Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

Bun. Nu cunosti, gresesti, macar ai bunul simt sa recunosti asta. Cand te incapatanezi sa sustii contrariul...

Nu sunt genul de om care atunci cand gresesti, recunosti asta si iti ceri scuze, sare in continuare la beregata.

Din pacate genul de atitudine de mai sus e foarte des intalnit in ultima vreme atat la barbati cat si la femei. cand dai peste asemenea exemplare, viata ti se complica in mod inevitabil.

Share this post


Link to post

RIP pt. fetele cu A4.

Apropo de traficul din Bucuresti si eu am ramas profund surprins de "civilizatia" din trafic :)

In ultimii 3-4 ani s-au schimbat multe...

Apropo de femei in trafic multe sint catastrofe dar sint si destule care conduc bine.

Apropo de depasirea de mai sus... nu poti gasi scuza pt prostia ta, prostia altuia...180km/h m-i se pare enorm pt orice drum din RO. Chiar si pt autostrada...

Lipsa de experienta si in primul rind precautia a lipsit... am fost pus si eu in situatia sa depasesc unul cu Logan care freca menta cu 90-100 pe E85...intram in depasire accelera si el...dupa vreo 3 incercari nereusite in linie dreapta l-am prostit intr-o curba :)

Duminica am trecut (pe E85) pe linga 2 epave care ratasera curbe usoare care eu le luam cu 100 pe GPS :) ... ce viteza aveau de au iesit in decor?

Azi un papuc dacie veche pupat cu o caruta...tot pe E85... si Dacia nu mergea cu 180 :) nu era vale...si nu era curba sa zici ca nu a avut vizibilitate...

 

Ontopic: 1 bucata Opel vechi + blonda la volan... pe E85 banda 2 linie dreapta dupa Traian mergea ca pe pilot automat fix cu 80km/h...

Nu s-a lasat impresionata nici de cei 2 din fata mea care au depasit-o 1 pe stg 1 pe dr care au incetinit in dreptul ei si au claxonat-o in semn de admiratie...unul a dat si geamul jos si i-a aratat un deget...nu spun care :)

Chiar si dupa asta nu s-a retras pe banda 1, am depasit-o si eu pe dr ca pe sens opus se aglomerase...

Share this post


Link to post

Intr-o depasire periculoasa, cel mai destept cedeaza. Pe de alta parte, parca si cel care accelereaza cand este depasit poarta o vina penalizabila, nu doar morala, dar este greu de demonstrat, cei mai buni martori dispar. Altfel, daca nu se intampla la aceasta depsarire, s-ar fi intamplat la alta, ambitiile necugetate nu tin de varsta, de sex sau de experienta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Ontopic: 1 bucata Opel vechi + blonda la volan... pe E85 banda 2 linie dreapta dupa Traian mergea ca pe pilot automat fix cu 80km/h...

Nu s-a lasat impresionata nici de cei 2 din fata mea care au depasit-o 1 pe stg 1 pe dr care au incetinit in dreptul ei si au claxonat-o in semn de admiratie...unul a dat si geamul jos si i-a aratat un deget...nu spun care :)

Chiar si dupa asta nu s-a retras pe banda 1, am depasit-o si eu pe dr ca pe sens opus se aglomerase...

Dpdv al codului rutier blonda era foarte în regulă: nu cred ca pe bucata respectivă de drum să fie reglementată vreo viteză minimă obligatorie mai mare de 80.

În plus, din câte ştiu eu, E85 nu e drum cu 4 benzi, ci drum cu 2 benzi + 2 benzi de urgenţă. Aşa că gagica mergea foarte legal, nu pe banda a doua, ci pe unica bandă de pe sensul ei. Faptul că majoritatea şoferilor care merg încet sau care se dau la o parte din calea celor care merg mai tare folosec pentru asta banda de urgenţă e doar o obişnuinţă. Nu e nici măcar legală folosirea ei pentru aşa ceva. Că aleg eu să mă duc pe banda de urgenţă să te las pe tine... bine, dar să mă înjuri că n-am făcut-o... not fair. Mai ales că, aşa cum ai spus, a putut fi depăşită prin stânga.

 

PS: Nu ştiu exact la ce bucată de drum te referi şi dacă cumva acolo sunt două benzi reale pe sens, ai dreptate. Altfel, blonda a avut dreptate.

Share this post


Link to post

Banda de urgenta este separata intotdeauna de partea din drum pe unde ai voie sa circuli de dunga continua. Pe E85 nu sunt dungi continue decat in curbe deci pe dansa o fatase ma-sa pe mijlocul drumului.

 

De altfel pe "banda de urgenta" incape usor un tractor iar notiunea in sine de "banda de urgenta"este specifica doar autostrazilor.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

OOO...Dar pe cate nu le fata masa pe mijlocul drumului...

Si oricate flash-uri le-ai face, tot nu se dau...

Share this post


Link to post

Pai nu vad flashurile, in oglinzi se uita doar cand se rujeaza/pudreaza, cel putin unele dintre ele. :) )

Share this post


Link to post

Subscriu. Desi de regula depasesc pe contrasens fara sa clipesc cand imi apare liber in fata, saptamana trecuta am facut si eu o nelegiure,

o vaca dormea pe la 70 in banda 2, zeci de masini in spate, am depasit-o pe contra sens, ca astia nu se stie cand trag dreapta, am dat 2 si i-am tras o frana in fata, sa vezi loganista ce instant a trecut pe banda 1. Repet, nu sunt de acord cu metoda, dar nici nu stii ce sa le mai faci la astia.

Share this post


Link to post

Eu nu risc asa ceva, mai ales cand nu sunt singur in masina... Nici macar nu pot sa ma enervez, cand le vad intepenite la volan si privind fix inainte, se stie ca majoritatea nu sunt multitasking si fac cat pot de bine doar un singur lucru la un moment dat...

Share this post


Link to post

Tot apropo de femei...

Eram zilele trecute la masina sa scot pamintu' din ea sters prafu...pregatire de concediu :)

Masina era in parcare, linga mine alta masina, dupa care loc de vreo 3 masini si iar vreo 2 parcate...

La o bucata de vreme eram cu T-ul in mina si stergeam parbrizul cind vad o bunaciune la volanul unui Renault...curios intorc capul dupa ea...

Hop ca da sa parcheze ... dupa primele 2 manevre am zis ca-i rost de distractie... aprind o tigara...dupa ce fumez jumate din tigara (si fumez superlong) intr-un final opreste cucoana motorul... a mai durat 5 min pina sa se dea jos...s-a machiat :)

Pacat ca nu am filmat... era de caterinca :)

Aaaaa uitasem din ~3 locuri de parcare cu greu se strecura un Tico... parcase Tuta in diagonala...

 

Eu nu risc asa ceva, mai ales cand nu sunt singur in masina... Nici macar nu pot sa ma enervez, cand le vad intepenite la volan si privind fix inainte, se stie ca majoritatea nu sunt multitasking si fac cat pot de bine doar un singur lucru la un moment dat...

 

Apropo de multitasking sint si exceptii unele folosesc ambele miini si le iese bine :redface: :rolleyes:

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Inseamna ca nu stii ce inseamna "multitasking"! :)

Share this post


Link to post

Wolfman, eram singur, m-am uitat sa nu aiba vreo unul chiar in coorul ei si nici in dreapta, am dat a 2-a, si aveam si oaresice distanta de siguranta cand am pus frana,

fii sigur ca m-am asigurat ca tasnesc daca nu franeaza, dar proasta a tras dreapta brusc, daca era vreo unul in dreapta il muta in sant si il aveam pe ala pe constiinta.

 

La o bucata de vreme eram cu T-ul in mina si stergeam parbrizul cind vad o bunaciune la volanul unui Renault...curios intorc capul dupa ea...

Sotia .. stie? :) Pardon, conduce?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
... aprind o tigara...dupa ce fumez jumate din tigara (si fumez superlong) intr-un final opreste cucoana motorul... a mai durat 5 min pina sa se dea jos...s-a machiat ...

Stai linistit, in parcarea unui client, la care lucram intr-o Duminica, o fata de avocati de succes a facut un spectacol de 30 minute sa scoata X5-ul din parcare. N-a reusit si l-a chemat pe tac-su, care a nimerit-o doar dupa ce si-a mutat seria 7 aflat in spate, la vreo 5m. Dupa 3/4 h, cand am zis ca s-a terminat, a aparut ma-sa, pe alta parte si ne-a mai delectat vreo 15 min. Asa densitate de noroc pe m2 n-am mai vazut. Daca trageam pe film, s-ar fi zis ca-i aranjat.

Share this post


Link to post
Inseamna ca nu stii ce inseamna "multitasking"! :)

 

Stiu ce insemna: sa faca 2 taskuri diferite in acelasi timp...necesita atentie si coordonare :thumbl:

...nu conduce...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Uneori ma gandesc cum ar putea arata un topic initiat de cateva forumiste cu ceva initiativa si timp liber, al carui titlu ar putea fi "Barbatii la volan"

sau poate chiar putin mai dur: "Barbatii la volan - o catastrofa la nivel national".

Nu ar fi necesare decat urmarirea stirilor cam o data sau de doua ori pe saptamana, pentru a aduce o cantitate inepuizabila de argumente

in favoarea ideii ca barbatii sunt cu adevarat "varza" la volan.

Combinatia testosteron-IQ-volan pare a fi cu mult mai periculoasa decat orice virus cunoscut pana acum.

Ispravile soferilor-barbati nu sunt insa de natura sa starneasca zambete in parcare.

Barbatii par a fi incompatibili cu volanul (indiferent de varsta): rastoarna in rape ori intra in copaci cu masini dotate cu tehnologii de ultima ora, sunt capabili sa urce la cer cate cinci suflete deodata prin curbe din care multe soferite au scapat fara nici o zgarietura. Umplu cimitirele si inrosesc soselele de la o saptamana la alta.

Si cate si mai cate - ajunge sa priviti doar de doua ori pe saptamana la stiri, si veti face o colectie de argumente in urma careia s-ar putea

cere pana si interzicerea carnetului de sofer pentru... barbati.

Insa, asta nu se va intampla niciodata, pentru in cazul unui barbat care isi sfarama masina de un copac admiram curajul unui pilot desavarsit care si-a "fortat" putin destinul, in timp ce o femeie care zgarie un far intr-o parcare va ramane intotdeauna doar o alta "proasta la volan, ca toate celelalte".

Asta e legea firii.

Share this post


Link to post

Cind se compara mere cu banane, de pilda, se ajunge intotdeauna la concluzia ca ... sint tot fructe.

Share this post


Link to post

E bine ca femeile sunt atat de responsabile incat sa nu realizeze ca pot supravietui vitezei de 50km/h. E bine ca nu o pot depasi si ca nu fac decat sa incurce traficul doar la viteza de 50km/h. Pe banda a doua. Pe autostrada. E bine. Nu ca ceilalti trebuie sa la ocoleasca. E bine ca nu calca acceleratia ca sa nu se dea peste cap. Oh, stai un pic!

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Aceasta faza am patit-o si eu.In baneasa,la un semafor o domnisoara cu un Captiva a dat cu spatele.Culmea la semafor.Am claxonat insistant si vazand ca nu se opreste am dat si eu in marsariere.Noroc ca nu era masina in spate.S-a oprit la aprox. 1 m peste pozitia mea initiala.Am coborat ,m-am dus si i-am batut in geam,a deschis si am intrebat-o ce a avut de gand?Mi-a raspus razand:Scuzama,nu te-am vazut,am intrat pe trecerea de pietoni si am vrut sa dau putin inapoi pt ca e politai in intersectie :o .Imi venea sa o dau cu dintii de volan. X( Apropo daca era masina in spatele meu???

Share this post


Link to post
Barbatii par a fi incompatibili cu volanul (indiferent de varsta):

Io o stiam pe aia cu barbatii e porci!

Share this post


Link to post
Uneori ma gandesc cum ar putea arata un topic initiat de cateva forumiste cu ceva initiativa si timp liber, al carui titlu ar putea fi "Barbatii la volan"

Ia uite aici! :D

Share this post


Link to post

Hai ca a comis-o si prietena mea zilele trecute; Se uita la telefon in timp ce masina se deplasa cu oaresice viteza ( nu cu a ei ci de la firma). Nefiind atenta la trafic a pocnit masina din fata. Ala din masina din fata s-a dat jos la ea si o intreba ce facea, iar ea nonsalanta a zis ca era atenta la telefon. Ala i-a ars o palma zdravana peste fata. Dupa care venea sa mi se planga mie. La care eu ii zic:" eu nu iti dadeam o palma...iti dadeam 2. O meriti ! ".

Nu stiu cum sa zic , nu vreau sa fiu misogin, dar nu suport sa merg in masina condusa de o femeie . Evit sa merg si cu masina prietenei mele cu ea la volan sau sa ii dau masina mea pe mana. Cu exceptia lui maica-mea :D . Si la firma cand merg in masina condusa de femeie, sunt precum "pisica intr-o camera plina de scaune balansoare" ( as stressed as a cat in a room full of swing-chairs).

Si eu injur femeile la volan , mai ales proastele care stau si blocheaza intersectia , ocupate sa isi retuseze rimelul sau fardul sau sa vorbeasca cu iubitelul la volan. Nu ezit sa scot capul pe geam si sa le trag o injuratura de tractorist. MAi au unele si tupeu sa se dea jos la tine. S-a dat una jos la mine ca de ce merg pe banda 2 , imi dadea flashuri sa ma dau, iar la semafor a coborat la mine , ca de ce nu ma dau la o parte..

...i-am zis ca merg pe unde vreau...reactia ei a fost ca m-a scuipat...reactia mea a fost ca i-am tras o zmetie d-aia de i-am umflat ochii i i-am spart ochelarii aia de soare de pipita ( m-am taiat la mana ). Atunci eram cu o masina de service ( Un iveco Daily ) asa ca la putin nu m-am dus in spate sa iau ranga sau o cheie combinata de 70. Sa nu zic ca am vazut odata o baba intr-un X6...mama ce mai dadea mamaie flashuri la toti. Ma rog am mai zis-o...comparatia intre femeile la volan si reactorul 4 de la Cernobal .

 

Stiu ca multe doamne si domnisoare imi vor sari in cap si ca ar dori sa ma :rambo: si sa ma :wallbanger: dar opinia nu mi-o schimb. Nu zic ca eu nu fac gafe la volan, dar daca o comit, ma macina destula vreme dupa ce am comis-o, stau si reflectez destul asupra faptei comise si evit sa o mai comit, nu cum fac multe ,a comis-o, o comite si a doua oara.

 

Sorry for my opinion.

Share this post


Link to post

Subscriu. Eu nu conduc in Bucuresti, dar in trafic, daca in fata e o masina condusa de o femeie, o miros de la o posta, dupa modul de a conduce sau greselile facute in trafic. In aceasta situatie, ori o depasesc ori o las sa se duca...

Ma bazez pe principiul: "Cand conduci, te feresti... in dreapta de camioane, in fata de carute, si de prosti din toate partile."

Pana acum doar 1% din femeile aflate la volan intalnite sau cunoscute de mine, merita calificativul de sofer... Dar alea 1% dadeau lectii oricarui barbat. E mic tare procentul.

Nu sunt misogin, am sora, mama, sotie... au unele capacitati care le depasesc cu mult pe cele ale barbatilor, dar sofatul este limba straina pentru ele.

E doar parerea mea.

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

Problema se pune altfel: le invata cineva sa conduca in loc sa tipe la ele ?

Share this post


Link to post
........de ce merg pe banda 2 , imi dadea flashuri sa ma dau, iar la semafor a coborat la mine , ca de ce nu ma dau la o parte..

...i-am zis ca merg pe unde vreau...

 

Nu e o atidunine prea buna. Sincer si eu am boala pe cei care merg pe banda 2 "ca asa vor muschii lor" atunci cand banda 1 e libera si ar putea sa-mi faca loc, mai ales cand au masini mari care merg incet.

 

Scrie in lege, benzile se ocupa de la banda 1, cu exceptia virajului la stanga, celelalte se folosesc la depasire.

Nu sunt absurd, in Bucuresti nu prea se poate aplica asta din cauza masinilor parcate dar, unde poti, de ce sa nu faci loc? "Ca asa vrea muschii tai"?

Share this post


Link to post

@Dj dark: Si cand e restrictie de viteza indiferent de banda? Adica daca e restrictie la 70 cum e pe DN1, si merg pe banda 2 sau 3 si vine unul in spate si imi da flashuri ca el vrea sa mearga cu 100 - 120? Pai scuze dar la astia le-as suspenda permisele!!

 

@Tolin : de invatat le invata. De invatat ele nu invata. Adica e ca vorba aia: Dumnezeu iti da dar in traista nu iti baga.Interesul lor e sa aiba permis ca sa conduca X5 ul luat de sotu' [( Copyright © Desiree)].

 

Instructorul cu care am facut eu scoala, a avut in mare majoritate numai fete la cursuri , ii mai ziceau colegii de breasla instructor de gagici. Eu am fost primul cursant pe care l-a avut dupa ani in care a avut numai cursante la instructie. Si era de un calm de nu-ti venea a crede. Bine cred ca era si calit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...