Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Discutii Despre Religie

Recommended Posts

Popii infloresc. :mda:

Neaaah."Chiar dacă, din primele estimări, ridicarea Catedralei nu va costa mai mult de 120 de milioane, BOR va face un credit de 200 de miloane de euro pentru „cheltuieli neprevăzute“.

Catedrala si bisericiile construite asigura mijloacele necesare pt. prostirea populatiei

Cel mai mult mi-au plăcut de cei din Voluntari, cei ce -la un "live"/interviu televizat- se arătau foarte mândri de catedrala ce urmează să fie terminată, dar "uitau" că tre' să meargă prin nămoale s-ajungă acasă (sau de acasă la catedrală) sau de faptul că (unii)n-au canalizare :mrgreen:

Cite adaposturi pt. copii strazii si persoanele in virsta s-ar fi putut construii cu banii acestia? Cite scoli imbunatatite? etc.

Exact aici "bat" şi eu.

Edited by EM!L
  • Like 1

Share this post


Link to post

Surprinzator, popii nu vor sa lase problema "in plata Domnului" !

Share this post


Link to post

Foarte tare! :) >- N-or fi organizat tot ei si protestele de pe wall street?

 

chestia e ca o parte din text da bine, sunt convins ca mare parte a populatie e de acord. De fapt textul suna frumos si doctrina comunista, cu solidaritatea, munca dupa posibilitati si plata dupa nevoi, alea alea.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca aia se ocupau in principal cu minorii :) ) .

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Criza a facut lumea sa mearga mai des la biserica => venituri mai mari. :)

Share this post


Link to post

Multe pacate, multe dorinte, multe necesitati => multa rugaciune.

Share this post


Link to post

Te-ai acoperit de smerenie si te-ai lepadat de pacate?

Share this post


Link to post

Un lucru e sigur: Dzeu are probleme cu banii si apeleaza la BOR din cind in cind pentru pentru o linie de credit.

Share this post


Link to post

PLM, de aia au dat faliment discotecile...

 

Preacuvioase, tocmai tu sa vorbesti asa...frumos. :)

Share this post


Link to post

Criza a facut lumea sa mearga mai des la biserica => venituri mai mari. :)

 

Aia existențială?

Share this post


Link to post

Aia existențială?

N-as crede. Mai degraba...bani putini versus

multe dorinte, multe necesitati => multa rugaciune.

Nu stiu ce procent merge la biserica pentru altceva, dar uneori am impresia ca se duc numai sa le dea Doamne-Doamne bani.

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

Emile ... cred ca rationamentul tau e gresit ! Atentie, raportarile de la pagina anterioara NU se refera la "atentiile" sau "spagile" incasate de popi pe barba lor (cazurile din linkurile de mai sus). Pentru astea nu se taie chitanta, banutii aia merg direct in buzunarul popii, nu sint inregistrati "in contabilitatea" parohiilor :) . Cu alte cuvinte imaginea trebuie vazuta la alta scara ! Parerea mea ... care este ;) .

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta intre Falticeni si Motca m-am intalnit cu un Mercedes Atego nou, frigorific ,condus de o calugarita.In dreapta avea insotitor tot o calugarita. Am crezut ca am vedenii,dar m-au linistit comentariile prin statie.Nu m-i sa parut.

La volanul unor microbuze(noi evident) am mai vazut,dar vad deja ca au trecut la camioane.

Sunt sarace manastirile.

Edited by DGT

Share this post


Link to post

raportarile de la pagina anterioara NU se refera la "atentiile" sau "spagile" incasate de popi pe barba lor (cazurile din linkurile de mai sus). Pentru astea nu se taie chitanta, banutii aia merg direct in buzunarul popii, nu sint inregistrati "in contabilitatea" parohiilor :) . Cu alte cuvinte imaginea trebuie vazuta la alta scara !

Se referă la cele "cu chitanță". Bun. Tarifele le știm cu toții, la fel cum știm că dacă nu le achiți (chit că n-ai cu ce / de asemenea n-am auzit de nuntă oficiată fără a fi plătită taxa și exemplele pot continua) nu ești băgat în seamă de "angajații bisericii" (a.k.a. cei care "trag" și pe lângă/fără chitanță).

Nu neg că-s și oameni ok și demni de toată stima și admirația, dar parcă aș vrea să văd știri de genul ăsta http://stirileprotv...u-nevoiasi.html ceva mai des, mai ales că bani "se trag" grămadă, fie cu - fie fără chitanță.

Emile ... cred ca rationamentul tau e gresit !

imaginea trebuie vazuta la alta scara ! Parerea mea ...

Se poate, mai ales că tind să bag în aceeași oală atât "instituția" cât și "angajații" ei. După părerea mea, în majoritatea cazurilor, raționamentele se aplică ambelor :rolleyes:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Sunt sarace manastirile.

La unele poti vedea sonorizari profi gen Bose, 4x4 si "limuzine" full options (tot ce se putea combina la una standard) noi platite cash si multe altele...

Intradevar sint sarace... :)

Apropo de "colectare"... era o vorba prin literatura romaneasca "prosti...da' multi..."

Eu as zice "prosti si multi al dreacu'..."

Share this post


Link to post

La unele poti vedea sonorizari profi gen Bose, 4x4 si "limuzine" full options (tot ce se putea combina la una standard) noi platite cash si multe altele...

Intradevar sint sarace... :)

Si banuiesc ca din punctul tau de vedere, niciuna dintre dotari nu este necesara bunului mers al manastirii... nu??

 

 

La volanul unor microbuze(noi evident) am mai vazut,dar vad deja ca au trecut la camioane.

Cum ziceam mai sus, schimbarea necesitatilor duce la adoptarea unor noi solutii. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Eu am o dilema... cum de nu s-au trezit pana acum catolicii, penticostalii si alte religii neortodoxe sa sara de c#r in sus ca se construiesc biserici si catedrale ortodoxe din banii de la buget(-ul) la care toti contribuie?.... :scarpin:

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Si banuiesc ca din punctul tau de vedere, niciuna dintre dotari nu este necesara bunului mers al manastirii... nu??

 

Avind in vedere ca e vorba de biserica (platiti teoretic din buget) NU la nivelul asta...

Nu sughita nimeni daca foloseau Pioneer sau asemanator dar la 1/4 din pret...

La fel ca sa-si mute biblia de la o biserica la alta nu au nevoie de ultimul sughit de SUV + MAXIMUL de dotari posibile ...un Duster era de ajuns :)

Share this post


Link to post

Poate era inchiriat, sau donat de vreun mogul mai pios :D

Share this post


Link to post

@lascarica Despre ce vorbin noi aici? Despre manastiri sau despre biserici? Asa, de dragul discutiei, tu stii cum si cat si pentru primesc bisericile bani de la buget? manastirile stii cum sunt finantate?

 

P.S. Stiu ca te consideri nedreptatit pentru ca au bruiat telefoanele mobile in biserica, dar sa fim seriosi...

 

Poate era inchiriat, sau donat de vreun mogul mai pios :D

Cunosc despre o anume manastire din tara care a primit un 4x4 donatie de la un "mogul"

Scenariul nu este imposibil. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...