Jump to content
Sign in to follow this  
bella

Masina Vanduta De Mai Multe Ori

Recommended Posts

Varul meu are urmatoarea problema...si va rog sa ma ajutati chiar daca vina este a lui.

In 2004 a cumparat o masina de la un oarecare. La momentul respectiv au facut o chitanta de mana, varul meu a platit banii si a primit ca si acte doar talonul cu numele lui scris la rubrica aia speciala urmand sa faca actele in termen de 30 de zile.

Dupa un an cred, varul meu a vandut la randul lui masina unuia care urma sa dea de permis, vorbind in prealabil cu proprietarul(de la care a cumparat el masina) sa faca actele direct pe numele celui care a cumparat masina de la varul meu.

 

Problema este ca respectivul nu a mai luat permisul si din aceasta cauza nu a vrut sa mai faca actele.Proprietarul a mers la acesta, a luat placutele de inmatriculare si talonul si a deschis actiune in instanta impotriva varului meu(in acest moment, toate actele precum si placutele de inmatriculare se afla la proprietarul din acte al masinii).

 

Varul meu a primit zilele trecute hotararea judecatoreasca(din motive obiective nu a putut ajunge la nicio infatisare) pe care o atasez aici:

 

post-3300-1240821456_thumb.jpg post-3300-1240821472_thumb.jpg post-3300-1240821484_thumb.jpg

 

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

 

-ce trebuie sa faca el acum...mai exact care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurga pentru a se conforma hotararii judecatoresti

-sub ce forma ii da banii de impozit si cheltuieli de judecata reclamantului(chitanta de mana, in prezenta unui avocat/notar)

-trebuie ca inainte sa inceapa demersurile de radiere de pe numele proprietarului actual sa mearga la acesta pentru a lua talon, CI, placute de inmatriculare sau hotararea atasata este suficienta

-dupa ce masina va fi pe numele lui ce trebuie sa faca pentru a o radia(masina nu mai merita sa fie reparata pentru a se putea circula cu ea).Prefera sa nu faca acelasi lucru ca actualul proprietar(instanta) pentru ca cel la care este acum masina este bolnav si nu are bani/posibilitatea sa mearga in instanta.

 

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Pai in primul rand trebuie sa ii plateasca reclamantului sumele datorate in fata notatrului. Dupa care trebuie sa plateasca radierea ( adica sa faca actele si sa treaca masina pe numele lui ) si de la el isi va recupera talonul si numerele. Si in final sa faca actele cu actualul proprietar sau sa recupereze masina si sa il despagubeasca .Daca actualul proprietar al masinii ii cere prea multi bani sau nu vrea sa faca actele ca nu vrea el ( si nu exista o dovada a faptului ca a dat bani pe masina ) dupa ce isi face actele pe numele lui poate efectiv sa se duca sa ia masina pentru ca el e proprietarul de fapt si de drept.

Share this post


Link to post

Ok. Deci trebuie sa mearga cu actualul prprietar(reclamantul) la notar, ii da banii in fata acestuia pe impozit si cheltuielile de judecata si primeste un document care sa ateste asta presupun.

Nu inteleg exact partea cu radierea...trebuie sa faca contract de vanzare-cumparare, sa mearga la RAR, la politie, etc?Daca da, ce face cu masina pt ca nu poate fi dusa decat cu platforma la RAR pt identificare.

 

Dupa ce plateste cheltuielile de judecata primeste obligatoriu de la actualul proprietar talonul, CI si numerele?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Ok. Deci trebuie sa mearga cu actualul prprietar(reclamantul) la notar, ii da banii in fata acestuia pe impozit si cheltuielile de judecata si primeste un document care sa ateste asta presupun.

Nu inteleg exact partea cu radierea...trebuie sa faca contract de vanzare-cumparare, sa mearga la RAR, la politie, etc?Daca da, ce face cu masina pt ca nu poate fi dusa decat cu platforma la RAR pt identificare.

 

Dupa ce plateste cheltuielile de judecata primeste obligatoriu de la actualul proprietar talonul, CI si numerele?

 

Multumesc.

 

 

Pai da merge la notar plateste toate cele si fac o hartie ( vezi ca si notarul o sa il taxeze pentru asta ) tot la notar sa faca si actele de vanzare cumparare. Dupa asta merg la politie (nu la RAR) fara masina si fostul propietar radiaza masina. Dupa care merg amandoi la circa financiara a reclamantului sa o scoata de la impozit . Varul tau poate sa nu mai inscrie masina (daca nu mai merita reparata) dar pentru a deveni propietar pe baza contractului de vanzare cumparare trebuie ca fostul proprietar sa o radieze si f. important sa o scoata de la circa financiara si sa ii dea varului tau hartiuta de la circa financiara. Atat la politie cat si la circa financiara se duc amndoi numai cu contractul de vanzare cumparare ( facut si ala la notar cum am spus mai sus) Trebuie sa aiba buletinele la ei.

Masina este necesara numai la inscriere.

Daca nu o mai inscrie este posibil sa nu ii mai trebuiasca hartiuta de la notar dar am impresia ca trebuie sa treaca ceva pe cartea masinii.

Bafta!

Edited by varais

Share this post


Link to post

Nu e mai simplu sa-i plateasca propietarului toate datoriile care le are fata de el, iar propietarul sa radieze masina?

Share this post


Link to post
Pai da merge la notar plateste toate cele si fac o hartie ( vezi ca si notarul o sa il taxeze pentru asta ) tot la notar sa faca si actele de vanzare cumparare.

Hotararea judecatoreasca, dupa ce devine definitiva si irevocabila, tine loc de act de vanzare-cumparare. Nu e nevoie sa mearga la notar, il taxeaza si ala cat nu face masina. Dupa 15 zile de la pronuntarea sentintei merge la judecatorie cu o cerere catre Presedintele Judecatoriei care sa contina solicitarea ca respectiva hotarare sa devina definitiva si cu formula executorie, aceasta cerere se timbreaza.

Share this post


Link to post
Hotararea judecatoreasca, dupa ce devine definitiva si irevocabila, tine loc de act de vanzare-cumparare.

 

Dupa ce depune cererea trebuie sa astepte presupun o alta hotarare judecatoreasca...corect?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...