Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Cruze - Impresii, Pareri

Recommended Posts

Nu, are doar aux.

 

"Sub capacul de pe consola central se afla o priza AUX si o priza USB (numai CDC400 cu PDIM)"

"In plus, se pot conecta dispozitive Bluetooth cu ajutorul tehnologiei wireless Bluetooth (numai Magazie de CD-uri cu Bluetooth PDIM)."

 

 

 

Share this post


Link to post

O sa sun la ei si le voi spune sa nu mai faca reclama la asa ceva deoarece nu exista pe cruze usb,va multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Uat? :o Cum asa? Stiu ca Bluetooth trebuie sa aiba doar in varianta cu navigatie, dar usb si aux ar trebui sa aiba LT!

 

Nu are decat AUX din pacate. EU am LT. Tre sa iei navigatie pt USB

 

Am facut drive-test cu un Cruze de 1,6 litri.

Impresie...total dezamagit.Masina trebuie turata destul de binisor pentru a se putea misca mai iute.

Comfortul est un plus al masinii..e ceva cu totul nou fata de ceea ce oferea Chevrolet pana acum.

Oricum...din feedbackurile date de alti useri, daca as avea bani de un Cruze, as ocoli Chevrolet.

 

deci incerca motorul de 1.8 benzina sua de 2.0 diesel. nu cred ca o sa auzi pe cineva sa se planga de ele. trage super.

la banii care ii dai pe ea mie mi se pare f buna masina.

incearca sa iti configurezi o skoda cu dotarile unui cruze LT si o sa te cam ia inima sa vezi cati bani dai in plus.

 

ati vazut asta?

http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-diverse/articol-premiera-la-new-york-2010-chevroet-cruze-rs-5787063

si asta

http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini-noi/articol-versiune-economica-chevrolet-cruze-eco-5789036

  • Like 2

Share this post


Link to post

sal,

dupa 650Km pot spune ca sunt multumit cu alegerea motorizarii de 1.8,

masina e super! consum mediu 9.7l%, ~50% oras cu 50% exterior.

 

pt. carcotasi: ce bine daca ar fi avut si un led pt. butonul de inchidere centralizata din interior, asa cum este pt. ventilatie;

n-ar mai trebui sa apas de 2 -3 ori, ca de vremurile bune s-au dus si mai uit ce fac :) )

 

apropo: mi-am luat tavita pt. portbagaj -e f. buna, si covorase cauciuc.

 

si-a pus cineva huse? de unde si la ce pret?

 

seara buna.

Share this post


Link to post

Huse pentru Cruze n-am vazut decat aici:

http://www.huse.ro/

 

Eu inca ma mai gandesc, dar deocamdata inclin sa nu pun.

 

 

Share this post


Link to post

Eu inca ma mai gandesc, dar deocamdata inclin sa nu pun.

Mersi ALiCE, acest link l-am gasit si eu.

Ma interesa mai mult daca cineva si-a pus deja huse.

Fara huse, oricat ai proteja scaunele, materialul textil se va uza

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Azi am luat masina de la dealer; Cruze 1.8 LS. Masina este conform asteptarilor mele. A inghitzit destul de multa benzina pana acasa, dar cred ca este normal pentru inceput. Peste cateva ore o sa plec cu ea sa-i fac rodajul si ma gandeam sa scriu un cd-mp3. Stiti cumva daca cdplayerul citeste cduri multisesion, multisession cu foldere si audio cu track info ?

PS: revin cu poze.

Share this post


Link to post

Desi cred c-ai aflat, citeste multi sesiuni, discuri RW. Sta mai prost la saritul pe melodie de pe RW si daca-s foldere multe.

 

 

Share this post


Link to post

Tocmai ce am ridicat Cruze-ul meu de la dealer si pot sa spun momentan doar ca sunt cel mai incantat de aspectul bordului noaptea. Poate ma asteptam la mai mult, sau e din cauza ca inca nu i=am facut rodajul, dar nu mi se pare foarte mare diferenta intre masina de test drive (1.6) si Cruze-ul meu de 1.8. Bine, cred ca e prematur sa ma pronunt mai ales ca nu imi permit sa fac cu ea (momentan) ce am facut cu masina de test drive 10000001.gif.

La prima vedere ca puncte slabe:

1. suparatoare cele 2 duze proeminente pentru stergatoare

2. sunetul audio nu exceleaza ,cel putin pe radio cat am testat eu (mai ok se auzea in nova cea veche :) )

3. comparativ cu un Focus condus recent, mi se pare cam instabila la schimbari bruste de directie sau in curbe.

 

Puncte forte:

1. aspectul bordului noaptea - mi se pare super ok aprinderea automata a butoanelor din bord seara.

2. am crezut ca e o problema cu deshiderea usilor cand am vazut ca se deschide doar cea pentru sofer la prima apasare a butonului, dar mi se pare o idee buna asta

3. raman la aceeasi idee ca la pretul ei (13500E DDP) am primit ce nici o alta concurenta pe piata nu imi oferea.

In rest numai de bine.

Share this post


Link to post

Ar trebui facut aici un top cu "bune-rele" sa vina fiecare cu parerea. Asa vedem toti unde stam prost si unde excelem.

Cu duzele, asa-i ce or fi avand in cap sa le cocoteze pe capota?! Mai sunt si mari; nimic de zis, utile, dar iti sar in ochi tot timpul.

La audio vezi sa nu fi uitat sa-i reglezi tonalitatile. Se regleaza separat pe fiecare, radio, MP3, AUX, desi si-asa tot infundat se aude, din cauza difuzoarelor de medii din usi, ieftine.

Cu spatele, o sa te obisnuiesti, e doar chestie de timp, de stat sta bine, numai ca ai senzatii ciudate, fiin lunguta. Fa-i un stanga-dreapta scurt la 60-70/h si-ti dai seama cum lucreaza. Totusi cred ca fara ESP alltime, ar deveni o problema la viteze mari pe manevre scurte, desi zic ca sistemul de suspensie spate e ceva nou.

la negative o sa te mai izbesti de plastice(taieti unghiile adanc10000000.gif ) si atentie la culoarea de pe volan.

Farurile sparg lumina, in loc s-o canalizeze gen lanterna. Eu chiar nu vad bine noaptea cu Cruze.

 

Parti bune: cutia, excelenta pe trepte, confortul interior, mai ales la drum lung, desi nu are ajustare lombara, scaunele sunt "ergonomice la max".

Directia-i precisa si bracajul e excelent. Mai multe cand mi-oi mai aminti...iar m-a apucat sindromul!24000000.gif

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare vazand ce se scrie pe aici in legatura cu farurile "Farurile sparg lumina, in loc s-o canalizeze gen lanterna. Eu chiar nu vad bine noaptea cu Cruze." chiar nu se vede noaptea nu imi vine sa cred din pacate nu am avut ocazia sa o incerc pe timp de noapte dar va sosi si vremea acea.

Share this post


Link to post

cateva impresii...am cruze de o saptamana varianta 1,8 ... sunt foarte incantat de aspectul interior cat si exterior ... rulajul pe sosea este foarte bun ... consumul a fost destul de mare in primii 200 de km ..media era de 10,7...ieri m-am hotarat si am resetat consumul si am plecat la drum ...dupa inca 200 de km consumul s-a stabilizat la 8,5 ...drumul fiind parcurs in bucuresti, dn1, sate, centura si apoi bucuresti .. sunt multumit de investitia mea pana acum ...doar trebuie sa fim constienti ca nu este o skoda sau wolkswagen ... isi face banii si se vede ca are ceva din daewoo si opel .. sper ca au luat ce este mai bun ... puterea inca nu se simte..ma refer la cei 141 de cp ... eu spun sa aveti rabdare motorul ruleaza foarte bine in 2000 de rpm la schimbarea vitezelor ..asa aveti si consum mic...eu o mai las cateva sute de km si apoi o forjez nitel ca sa o invat sa se comporte mai sportiv ... in legatura cu setarea usilor sa se deschida ...acest lucru se face din tasta config si menu ... puteti sa setati lumina interioara, usile sa se deschida la oprirea motorului etc ...

 

 

Share this post


Link to post

Cruze 1.8 LS. Am facut 500 de km pana acum, in mare parte extern. Consumul mediu pe CB a scazu la 7,8 l/% km. Alegz, eu am observat ca daca stau la 2000 de ture motoru nu se simte prea bine, este subturat si usor usor pierde din putere. Deocamdata pentru ca masina este in rodaj turez motorul intre 2500 si 3000 de rotatii la un mers constant.

Ce nu mi-a placut la ea pana acum este plasticul de pe usi care se zgarie foarte repede; deja a primit cateva semne chiar daca m-am ferit sa nu las.

Cdplayerul este acceptabil. Pana acum n-am reusit sa-l setez sa-mi arate artistul si numele melodiei si nici sa citeasca playlisturile asa cum trebuie; la un playlist de 20 de melodii mi-a citit doar 6. Banuiesc ca nu citeste un anumit tip de caractere din numele melodiei. Playlistul era .m3u S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

In primii 200 de km m-am lovit de o "problema" legata de airbag si pretensionarea centurii (conform indicatoarelor de pe bord). Pana la urma dupa ce am citit manualul am inteles ca centura trebuie montata fara sa fie rasucita, nu trebuie sa tragi dea sau sa o impiedici sa aplice presiune pe intraga sa lungime.

Share this post


Link to post

dupa cate am citit aici iti este si frica sa mai cumperi un cruze ... oricum eu mi-am dorit aceasta masina foarte mult dupa aspectul pe care il are ... in plus m-am logat pe acest forum ca sa iau la cunostiinta de anumite neplaceri cauzate de calitatea masinii si sa gasesc solutii de remediere...va asigur ca daca o sa am vreo problema o sa spun aici in detaliu plus modul de rezolvare ... si multumesc de sfaturi ... le apreciez ... :)

Share this post


Link to post

Cdplayerul este acceptabil. Pana acum n-am reusit sa-l setez sa-mi arate artistul si numele melodiei si nici sa citeasca playlisturile asa cum trebuie; la un playlist de 20 de melodii mi-a citit doar 6. Banuiesc ca nu citeste un anumit tip de caractere din numele melodiei. Playlistul era .m3u S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Extensia e de la winamp, asa ca mi se pare "normal" sa nu-ti mearga. Chevy-America-Microsoft, nu? Le asculti varza de-ti trebuie playlist, de ce nu le pui pe folder,artist, album, sau ce vrei?

 

dupa cate am citit aici iti este si frica sa mai cumperi un cruze

 

Nu trebuie sa te sperii, raportata la calitate-pret, e excelenta( de asta multi am luat teapa21000000.gif ) Glumeam, la raportul de inainte chiar e super, dar cu o singura conditie, sa-i suporti consumul. Daca n-ai fobii din astea e totul OK. Politica de marketing e sa-ti fure ochii si aici au reusit de minune, apoi vin cu pretul care rupe concurenta, culoarea din ceasuri si spatiul interior...deja esti o musculita in panza de paianjen american. Cu timpul o sa mai bati dintr-o aripa pe-aci ca mine, dar cum rutina lucreaza vesela, o sa te consolezi.

Share this post


Link to post

consumul nu e o problema pt mine ... am zis sa o mai las inca un pic pana sa dau in ea ... am doar 350 de km ... 10000000.gif

Edited by alegz78

Share this post


Link to post

"Extensia e de la winamp, asa ca mi se pare "normal" sa nu-ti mearga. Chevy-America-Microsoft, nu? Le asculti varza de-ti trebuie playlist, de ce nu le pui pe folder,artist, album, sau ce vrei?"

 

LOL extensia este m3u si este folosita de foarte multe aplicatii. Daca fac un playlist m3u cu alt program (unul bun de la Microsoft) crezi ca ar merge? :) )

Le ascult varza daca imi trebuie playlist... :) )) daca am 100 de melodii pe un cd cu un playlist pot sa le ascult in ce ordinea vreau, pot sa pun numai anumite melodii de pe cd in playlist. Avantajele playlisturilor sunt evidente, iar daca nu erau folositoare nu le mai inventa nimeni :P

 

Stie cineva ce tipuri de fisiere citeste cdplayerul de pe Cruze LS ?

Share this post


Link to post

Manualul american de Aveo zice, referitor la MP3uri:

 

 

MP3 Format

If you burn your own MP3/WMA disc on a personal computer:

Make sure the MP3/WMA files are recorded on a CD-R disc.

Do not mix standard audio and MP3/WMA files on one disc.

Make sure each MP3/WMA file has a .m3u or .wma extension, other file extensions might not work.

Files can be recorded with a variety of fixed or variable bit rates. Song title, artist name, and album are available for display by the radio when recorded using ID3 tags version 1 and 2.

Make sure to finalize the disc when burning an MP3/WMA disc, using multiple sessions. It is usually better to burn the disc all at once.

 

The player is able to read and play a maximum of 50 folders, five sessions, and 999 files. Long file names and folder names can use more disc memory space than necessary. To conserve space on the disc, minimize the length of the file and folder names.

 

An MP3/WMA CD that was recorded using no file folders can also be played. The system can support up to eight folders in depth, though, keep the depth of the folders to a minimum in order to keep down the complexity and confusion in trying to locate a particular folder during playback. If a CD contains more than the maximum of 50 folders, five sessions, and 999 files, the player lets you access and navigate up to the maximum, but all items over the maximum are ignored.

 

Root Directory

The root directory is treated as a folder. If the root directory has compressed audio files, the directory is displayed as ROOT. All files contained directly under the root directory are accessed prior to any other directory.

 

Empty Directory or Folder

If a root directory or a folder exists somewhere in the file structure that contains only folders/subfolders and no compressed files directly beneath them, the player advances to the next folder in the file structure that contains compressed audio files. The empty folder does not display.

 

No Folder

When a CD contains only compressed files, the files are located under the root folder. The next and previous folder function does not function on a CD that was recorded without folders or playlists. When displaying the name of the folder the radio displays ROOT. When a CD contains only compressed audio files, but no folders, all files are located under the root folder. When the radio displays the name of the folder, the radio displays ROOT.

 

Order of Play

The player play will begin from the first track under the root directory. When all tracks from the root directory have been played, play will continue from files according to their numerical listing. After playing the last track from the last folder, the player will begin playing again at the first track of the first folder or root directory.

 

File System and Naming

The song name in the ID3 tag is displayed. If the song name is not present in the ID3 tag, then the radio displays the file name without the extension (such as MP3/WMA) instead. Track names longer than 32 characters or four pages are shortened. Parts of words on the last page of text and the extension of the filename does not display.

 

Playing an MP3/WMA

With the ignition in the ON/RUN position, insert a CD partway into the slot, label side up. The player pulls the disc in. LOADING, and then MP3 or WMA appears on the display. The CD should begin playing. As each new track starts to play, the track number, and the song name will appear on the display. If the ignition or radio is turned off with a CD in the player, it will stay in the player. When a CD is in the player and the ignition is turned on, the radio must be turned on before the CD will start playback. When the ignition and radio are turned on, the CD will start playing where it stopped, if it was the last selected audio source.

 

Desi scrie M3U acolo, cred ca e o greseala: au vrut sa zica "fisierul trebuie sa aiba extensia MP3 sau WMA". Nu vad sa zica nimic de formatul playlisturilor p-acolo, dar vezi ca si formatul M3U de playlist are mai multe versiuni.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Chiar nimeni nu se oboseste sa imi raspuda si mie la intrebarea din postul#586. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare vazand ce se scrie pe aici in legatura cu farurile chiar nu se vede noaptea nu imi vine sa cred din pacate nu am avut ocazia sa o incerc pe timp de noapte dar va sosi si vremea acea.

 

Daca vii de pe Dacia, sa zicem, n-o sa faci diferenta. Trebuie sa mergi cu mai multe marci sa vezi cum bat farurile, gen Ford, Fiat. Problema e din far, din proiectia lui, nu focalizeaza lumina, n-o canalizeaza, desi-i impropiu spus, ca un fascicol, pe punctul final, adica in fata pe asfalt. Se vede ca si cum ai avea farurile ridicate prea mult. O solutie e sa mergi cu ele setate mai jos, dar pierzi din distanta de bataie.

Banuiesc ca nu renunti la masina pt. asta?

Share this post


Link to post

"Chiar nimeni nu se oboseste sa imi raspuda si mie la intrebarea din postul#586.headbang2.gif"

 

Se vede bine si noaptea, eu am condus cateva nopti (intregi) si am vazut ok. Daca, totusi, ti se pare ca nu vezi bine poti aprinde proiectoarele de ceata, te ajuta si acestea si faza lunga.

Edited by vasile 11
  • Like 1

Share this post


Link to post

Corect! Proiectoarele de ceaţă sunt soluţia ideală. În special când nu e ceaţă. Cei de pe contrasens sau cei în spatele cărora rulezi nu prezintă prea multă importanţă :mda:

Chiar nimeni nu se oboseste sa imi raspuda si mie la intrebarea din postul#586. :wallbanger:

Consideri că are cineva obligaţia?! Atunci nominalizează sau, la rândul tău, nu te obosi să postezi aceeaşi întrebare de două ori, e suficient o dată.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Of topic Nu consider ca are cineva obligatia dar deoarece este un forum deschis ma asteptam sa mi se raspunda,dar vad ca te jeneaza ca pun si eu o intrebare(daca ai fi avut buna vointa sa raspunzi nu puneam de doua ori),stiu iar voi primii un warm,cum a mai spus si un alt forumist mi-e frica sa ma loghez.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Man, nu te necaji... Cine sa isi dea cu parerea daca farurile chiar "sparg lumina"? Cata vreme vei "dansa" cu avatar de Logan, nu te astepta la prea multa ingaduinta :) In plus, cu cat comportamentul discutat va fi mai... neprietenos cu colegii de trafic (probabil ca poti sa discerni ce inseamna asta in unul din posturile de mai sus), cu atat vei fi mai... discriminat.

In concluzie, nu te ingrijora, vei vedea foarte bine cu viitorul tau Cruze... Important e sa nu atipesti la volan sau sa nu porti ochelari de soare noaptea ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

stiu iar voi primii un warm

Nu vei lua warn, ca n-ai loc de mine! Eu sunt tatal lor, pt. mine s-au inventat. 40000000.gif

 

In concluzie, nu te ingrijora, vei vedea foarte bine cu viitorul tau Cruze...

Zice bine Abramburelul nostru, eu nu faceam decat o comparatie cu alte masini.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...