Jump to content
Sign in to follow this  
nigro

Asigurarea Obligatorie RCA

Recommended Posts

210 pt Matiz pe an, la Asirom(rca-ieftin)

Share this post


Link to post

118,00 lei / 6 luni - ASIROM pentru Matiz. M-au trecut de la B2 la B3 la bonus.

Share this post


Link to post

205 ron/1 an pentru Matiz la Asirom.

Share this post


Link to post

243ron/an Carpatica Hyundai Accent lc 2004

 

287ron/an Euroins Suzuki Vitara 1995

 

 

Preturile sunt obtinute la societatea de brokeraj unde am un angajament de colaborare fara discount-uri.

 

 

Share this post


Link to post

Azi o cucoana (bineinteles) a dat cu spatele fara sa se asigure, intr-o curte interioara a liceului si mi-a zgaraiat bara din fata la Cielito in timp ce stationam. Nu e mare zgaraietura pentru -pentru unii, suficient de mare pentru mine. De la 3 metri nu se vede nimic dar bara trebuie vopsita.

A ramas sa facem "amiabila" . Problema e urmatoarea : asigurarea mea obligatorie a expirat acum 2 zile si abia astazi am facut-o, dupa incidentul asta. Deci intra in vigoare de maine. Bun : maine, cand ma vad cu ea sa faceam intelegerea aia amiabila, vom declara ( vrand nevrand) ca incidentul a avut loc azi, pe 16, zi care m-a prins fara asigurare.

 

E vreo problema in sensul asta? am inteles ca polita persoanei vinovate nu m-ar putea despagubi daca partea vatamata nu are la randu-i asigurare obligatorie valabila in ziua evenimentului. E adevarat?

Share this post


Link to post

Ca sa scap de cei doi asiguratori (euroins si carpatica), am ajuns la City Insurance. 122 lei/ 6 luni/ Tico/ B3/, fara reduceri speciale. Au tarife nitel mai mari, insa n-am auzit lucruri rele despre ei.

 

N-am avut, personal, nicio pb cu cei doi asiguratori, insa m-am jurat sa nu fac niciun fel de polita la ei.

Share this post


Link to post

Multumesc, Tomis.

Astept sa sune agentul BCR-ului ca sa faca dracu stie ce, sa-mi elibereze vreun grant de reparatie.

Se pare ca am sanse sa fie vopsita bara pe asigurarea aleia datorita faptului ca masina mea stationa - fapt inregistrat pe fisa de constatare amiabila ( foarte important). Daca era in miscare, adios.

 

 

PS. E foarte tare ca pe topicul "masina mea" se dau o multime de sfaturi si idei despre RCA, sanctionate pe drept de catre admini ca fiind off topic, dar pe topicul asta dedicat nu prea se arunca nimeni. :-?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

o multime de sfaturi si idei despre RCA

Am vazut undeva un sfat : sa aveti mereu in masina un formular "Constatare amiabila" (plus ce xerocopii mai trebuie). Nu am retinut de unde se poate lua, vad ca e colorat bine, am putea sa il printam singuri ?

Share this post


Link to post

Tre' sa ti-l dea asiguratorul cand faci RCA-ul.

Share this post


Link to post

Aviz amatorilor de asigurari RCA ieftine la firme obscure cu sediul intr-o rulota.

 

Un mic accident cauzat de neacordarea de prioritate in care a fost implicat un amic s-a soldat cu pagube modeste (cateva dungi pe portierele unui Renaul Clio). Acesta a propus ca avaria sa fie rezolvata prin metoda intelegerii amiabile, cu atat mai mult cu cat amicul nu si-a declinat responsabilitatea. La auzul denumirii magice si rezonante ale asiguratorului - CARPATICA, pagubita a facut "atac de panica" invocand invariabil solutionarea daunei pe CASCO. Urmarea? Drum la PR, emiterea unui PV pentru CASCO, permis suspendat 60 de zile si amenda, cu posibilitatea redobandirii prin examen. In perspectiva se intrevede si un regres al asiguratorului pagubitei contra amicului pentru recuperarea daunei daca CAAAARRRPATICA face mofturi. Sa speram ca nu. [-O<

Interesant, nu?

Share this post


Link to post

Absolut corect si firesc, eu tot asa as proceda. Poate, de frica asta, se va reduce numarul celor care-si fac astfel de polite.

Share this post


Link to post

Pai de unde sa stie lumea unde sunt politele nasoale ? La firmele cu punct de lucru la o masuta iti poti face RCA si la cei mai tari asiguratori.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Aviz amatorilor de asigurari RCA ieftine la firme obscure cu sediul intr-o rulota.

 

Drum la PR, emiterea unui PV pentru CASCO, permis suspendat 60 de zile si amenda, cu posibilitatea redobandirii prin examen. In perspectiva se intrevede si un regres al asiguratorului pagubitei contra amicului pentru recuperarea daunei daca CAAAARRRPATICA face mofturi. Sa speram ca nu. 63000000.gif

Interesant, nu?

 

 

La Casco merge sa te prezinti cu formularul de constat amiabil. Daca e ok completat si reiese clar cine este vinovat , nu ai treaba. Daca ai fransiza, si accidentul nu e din vina ta, nu o mai platesi. Se face regres automat pe polita RCA a vinovatului.

Share this post


Link to post

Pai de unde sa stie lumea unde sunt politele nasoale ? La firmele cu punct de lucru la o masuta iti poti face RCA si la cei mai tari asiguratori.

Toata lumea stie de euroins si carpatica

 

La Casco merge sa te prezinti cu formularul de constat amiabil. Daca e ok completat si reiese clar cine este vinovat , nu ai treaba. Daca ai fransiza, si accidentul nu e din vina ta, nu o mai platesi. Se face regres automat pe polita RCA a vinovatului.

 

Da' de ce sa platesc fransiza? Nu e adevarat ca daca nu e vina ta nu o mai platesti, stiu sigur asta.

Si alta data sa nu se mai uite la 50-70 ron/ an si sa-si faca o asigurare ca lumea.

Edited by BZN

Share this post


Link to post

La Casco merge sa te prezinti cu formularul de constat amiabil. Daca e ok completat si reiese clar cine este vinovat , nu ai treaba. Daca ai fransiza, si accidentul nu e din vina ta, nu o mai platesi. Se face regres automat pe polita RCA a vinovatului.

 

Si da si nu...ambiguu ca la noi.

Adevarat ca nu platesti fransiza.

 

 

Accident fara vatamari corporale

 

A avut loc un accident. Din fericire, nimeni nu a patit nimic, insa masina este lovita. In acest caz, cel mai important lucru este sa te deplasezi intr-un loc sigur, evitand pericolele suplimentare sau producerea altor avarii

  • In acest caz mergi la Politie in termen de 24 de ore pentru a anunta producerea accidentului sau daca se indeplinesc conditiile completeaza formularul de constatare amiabila de accident.

Constatarea amiabila de accident

Incepand cu 1 iulie 2009, conducatorii auto implicati in accidente usoare (fara vatamari corporale) au posibilitatea unei proceduri alternative de constatare a daunelor inregistrate, fara a mai fi nevoiti sa apeleze la serviciile de constatare efectuate de catre reprezentantii Politiei Rutiere: Constatarea amiabila de accident.

Pentru accidente intamplate pe teritoriul Romaniei, poti recurge la Constatarea amiabila:

  • indiferent de locul producerii accidentului: drumuri publice, drumuri inchise circulatiei publice, diverse incinte etc.
  • daca in accident au fost implicate doar doua autovehicule;
  • daca din accident au rezultat doar pagube la cele doua masini autovehicule.

Aceasta procedura este optionala si ofera conducatorilor auto posibilitatea de a completa impreuna si de a depune, ulterior, la companiile de asigurari, un formular tipizat: Formularul de Constatare amiabila.

Atentie! Completarea formularului nu reprezinta o recunoastere a raspunderii conducatorilor auto, ci un cumul de evenimente si fapte ce va contribui la solutionarea dosarelor de dauna. Acest document ii permite asiguratorului sa stabileasca vinovatia conducatorilor auto implicati in accident si pagubele produse.

CASCO Alliantz

Share this post


Link to post

Zilele trecute, dupa incidentul relatat, agentul m-a intrebat la ce firma vreau sa-mi inchei RCA-ul pentru Cielito.

Ranjind cu subinteles, mi-a spus de Carpatica si Euroins ca ar fi cele mai ieftine, circa 340 pe an. L-am intrebat pe sleau daca am fata de fraier. S-a balbait un pic si mi-a pus in fata oferta Astra pe care am acceptat-o pe loc, parca vreo 430 pe an.

 

PS. Nici acum nu am aflat daca in calitate de victima STATIONARA este necesar RCA-ul la data producerii evenimentului pentru acordarea despagubirilor.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Alliantz

 

Matiz 1 an - 443 lei

Superb 1 an - 627 lei

Share this post


Link to post

PS. Nici acum nu am aflat daca in calitate de victima STATIONARA este necesar RCA-ul la data producerii evenimentului pentru acordarea despagubirilor.

 

NU este nevoie, sigur! Fratelui i-a fost avariata masina in parcare, a fost despagubit fara nicio discutie. La momentul respectiv nu avea RCA valabil, masina aia iese foarte rar in trafic.

 

LE

 

Legat de plata fransizei, am inteles ca nu toti Asiguratorii procedeaza la fel. Allianz si Generali nu o percep, in schimb Omniasig si BCR, da.

Lista nu este inchisa, mai pot fi si altii, in ambele tabere. :)

 

Cel mai bine e sa se consulte contractul.

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Cand faci cea mai ieftina RCA este clar (voluntar) ca iti bati joc de cel pe care, involuntar, il vei lovi.

Share this post


Link to post

Asa cum a spus si @BZN, nu este necesar sa ai RCA in calitate de victima.

Share this post


Link to post

Zicea pe net un jurist ca daca accidentezi din vina ta o masina si RCA-ul tau nu vrea sa plateasca toata paguba, esti bun de plata ca persoana fizica. Sa nu uitam ca daca spre exemplu' sar airbaguriile cu bord cu tot (la masina lovita din vina ta) e cel putin 10.000-15.000 ron reparatia. Asa ca io personal nu ma bag la cel mai ieftin RCA.

Share this post


Link to post

Nu exista asa ceva, chiar am lovit pe cineva si omul a ramas in gaura cu 2000 ron pe care a vrut sa-i recupereze de la mine iar avocatul lui i-a spus ca nu are nici o sansa, ma poate da in judecata dar nu are nici o sansa de castig .

 

Problema nu este unde iti faci RCA-ul ci unde iti repari masina, daca esti absurd si vrei numai la reprezentanta pt ca vorba aia oricum o repari pe banii altuia s-ar putea sa te pacalesti, cel mai bine mergi la un service mai mic dar serios si nu ai nici o problema de acest gen pt ca asiguratorul va plati pana la fiecare banut, mai putin Carpatica si Euroins pt ca aia sunt mai cu mot .

 

RCA ASIROM (de vreo 5 ani fac numai aici) Volvo XC70 350 RON/6 luni si V70 300RON/6luni, 50 lei penalizare la XC70 pt ca a avut accident, de parca masina a facut accident si nu soferul :D

Share this post


Link to post

Sa evitati Carpatica.Sunt cei mai neseriosi!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...