Jump to content
Sign in to follow this  
Dan_Iliuta

Ceasuri Matiz

Recommended Posts

Ce trebuie să fac, să pot avea şi eu un bord, cel puţin asemănător ?

Share this post


Link to post

Lumina unui bord trebuie sa fie discreta pentru a nu afecta vederea periferica a soferului, nu sa-i lumineze fata spre a fi vazut de catre pietoane.

Share this post


Link to post

Pentru o imagine completa...

post-4840-1190810485_thumb.jpgpost-4840-1190810428_thumb.jpgpost-4840-1190810295_thumb.jpgpost-4840-1190810311_thumb.jpg

Share this post


Link to post

de ce este in stare omu' la plictiseala... :P

post-6223-1191229696_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Am revenit cu pozele asa cum mi-a facut Domnul Soran iluminatul bordului... la clima culoarea rosu ( caldura ) nu se aprinde...nu se vede deloc,se vede doar partea albastra ( rece ) :wallbanger: in rest este cam ok

 

 

user-offline.pngbishnitzaruldeci m'ar interesa si pe mine ceva asemanator, ma poti contacta si pe mine pe prv ??

Share this post


Link to post
Pentru o imagine completa...

 

sunt superbe. de unde pot face rost de asa ceva? eu am gasit ceva la 200 ron, o sa atasez o poza, dar astea mi se par mai tari

post-3995-1203510129_thumb.jpg

Edited by Mircea
Ce facem, citam si pozele?

Share this post


Link to post

M-am uitat pe forum si nu prea am gasit unde sa postez, asa ca am sa incerc aici, deoarece are legatura tot cu bordul.

Intrebarea mea este daca Matizul E are indicator pentru faza scurta (becul verde din bord). Am vazut pe SE si sunt curios daca E-ul nu are sau este al meu ars.

Share this post


Link to post

Al meu SE nu are indicator de faza scurta... ceea ce ai vazut tu este defapt indicatorul de la proiectoare, care se aprind odata cu pozitiile, daca le lasi mereu pe ON.

Edited by andrew

Share this post


Link to post
M-am uitat pe forum si nu prea am gasit unde sa postez, asa ca am sa incerc aici, deoarece are legatura tot cu bordul.

Intrebarea mea este daca Matizul E are indicator pentru faza scurta (becul verde din bord). Am vazut pe SE si sunt curios daca E-ul nu are sau este al meu ars.

nu are dar se poate aprinde becul din bord pentru lampile de ceata la prinderea fazei scurte

Share this post


Link to post

Mersi, m-am linistit, eu nu am proiectoare asa ca becul ala poate sa faca ce-o vrea el. Am intrebat deoarece la mai multe masini prin becul acela verde este semnalizata faza scurta si ma gandeam ca trebuie schimbat beculetul. Multumesc de raspunsuri.

Share this post


Link to post

Un pic umbre dar e ok...ce ziceti? Facut cu 3 leduri de pozitie :)

Share this post


Link to post

Zici ca esti pe "La rue rouge" :D

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
Un pic umbre dar e ok...ce ziceti? Facut cu 3 leduri de pozitie :)

 

Fara suparare dar arata ca dracu :(

Share this post


Link to post

Hai mai ca nu arata chiar asa rau :) ... E si calitatea pozei cam proasta (poza facuta cu telefonul)... dar intradevar sunt si ledurile cam slabute. In mare mie imi place cum arata mai putin umbrele alea care sunt din cauza calitatii ledurilor, dar mi se pare ok rosul ala, nu bate tare la ochi... Ma mai joc eu zilele astea cu niste leduri si vedem ce iese :D

Share this post


Link to post

Daca tot vrei sa ai lumina rosie in bord, baga si ceva verde prin masina ca sa amortizeze efectul.

Share this post


Link to post

Eu mi-am pus urmatoarele ceasuri de bord http://autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=3776 costa 150Ron si montajul ti-l faci singur pentru ca vin peste cele vechi ( indicat ar fi sa schimbi si limbile de la vitezometru benzina si apa si ledurile acelea galbene vechi din spatele bordului cu unele albastre care la fel se monteaza imediat).

Ca sa le montez mi-a luat fix o ora asa ca m-am cacait cu baietii la un pahar de vb si o tigare ;)

Share this post


Link to post

Arata binisor... dar am vazut undeva acelasi model pe negru si parca arata si mai bine... aveau si ptr cielo tot pe negru asa. Eu m-am mai jucat cu leduri... si acum acum ceasul de temperatura iluminat cu rosu (inclusiv acul), benzina spre full rosiatic spre roz...la gol alb, acul alb spre roz si vitezometrul cu acul albe. Dar am de la leduri in zona 50 si 120 doua zone mai puternic luminate...

Share this post


Link to post

stie careva unde gasesc si eu capisoane pentru becurile din bord la matiz ??

Share this post


Link to post

Incearca pe la magazinele daewoo sau prin tot felul de magazine din vitan. Mai sunt si becuri vopsite dar cred ca se ia repede. Poti sa incerci cu leduri tot de prin vitan w5w de pozitii parca sunt la fel... vin in seturi de cate 2.

00

PS. Leduri din alea am eu in bord si sunt ok... am avut rosii acum le-am combinat cu unele albe si a iesit binisor. Pretul era unde in jur de 80 de mii/ set parca dar daca cauti sigur gasesti si mai ieftine.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

oky ms sper sa ajung maine :D

Share this post


Link to post

Ideea e, daca nu ai cititi cu atentie pe link bordul este in doua culori albastru si verde. Si mie unu mi se pare kicios cu leduri cum ai zis tu la 50 si 120. Ce nu stii cand ai 50 vrei sa atentioneze?? Sau cand prinzi viteza max. apropo am prins aproape 170km/h recunosc eram in spatele unui golf 4 pe autostrada Bucuresti-Pitesti.

Nu eu zic ca ii total aspectul parerea mea, fiecare isi face cum vrea masina.

Share this post


Link to post

Chill...170 stai linistit ca am prins si eu...si nu eram in spatele cuiva... ci la vale :) ... Si dupa cum am zis mai sus... ledurile care le-am pus sunt de pozitii...si au lupa...si de aici si petele la 50 si 120. Astea cu leduri cu lupa albe convexe. Cu leduri rosii concave se vede mai mult decat acceptabil, lumina fiind raspandita uniform. Asta din cauza ca am vrut ceva simplu, sa nu dau un mil juma pe niste ceasuri cu alb, care am zis ca personal nu imi plac ca am masina rosie... rosu, alb, negru, gri, gri deschis prin interior mi se pare cam mult. In schimb am vazut ceasuri la fel numai ca pe negru si mi s-au parut mai ok.

Share this post


Link to post

in sfarsit mi-am schimbat si eu culoarea la indicatoare :D am sa pun niste poze maine :D dar am si eu o intrebare cum se scot becurile din soclu alea care lumineaza instalatia de climatizare :-? ca am tot tras si nu a vrut sa iasa. pls help

 

@banzay - merci pentru pont, am gasit leduri care au intrarea in soclu identice cu becurile.

Share this post


Link to post

Eu am tras cu dintii de acele becuri de la climatizare si au iesit. Ce leduri ai gasit si cat au costat?

Share this post


Link to post

Eu am avut mai multe etape: prima data am pus leduri albastre, a doua oara le-am schimbat cu unele alb-xenon, cu care nu am poze, si in sfarsit mi-am facut cadou o "plasma".

post-2313-1217003472_thumb.jpg post-2313-1217003520_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...