Jump to content
Sign in to follow this  
valicutul

Huruit Roata

Recommended Posts

am si eu o problema cine ma poate ajuta:

am un huruit la roata stanga fata in viraj spre stanga cand virez dreapta nu se aude nimic sau cand merg cu masina cu rotile in pozitie dreapta, am schimbat rulment stanag fata, rulmenti conici diferential ca asa au spus mecanicii, amortizor stanga fata si tot degeaba mecanicii se uita la ea si nu stiu ce sa ii faca :scarpin: .

Share this post


Link to post

Ai "rotit" si anvelopele stanga - deapta sau fata - spate?

Share this post


Link to post
Vreo bieleta?

 

Nu stiu, nu am obs. nici un joc!

Share this post


Link to post

Ce au zis mecanicii despre planetara?

Share this post


Link to post

Buna ideea de a schimba amortizorul pentru ca huruie roata.Ma mir ca nu te-au pus sa schimbi si farul pe partea stanga.In principiu,astfel de zgomot produs numai la viraj,se datoreaza unui cap de planetara.Rulmentul rotii face zgomot continuu,mai accentuat cand masina se lasa pe partea respectiva.Nu e obligatoriu ca sa fie si joc.In prima faza,este numai zgomot,pentru ca a sarit numai cementajul cailor de rulare.Jocul urmeaza mai tarziu.

Share this post


Link to post

Buna ideea de a schimba amortizorul pentru ca huruie roata.Ma mir ca nu te-au pus sa schimbi si farul pe partea stanga.In principiu,astfel de zgomot produs numai la viraj,se datoreaza unui cap de planetara.Rulmentul rotii face zgomot continuu,mai accentuat cand masina se lasa pe partea respectiva.Nu e obligatoriu ca sa fie si joc.In prima faza,este numai zgomot,pentru ca a sarit numai cementajul cailor de rulare.Jocul urmeaza mai tarziu.

 

sunet pe dreapta pe drum prost ce ar putea fi?am schimbat bieleta si nu e ea?ce altceva mai poate face zgomot?deci numai pe drum stricat se aude un sunet suplimentar sunetelor firesti! va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Marturisesc ca subiectul asta mi-a dat dureri de cap.toncanitul l-am avut si eu,de pe la 12000km.Intai mi-au schimbat flansele amortizoarelor,degeaba.Apoi au vrut sa schimbe bieletele antiruliu,dar le-am controlat eu inaintea lor si erau absolut in regula.Atunci mi-au pus amortizoare noi.A disparut troncanitul ala marunt pe pavaj,la viteza mica,dar la denivelari,continua sa troncane.Asa ca va trebui sa gasesc timp sa ma ocup singur de problema.Daca era asa de la inceput,ziceam ca asa e suspensia la masina asta.N-au mai ramas prea multe de verificat:bucsile barei stabilizatoare si cele la basculelor.La garantie au controlat de vreo 3 ori si de fiecare data au scris pe hartie ca nu s-au constatat jocuri in articulatii,dar voi verifica si eu.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Eu zic ca sunt bucsile barei stabilizatoare. Si la mine troncanea pana sa le schimb.

Share this post


Link to post

Rulmentul cand are un inceput de sfarsit huruie in viraje cand se lasa greutatea pe partea respectiva, e posibil decat in curbe ori pe stanga ori pe dreapta si in linie dreapta sa dispara zgomotul, dar la viteza daca iei usor de bolan sa se auda un huruit , asta e semn de rulment, numai ca trebuie depistat cu atentie ca poate sa huruie pe stanga si sa fie cel pe dreapta, sau cel mai recomandat ii schimbi pe ambi.

Share this post


Link to post

Salutare. Am si eu o oarecare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. La viteze mici, ex cand mergi cu a 2-a si masina face un oarecare balans mic se aude un zgomot infundat in dreptul rotilor din spate. Mi s-au spus ca ar fi de la flanse amortizor si rulmenti. Le-am schimbat. Face la fel. Nu imi dau seama ce ar putea sa faca. Mi s-au verificat si bieletele si doar cea de pe stanga are un mic joc , insa nu cred ca este in stare sa produca acel zgomot ca si cum cineva ar bate in podeaua masinii. E acel zgomot pe care il auzi de exemplu cand ti se loveste o piatra de podea Un zgomot putin infundat. Are cineva vreo idee. Masina are 33.000 km. un aveo sedan 2008 motor 1150 cm.

Sa fie cumva bucsile de la bascula. Poate acelea sa produca acel zgomot? sau bieletele? sau...

Va rog un sfat pt ca nu vreau sa schimb piese aiurea. Am dat deja vreo 250 ron pe flanse, rulmenti + manopera.

 

PS: cui ii trosneste pedala de ambrejaj, poate rezolva problema prin schimbarea cabului de ambreiaj. Eu asa am rezolvat.

 

Help pls.

 

Mersi

Andrei

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Am o problema cu un Daewoo Kalos hatchback.

Rulmentul de pe spate dreapta are camasa interioara crapata si huruie. Intrebarea mea este daca pot schimba numai rulmentii sau trebuie sa schimb si tamburul. Am fost la cateva magazine de piese si unul de dezmembrari si mi-au zis lafel ca trebuie schimbat tamburul. A mai patit cineva asta . Se pot schimba rulmentii??

Share this post


Link to post

mie greu sa cred ca nu ies rulmentii din tambur . nu exista .

Share this post


Link to post

Si totusi exista, dintr-un motiv foarte simplu: rulmentul nu se afla in tambur.

Share this post


Link to post

@vaseaapostol da se pot schimba doar rulmentii pe spate

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Am o problema cu un Daewoo Kalos hatchback.

Rulmentul de pe spate dreapta are camasa interioara crapata si huruie. Intrebarea mea este daca pot schimba numai rulmentii sau trebuie sa schimb si tamburul. Am fost la cateva magazine de piese si unul de dezmembrari si mi-au zis lafel ca trebuie schimbat tamburul. A mai patit cineva asta . Se pot schimba rulmentii??

 

Nu te juca cu siguranta ta daca zici ca e crapata camasa.

Daca un rulment a inceput sa huruie, el poate sa mai tina intr-adevar si zeci de mii de km, sau poate dintr-o data sa se sparga si atunci e nasol. E vb de noroc, dar daca zici ca e crapata deja camasa, riscul e mare de tot.

 

Recomand piesa noua

In buzau sigur iti aduc pe comanda rulmentul baietii.

. Nu poate sa coste o avere si in plus..la dezmembrai nu sunt chiar asa ieftine piesele incat sa zici ca sunt chilipiruri...de aceea in plus recomand piesa noua.

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...