Jump to content
Sign in to follow this  
smailmiami

Specificatii Geometrie Roti Cielo

Recommended Posts

In manualul de raparatie se spune la un moment dat ca unghiul de cadere pe puntea fata la Cielo trebuie sa fie -25'+/- 45', iar pe puntea spate -1 grade ~ 0 grade.

Cum interpretez aceste date ? Adica pe fata unghiul poate fi ori -70', ori 20', sau orice valoare intre -70' si 20' ? Iar pe spate oricat intre 1 grad si 0 grade ? Este corect asa ?

Cel mai mult ma intereseaza pentru fata. Multumesc in avans pentru orice lamurire.

Share this post


Link to post

La toate masinile valorile sint date ca o valoare de referinta (optima din punct de vedere al constructorului) si un offset, o abatere admisibila in plus sau in minus. Deci, raspunsul este ca oarecum valorile pot fi oricare din intervalul ala mentionat de tine. In realitate este bine sa fi cit mai aproape de jumatatea intervalului, adica la valoarea aia optima ;) .

 

In plus, valorile din stinga trebuie sa fie cit de cit corelate cu cele din dreapta.

Share this post


Link to post

Diferenta poa' sa fie de maxim 1 grad zice in manual. Deci idealul ramane acel -25'. Mersi.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Revin pentru o lamurire. M-am mai interesat si mi s-a spus ca idealul pentru unghiul de cadere fata la cielo este -0.25 adica "minus 0 grade si 25 minute". Cine poate emite un "educated guess" despre cat ar trebui sa fie unghiul de cadere cu motorul si cutia date jos ? Adica daca cu motor si cutie cadere ar trebui sa fie -0.25, cat ar trebui sa fie aceasta cadere fara motor si cutie ? Eu imi dau cu parerea ca ar trebui sa fie 0 sau maxim +0.10 ...

 

N-as vrea sa pun motorul si cutia pe ea, sa merg la unghi si daca mai este nevoie se modificari sa trebuiasca sa le dau iar jos ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Am si eu o problema la un cielo, imi uzeaza mult roata spate dreapta pe interior. Am fost sa verific unghiurile iar pe spate unghiul de cadere este de -2,13 pe stanga si -1,29 dreapta, iar ungiul de convergenta este +0.50 stanga, respectiv -1.75 dreapta. Care ar putea fi cauza? ce as putea sa schimb? Masina e din 2006, are 100k km si nu a suferit nici un accident

Share this post


Link to post

Poate s-ar putea rezolva doar cu o fuzeta noua,daca nu,o punte noua.

Share this post


Link to post

Deja pe ziua de azi am fost sfatutit sa schimb: bucse, arcuri, telescoape, fuzete sau chiar toata puntea. :) mai astept si alte sfaturi

Share this post


Link to post

Ce anvelope ai? Janta e ok?

Share this post


Link to post

Deja pe ziua de azi am fost sfatutit sa schimb: bucse, arcuri, telescoape, fuzete sau chiar toata puntea. :) mai astept si alte sfaturi

Fiind dintr-o bucata nu are nici un sens sa te gandesti la arcuri sau telescoape. Are o singura bucsa care poate fi inspectata vizual daca este ok. Daca ar fi ceva de schimbat la prima vedere, ar fi puntea. Daca nu ma-nsel la Cielo fuzeta este dintr-o bucata cu puntea.

Share this post


Link to post

Asta-i de Cielo, fiind model nou, banui ca-i demontabila.

post-20861-070320400 1295131129_thumb.jpg

Share this post


Link to post

jentile sunt ok, cauciucurile goodyear. O sa ma duc saptamana viitoare intr-un service daewoo sa vad sigur care ar fi problema. Sper sa fie bucsele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...