Jump to content
Sign in to follow this  
Dan_Iliuta

Ceasuri Matiz

Recommended Posts

@darky - la climatizare tragi pur si simplu de bec. Insa sa ai grija sa nu il spargi intre degete...

 

@dxr - la masina ta... da ... se potrivesc perfect ceasurile cu plasma (masina alba, cadrane albe, ce mai ai tu prin interior vopsit cu alb)... frumos lucrat :)

Share this post


Link to post

merci am reusit. am facut si poze da nu gasesc cablu de date cum il gasesc pun pozele :D am doar o mica problema nu imi lumineaza ledu prea bine la 180 si linia de sus de la benzina ... are cineva o idee cum sa rezolv :-?

repet ledurile pe care le-am pus seamana la intrarea in soclu cu becurile.

Share this post


Link to post

Schimbi LED-ul. Altfel, sa schimbi valoarea rezistentei de limitare a curentului prin ea (dioda) este mult greu, daca nu, imposibil (in cazul ca este cuprinsa in capsula). Pentru asa o lucrare, diodele luminiscente ar fi trebuit sortate.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

aleg prima varianta :D o sa mai caut niste leduri. ms de raspuns

Share this post


Link to post

Gata am revenit cu poze :D

 

post-16195-1217081348_thumb.jpg

 

post-16195-1217081364_thumb.jpg

Share this post


Link to post

A iesit interesant cu verdele ala... dar la mijloc la rosu acolo se vede o pata de la ledul ala cu lupa. Si la mine se vede la fel, numai ca ledurile sunt albe.

 

Offtopic: Ce sa-i fac eu la butonul asta ca nu se mai aprinde. Si odata cu el nu se mai aprinde nici becul de ceata si nici martorul din bord :| . Am scos releul, l-am pus la loc, becul din spate verificat...e a 2-a oara cand se intampla asta...prima oara l-au rezolvat mecanicii de la arrow ca dusesem masina cu alt scop si le-am zis dar am uitat sa ii intreb ce au facut.

Share this post


Link to post

@dxr - arata super - poti pune poze si pe verde?

Share this post


Link to post
Offtopic: Ce sa-i fac eu la butonul asta ca nu se mai aprinde. Si odata cu el nu se mai aprinde nici becul de ceata si nici martorul din bord :| . Am scos releul, l-am pus la loc, becul din spate verificat...e a 2-a oara cand se intampla asta...prima oara l-au rezolvat mecanicii de la arrow ca dusesem masina cu alt scop si le-am zis dar am uitat sa ii intreb ce au facut.

 

ms, vezi sa nu ai probleme cu firele, sau sa nu fie bine bagat in spate. am sa ma mai interesez  daca aflu ceva te anunt, utate si pe la sigurante. 

Share this post


Link to post

Acum ai atatea culori in bord incat zici ca ai curcubeu in bord. Mie sincer nu-mi place dar stii vb gusturile nu se discuta ;)

Share this post


Link to post

:o fftopic: asta e , vorba ta gusturile nu se discuta :D ...

Share this post


Link to post

Mie imi plac... eu astazi am facut tot bordul inclusiv aeroterma cu leduri rosii :) . Poze...maine daca se vad bine cu telefonul... camera a fost furata demult :)

 

PS: gasit problema cu becul de ceata... nu fixasem bine mufa in spatele butonului si cazuse...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Good :D pune si u niste poze, app daca ai rezolvat problema cu umbrele zi si mie pls

Share this post


Link to post

Salut!.....fiindca vreau sa imi pun si eu niste ceasuri sau leduri habar nuam ca nu ma pricep , vreau ceva cum are darky prima poza pusa mai sus, cea cu verde si rosu...e...eu zic asa cum fac rost de bani care vrea sa ma ajute, ii propun un tirg cinstit...zic asa: imi spune ce si de unde sa iau iar de montat prefer sa mi le monteze unul care a mai facut-o sa nu fac eu praf matizu la care tin atit...deci care vrea ma poate contacta la ... zztop_zztop8@yahoo.com ...si n-o sa ii para rau...o zi excelenta tuturor...

Share this post


Link to post

Cea mai simpla solutie...150 Ron si putina chinuiala la montaj

Share this post


Link to post
Am revenit cu pozele asa cum mi-a facut Domnul Soran iluminatul bordului... la clima culoarea rosu ( caldura ) nu se aprinde...nu se vede deloc,se vede doar partea albastra ( rece ) :wallbanger: in rest este cam ok

 

super tare frate, explica-mi te rog procesul de schimbare daca il stii, ce trebuie dat jos, unde se pun becurile, vreau sa imi pun si eu dar pe rosu :D

 

Am revenit cu pozele asa cum mi-a facut Domnul Soran iluminatul bordului... la clima culoarea rosu ( caldura ) nu se aprinde...nu se vede deloc,se vede doar partea albastra ( rece ) :wallbanger: in rest este cam ok

 

explica te rog procesul de schimbare, ma intereseaza si pe mn

 

 

Un pic umbre dar e ok...ce ziceti? Facut cu 3 leduri de pozitie :)
super tare vreau si eu, explica-mi te rog cum?

 

 

super tare bordu rosu, vreau si eu ( am o boala pentru culoarea asta).Explica-mi te rog cum ai facut>?

Share this post


Link to post

Cu bordul e relativ usor. Ai de ales... Dai consola centrala jos, dai suruburile de la kilometraj jos si ai spatiu o gramada sa te misti...sunt 3 socluri negre mari, unde bagi ledurile/becurile cumparate w5w(leduri de pozitie, semnalizare, ptr iluminat numarul, sunt toate la fel w5w). Sau poti sa nu dai consola centrala jos si bagi mana pe sub bord. Daca ai mana mare, te chinui un pic la becul pus in mijloc...eu cu 2 degete am reusit sa il scot si sa il pun la loc, dar eu am degete de pianist :P Ultima solutie nu o recomand decat daca stii unde sunt respectivele, ca daca nu stii, stai si orbecai... mai bine dai consola jos(4 suruburi), scoti suruburile de la kilomotraj (4), scoti ecranul transparent (e prins in clipsuri) si dupa scoti soclurile. Bine...ar mai fi varianta sa scoti bordul de tot, dar daca masina e noua si nu s-a umblat la kilometraj, nu are rost sa rupi sigiliul nu? Daca pui un pic mana la treaba e foarte usor, si nu prea ai ce sa strici daca stii macar sa scoti un surub cu grija...Numai bine!

Share this post


Link to post

Daca se monteaza LED-uri doar unde a avut masina becuri iese neuniform. Arata mai bine varianta originala! LED-urile w5w facute pentru pozitii au o amprenta a luminii care nu este gandita sa lumineze in dispersorul din panoul de bord ci intr-un far..deci multa munca pentru un rezultat demn de kitch ;)

Share this post


Link to post

Din acest motiv ies umbre in blocul cu ceasuri!

post-14331-1223370966_thumb.jpg

post-14331-1223370996_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tocmai de asta pui leduri concave, sau cu unghi mare de luminare, sau le slefuiesti/matuiesti un pic sa disperseze lumina... Normal ca la cele cu lupa ies umbre...Eu am incercat mai multe tipuri de leduri, si unele au iesit chiar bine...nu zic ca a iesit la fel cum iese la Dl Soran, cu dat ceasurile jos, bibilit etc... Dar nu am vrut sa rup sigiliul de la cablu de kilometraj. Eu zic ca a iesit ok, si sunt multumit... Apropo erau si becuri w5w vopsite rosu, verde etc... :)

Share this post


Link to post

LED-urile concave sunt facute sa lumineze spre spate, in oglinda farului spre exemplu. Becul se incinge destul de rau - vopseaua se crapa si cade in timp ca sa nu mai zic ca opreste o mare parte din fluxul luminos. Intradevar cine nu doreste sa rupa sigiliul nu prea are ce face...

Share this post


Link to post

Stiu ca becurile colorate nu au viata lunga pt. ca se decojesc...Ce faceti Dvs. cu leduri de calitate, am vazut cum iese...Intradevar, lucru frumos...dar la fel cum ati zis, cei care nu vor sa rupa sigiliu nu au ce face...Oricum eu am obtinut rezultate multumitoare cu leduri albe pastila (2 cu lupa, 1 fara), 6000 mcd chiar nu mai tin minte, facute de mine cu rezistenta, soclu frumos, leduri la 2 lei. Sigur cu un pic de efort si cu produse de calitate se obtine ceva si mai frumos...

Share this post


Link to post

Cam asa arata bordul meu,.... imi cer scuze ptr calitatea pozei... :)

 

http://www.pakwheels.com/images/forums/200...Wheels(com).jpg

 

Am vazut zilele trecute un chevy qq inmatriculat in Rep. Moldova. Si ma uitam in interior la ceasuri? Nu s-or potrivi?

 

 

am gasit o poza si mai buna cu bordul de la chevy QQ.

nu ar avea de ce sa nu se potriveasca la matiz,... dar de unde facem rost de asa ceva ??? :-?

post-6223-1223556969_thumb.jpg

post-6223-1223557947_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cumva un chevy qq rosu? :) Am vazut si eu unul rosu prin Cta asta vara...si al fel ma gandeam si eu :P De gasit...poate prin...Moldova ? :) ) Ca dimensiuni parea ca intra, dar probabil mai e nevoie de niste fire pt turometru, motorul o fi cel de 1.0, mufele poate or trebui adaptate... Cat despre prima poza cred ca sunt ceasurile cu plasma pe fond negru...Care nu prea ma omor dupa ele, dar arata mai bine ca cele pe fond alb...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Cumva un chevy qq rosu? :) Am vazut si eu unul rosu prin Cta asta vara...si al fel ma gandeam si eu :P De gasit...poate prin...Moldova ? :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...