Jump to content
Sign in to follow this  
cris06

Executivul Rosu (trandafir De La Iasi)

Recommended Posts

Am specificat, chestie buna doar la espero. Am xenon pe scurta si trebuia neaparat aceasta modificare, sa nu mai stau o gramada cand schimb din lunga in scurta sa se incalzeasca iar xenon-ul. Plus ca degaja mai putina caldura si consuma doar 35W fata de 55W becul normal. Deci amandoua adunate vin 85W pe un far luati direct de pe baterie cu ajutorul unui cablu destul de gros.

 

Becurile au compartimente separate, nu sunt probleme cu incalzirea si nici consumul nu mai e o problema acum pentru instalatie. Avand in vedere dimensiunea mica a oglinzii de pe faza lunga am luat in considerare montarea unor becuri mai puternice. Din pacate pana acum nu am facut nimic in privinta asta insa ramane in proiect.

 

Hai gata ca m-am intins pe topicul omului :D . Sorry.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Azi, dupa o baita buna (care s-a lasat asteptata cam de multisor) Exe a primit si autocolantul. A intrat, si el, oficial in club! :)

post-9166-1244405019_thumb.jpg

post-9166-1244405048_thumb.jpg

post-9166-1244405067_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din pacate, in vara si toamna ce au trecut nu prea m-am ocupat de mesterit la masini. Dar, totusi, am facut ceva ce aveam de mult in cap: inlocuirea iluminarii tabloului de bord cu leduri. Trebuie sa caut pozele in calc. personal si le voi posta. In orice caz, nu am abandonat masinutele (ma refer la intretinerea curenta).smilies29.gif

Share this post


Link to post

Sa stii ca ma obsedeaza de-a dreptul coloana aia de directie reglabila de Nexia pe care ti-ai montat-o mai demult...avand in vedere ca am renuntat la volanul sport pe care il aveam in cap, genunchii mi se zdrelesc si acum de volan.Daca ai avea o adresa de contact, ceva, unde m-as putea adresa si eu pt asa ceva, ( cumparare + montare) as ramane recunoscator pe vecie...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ai PM si astept si eu unul! smilies29.gif

Share this post


Link to post

Cum am scris putin mai sus va arat cateva poze cu iluminarea modificata la tabloul de bord si comenzi. Daca unele sunt mai putin clare or fi din cauza... emotiiilor de atunci?40000000.gif

 

Vor mai urma.

post-9166-125754261799_thumb.jpg

post-9166-125754264138_thumb.jpg

post-9166-125754266341_thumb.jpg

post-9166-125754268263_thumb.jpg

post-9166-125754271251_thumb.jpg

post-9166-125754273841_thumb.jpg

post-9166-125754275958_thumb.jpg

post-9166-12575427865_thumb.jpg

post-9166-12575428088_thumb.jpg

post-9166-125754282656_thumb.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Mersi! E si CD playeru', cel original, LG, numai ca va fi eliminat si va veni altul. Din mai multe motive! Oricum, e ceva de munca si cheltuiala dar, aspectul conteaza!greenguy.gif . Pozele cu iluminarea butoanelor de langa tabloul de bord au fost facute mai devreme cand iluminarea tabloului era, inca, cu becuri. Noroc cu buburuza (Panda) ca mai am posibilitatea sa mai pot surubari la Exe.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Aha, LG de Coreea. Le-au pus craiovenii nostri de la DWAR pe Cielo Exe plus, Nubira II si Tacuma (cred). Multumit de LG-ul asta doar pe partea de radio. In rest, ieftin si modest. Deja nu-mi mai scoate Cd-urile afara. Cred ca-i plac la nebunie!greenguy.gif Nici de pumni nu se mai sperie!40000000.gif

Share this post


Link to post

Nu-mi imaginam ca toate luminile alea pot arata in halul asta de bestial...cred ca am ramas la fiecare poza cate 3 minute cu gura cascata.... :shock:

 

Nu inteleg insa ceva : tabloul a ramas alb/rosu sau galben?

 

Inca o intrebare : in poza a 5-a de pe primul rand, se observa iluminarea in albastru a butoanelor pt geamuri, sub frana de mana...In afara de ledul montat pe partea din fata a cotierei, celelalte leduri unde le-ai montat?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Foarte frumos a iesit lucrarea,felicitari mai ales ca stiu ce inseamna schimbarea iluminatului interior.drunk.gif

Share this post


Link to post

Va multumesc pt. aprecieri. E mult de munca dar, cu rabdare si indemanare se poate face treaba buna. Am specificat intr-un post anterior ca iluminarea tabloului era clasica cu becuri cand au fost facute pozele la iluminarea butoanelor. Toate sunt albastre iar tabloul alb. Am ales varianta asta pt. tablou pt. ca albul e mult mai odihnitor la ochi, noaptea decat albastrul. Am mers cu un Vw golf 4 si era cam deranjant si rece albastrul. Apropos Englisman: la Passatul tau ai iluminarea rosie a tabloului?

La cotiera am montat un led deasupra comenzilor geamurilor (blocul de comanda original e Exe) si doua leduri jos deasupra tavitei care mascheaza surubul de fixare in podea, cea de langa butonul "winter" - care are asa ceva. Deasemeni, cotiera mai are leduri in compartimentul de sub capac (cu buton de comanda, fara retinere) si in spate, spre picioarele pasagerilor. La tablou mai am de lucrat putin: cateva leduri rosii sub zona rosie a turometrului precum si la kilometraj sub liniutele ce indica 50, 90 si 130 km/h. M-am gandit si la un sistem "dimmer" si aprinderea automata a iluminarii tabloului la punerea contactului. Sunt planuri... Am sa revin cu foto proaspete.

Share this post


Link to post

Daca reusesti cu dimmerul sa imi zici si mie te rog ce ai folosit. Eu intrebasem pe unul de la un magazin deasta de un potentiometru sau cum sa fac cu asta cu ledurile sa le iau din intensitate si cand a inceput omul sa se dea mare cunoscator, ca merge, ca nu merge, am zis ca o lasam pe alta data.

Share this post


Link to post

Ledurile din cotiera la ce le-ai legat?

 

Probabil la scrumiera fata. Eu asa mi-am luminat scrumiera spate.

Pentru dimmer luati de la dezmembrari de espero. Potentiometrul din bord comanda de fapt un "releu", un fel de "chopper" care face treaba nu direct tensiunea prin becuri(led-uri). Trebuie consultata schema electrica pentru montaj insa are un mic neajuns. Nu functioneaza corect doar cu leduri in instalatie eu a trebuit sa las un bec pentru rezistenta.

 

@cris06 Felicitari, arata foarte bine cu o mica exceptie. De ce roz =)) . Strica tot aspectul parerea mea.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ledurile albastre de la cotiera sunt alimentate din circuitul de iluminare/pozitii derivat din lampa de la scrumiera, cum bine a intuit Dj_D. Cele albe din compartimentele de depozitare (de sub capacul cotierei) sunt alimentate din plusul direct de la comanda geamurilor, modificare facuta mai demult pt. ca ma "seca" reintroducerea cheii in contact cand uitam vreun geam deschis.

Exact, cu releul de "ill control unit" de Espero am incercat sa fac variatia intensitatii luminoase a tabloului de bord numai ca nu merge. Palpaie ledurile iar variatia e, cred, logaritmica. S-ar putea ca sistemul sa functioneze in comutatie. Mai studiez. Cred ca se poate, mai elegant, rezolva cu un circuit stabilizator 317.

@ Dj_Dark: ce roz? 39000000.gif

Edited by cris06

Share this post


Link to post

@cris - arata excelent bordul - iar iluminarea din cotiera tocmai mi-a dat si mie o idee :)

Share this post


Link to post

S-ar putea ca sistemul sa functioneze in comutatie. Mai studiez. Cred ca se poate, mai elegant, rezolva cu un circuit stabilizator 317.

@ Dj_Dark: ce roz?

 

Ala de la clima care lumineaza semnul de ventilator :) .

Pune un bec in paralel pe iesirea "comutatorului" si iti va functiona corect. Eu am lasat unul la blocul de climatizare in soclul original. Fara el nu-mi palpaia insa nu regla nimic. La capat se aprindeau la maxim dupa care se stingeau brusc.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ledul de la simbolul de ventilator e tot rosu dar cred ca se amesteca lumina cu albastrul de la cifra 1. Intr-adevar, iese o alta nuanta dar nu e chiar roz cum e in poza. Oricum, trebuie sa desfac (iar) jucaria pt. ca de ceva vreme nu-mi mai merge ledul albastru (de iluminare) de la butonul de AC. Am sa incerc si varianta data de tine pt. dimmer. Oricum, mersi pt. impresii! smilies29.gif

Share this post


Link to post

La a/c si recirculare recomand schimbarea rezistentei cu una putin mai mare. Eu n-am facut asta si cand aprind A/C-ul lumineaza ledul pana pe bancheta din spate :D . E posibil sa fie supraalimentat, ledul protocaliu din fabrica e de generatie veche, alea mergeau si la 9V :) .

 

Intre alea 2 led-uri pune un carton sau, izoleaza ledul rosu cu varnis sa bata numai in fata.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu e vorba de ledul portocaliu care indica functionarea AC. Ledurile portocalii de la AC si recirculare au fost inlocuite cu leduri albe impreuna cu rez. de limitare mai mari. E vorba de un led albastru, montat suplimentar de mine in interiorul butonului AC pt a ilumina simbolul mai bine. Idem am procedat si la cel pt. recirculare.

Da, o sa izolez ledul rosu pt. a concentra lumina doar in fata.

Share this post


Link to post

Ooo ce de modificari ai adus masinii Domnule Cris, bravo majoritatea sunt chiar frumoase. Ai grija de masina, si succes la cat mai multe modificari pentru confort. Din tot ce ai facut tu, imi plac foarte mult bandourile si aerul pentru locurile din spate. M-am hotarat acum, cand am timp si vreau sa fac ceva la masina ma uit in topicul tau ca sigur gasesc idei de furat 40000000.gif

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Mersi. Spor la... furat! Aeratorul din spate inca, nu e functional. Dar, poate in primavara ce va veni am sa-i vin de hac!greenguy.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...