Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Radare Interzise

Recommended Posts

Casca unei motociclete se rostogoleste pe jos (si de fapt motociclistii sunt primii care merg tare) iar bicicletele ajung in sant. Poate oistea unei carute... Desi, daca stam sa ne gandim, ultimele doua nu ar avea ce sa caute pe un drum european dar deh, ar trebui ca administratorii drumurilor sa impuna chestia asta, doar ca nu aduce bani si e si mult mai dificila decat trosnitul soferilor cu radarul.

Share this post


Link to post
... D-voastra spuneati ca romanul incalca o regula deoarece o mai incalca si altul. Eu sunt de parere ca romanul, in principiu, daca incalca o regula nu o incalca din principiu, ca asa este el facut, ci o incalca deorece nu poate face altceva, regula fiind deci stupida. ...

 

Romanul incalca regulile din pricipiu si pentru ca poate. In mod surprinzator, in afara granitelor tarii romanul devine (in procent foarte mare) extrem de civilizat. Ca sa citez un prieten, daca e limita de 100km/h romanul merge cu 80-90 km/h, da 1 euro sa mearga la toaleta si sa nu isi faca treburile pe marginea drumului, arunca hartia la cosul de gunoi, respecta agentii de politie. Cand se intoarce in tara, acest comportament dispare. De ce? Pentru ca aici isi permite sa faca ce vrea, isi permite sa incalce legea, isi permite sa plateasca amenda pentru viteza, nu este cine sa-l amendeze pentru hartia aruncata la 2m de cosul de gunoi, pentru ca isi face treburile pe marginea drumului.

Spuneai ca 2-3 amenzi de viteza fac cat un salar minim pe economie. Imi pare rau sa iti spun dar nu e chiar asa. Tolin avea dreptate cand spunea ca romanul are bani. Pe roman

il doare mai mult punctele de penalizare decat banii dati pe amenzi. Daca suma amenzii pe care o poti plati in 48 de ore ar fi echivalentul salariului minim pe economie, cred ca altfel ar sta lucrurile.

Pentru ca tot ne legam de unde ajung banii incasati de la radarele fixe, tin sa spun ca noi bagam de buna voie banii in buzunarele privatilor. Conform zicalei "Nu e prost ala care cere ci e prost ala care da", nu avem de ce sa ne plangem atata vreme cat ne-o facem cu mana noastra.

 

 

...Daca vrem sa schimbam regulilele nu plangem pe un forum auto, ne plangem la cine face regula. Niciodata nu se va schimba o regula prin incalcarea ei...

 

Cum poti sa spui asa ceva maestre? Cum adica sa ne plangem celui care a facut regula? Sunt atatea proceduri si cai de urmat incat e mai usor sa ne plangem pe forum si sa intocmim petitii online fara niciun capatai. E mai usor sa dam din gura si sa ne plangem ca am fost sanctionati pentru "dreptul" nostru de a incalca regulile.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post
Desi, daca stam sa ne gandim, ultimele doua nu ar avea ce sa caute pe un drum european dar deh, ar trebui ca administratorii drumurilor sa impuna chestia asta, doar ca nu aduce bani si e si mult mai dificila decat trosnitul soferilor cu radarul.

 

In mod surprinzator, in afara granitelor tarii romanul devine (in procent foarte mare) extrem de civilizat.

Aveti amindoi perfecta dreptate, insa ideea e sa nu belim ochii la ce se intimpla afara, la cum se deruleaza traficul afara, la cum se comporta soferii in afara, etc, ci sa stam bine ancorati in realitatea noastra dimboviteana. In afara radarul chiar are rol de "netezire" a traficului si preventie, la noi, insa, radarul se adreseaza unei anumite categorii. Conexiunea este mai mult decit evidenta: ai masina si iti permiti sa sfidezi radarele FIXE ... ergo ai bani de dat. Hai sa zicem ca in primele zile de la amplasare "au surprins" insa dupa luni sau chiar ani locatiile sint bine stiute, nu mai zic de GPS. Toata povestea asta cu ilegalitatea mie mi se pare subiect de presa. Atentie, nu s-a legat nimeni de neindeplinirea unor cerinte metrologice, nu a avut nimeni de obiectat privind amplasamentul, deci nu functia radarului a fost considerata ilegala. Totul se reduce la sfinta spaga (care, probabil, nu a fost data sau nu a ajuns unde trebuie)

 

Ma bucur si eu ca au fost suspendate radarele (chiar si temporar) insa nu pentru ca m-as gindi ca s-a dat liber la raliu. Pur si simplu e o relaxare psihologica, a disparut Big Brother care imi sta in circa la drum lung. Sint de acord cu a merge cu +5 sau +10 in satele de pe DN1 sau alt drum E. Diferenta consta in auto-control. Daca majoritatea "ciupesc" 5 km, va garantez ca exista destui pusti care se suie la 18-19 ani in Loganul familiei si dau tare cu +120 prin localitati ... Mie de astia mi-e teama in primul rind: nu au experienta, n-au trecut prin situatii critice, simtul de anticipare nu este format, reactiile sint in formare, nu mai vorbesc de autocontrol. Sigur ca incidente urite poti sa ai si dupa 20 de ani de condus, dar novicii chiar sint carne de tun. Si mai trag si pe altii dupa ei :(

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Amenda pentru 82 km/h pe un sector unde limita este 50 de km/h este 350 ron!

Deci 3 amenzi echivaleaza minimul pe economie!

Share this post


Link to post

De cand este salariul minim pe economie 1050 RON?

Share this post


Link to post

350 / 2 = 175

 

175 * 3 = 525

 

Minimul este 600 ron...

Daca mai scazi si contributiile , ajunge pe la 475.

Share this post


Link to post

Scuze...am crezut ca te referi la pretul intreg al amenzii.

Share this post


Link to post

Cel de la Valea Plopilor(spre Ghimpati-Alexandria) era acoperit cu o folie de plastic :) In schimb radare si echipaje.

Share this post


Link to post

Zilele trecute am intalnit un radar fix la Sangeorgiu de Padure si am impresia ca l-am luat cu aprox. 65-70km/h indicati pe ceas.

N-am primit nimic acasa pentru ca asta s-a intamplat acum 3 zile insa as vrea sa stiu ce sa fac daca primesc. Mai sunt ilegale, se mai platesc amenzile?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Sunt oprite, nu mai inregistreaza.

Share this post


Link to post
Radarele fixe din 47 de localităţi au fost amplasate fără respectarea legii. Acesta este rezultatul verificărilor efectuate în 15 judeţe de Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice. Instituţia cere în instanţă anularea contractelor privind monitorizarea traficului rutier.

 

Şoferii care au fost amendaţi îşi vor putea recupera banii, dar numai în instanţă. Autoritatea a verificat peste 100 de localităţi şi a dat primăriilor amenzi în valoare de peste 530.000 de lei. Pe 24 aprilie, radarele fixe au fost suspendate.

 

 

Sursa

Share this post


Link to post

Stiu caz concret (coleg de birou) caruia i-a venit o amenda de la un radar din asta. Amenda a venit la 5 luni dupa "comiterea" faptei, timp in care camerele au fost suspendate. Omul a decis sa plateasca ca sa nu se trezeasca cu surprize mai tirziu.

Share this post


Link to post

Din cate stiu, contraventiile savarsite inainte de suspendarea radarelor nu se anuleaza.

Share this post


Link to post

Asa a fost si anuntat.

Share this post


Link to post

Asa a fost anuntat in cazul celor amplasate legal. In cazul celor amplasate ilegal (cele la care face referire Esperatul) nu vad de ce nu s-ar returna banii platiti aiurea.

@Salex - daca n-ar fi platit in urmatoarea luna, ar fi scapat. Amenzile se prescriu dupa 6 luni de la data comiterii infractiunii.

Share this post


Link to post

Salex, mie exact cu 2 saptamani inainte de a se anunta suspendarea camerelor mi-a venit scrisoare dinaia care intreaba cine a condus masina pentru ca a fost inregistrata cu xx Km/h de o camera din localitatea Y. Am trimis in cateva zile raspunsul ca eu sunt fericitul castigator. Eram mirat inainte de a afla ca au fost suspendate de ce nu imi vine amenda, de obicei erau foarte rapizi. De atunci nici ca a mai venit.

Share this post


Link to post
@Salex - daca n-ar fi platit in urmatoarea luna, ar fi scapat. Amenzile se prescriu dupa 6 luni de la data comiterii infractiunii.

 

 

 

...Amenda a venit la 5 luni dupa "comiterea" faptei, timp in care camerele au fost suspendate. Omul a decis sa plateasca ca sa nu se trezeasca cu surprize mai tirziu.

 

 

Daca nu platea, intra la executare silita.

Dupa 6 luni de la data constatarii contraventiei se prescrie aplicarea sanctiunii, adica intocmirea procesului verbal.

Procesul verbal (amenda) se prescrie conform reglementarilor recuperarii creantelor fiscale prevazute in codul fiscal.

 

 

P.S. Nu faceti confuzie intre contraventie si infractiune.

 

 

Asa a fost anuntat in cazul celor amplasate legal. In cazul celor amplasate ilegal (cele la care face referire Esperatul) nu vad de ce nu s-ar returna banii platiti aiurea.

 

 

Era vorba ca nu se mai aplica sanctiuni contraventiilor constatate dupa suspendarea radarelor. Contraventiilor constatate inainte de acest ordin, le vor fi aplicate sanctiuni. In fond, returnarea banilor sau anularea proceselor verbale se poate face numai prin hotarare judecatoreasca.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

@Esperatul: Vreau sa iti spun ca se mai intimpla si minuni. Am fost si eu "despistat" cu ceva viteza in Gura Raului, am primit cerere de denuntare a soferului. Se intimpla anul trecut pe 20 sau 21 Iulie. In August, am trimis datele, la 3 zile dupa ce am primit "invitatia". Pina in ziua de azi nu am primit amenda ;) . Deci, faputul ca nu ai primit-o nici tu nu inseamna ca oamenii s-au rusinat de ilegalitatea radarelor ci, probabil, dintr-o scapare. Ai avut noroc. Ca si mine, de altfel :D

Share this post


Link to post

Dupa cum bine stiti sau nu...DETECTOARELE DE RADAR, nu-si vor mai avea rostul.

De ce?Datorita faptului ca Politia Roamana, a fost dotata cu aparate radar (cinemometre) de ultima generatie, acestea nemai putand fii depistate de catre clasicele detectoare.

Edited by Mircea
Radare interzise iti spune ceva?

Share this post


Link to post

Amanunte?

L.E. Orice nas isi are nasul.Parerea mea.Se va gasi ceva sa le detecteze...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Domnu' detalii...daca e vorba de achizitionarea de 2000 de Loganuri cu superbenga radare, e fumata stirea :)

Alea merg instant-on din "fabrica" fara cascheta, punga de la biscuiti etc...

Inca te poti feri daca mergi cu iepurasul. Dar sigur o sa creasca vinzarile la statii :)

Share this post


Link to post

Politia intentioneaza sa reintroduca radarele fixe

 

"Directia Rutiera a initiat demersurile pentru reimplementarea radarelor fixe. Am avut probleme destule pe aceasta tema, am solicitat ca intreg cadrul care va reglementa aceasta activitate sa fie pus la punct de un grup de lucru multidisciplinar, deci nu numai politie si autoritati publice locale, ci mai multi factori care sunt implicati, mai multi actori care, in momentul de fata, activeaza in domeniul sigurantei rutiere. Aici ma refer si la Ministerul Transporturilor si la Ministerul Sanatatii - principalii actori in ceea ce inseamna siguranta rutiera', a afirmat Lucian Dinita, intr-o conferinta de presa sustinuta la Targu Mures.

 

Potrivit acestuia, vor urma reasezari, recalibrari si redimensionari ale aparatelor, astfel incat obiectivele privind reducerea numarului accidentelor rutiere si a consecintelor acestora sa fie indeplinite."

 

 

Inapoi la speedcams.txt, Waze, Trapster ... :lavolan:

Share this post


Link to post

Excelenta initiativa! Sper sa fie pus la punct si sistemul de calculare a vitezei medii a unei masini, intre astfel de 2 radare, pentru cei care incetinesc doar in dreptul lor.

 

 

Si daca tot ne aliniem la UE, ar trebui ca aceste radare fixe sa fie insotite si de camere video, care sa constate si alte contraventii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...