Jump to content
Sign in to follow this  
Dan_Iliuta

Ceasuri Matiz

Recommended Posts

Cam asa si la mine numai ca e o pata prea puternica pe la 140. Se vede foarte puternic acum, si nu sunt umbre, in schimb sunt zone unde lumina e prea puternica, nu am dat cu un pic de smirghel pe leduri. Am pus deocamdata un singur "led custom" facut din 3 leduri (cu unghi mare de raspandire a luminii) si o rezistenta de 120 kohm, dar o sa mai fac cand ajung din vacanta, si le incerc peste tot. Oricum mi-as lua si un alt bord sa fac niste incercari pe el.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

ceasurie m-au costat 1,5 mil si sunt super.are reglaj pt intensitatea lumini si are doua culori albastru si verde,dar fara limbi se vede urat sincer.nu se vad limbile si nici kilometrajul.limbile le-am facut rosi cu ajutorul unor leduri rosi de intensitate mare si cate o rezistenta.dar cine vrea sa faca asa ceva sa aiba mare grija cum pozitioneaza ledurile pe plexiglasul din spartele ceasurlo,i daca nu sunt puse cum trebuie nu lumineaza bine deloc.

Share this post


Link to post

Eu mi-am facut asa bordul, sper sa va placa, mentionez ca in scrumiera ledul este rosu iar la rotita aceea de la faruri este albastra urmeaza poze si cu ea.Astept impresii.Pozele sunt facute cu telefonul deci se vede aiurea rau.

post-3940-1229892560_thumb.jpg

post-3940-1229892575_thumb.jpg

post-3940-1229892592_thumb.jpg

post-3940-1229892714_thumb.jpg

post-3940-1229893013_thumb.jpg

Edited by CorteZ

Share this post


Link to post

Cel mai frumos curcubeu din interiorul unui Matiz :D Ma refer la ceasurile de pe stalp :)

Share this post


Link to post

Eu am schimbat becurile din borb cu niste leduri albastre si e exact albastrul de vw, mainr seara am sa pun si o poza.

Share this post


Link to post

Closcutza cum de la tine la aeroterma se vede alb? La mine tin minte ca era usor spre albastrui, folia de acolo avea un pic de albastru pe spate. De asemeni, mai luasem o comanda aeroterma si era la fel albastruie lumina.

 

Aveam inca un bord de matiz ramas prin casa si daca tot nu il voia nimeni am zis sa ma joc putin cu el... Am incercat doar sa iluminez acul, fara a incomoda mecanismul...si a iesit ceva ceva :) Pozele nu prea sunt calitative, dar se intelege cate ceva...

Share this post


Link to post

Probabil din cauza camerei. Oricum, ce am pozat este iluminarea stock, asa, sa va aduceti aminte cum era odata..

Share this post


Link to post
Cel mai frumos curcubeu din interiorul unui Matiz :D Ma refer la ceasurile de pe stalp :)

E matizu lui fratemiu ala :)

Edited by CorteZ

Share this post


Link to post

Sunt un pic offtopic dar rog mult pe cineva daca poate pune o poza cu un bec de bord la matiz si ma lamureste si pe mine daca de la becuri se vede albul clar sau de la folia de pe ceasuri

Share this post


Link to post

Becurile din bord sunt W5W ca cele de poziti. Becurile originale au un capacel colorat pe le , ca sa fie alb ori ii scoti capacelele ori pui niste becuri sau leduri noi :)

Share this post


Link to post

Notiunea de alb e una si notiunea de bec original fara capison albastru e galben, respectiv lumina de culoarea unui bec cu incandescenta. Alb adevarat se obtine doar cu LED-uri.

Share this post


Link to post

@mitzy_vip De unde ai luat foliile si daca ai pus leduri suplimentare? poti descrie procedura?

Share this post


Link to post

Cum se regleaza acele din bord la matiz. Am schimbat culoarea in bord si acele nu mai indica bine

Share this post


Link to post

am facut si eu o treaba

 

am luat 2 becuri de pozitie... led alb xenon...

 

am mers cu ele vreo 6 luni pana m-a remarcat un caschetos

 

am pus becurile normale la loc... apoi neavand ce face cu LED-urile...le-am folosit la iluminare ceasduri.. m-am chinuitceva, pe primul l-am schimbat usor... pe al 2-lea... abia l-am bagat.. cu degetele... al 3-lea led nu l-am mai avuit

 

culoarea led-ului e alb xenon... se vede... nemaipomenit... culorile sunt reale... neinfuentrabile... albastrul e albastru, albul e alb... etc...

 

sa ma mai duc sa mai cumpar si al 3-lea bec...

 

Dar as vrea sa fac treaba pana la capat.. sa pun led si la dispozitivul de reglat faruri pe inaltime, dar... si la aeroterma...

 

Dar.. cum dau aia jos.. de la aeroterma... ca sa am acces la becuri?

Share this post


Link to post

cum fac sa aprind becul din bord pentru semnalizare usi deschise? daca are cineva vreo idee, va rog.

Share this post


Link to post

salut cum a-ti scos mufa aia groasa cu sigiliu din spate de la tabloul unde sunt ceasurile de bord(becurile alea mari albe pur si simplu se inlocuiesc sau trebuie pistol de lipit)?si inca o intreabare cum se numesc becurile care lumineaza plansa de bord ca nu gasesc nicaieri rosii multumesc

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

Becurile care lumineaza ceasurile sunt tip W5W - nu vei gasi rosii sa si lumineze un rosu frumos si deasemenea nu vei putea lumina rosu chiar daca ai pune o sursa sa emita aceasta culoare pentru ca spatele cadranelor e bleo. Va iesi o combinatie nasoala de culori, mai urat fata de ce a facut fabrica, iar dunga albastra nu se va mai vedea deloc.

Share this post


Link to post

si atunci cei care au modificat luminozitatea cum au facut?

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

salut cum a-ti scos mufa aia groasa cu sigiliu din spate de la tabloul unde sunt ceasurile de bord(becurile alea mari albe pur si simplu se inlocuiesc sau trebuie pistol de lipit)?si inca o intreabare cum se numesc becurile care lumineaza plansa de bord ca nu gasesc nicaieri rosii multumesc

 

am avut si eu o nemultumire cu luminile din bord...se vedeau cu o lumina mult prea slaba...sigiliul nu l-am rupt si nu l-am scos...becurile daca poti sa bagi mana in spatele ceasurilor, dupa ce scoti mufele care le poti scoate, le prinzi de mufa si le rotesti stanga sau dreapta si vor iesi ca ele sunt prinse acolo printr-un fel de clips...becuri rosii nu stiu daca gasesi dar daca vrei sa se vada mai bine lumina poti sa inlaturi cauciucul colorat de pe bec, pt ca vei vedea ca are un cauciuc...dpdv personal se vede mai bine faca cauciucul ala colorat :P

Share this post


Link to post

ok ms deocamdata astept sa imi vina 2 becuri rosii pt aeroterma si apoi mai vad

Share this post


Link to post

Dupa aproape un an de teste am atasat versiunea finala a indicatorului de schimbare a vitezelor.

 

Explicatii pentru fiecare zona.

-minimul este intre 1900rpm (treapta de viteza 2)-2600 rpm (treapta de viteza 5)

-cerculetul decupat este la 3500rpm (cand urcati un deal sau depasiti trebuie sa fiti peste aceasta zona in treapta respectiva)

-maximul este la 4500rpm (nu ar trebui sa treceti de aceasta turatie atunci cand conduceti normal, economic)

-stilul de mers: accelerari ferme pana la 60km/h in oras, 90-100 km/h in afara apoi pastrata viteza (la urcarea unei pante nu se utilizeaza treapta 5 decat daca o poti urca cu viteza peste 100km/h); folosita cat mai mult frana de motor (se lasa in viteza si retrogradat la nevoie) atunci cand ma apropii de intersectie, semafor, masina din fata etc.

 

Rezultate:

-consumul mediu este 6,1l/100km, preponderent urban cu drumuri scurte (anul trecut am avut 6,5).

-motorul trage foarte bine in orice viteza, nici nu zici ca ai aceeasi masina, raspunde foarte bine la accelerari instant.

-sunetul este foarte placut peste 3500rpm iar motorul este calm la relanti (nu mai vibreaza asa tare ca inainte).

 

Documente utile:

http://www.gmclub.ro..._80#entry503027

http://cristiangabi...enzina-gasoline

 

Documentul este la scara 1:1, vector. Ce este cu rosu se decupeaza pe autocolant si se lipeste peste cadranul din bord.

Indicator schimbare viteze Matiz.pdf

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Cand am luat Matiz, am cumparat de pe Net o carte, ca sa pricep cum vine treaba. Autor polonez - K.Bujanski, probabil om de pe la fabrica lor, spune destule...

Viteze Maxime realizate: I = 39, II = 71, III = 111, IV = 141, V = 145.

Motorul :

Putere max. la 5500...6200 rpm.

Cuplu motor maxim la 3800 - 5200 rpm.

Consum minim la 3000...4000 rpm.

Recomandari pentru mersul economic :

Mergeti cu 3-4000 rpm. Sau, mai la indemana :

Folositi treptele de viteza astfel :

I = 13-22, II = 30-42, III = 48-67, IV = 67-92, V = 92-115.

Functie de conditii, rulati in treapta cea mai de sus.

Apropo : la mine a 5a merge pusa de la 90 kmh

Edited by tomis

Share this post


Link to post

modalitatea de schimbare a ledurilor de la ceasurile de bord si de la consola poate sa mi-o arate si mie cineva ? pas cu pas ma refer va multumesc

 

 

Edited by condrut21

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...