acum aduce matiz espero logan si altele. Le aduce cu tir ul, intregi sau bucati pentru piese.

Share this post


Link to post

Voi aveti idee cate modificari trebuie facute pentru a pune un motor cu injectie in locul unuia clasic, pe carburatie?

Share this post


Link to post
Voi aveti idee cate modificari trebuie facute pentru a pune un motor cu injectie in locul unuia clasic, pe carburatie?

 

Chiar asta a fost scopul acestui subiect ... cum sa punem injectia la tico.

Share this post


Link to post

Si cam care ar fi imbunatatirea in cazul unei injectii versus carburator pe tico?Putere mai mare..consum mai mic..etc.E chiar atat de bun sistemul de injectie la matiz?Am vazut si eu un tico mai demult care arata dubios sub capota..

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Ieşi mai 'efitin dacă iei direct un Matiz. Şi când zic "ieftin" nu iau doar banii în calcul ;)

Share this post


Link to post
Voi aveti idee cate modificari trebuie facute pentru a pune un motor cu injectie in locul unuia clasic, pe carburatie?

Cred ca nu au ... In primul rand ce te faci cu galeria de admisie ca nu prea vine nici de-a dracu, aia de Matiz e prea inalta. In al doilea, teoretic ar trebui sa consume ceva mai putin daca setarile interne ale softului ar fi fost programate pentru o masina mai usoara cu 200 de kg, deci in practica munca multa si degeaba.

Share this post


Link to post

Trebuie schimbata toata partea de sus a motorului(diametrul supapelor este mai mare la matiz) daca n-o trebui schimbat si blocul motor. Trebuie refacuta si instalatia electrica+montat ECU. S-ar putea sa nu incapa motorul de matiz sub capota(asta nu stiu sigur). Ehe, e de lucru.

Share this post


Link to post

Omu' a spus clar ca vrea sa puna tot motorul de Matiz, deci iese din discutie pe bucati. Motorul nu incape pe inaltime din cauza galeriei de admisie.

Share this post


Link to post

Motorul Euro2 de pe Tico nu e pe injectie?

Share this post


Link to post

Nu..e pe carburator.Foloseste un artificiu preluat de la instalatile de gaz auto pentru a controla emisiile de gaze.Cat de eficient este..nu stiu.Banuiesc ca au o putere dezvoltata mai mica decat cele noneuro.

Share this post


Link to post

Bun, ce presupune operatiunea:

1. grefat motorul si asezat fizic pe lonjeroane, eventual modificata capota ca sa intre. Modificate acceleratia, suportul cablului de ambreiaj. Se pot impune modificari ale carterului de ambreiaj pentru a se potrivi cutia de viteze. Se pot impune modificari ale timoneriei schimbatorului de viteze. Se pot impune modificari ale pozitiei radiatorului, confectionarea de furtune custom etc, confectionarea de galerie de evacuare custom, refacerea traseului de admisie a aerului. Posibil schimbarea baii de ulei (daca aceasta ajunge prea jos in urma montarii motorului, eventual si cu modificari ale sorbului pompei de ulei si scurtarea jojei de ulei.

2. Montat instalatie electrica de matiz, ECM, cu tot ce presupune, inclusiv mufa de diagnoza, cutii de sigurante, cablaje la senzori etc.

3. Omologare.

Acum, mai vrei sa faci modificarea? Ai posibilitatile tehnice si materiale pentru a o face? Merita investitia?

Share this post


Link to post
1.

 

Se pot impune modificari ale timoneriei schimbatorului de viteze. Se pot impune modificari ale pozitiei radiatorului, confectionarea de furtune custom etc, confectionarea de galerie de evacuare custom, refacerea traseului de admisie a aerului.

Ai uitat de catalizator+sondele lambda necesare motorului de matiz.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e necesar sa se monteze sistemul de injectie de Matiz pe Tico... Carburatorul lui e destul de bun, daca e curat si bine reglat... Faptul ca un Tico ingrijit poate obtine consumuri reduse (4litri/100 km extraurban si 5.5litri urban) spune multe despre eficienta lui.

Poate ca o idee interesanta ar fi sa se schimbe doar partea superioara a motorului: chiulasa, supape, arbore cu came, delcou. Aici ramane de vazut daca se potriveste la gauri galeria de admisie/evacuare de Tico pe chiulasa de Matiz. Teoretic, ar trebuie sa se potriveasca la modelul Euro2...

S-ar putea sa fie necesara modificarea aprinderii sau realizarea unui etaj adaptor. Nu stiu daca se potriveste delcoul (cu axul sau) de Tico pe axul cu came de Matiz Euro2.

Daca se potrivesc reperele amintite (galeria de admisie si delcoul de Tico pe chiulasa de Matiz), problema s-a simplificat. Nici nu mai e nevoie de omologare, intrucat blocul motor ramane cel original.

Oricum, ideea asta mi-a surâs si mie cândva...

Totusi, ceea ce am spus aici sunt consideratii pur teoretice. Nu imi asum riscul punerii lor in practica.

Mult succes!

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Cum sa ramana blocul acelasi? Pai schimbam motorul sau componente ale acestuia?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pai ideea e simpla: din cate stiu eu, blocul motor e acelasi la ambele masini si nu trebue sa-l schimbi. Nici nu trebuie sa modifici sistemul de prindere, tampoane, etc.

Eu propusesem o varianta de imbunatatire a puterii motorului de Tico prin schimbarea chiulasei, deoarece supapele (mai mari) si arborele cu came (cu fazele distributiei modificate) fac diferenta. Obtii putere mai mare cu modificari minime. Am citit undeva un articol scris de unul care a facut modificari la un motor de Suzuki Alto (supape, ax came) si a crescut puterea motorului. Da, e adevarat ca el a marit un pic si compresia. Uite aici: http://www.suzukituning.com/SuzukiTuning/A...iAltoTuning.htm

 

Inca vreo cateva informatii care sustin ideea hibridarii motorului:

- raportul de compresie e identic la Matiz si Tico (9.3:1)

- alezajul si cursa sunt indentice la cele doua masini (68.5 X 72mm)

- capacitatea cilindrica e aceeasi (796cmc).

Diferenta de putere intre cele doua motoare este data pe de o parte de sistemele de alimentare diferite, iar pe de alta, de ansamblul chiulasa/supape/ax came. De exemplu, inaltimea camei de admisie la Tico este de 36.13mm, iar inaltimea celei de Matiz este de 35.156mm. Combinatia supape mai mari+cursa mai mica a lor ar determina, cred eu, faptul ca la Matiz exista o umplere mai buna a cilindrilor, pastrandu-se turbionarea prin viteza mare a jetului de aer+vapori de benzina.

Marea intrebare este daca se potrivesc la gauri galeriile si delcoul de Tico pe chulasa de Matiz...

 

Sa montezi tot sistemul de injectie si apoi sa il omologhezi e... "nerentabil", cred eu.

Toate cele bune.

Edited by Kinetix
  • Like 1

Share this post


Link to post

Se nimeresc la gauri si galeria de admisie si galeria de evacuare si delcoul de Tico pe Matiz. In legatura cu blocul motor, fizic sunt identice, dar sunt stantate diferit, deci e nevoie de omologare de motor, nu de schimbare de motor, ceea ce este foarte scump.

Share this post


Link to post

smailmiami, multumim de informatie. Dar esti sigur ca "furca" de pe axul delcoului de Tico se potriveste pe terminatia axului cu came de Matiz?

 

Totusi, nu inteleg de ce se insista sa se schimbe si blocul motor (lucru care va necesita omologare) de vreme ce poate ramane cel de Tico pe loc si sa fie schimbata doar chiulasa echipata?

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

...

 

Salut

 

Ideea cu schimbarea motorului mi a venit cand am gasit aduse din afara mai multe Matiz uri.

In cazul in care se pot pune numai cateva elemente ar fi si mai bine.

 

Mi se pare mult prietenos pe injectie.

Insa nu mi place matiz ul. Tico de fata il tin ca imi place.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Kinetix, schimbarea anumitor elemente componente ale motorului de tico cu cele de matiz intra la imbunatatiri, nu la schimbatul motorului, asa cum este definit de colegul nostru in titlul topicului. Deci discutiile despre grefele de organe de matiz pe tico sunt cam off-topic.

Emilian, ai citit ce presupune schimbarea motorului sau fie si numai schimbarea sistemului de alimentare de pe carburatie pe injectie?

Share this post


Link to post

Mircea, probabil ca ai dreptate cu off-topicul.

Totusi, sugestiile mele au fost date intrucat, asa cum recunoaste si intitiatorul topicului, intrebarea a fost pusa fara o documentare prealabila. Nestiind ce anume presupune schimbarea completa a motorului si sistemului de alimentare, probabil s-a gandit ca o sa rezolve usor. Dar de ce sa te gandesti la o schimbare de motor daca cel original merge bine? Doar daca vrei mai multa putere. Intuind asta, am incercat sa sugerez o solutie mai economica de crestere a puterii si evitand omologarea.

Dar poate ca asta ar face obiectul unui alt studiu, expus si discutat pe un alt topic.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Colegii nostri polonezi de pe Ticoclub au facut treaba asta capota motorul avea un bosaj deasupra galeriei de admisie care arata oribil ! Dupa parerea mea singurele imbunatatiri care se vor facea simtite vor fi legate de consum ,nu cred ca merita !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...