Jump to content
Sign in to follow this  
magaluco

Chevrolet Cruze

Recommended Posts

offtopic: Acum tocmai o sa fac revizia la Kalos, ca n-am reusit sa-l vand, dar mai mult de juma de an nu crek il mai tine tata. Il mananca in palma sa-si ia altceva. Pana acum era Dodge Avenger in plan, dar tocmai m-am decis "sa-i fac timp" sa incerce un testdrive pe Cruze :rock: :rock: :rock:

Share this post


Link to post
[...] e o reteta facila de marketing, are succesul asigurat, [...]

Compania care face masina asta este o SOCIETATE COMERCIALA, care vinde un produs proiectat sa se plieze cat mai bine pe tendintele actuale. Tot ei au facut si Chevrolet Kalos, care nu este chiar un reper in industria auto, ci dimpotriva.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Ne-am trezit nervosi, combatem gusturi ?

Share this post


Link to post
Ne-am trezit nervosi, combatem gusturi ?

Well, o companie auto nu e Michelangelo sau Donatello. Deseneaza si ei ce s-ar vinde mai bine, chiar cu statistica in mana. Sa nu uitam ca pentru noul Matiz chiar s-a facut un poll pe net ... HHR-ul, care mie mi s-a parut interesant, nu s-a vandut deloc bine in Romania. Deci poti avea altfel de pretenti de la o societate comerciala privata in afara de acelea de a produce un "ceva" care sa se vinda bine ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Sa scotocesti bine prin cotiera :) o sa ai o surpriza, sun capacelele alea mici dreptunghiulare o sa gasesti si intrarea aux pt sistemul audio ;)

Share this post


Link to post

Arata mai bine decat ma asteptam.

Daca Lacetti il consideram banal, asta e chiar interesanta.

Sper sa fie si rezistenta in timp, mai ales partea textila de pe bord.

Sper sa faca si o varianta SW.

Share this post


Link to post

Frumoasa foc,culoarea e superba.Arata bine rau,sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente neplacute.In rest bine ai venit si multa bafta. :thumbl:

Share this post


Link to post

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos. Foarte bun pretul. :)

Share this post


Link to post

Foarte faina masina, imi place mult si ii sta demential pe negru. Peste o saptamana sper sa ajung sa o vad si eu in plastice si tabla, impreuna cu tatal meu in zona ploiesti, poate ii face cu ochiul masina.

 

Am si eu o intrebare: butonul de la comp de bord unde este amplasat?

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare: butonul de la comp de bord unde este amplasat?

 

Pe maneta de semnalizare

Share this post


Link to post

Dupa indelungi asteptari, am reusit sa ma sui intr-un Cruze si am constatat ca ... mici probleme pentru dimensiunile mele :( Scaunul soferului ma "inteapa" pe la sunculite si ... nu intru in spate decat daca depun ceva efort si dau cu capu' de cateva chestii. Pacat de ea ca-i frumoasa foc (gustul meu). Tre' sa ma gandesc la ceva mai ... mare :(

 

Scaunele si bancheta spate mi s-au parut mai incomode decat cele de la Nubira, in rest ... numai de bine.

 

Sper sa o plimb zilele astea, pentru ca baga una pe test-drive cei de la Radacini ...

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si ea pe tine!

Share this post


Link to post

E frumoasa rau!!! Singura masina noua scoasa care mi-a placut de multa vreme, la un pret foarte acceptabil.

Felicitari si cum ai grije de ea asa sa aiba de tine!!!

Share this post


Link to post

O curiozitate am si eu: vad ca masina are 1285 kg (fara incarcatura) si un motor de 1.6 de 113 HP. Nu e cam submotorizata? Cum se simte la condus?

 

P.S. sa nu-mi ziceti ca "fata de Loganul de 1.4 e racheta", ca asta imi imaginez si singur. Insa intreb pentru ca vad ca e singura motorizare disponibila in ro, iar mie mi se pare cel putin anemica.

Share this post


Link to post

Brainiac, primele aduse au fost cu motoare de 1.6. Masina se poate comanda cu 1.8 benzina - 141 CP si 2.0 diesel - 150 CP. Cei care le-au testat p-afara zic ca dieselul e cel mai bun motor pe ea.

Share this post


Link to post

S-a vandut deja si cu motor de 2.0 in RO.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.

Share this post


Link to post

Capisci. Insa mie asta tot submotorizata mi se pare :) . Motorul ala de 1.8 pare ceva mai aproape de ce-i trebuie, chiar daca cei 141 de cai cred ca sunt doar pe hartie, ca vad ca la suta ajunge in peste 10.5 secunde (bine...o fi si vina cutiei aici).

Oricum, daca omului i-a placut...e foarte bine.

 

@magaluco - sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, n-am intrebat cu rautate sau ca sa-ti diminuez placerea achizitiei, sunt doar curios, pentru ca pretul nu mi se pare deloc mic pentru dotarile si motorizarea ei, iar eu, personal, nu vad nimic atractiv la masina asta.

Share this post


Link to post

Brainiac, cea cu motorul de 1.8 face suta in fix 10 secunde iar cea cu motorul de 1.6 in 11.8 secunde(acceptabil pentru un user normal). Pretul nu este tocmai mare pentru dotarile ce le are, 12.500 de euro nu mi se pare mult pentru o masina cu dimensiunile ei.

Share this post


Link to post
Brainiac, cea cu motorul de 1.8 face suta in fix 10 secunde iar cea cu motorul de 1.6 in 11.8 secunde(acceptabil pentru un user normal). =))

 

:o fftopic: Faceti o analiza atenta a fiecarui detaliu, a fiecarui procent de paramentru si imi pun o intrebare fireasca. Cum le explicati s-au mai exact, cum le demonstrati celor de mai jos diferentele de care faceti atata vorbire? Cu siguranta ca sunt alte detalii care deosebesc semnificativ Cruze de alte modele concurente, dar proba de demaraj ... :scarpin:

post-2099-1242313088_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Caracteristici / Motor 1.6 i 113 CP 1.8 i 141 CP 2.0 VCDi 150 CP

Acceleraţie 0 - 100 km/h (s) : 12.9 11.5 8.7

 

Asta scrie pe site.

Nu incerc sa denigrez modelul si nici sa stric cheful omului. Ii ceream doar parerea vis-a-vis de motorizarea aleasa, atata tot. Si cum nu am alte informatii despre "vivacitatea" motorului, am zis de acceleratia 0-100. Sorry daca am fost inteles gresit :-? ?

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Brainiac, faptul ca ne exprimam o opinie, fie ea si contra, nu inseamna a ne jigni. Ideea este ca putem aduce spre comparatie la un model relativ modest, comun, reprezentat de Cruze alti parametri semnificativi. Putem vorbi despre confort, etajarea cutiei de viteza, silentiozitatea motorului etc, dar poate mai putin de "sprintul" ca si caracteristica definitorie.

Din descrierea unui coleg de forum mi-a ramas in atentie relatia dintre rapoartele de transmisie, viteza si rpm. Mi se pare ca aduce cumva cu Opelul Astra, care are nevoie de ceva mai multe rotatii pentru o anumita viteza. Altfel Cruze, o masina comuna cu usoare tendinte de a ingloba elemente moderne sau utile de la concurenta si luata la nivelul pretului de livrare cu toate optiunile, inclusiv garantia extinsa, merita atentia pentru cei 16200 E .

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Brainiac, timpii pusi de tine la benzinare sunt la masini ce au cutii automate.

Share this post


Link to post

Motorul de 1.6 - 0-100km in 11,8

Motorul de 1.8 - 0-100km in 10

Motorul de 2.0 diesel - 0-100 in 8.7

Cutiile fiind evident manuale.

Edited by zack

Share this post


Link to post

@tommy Am pricipit, recunosc ca nu m-am uitat cu atentie, mea culpa ^ :) ^

@safari Sorry, chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni :( . E adevarat ca nu prea ma pricep sa analizez o masina si din punctul de vedere al unui familist. Iar chestia cu placutul sau neplacutul...dpdv estetic nu-mi place, e o chestie strict de gusturi, nu cred ca s-a inventat masina care sa placa tuturor, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...