Jump to content
Sign in to follow this  
scorpion

Serbia , O Destinatie Inca Putin Cunoscuta

Recommended Posts

Anul acesta impreuna cu prietenii , am decis sa petrecem 1 Mai muncitoresc in Serbia vecina . Ca atare , ne-am imbarcat in 2 Cielo vineri dimineata 3 familii ( cu cite un copil fiecare ) si ne-am indreptat spre tara vecina si prietena . Vama de la Gura Vaii ( linga Severin ) am trecut-o fara probleme deosebite , singura problema a fost ca eu a trebuit sa fac asigurarea carte verde , polita RCA de la firma OTP neacoperindu-mi cartea verde pentru Serbia .

Dupa oprirea de alimentare cu tigari , cafea , de la free-shopul romanesc ( la intoarcere nu mai ai acces acolo ) , am trecut podul si granita sirba rapid .

Am virat spre dreapta ,apoi , mergind pe drumul spre Belgrad , avind in dreapta Dunarea , iar in stinga Parcul national Djerdap , foarte intins .

Peisajul e superb , mai ales daca prinzi vreme frumoasa .

Ne-am cazat intr-o vila de vacanta la 40 km de granita pe malul Dunarii , pretul cazarii /noapte/ camera ajungind dupa negocieri la 70 roni /noapte .

Am vizitat apoi oraselul Donji Milanovac unde se gaseste un frumos hotel , foarte frecventat de sportivi pentru amplasamentul sau si terenurile de sport adiacente , iar apoi am mers la bilciul de la Miroc , un sat de munte .

Seara , bineinteles , nelipsitul gratar , stropit cu bere si tuica sirbeasca din partea casei .

A doua zi ne-am imbarcat in masini si directia Belgrad . In drum , ne-am oprit la cetatea Golubac , nu aveti cum s-o ratati , drumul trece chiar prin ea , autostrada , apoi cu GPS-ul pina la cetatea Kalemegdan , un monument deosebit , de unde am putut admira Belgradul de la inaltime , confluenta Dunarii cu Sava . Dupa vizitarea muzeului militar din incinta , am fost pe strada lor principala , unde magazinele de firma aveau preturi mai convenabile ca in Romania . Din pacate altceva nu am mai vizitat , alte muzee erau inchise ( era 2 mai ) .

Intoarcerea a fost pe acelasi drum , traficul putin ingreunat datorita unei intilniri a motociclistilor in zona .

A treia zi a fost de relaxare , de plaja la Dunare pe pontonul amenajat al gazdei .

La prinz ne-am rasfatat la un pret modic , cu meniu pescaresc servit la restaurantul local , ciorba de peste ( adevarata , nu din capete si cozi ) si somn la gratar .

Am promis sa revenim in vara pentru plaja atunci cind temperaturile in Romania vor fi peste 35 grade .

Voi reveni cu poze .

Share this post


Link to post

Interesanta excapada! Merita cateva zile macar de curiozitate.

Share this post


Link to post

A aparut soarele , am intins patura si am facut putina plaja .

Amanunte suplimentare doritorilor de escapade pot furniza pe PM sau mess .

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Daca tot ai pomenit de tuica sarbeasca, te rog sa povestesti si din amintirile mai vechi, dupa care rugam un moderator sa schimbe denumirea topicului: in loc de "o destinatie inca putin cunoscuta" propun "rakia connecting people"... prietenii stiu de ce. ;)

E de mentionat ca nu e UE, deci trebe pasaport... si nu e recomandabil sa treceti granita cu masina cu numar de MH, riscati sa fiti tratati ca "traficanti", adica stati la o coada imensa si sunteti puricati temeinic de vamesi. Ceilalti trec pe la CD fara sa aiba timp sa opreasca motorul... "aveti ceva de declarat?"... "nu"... "drum bun!"

Duty free sarbesc nu prea merita vizitat.

Peisajele sunt superbe, preturile la cazare si masa sunt super, preturile la imobiliare si linistea zonei te imbie sa te stabilesti acolo.

Share this post


Link to post

Am povestit in topicul acesta de deplasarea actuala , nu de cele anterioare .

Daca tot ai pomenit de imobiliare , pentru cei interesati , o vila la rosu cu teren de 300-350 mp ( inclusiv un garaj ) in satul de pe malul Dunarii ( 40 km de granita romana ) costa 10 k euro , negociabil ( vezi poza )

.post-3257-1242844435_thumb.jpg

Alte case complete , nu le-am vazut , dar gazda sirba zicea de 17-18 k .

Cit despre rakija , pot spune un singur cuvint :

Ziveli !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

40 de km de punctul de trecere, ca granita e la 40 de metri...

Share this post


Link to post

Revin aici , am fost iar in Serbia de revelion :

http://www.hotellepenskivir.co.rs/?lang=ro

Am ales varianta de cazare pentru 3 nopti cu pensiune completa ( mic dejun , prinz ,seara ) , costind 130 euro / persoana .

Distractia a fost la maxim , pentru cei carora le place muzica sirbeasca/banateana , organizatorii avind 2 formatii care au cintat alternativ , una dintre ele fiind de trubasi care au cintat in special piese ale lui Goran Bregovici .

In fiecare seara a fost petrecere , in timpul zilei , te puteai relaxa in piscina hotelului ( gratis ) sau juca biliard , tenis de masa in hotel ( preturi modice ) .

Mincarea a fost buna , chelnerii foarte atenti ,sirbii au incercat prin toate puterile lor sa ne faca sa ne simtim bine .

Singura problema pe care am avut-o la intoarcere a fost la masina , Opelul Meriva a luat o pietra in scutul motor cazuta de pe versanti pe asfalt , peste care am crezut ca pot trece fara probleme . S-a rezolvat dupa ajungerea acasa , dat scutul metalic jos , indreptat , remontat .

Vama am trecut-o fara sa prindem aglomeratie mare, vamesul a fost interesat doar de tigari si alcool cu care nu ne-am propus sa facem trafic .

Atentie pentru tigari , oficial nu ai voie sa introduci in Romania din tara non-UE decit 2 ( doua ) pachete de tigari !!!

Share this post


Link to post

recomand si eu tara vecina.recent am fost la un camping in zona tekija chiar pe malul dunarii.exista toate utilitatile:apa curenta, dus, wc si restaurante prin zona unde se poate manca la preturi rezonabile

Share this post


Link to post

Asa arata clisura dunarii in aceasta perioada a anului!Efectiv nu pot adauga alt comentariu!Pozele vorbesc de la sine!

post-14933-0-93575800-1330153888_thumb.jpg

post-14933-0-74168600-1330153920_thumb.jpg

post-14933-0-10520300-1330153931_thumb.jpg

post-14933-0-79247700-1330153970_thumb.jpg

post-14933-0-21002800-1330153999_thumb.jpg

post-14933-0-66192400-1330154028_thumb.jpg

post-14933-0-41961400-1330154116_thumb.jpg

post-14933-0-59919500-1330154191_thumb.jpg

post-14933-0-01497100-1330154211_thumb.jpg

post-14933-0-31578400-1330154252_thumb.jpg

post-14933-0-14509600-1330154342_thumb.jpg

post-14933-0-39714800-1330154363_thumb.jpg

post-14933-0-72543000-1330154385_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Avand in vedere unde e tekija te cred si eu ca recomanzi, eu nu mai trec cel putin 2 ani prin jaful ala de tara.

Serbia m-a invatat vara asta sa nu mai zic niciodata "drumuri proaste ca la noi nu mai sunt nicaieri". Dupa ce am evitat la limita vreo 6 radare, dupa ce am facut niste manevre ca in filme sa evit niste cratere uriase aflate pe banda 2 pe drum european, ultimii 80 km de drum erau decopertati complet, pe toate benzile, motiv pentru care am mers vreo 2 ore jumate cu viteza medie de vreo 30-40/h. Si imediat ce eram gata-gata sa ma opresc din injurat, surpriza mare- pe langa (sau inainte) de negotin (sper ca nu le incurc, ca nu le-am tinut minte denumirile) drumul era blocat si am fost obligat sa mai fac un ocol de vreo 30-40 km, pe un drum la fel de prost.

Mi-a luat in total vreo 14 ore sa traversez jaful numit serbia, intrand dispre novi pazar si iesind spre drobeta, in conditiile in care nu am oprit decat pt wc si unde s-a putut am mers 100 in orase si 140 in afara lor.

Share this post


Link to post

atunci cand era drumul decopertat cum zici tu se renova pt ca ei f rar peticesc, iar in ce priveste semnalizarile oraselor, serbia se incadreaza in randul tarilor civilizate in care nu esti obligat sa treci prin oras ca sa mergi de la un capat la altul.intr-adevar multe drumuri la ei sunt vechi dar niciodata nu am intalnit cratere in drum,chiar ma mir pt ca fac traseul pomenit de tine f des in drum spre kosovo si n-am intalnit asa ceva.in ce priveste radarele, eu zic ca sunt firesti la fel cum sunt la noi.singura diferenta este ca daca la noi am gasit variante sa le ocolim, ei nu folosesc detectoare (fiind interzise) si nici statii (cand i-am intrebat de statii ei au zis ca sunt oameni normali, nu au nevoie sa mearga cu 100 prin localitate).

 

Avand in vedere unde e tekija te cred si eu ca recomanzi,

 

nu am recomandat special tekija, acolo este o zona precum la noi nu exista pe malul romanesc!daca tii neaparat sa verifici distanta kilometrica normal ca nu voi recomanda cuiva de la chisinau sa mearga acolo pt 1-2 zile, dar pt cei ce se afla in tranzit este un loc demn de luat in seama!

Edited by ileana

Share this post


Link to post

Eu (si cei cu care eram in masina) am vazut putine semne, si din alea care sunt, o mare parte sunt scrise in alfabet chirilic, si includ doar nume de comuna probabil (care nu apareau pe harta). Extrem de putine semne erau ca la noi, sa indice Constanta cand esti in Bucuresti. Tot asa putine semne erau scrise dupa standarde europene, facandu-le si mai greu de observat/citit.

 

Urmand traseul indicat de google maps, am mai prins si in mijlocul tarii un drum blocat (decopertat si cu bolovani, n-am riscat sa intru pe el) si a trebuit sa intorc (m-am intersecatat cu vreo 12 masini de Romania pe bucata aia, deci nu eram eu dobitoc sa gresesc drumul).

 

Poate am prins eu o perioada proasta, sau poate tu stii alte drumuri. Dar daca pentru traversarea unei tari am nevoie sa-mi iau land cruiser si sa invat noi limbi straine, pentru mine tara aia intra in categoria "nu mai trec pe acolo".

Share this post


Link to post

Si eu am traversat asta vara Serbia, in drum spre Croatia-Bosnia. Nimic prin ce ai trecut tu, nu mi s-a intamplat. Drumurile au fost ok, indicatoare normale si soferi civilizati. Nu m-am ratacit deloc(traisca IGO), nu m-a oprit politia, nu am pus frane bruste care sa-mi trezeasca sotul adormit in dreapta imediat ce am intrat in Serbia. O singura problema am avut in Belgrad, pe al carui centura m-am invartit putin, fiindca era in constructie iar intrarile in oras nu erau toate deschise.

Pentru ceilati soferi din trafic, pietoni si chiar pentru tine, era mult mai bine daca te-ar oprin unul din cele 6 radare pe care le-ai evitat la mustata. Poate ti-ar fi luat din avantul celor 100km/h in localitate.

Share this post


Link to post

N-am fost prin belgrad, am fost mai prin est.

 

"Localitate" poate insemna si un camp pustiu cu 2 bordeie. Dupa ce criterii apreciezi tu ca am pus pe cineva in pericol? "Din principiu"?

 

Pot si eu sa ma lansez in afirmatii gratuite, si sa-ti zic ca pe principiul "femeia la volan e pericol orice ar face" ar fi bine pt toti din trafic sa-ti suspende permisul.

Edited by omurau

Share this post


Link to post

Vara trecuta am plecat dimineata pe la 8-9 de la un motel din Croatia la granita cu Serbia, am mers cu 120 pe autostrada pana la Belgrad, am traversat Belgradul prin centru, apoi lejer pana la iesirea de pe autostrada, dupa care am tinut-o cu 100 in afara si 60 prin localitati pana la Dunare, pe la pranz am ajuns in vama, unde am stat vreo 10 minute (pana m-am prins ca n-are rost sa stau la coada alaturi de cei de MH), am intrat apoi in Ro, am zis ca o iau pe centura de ocolire a Drobetei, dar nefiind gata, am intrat din nou in oras, am mers apoi pe drumul aglomerat pana la Craiova unde am ajuns pe la 3 dupa-amiaza, m-am ratacit prin Craiova ca se lucra prin centru, am stat vreo jumatate de ora in Craiova (cat am mancat la Mc), apoi iar pe drumul aglomerat pana la Pitesti, Petrom pentru plin (alimentasem ultima data pe la jumatatea Croatiei), A1 facut cu 100-120 (ploua torential si pe banda1 imi mai acvaplana si imi intra ESP-ul) si la 6 si ceva seara eram in Militari. De aici nu mai conteaza, am mai facut o ora pana in Salajan, fiind ora de varf.

Asadar nici vorba de enspe mii de ore ca sa traversezi Serbia, mai ales la vitezele cu care ai mers, care si mie mi se par foarte mari in conditii de drum necunoscut. Ca sa nu mai zic ca mi se pare enorm sa mergi cu 140 pe un drum plin de gropi, decopertat, etc. Ca nu sunt stralucite drumurile in Serbia, recunosc, si mie mi s-au parut cam nasoale dupa ce traversasem Italia, Slovenia si Croatia cu o zi inainte, insa nu mi-am rupt masina in nici o groapa, am putut sa merg foarte bine.

Daca vrei drumuri naspa, dute in Ucraina pe Reni-Izmail, in decembrie erau gropi si onduleuri de am agatat scutul la un Clio pe acolo, iar viteza maxima a fost 90.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

@omurau

Traseul Craiova - Novi Pazar facut asta vara, in iunie, in 11 ore (o masina + 2 motoare). Asta in conditiile in care am plecat de la hotelul din Craiova la ora 9 dimineata, ne-a luat aproape o ora sa iesim din oras pentru ca se lucra peste tot prin centru, dupa care am facut inca 3 ore pana la granita cu Serbia. In Serbia, cu exceptia unei portiuni de vreo 30 de km in care circulatia era deviata pe un drum foarte prost, toate au decurs normal. Ne-am oprit sa facem poze, ne-am oprit sa bem cafea, ne-am oprit sa mancam, ne-am oprit odata cu GPS-urile in mijlocul unui orasel din care ne-au scos pana la urma doi localnici foarte de treaba, am ratat iesirea de pe autostrada si-am mers 40 de km in plus (asta din vina noastra). Dar cu toate acestea am strabatut Serbia in 7 ore, mergand relaxat, intre aceleasi orase pe care le-ai pomenit si tu.

Nu contest ceea ce spui ca ai patit tu, dar parerea mea e ca ori ai avut tu ghinion de drumuri in lucru, ori n-ai nimerit pe cel mai "corect" traseu.

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Ca sa se clarifice acest aspect-

 

Vitezele mentionate au fost vitezele maxime in conditiile in care au permis drumul si vizibilitatea. Pe drumurile decopertate n-am depasit 50, ca n-am castigat masina la loto. NU am mers cu 100 prin orase gen azuga, NU am mers cu 140 pe drumurile decopertate.

 

Am mentionat vitezele respective sa ca se intelega ca desi am mers cat de tare mi-a permis drumul, starea generala a drumurilor a fost atat de proasta incat in total am facut foarte multe ore, si nu ca sa se genereze discutii inutile.

Share this post


Link to post

Anul trecut am trecut din nou prin Serbia , in drum spre Muntenegru ( dar despre Muntenegru voi povesti in alt topic )

Am fost pe traseul Craiova -Severin - clisura Dunarii-Pozarevac , apoi pe autostrada spre Nis - Kragujevac-Cacak -Uzice .

Am dormit o noapte in Serbia si la dus si la intors intr-o statiune de munte , Zlatibor , parerea mea ca din unele puncte de vedere poate fi comparata cu Poiana Brasov ( nu si al preturilor , destul de convenabile) .

Anul asta voi pleaca din nou in aceleasi tari , dar vreau sa ma opresc la dus in Mokra Gora - orasul lui Kusturica , plimbare cu mocanita planificata , iar la intoarcere in Sokobanja ( statiune balneo montana ) .

Nu am avut probleme cu politia sirba , am respectat regulile rutiere de bun simt si pe cit posibil viteza , din ce am vazut ei nu vineaza soferii pentru depasirea vitezei cu citiva km pr ora , in schimb pedepsesc aspru depasirea cu peste 30.40 km pe ora peste limita admisa sau calcarea liniei continue .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...