Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Cruze - Impresii, Pareri

Recommended Posts

Mergand subturat masina va consuma mai mult, dar se pare ca unii chiar nu vor sa inteleaga.

 

Copiii nu "stie" mecanica, e vorba de turbina , care daca nu-si face rolul, adica nu se foloseste in turatii, nu economiseste.80000000.gif Cu cat se tureaza si se merge-n forta, cu atat economiseste...(vezi-compresie fortata, rolul turbinei, cu google).

 

Eu nu inteleg cum de calculati consumurile, sunteti toti pe taxi, sau aveti o pasiune din asta.

Nici n-ati facut 5000 si toti vreti consum de motoreta! Sunteti soferi de mapamond, faceti internationalul, sau doar sambata si cand ne-o da tati?!45000000.gif

 

Eu am mai observat ca nu pot urca o panta pe zapada cu TCP-ul activat.Cum l-am dezactivat a fost ok.

Ce spui tu sfideaza toata tehnologia actuala. Rolul controlului tractiunii e tocmai sa urci, in cazul tau si sa nu lase roata sa patineze, in orice conditie meteo, per general vorbind.

Sunt sute de filme pe toutube cu TC. Unul interesant e :

 

Faza e sa stii engleza!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am un cruze 1.8 L si consumul mediu la 1500 km parcursi din 10 dec pana acum este 9.5 litri dar am alimentat numai cu benzina buna nu din aia de 95.Eu am mai observat ca nu pot urca o panta pe zapada cu TCP-ul activat.Cum l-am dezactivat a fost ok.

Am si eu o intrebare pentru posesorii de cruze sa imi spuna si mie daca li s-a intamplat pe vreme racoroasa ca acum sau cand e umiditate mare in atmosfera daca li se aburesc farurile un pic (sau mai mult) pe interior.Mie mi s-a intamplat dar dispare cand e vreme buna.Am dus-o in service la dealer i-au facut poze si mi-au spus ca se rezolva. Am lasat-o in service o zi pentru verificari si au zis ca e ok.A doua zi mi s-a intamplat la fel si mi-au spus ca e normal si mi s-a ridicat sangele la cap .Eu sunt la a 4-a masina.Daca are cineva o adresa de e-mail de la GM va rog sa o postati pe forum .As dori sa le scriu si sa primesc un raspuns oficial.

<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

 

Uite ce scrie in manualul de utilizare pagina 86:

"Lentilele farurilor aburite

Interiorul carcaselor farurilor se poate aburii usor in conditii de umezeala si frig,ploaie puternica sau dupa spalare.Condensul dispare repede de la sine;

pentru a accelera procesul aprindeti farurile."

 

Ce spui tu sfideaza toata tehnologia actuala. Rolul controlului tractiunii e tocmai sa urci, in cazul tau si sa nu lase roata sa patineze, in orice conditie meteo, per general vorbind.

Sunt sute de filme pe toutube cu TC. Unul interesant e :

 

Faza e sa stii engleza!

 

Nu e chiar asa si am patit-o nu cu o masina.De exemplu un golf 5 iarna pe o panta nu tocmai abrupta nu puteam urca cu tc ul activat ca nu ave putere pe cand un localnic cu un jaf de dacie 1310 a urcat fara probleme intradevar patina roata dar a urcat.Consecinta am dezactivat TC ul si am reusit sa urc.

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa si am patit-o nu cu o masina.De exemplu un golf 5 iarna pe o panta nu tocmai abrupta nu puteam urca cu tc ul activat ca nu ave putere pe cand un localnic cu un jaf de dacie 1310 a urcat fara probleme intradevar patina roata dar a urcat.Consecinta am dezactivat TC ul si am reusit sa urc.

 

Niste tampiti si astia cu tehnologia, au pus TC ca sa nu poti sa-l folosesti mai ales iarna.45000000.gif

De asta au si lasat butonul de dezactivare, ca sa poti urca pe munte , pe zapada, sau gheata, fara el.

De ce sa ai TC, cand poti si fara? Iti ia banii degeaba pe tehnologii care nu functioneaza cum trebuie. Nu sunt bine pusi la punct!

Tot mana omului e mai buna, ca ce-ti faci cu ea..lucru mare se numeste!24000000.gif

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa si am patit-o nu cu o masina.De exemplu un golf 5 iarna pe o panta nu tocmai abrupta nu puteam urca cu tc ul activat [...]Consecinta am dezactivat TC ul si am reusit sa urc.

 

Relativ offtopic. @Axix, ai dreptate, în mare, dar nu e totdeauna exact aşa. Tot cu G5 am păţit şi eu să pot pleca de pe loc - e drept, rampa era extrem de accentuată şi acoperită cu gheaţă- singura soluţie fiind dezactivarea TCS-ului.

 

 

În cazul lui @Phonyx e ciudat, mai ales fiind vorba de o pantă  :D

 

 

Share this post


Link to post

La minus 15 grade nu mai functioneaza inchiderea din telecomanda.

Share this post


Link to post

Ai spalat masina inainte?

Share this post


Link to post

Niste tampiti si astia cu tehnologia, au pus TC ca sa nu poti sa-l folosesti mai ales iarna.45000000.gif

De asta au si lasat butonul de dezactivare, ca sa poti urca pe munte , pe zapada, sau gheata, fara el.

De ce sa ai TC, cand poti si fara? Iti ia banii degeaba pe tehnologii care nu functioneaza cum trebuie. Nu sunt bine pusi la punct!

Tot mana omului e mai buna, ca ce-ti faci cu ea..lucru mare se numeste!24000000.gif

 

Hai sa va spun cum sta traba . Ca sa iesi ditr-o situatie dificila trebuie sa blochezi diferedtialul. CE INSEAMNA SATA??????Cine intalege lucrul asta sau stie ce e ala diferential.Mai uitativa si vioi pe promotor sau alte emisiuni auto sa vadeti gip-uri care nu urca o rampa mica.TCP-ul lucreaza inpreuna cu ESP-ul si controleaaza derapajul asa mi se pre mie.As dori sa comenteze cei care au aceasta functie pe masina si care mai merg si iarna.Va multumesc si nu va suparati pe mine.

 

 

 

Share this post


Link to post

Diferential blocabil nu prea gasesti pe masini sedan, destinate a fi conduse in oras :) chiar daca arata a SUV, nu inseamna ca si are capabilitati de SUV. Si daca il gasesti, gasesti de obicei impreuna cu reductor, nu cu traction control si ESP.

Share this post


Link to post

Hai sa va spun cum sta traba . Mai uitativa si vioi pe promotor

Diferential blocabil o sa vezi la offroadere adevarate pentru terenuri grele. N-o sa vezi la masini care fac preponderent obiectul acestui forum. Stii de unde vine tocmai denumirea de diferential, daca tot te agiti cu promotoru ?! Sunt sigur ca nu stii ! In orice caz, denumirea nu are legatura cu masinile 4x4, denumirea vine din faptul ca una dintre cele 3 functii ale acestui ansamblu (care or fi celelalte doua ?) este de a invarti (alta functie, dar n-am aflat de la promotor, ghinionul meu, na !) rotile cu viteze diferite.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Vaxxy

 

Hai sa spun cum sta treaba .Si dacia papuc aia din 96"are diferential care se blocheaza din buton si nu poti vira mai mult de nu stiu cite grade ca strici diferentialul (se sparge).Iti mai spun o treba . Ca sa iesi dintr-o siuatie dificila (noroi sau zapada) desumfli anvelopele cu 50% din capacitatea lor ca sa iesi din impas.Prima mea masina a fost o dacia 1300.Am condus cam 400 000 Km pe diferte masini .Nu cred ca e mult dar poate inseamna cava.

Edited by Salex
Nu mai cita inutil ... si mai ales nu te mai autocita :)

Share this post


Link to post

Sa te vad cum desumfli tu roti cand esti la 1 metru in apa sau mocirla :)

 

Hai sa revenim la subiectul masinii CRUZE, ca suntem offtopic.

Share this post


Link to post

Alupaun, te referi la papucul 4x4, care avea un simulacru de tractiune integrala. Cruze nu are asa ceva ci doar tractiune fata cu diferentalul integrat in cutia de viteze. Rolul diferentialului este exact cel spus de Smail mai sus, si anume de a permite ca rotile de pe aceiasi axa sa se roteasca cu viteze diferite. Din acest motiv, daca o roata patineaza, cealalta nu se roteste deloc. Este momentul in care tcs actioneaza si franeaza roata cu viteza prea mare (care patineaza) pentru a permite celeilalte sa aiba tractiune.

Ca sa te informezi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Traction_control_system

http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_(mechanical_device)

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_stability_control

Spor la citit.

Share this post


Link to post

Diferential blocabil o sa vezi la offroadere adevarate pentru terenuri grele. N-o sa vezi la masini care fac preponderent obiectul acestui forum. Stii de unde vine tocmai denumirea de diferential, daca tot te agiti cu promotoru ?! Sunt sigur ca nu stii ! In orice caz, denumirea nu are legatura cu masinile 4x4, denumirea vine din faptul ca una dintre cele 3 functii ale acestui ansamblu (care or fi celelalte doua ?) este de a invarti (alta functie, dar n-am aflat de la promotor, ghinionul meu, na !) rotile cu viteze diferite.

 

Smailmiami

 

Intamplator ingineri auto au conceput grupll conic (diferentilul) dupa cum ii spune si numele ca sa faca diferenta.Cand rotile vireasza fac doua acuri de cerc diferite.Compensarea se face din grupul conifc. Coroana diferentiala,pinion de atac ,sateliti si planetare.Cine are studi de mecanic auto ar putea sa inteleaga fenomenul.Inca o data scuze daca am gresit cu ceva.

 

Mircea,

tuai dreptate in felul tau dare atata timp cat nici o roata nu patineaza nu vei urca nici i rampa credema pe cuvant,Daca una va ptina o va bloca si innvers daca cealalta va patina o va bloca e inversul ABS-ului.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Copiii nu "stie" mecanica, e vorba de turbina , care daca nu-si face rolul, adica nu se foloseste in turatii, nu economiseste.80000000.gif Cu cat se tureaza si se merge-n forta, cu atat economiseste...(vezi-compresie fortata, rolul turbinei, cu google).

 

Eu nu inteleg cum de calculati consumurile, sunteti toti pe taxi, sau aveti o pasiune din asta.

Nici n-ati facut 5000 si toti vreti consum de motoreta! Sunteti soferi de mapamond, faceti internationalul, sau doar sambata si cand ne-o da tati?!45000000.gif

 

 

Ce spui tu sfideaza toata tehnologia actuala. Rolul controlului tractiunii e tocmai sa urci, in cazul tau si sa nu lase roata sa patineze, in orice conditie meteo, per general vorbind.

Sunt sute de filme pe toutube cu TC. Unul interesant e :

 

Faza e sa stii engleza!

 

Nu intelegi pentru ca poate pentru tine nu conteaza...ce trebuie sa iei tu in calcul este ca unii dintre noi,atunci cand au cumparat masina,s-au gandit si la consum si se asteapta la anumite performante de la aceasta masina,cel putin apropiate cu ce e specificat in carte sau cu ce declara producatorul.Pentru informatia ta,nu sunt un sofer de weekend si nici incepator.Am mai avut masina pe motorina,ce-i drept nu de aceeasi capacitate si putere.De asta scriu si incerc sa inteleg anumite lucruri de pe acest forum.

Eu nu inteleg remarcile tale,care nu au nici o legatura cu intrebarile...poate ar trebui sa mergi pe forumul frustratilor anonimi...

Din fericire exista membri care chiar daca sunt plictisiti de aceleasi intrebari,incearca sa ajute.

Share this post


Link to post

 

Eu nu inteleg remarcile tale,care nu au nici o legatura cu intrebarile...poate ar trebui sa mergi pe forumul frustratilor anonimi...

 

Au toate legatura cu consumul, chiar directa. Si credeam ca sunt deja pe forumul frustratilor din moment ce postez la "probleme" =))

 

 

 

 

Eu am vrut sa evidentiez ca e irelevant un consum , la putin km parcursi.

 

 

Stiu ca-i criza, unii sunt avari rau, dar TEHNIC,  nu se poate face un consum relevant decat dupa mii bune.

 

Tie, ca esti mai "batran" ma inclin cu scuze!

 

 

Share this post


Link to post

Vin si eu cu o mica completare pentru cei care erau interesati de infotaiment pt Cruze. Am tot intalnit ceva oferte (inclusiv de la baieti din romania) referitoare la un sistem de infotaiment cu dvd player, gps, video in , etc. Am luat la cazma un pic googleu si am gasit asta: www.hotsaleoutlet.com cu un pret de 670$ cu tot cu transport in RO. Acelasi aparat l-am gasit si pe ebay, dar un pic mai mic: 530$ + transport 100$ (poate nu e vba de acelasi aparat? ). Pare foarte tare, dar nu l-as cumpara pana nu as vedea unul cum arata si functioneaza cu adevarat. Nu de alta, dar am mai avut ceva legaturi cu importuri din china si le cunosc pielea :) ) .

Share this post


Link to post

Masina nu a mai fost spalata de 3 saptamini

 

 

Share this post


Link to post

Vin si eu cu o mica completare pentru cei care erau interesati de infotaiment pt Cruze. Am tot intalnit ceva oferte (inclusiv de la baieti din romania) referitoare la un sistem de infotaiment cu dvd player, gps, video in , etc. Am luat la cazma un pic googleu si am gasit asta: www.hotsaleoutlet.com cu un pret de 670$ cu tot cu transport in RO. Acelasi aparat l-am gasit si pe ebay, dar un pic mai mic: 530$ + transport 100$ (poate nu e vba de acelasi aparat? ). Pare foarte tare, dar nu l-as cumpara pana nu as vedea unul cum arata si functioneaza cu adevarat. Nu de alta, dar am mai avut ceva legaturi cu importuri din china si le cunosc pielea :) ) .

 

Are features foarte interesante numai ca are si niste chestii nasoale.

1. nu suporta decat 4 boxe. LT-ul meu are 6.

2. nu are magazie de cd-uri. Pe LT e CDplayer cu magazie de 6 cd-uri.

3. Oare topate comenzile si afisajele standard mai sunt integrate?

 

Si pt cine e interesat uite o galerie foto superba cu Chevy Cruze:

 

http://www.automarket.ro/drive-test/chevrolet-cruze-21854/galerie-foto.html

Share this post


Link to post

Si pt cine e interesat uite o galerie foto superba cu Chevy Cruze:

 

http://www.automarke...lerie-foto.html

 

Finally, poze cu masina exact cum arata in realitate. Am tot vazut poze pe net care chiar nu reflecta realitatea.

Mersi pt link!

Share this post


Link to post

Cea originala are altfel butoanele (cele fizice) si nu are sloturi usb/SD.

 

Daca ai chef sa faci debugging la win mobile (sau winCE), sa ti se blocheze cand ti-e lumea mai draga, dar sa ai ceva 'features' in plus fata de cea originala (inclusiv harti), una aftermarket e OK.

 

Pentru cineva care doreste ceva plug'n'play, cea originala e mult mai potrivita. Dar nu stiu cum sta treaba cu hartile.

 

Eu mi-am propus sa-i mai iau jante de 16" + gume de iarna, xenon (35W si 4300K), si POATE o navigatie after-market, daca imi permit sa "pierd" $5-600. Neaparat in ordinea asta.

Ma gandesc si la 'ceva' pentru inchiderea geamurilor din telecomanda, pe Cielo am asa ceva si este extrem de util.

Share this post


Link to post

4 X FULDA Kristall Supremo 16" + 3 jante de tabla Rezultate peste asteptari !!! (tinuta de drum , tractiune, comportament in viraje)

Am facut resoftare , nimic deosebit doar ca nu se mai deschide portbagajul din interior.

Pana acum consum oras ~ 250 Km - 10,4 % afisat pe CB

 

Toate bune

Share this post


Link to post

Cat v-a costat CASCO la Cruze, asa de curiozitate?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...