Jump to content
Sign in to follow this  
Sam Chuck Yin

Care A Fost Pretul Unui Tico Nou-nout?

Recommended Posts

Care a fost pretul de nou al unui autoturism Tico cu toate dotarile ?

Share this post


Link to post

In 1996 cand au luat ai mei tico-ul a costat in jur de 7800$

Share this post


Link to post

In 1998, varianta de echipare SX (A/C, eleron luneta, radio-cas daewoo, etc...)

a costat 7890 dolari. la cursul de atunci 1dolar=8300lei

Share this post


Link to post

Dupa calculele mele iese in jur de 6000 E (5930).

Acest raport ma interesa pentru a putea calcula procentul devalorizarii unui autoturism in x ani, in ceea ce priveste un Tico.

Edited by Florian Ciupitu

Share this post


Link to post

Pe atunci dolarul era peste euro, 1euro ~= 0.9USD in 97-98.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
In 1998, varianta de echipare SX (A/C, eleron luneta, radio-cas daewoo, etc...)

a costat 7890 dolari. la cursul de atunci 1dolar=8300lei

Foarte ciudat, pentru ca eu mi-am luat Tico in 1998, nou nout, de la reprezentanta Open Service din Iasi, si am dat 5850 USD pret final cu toate taxele incluse, pentru varianta cu toate dotarile. Si mai am si acum pe undeva factura in original. Erau doua variante de echipare, iar cea SL costa 4950 USD.

Edited by zet

Share this post


Link to post
Pare o diferenta destul de mare.

Dar trebuie sa tii cont ca USD era mai puternic pe vremea aceea decat "ecu" cum se numea euro pe vreme aceea. Un ecu, si mai tarziu un euro era aproximativ 2 marci germane (1.95 mai precis). Si cum eu castigam in 1998 in marci germane, de fapt pe mine masina m-a costat ceva mai mult de 12 mii marci germane, sau tradus pentru valorile de azi, ceva mai mult de 6000 de euro.

Share this post


Link to post

Acestea sunt preturile la Tico in euro si in usd. Cursul valutar pentru perioada acea il gasiti pe site-ul BNR.

post-4049-1241427020_thumb.jpg

post-4049-1241427036_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Moneda euro a aparut virtual in ianuarie 1999, si fizic, deci in moneda si bancnota, in 2002, deci nu mai faceti calcule in euro inainte de data aceasta.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Pai ai vazut lista de preturi pusa de mine cu preturi in euro, iar la 02.08.2001 conform BNR cursul era un 1 EUR=26190 lei.

Share this post


Link to post

Multumesc Lauryca pentru liste. Exista o diferenta foarte mare intre dec. 2000 si august 2001.

Share this post


Link to post

98 iunie 5900 dolari Tico SX.

Share this post


Link to post

Cat s-a depreciat Leganza de la 22000$ la 3500Euro doar in 10 ani! :spumelagura:

Share this post


Link to post
Foarte ciudat, pentru ca eu mi-am luat Tico in 1998, nou nout, de la reprezentanta Open Service din Iasi, si am dat 5850 USD pret final cu toate taxele incluse, pentru varianta cu toate dotarile. Si mai am si acum pe undeva factura in original. Erau doua variante de echipare, iar cea SL costa 4950 USD.

 

 

cu sau fara TVA?

Share this post


Link to post
Cat s-a depreciat Leganza de la 22000$ la 3500Euro doar in 10 ani! :spumelagura:

 

Si un Tico de la 6-7000 $ la 1700 $ actuali.

Share this post


Link to post
Cat s-a depreciat Leganza de la 22000$ la 3500Euro doar in 10 ani! :spumelagura:

Uitate la Renault Megane in 5 ani! Deci Leganza de 22000$ in euro ar fi vreo 15000 comparativ cu Meganul la inceput.

Iti dai seama mai bine ca totusi altele se depreciaza mai repede si mai mult!

Share this post


Link to post
cu sau fara TVA?

 

Cu TVA (daca citeai cu atentie, am scris cu toate taxele incluse).

Share this post


Link to post

Dar pretul unui Espero in Romania de nou in 1996-1998 cand se aduceau, il stie cineva?

Share this post


Link to post

Cand l-am luat eu p-al meu (din '95), tin minte ca posesorul mi-a zis 14 mii USD.

Share this post


Link to post

Eram curios..am auzit doar ca ar fi costat cat 1-2 apartamente atunci.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Dar pretul unui Espero in Romania de nou in 1996-1998 cand se aduceau, il stie cineva?

 

In 1996 am luat Espero de la reprezentanta Unirea (Buc) 1,5L, 16v, ABS, parca era GLX. Pret de achizitie 15.560 USD. Era, intr-adevar, echivalentul a doua apartamente cu 2 camere intr-o zona nu foarte centrala (evident, ma refer tot la Bucuresti)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...