Jump to content
Sign in to follow this  
mgrigo2000

Testare Dispozitiv Patentat De Reducere A Consumului

Recommended Posts

Deja parametrii tai difera mult.

Si totusi la Cielo pina in 100-110 consumul e pina in 8.

Diferenta de greutate 2-4 persoane ai suplinit-o cu viteza mai mica/mare...

Chestia cu bujiile deja e la categoria "lean fuel management" adica pe romaneste "e par la ceas" =))

In primul rind conteaza stilul de consum ...accelerari usoare dar ferme, schimbare pina la 3000-3500, v de croaziera ~ 100.

Daca accelerezi brusc, schimbi la 4000, mergi cu 120-140 deja consumul se duce'n ... de la 7.5-8 la 10...

Cantitatile de mai sus sint pe GPL...

Share this post


Link to post

Consumurile din postul anterior sunt toate in GPL.

 

Nu neg ca difera parametrii, i-am si mentionat sa se vada clar.

 

Stilul de condus din cate pot sa afirm nu mi-l schimb prea des, mai ales daca am si alti pasageri cu mine.

 

@lascarica, legat de 'Daca accelerezi brusc, schimbi la 4000, mergi cu 120-140 deja consumul se duce'n ... de la 7.5-8 la 10...', scoate 'accelerarile bruste' si 'schimbarile la 4000' din calcul la ambele teste (cu/fara magneti si bujii ngk).

 

- importante sunt diferentele dintre vitezele la drum intins si numarul de pasageri, pe care le-am mentionat.

Edited by mgrigo2000

Share this post


Link to post

ATunci putem concluziona ca dispozitivul nu are nici un efect si singura utilitate posibila e de prins facturile pe frigider?

Share this post


Link to post

Recunosc, deja folosesc 2 dintre magneti la lipit niste maimutoaie pe frigider. Sunt mai simpatice decat facturile. Si mai atarn cheile de ei, pe frigider, sa le am la vedere.

 

Restul i-am mai folosit de cateva ori sa gasesc niste piulite mai mici, care mi-au cazut pe jos, prin pietris si pe intuneric, cand lucram la masina.

Pentru rezultatele de la faza cu piulitele le dau nota 10 !!! Nu m-au dezamagit nicioadata.

 

Cred ca ar face treaba buna si pe la fantanile care sunt pline cu monezi :) ).

 

Magnetii ramasi nefolositi ii am acum in masina pe post de 'sistem GPS' clasic ... Arata intotdeauna Nordul atarnati de o sfoara.. :)

 

Iar pentru placebo, inca mai pastrez montat dispozitivul. Nu am mai mers demult asa cuminte :)

 

http://www.supermagnete.de/

Edited by mgrigo2000

Share this post


Link to post

Totul e bine cand se termina fara magneti.

Cu gandul la un experiment de la Mythbuster-ii de ieri, oare daca punem o piramida pe capota de la motor...

Share this post


Link to post

Dispozitivele astea au fost testate de EPA (Environment Protection Agency) in SUA inca de la sfarsitul anilor '70 si nu au demonstrat nici cea mai mica reducere de consum sau imbunatatire a emisiilor. Daca sunteti interesati cautati cu "goagal" rapoartele EPA in format .pdf.

De asemenea, porcaria cu magnetii a fost demascata de MythBusters (emisiunea de pe Discovery Channel) care au demonstrat fara nici un dubiu ca asa-zisa magnetizare a benzinei nu are nici un impact asupra consumului.

Daca vreti sa incercat si sa va convingeti nu dati banii pe rahaturile astea, spargeti o boxa audio care n-0 mai folositi, luati magnetul si plasati-l unde vreti pe furtunul de benzina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...