Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

http://www.legislati.../Depasirea.html

 

Punctul 11.

Mi se apre destul de ambiguu.

 

 

11 . In locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare , daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie

 

 

Ce e ambiguu ?

Aici intra coloanele formate la treceri de cale ferata, la semafoare, in cazul aparitiei unor obstacole in/pe carosabil (gropi, obiecte, accident, alte obstacole) etc ...

 

Daca se poate, rog un moderator sa mute toate posturile legate de acest subiect acolo unde le e locul (observatia lui Dj_Dark e corecta)

Share this post


Link to post

Noi deja continuam acolo deci, nu mai e cazul.

Share this post


Link to post

Chiar nu gasesc topicul de legislatie.

 

Aici

http://www.gmclub.ro...ca-legislativa/

 

@Dj-Dark : eu am rugat un moderator SA MUTE TOATE POSTURILE acolo (tocmai pentru a avea sens continuarea discutiei ...)

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Intr-o prima faza a reactionat corect, a evitat frumos rotirea dar apoi ...

Share this post


Link to post

A facut-o instinctiv, ca sa nu intre in cei ce asteptau la semafor, nu sa contracareze derapajul :( .

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Si mai e si din Cluj si fix acolo parchez si eu cand merg la medicul de familie cu copiii. :-/ Caut alt loc de parcare.

Share this post


Link to post

A2 aseara, in jurul orei 19:30 Banda 1 libera, cer senin, noapte deja. In zare se vedeau 2 stopuri. Pe banda 2 o Solenza visinie cu numar de CT, mergand undeva in jur de 110-120 km/h, cu lampa de ceata aprinsa. Noroc ca are doar una... Vin din spate destul de tare, sesizez ca nu are in intentie sa schimbe banda si dau 2 flashuri scurte de la peste 400 m de ea. Repet procedura la circa 100 m de ea, concomitent franez ca deja banuiam ce va urma. Evident ajung in spatele Solenzei si mai dau doua flash-uri. Nimic. M-a tinut in spate pana a trecut de masina de pe banda 1, care se deplasa cu aproximativ 100-110 km/h, fara sa accelereze, fara sa puna un semnal, nimic. Asta pret de 700-800 m. (din principiu n-am depasit pe banda 1 ca de regula atunci ii apuca sa schimbe banda si nu vreau sa experimentez asa ceva). Dupa ce trece de dubita de pe 1 mai merge circa 100 m apoi schimba banda. Aceasta manevra i-a mai luat cam inca pe atat, practic trecea cu cate 10 cm pe dreapta... Trec, colegul din dreapta se uita si la volan o domnisoara la vreo 30 de ani maxim. Ce credeti ca a facut dupa ce am trecut? A aprins faza lunga!

 

Culmea, ne gasim 20 minute mai tarziu la Rompetrol la Glina. Vad masina ca opreste in pompa si-i zic colegului: o intreb ce-a avut in cap. Zis si facut. Raspunsul uluitor: "daca dumneata vrei sa mergi cu viteza e treaba dumitale pe unde mergi, eu mergeam legal si nu aveam niciun motiv sa schimb banda sau sa accelerez" Ii spun ca la fel de legal este sa circule pe banda din dreapta, iar viteza ei era sub limita maxima legala, iar comportamentul cel putin periculos. Un nou raspuns uluitor: " Nu e treaba dumitale, eu conduc asa cum cred de cuviinta!" I-am replicat scurt ca cel mai probabil o sa-si gaseasca vreo masina care sa o mature de pe vreo sosea si va fi doar vina ei exclusiva si m-am intors la cafeaua mea ca pierdeam timpul...

Share this post


Link to post

... :) )

Si nu e singurul exemplar, din pacate.

Share this post


Link to post

De multe ori chestiile astea le sunt bagate in cap de instructori. "Nu te intereseaza ceilalti, tu mergi regulamentar si gata, ceilalti n-au decat sa faca bors". Si cum acest "regulamentar" e destul de aproximativ, ca deh, doar nu suntem roboti, atunci fazele de genul asta sunt garantate.

Foarte putini instructori trec si la nivelul 2 "ai grija sa nu ii jenezi pe ceilalti". Si foarte putini soferi experimentati, de altfel... fazele de genul asta sunt de baza in Olanda de exemplu.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

In weekend am avut de facut un drum mai lung. Conditii destul de dificile, ceata pe alocuri, ingrozitor de multe TIRuri. Totusi, lucrurile au decurs OK, fara incidente care sa merite atentia. Ei bine, la revenirea in Bucuresti era sa ma trosneasca un Golf rosu nou nout. Am evitat din scurt coliziunea dupa care am admirat o frumusete de palarie indesata pe capul unei doamne. Nu eram in unghiul mort insa, cu o astfel de dotare, soferita respectiva si-a miscorat dramatic posibilitatile de a observa ceva in jurul ei.

 

Ca idee, partial eu nu sint de acord cu ce spunea Ami mai sus. Barbatii gresesc din neatentie, din teribilism si din nesimtire (sau prostie). Femeile sint predispuse sa greseasca din neatentie dar si din teribilism sau tendinta de a imita comportamentul barbatilor. Cu partea de neatentie nu am probleme, se intimpla tuturor, altele ar trebui atacate si remediate.

Share this post


Link to post

Faza e si mai grava,unii instructori isi varsa frustrarile tocmai prin metoda asta. Ii invata si pe altii regulamentul "cum cred ei de cuviinta" nicidecum cel real nu din nestiinta ci din rea vointa.

 

Faza concreta, Bucuresti, drum drept cu 3 benzi, nici o masina pe el, intersectie, semafor, o scoala face dreapta venind din dreapta, se incadreaza fix pe banda 2, merge cam 20 m cu maxim 40 la ora.

Se pune verde la semafor, plecam tot puhoiul, din intamplare eu eram tot pe banda 2, o ajung din urma, stau putin in spatele ei, vad ca nu exista nici o intentie de banda 1 si nu mai pierd timpul, depasesc prin stanga si intru in fata ei relativ aproape dupa care ma duc.

Totusi ma uit curios in oglinda, mai vad inca 3-4 masini dupa mine care o depasesc ba pe stanga ba pe dreapta, la un moment dat un taximetrist trage langa instructor, exista un schimb de replici scurt, taximetristul decoleaza nervos.

 

Deci cat timp s-au derulat toate aceste faze masina aia nu s-a miscat din banda 2, desi a fost depasita pe toate partile de mai multe masini. Eu alta explicatie pentru acest comportament nu vad.

 

Pentru cine stie zona, s-a intamplat pe Nicolae Grigorescu, bucata dintre fizicienilor si prima trecere de pietoni (dupa nu am mai vazut masina in oglinda)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Despre ce instructori discutati dumneavoastra? :) ) Mai exista astfel de specii?

Share this post


Link to post

Daca vedeti in Piatra matiz ca depaseste peste dubla continua, nu e vina mea, eu merg regulamentar :P

Share this post


Link to post

Nu bre, mergi "cum crezi tu de cuviinta" =))

Share this post


Link to post

Soferita care-a blocat circulatia

 

 

Si offtopic, de cand s-a dat liber la inmatricularea definitiva a masinilor cu volan pe dreapta ?

Share this post


Link to post

Am vazut nenumărate mașini cu volan pe dreapta înmatriculate definitiv. Din cate stiu doar farurile se schimba la omologare. ..

Share this post


Link to post

Eu tocmai mi-am luat carnetul si stau si ma intreb cum de atat de multi au masina. Nu mi s-a parut deloc lucru usor, sa inveti 2000 chestionare nu-i o gluma, ca sa nu mai zic ca si politistii au tente misogine, deci iar nu-i de glumit cu asta. Si ma gandesc..cum pun unii mana pe carnet..

Share this post


Link to post

Si cum toti ne-am nascut șumahări, e clar de ce nu este important sa mai invatam cele 2000 de chestionare ;)

Share this post


Link to post

Nu invatatul celor 2000 de chestionare te face sa fii sofer. Trebuie sa intelegi ce e acolo, si asta o poti face dupa ce ai invatat legea si teoriile dinaintea lor ;) . Si nici macar asta nu te face sofer, trebuie sa mai ai si un pic de skill :P .

 

PS Asta cu "nu inteleg si bag ca papagalul" era metoda femeiasca (recunosc, nu se aplica la toate. nu-mi sariti in cap acum) prin liceu si facultate, ma mir ca ai adus-o tu in discutie :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Terminati cu misoginismele, ca nevasta-mea se pregateste sa ia carnet :P Puteti sa reincepeti dupa aia :D

Acum ca tot invata ea, am descoperit ca s-au schimbat destul de multe lucruri din cretacic, de cand am luat eu carnet... de exemplu, s-a schimbat definitia opririi si a stationarii. S-a schimbat definitia vehiculelor sau pietonilor...

 

din fericire nu s-a schimbat semnificatia culorilor la semafor :D

Share this post


Link to post

In Romania sau in Belgia ?

Share this post


Link to post

DJ, nu invatatul lor te face sofer, evident. Dar ele contstituie minimul necesar de cunostinte pentru a putea conduce pe un drum public, intr-o (relativa) siguranta pentru tine si pentru ceilalti. Fara sa stii legea rutiera n-ai ce sa cauti la volan, dpmdv. Cat de relativa e siguranta aia tine de tot ce ai spus tu (experienta, skill-uri, samd)

 

Apropo de ce zice mr, am auzit si eu acum vreo luna ( :> ) ca s-a modificat aberatia aia cu ocolirea prin dreapta a centrului imaginar al intersectiei. Stiti ceva de asta? Ca in practica...n-am prea vazut sa se aplice prin ro

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...