Jump to content
Sign in to follow this  
augustinionut

Mâtzu' si Motanu'

Recommended Posts

E foarte bun 6. Anul trecut conduceam numai eu matizul si pe drumuri preponderent in afara orasului aveam vara 5 si cand se racea 6. Mai trebuie sa tii cont daca ai mers pe autostrada la 130 creste consumul, mai ales la matiz.

Share this post


Link to post

Normal. Si nu m-am lasat de stilul smuls....

 

Am schimbat benzinaria, se mai plangeau si altii de ea.

Share this post


Link to post

Deloc rau consumu'.

 

Am o oarecare nedumerire la motoarele astea de 0.8 ; 1.0 in ce priveste consumul. Mi-s cu asteptari de sub 5l/%. Oare cer prea mult ? Nici cu un retur (al alimentarii) mai gros nu se rezolva ?

Share this post


Link to post

Cand viteza maxim constructiva e 144 si eu ma trag cu 130 toata ziua....

  • Like 1

Share this post


Link to post

La modul general ziceam, Ionele. Un 6l in regim de autostrada dupa cum amintesti, ii super ok.

Share this post


Link to post

Mai am o benzinarie aproape, am sa verific si cu aia. Insa se lasa frigul, se schimba parametrii....

Share this post


Link to post

Pun si rotile de iarna...

In fine, am primit pachet de acasa si tamponul bieleta de sub motor si ala dinspre distributie. Sa vad cum le schimb. Mai ramane sa caut si sa cumpar ala dinspre cutie.

Share this post


Link to post

138400 km. Azi a plouat si un pic de grindina, 1 grad dimineata, deci musai sa schimb cauciucurile. Am deja programare pe vineri la service.

Share this post


Link to post

Am luat azi teapa vietii cu tamponul dinspre radiator, ala nou avea labutzele mai lungi. Sunt in tratative cu cei de unde l-am cumparat sa imi caute altul.

post-13903-0-65390800-1510340331_thumb.jpg

post-13903-0-61015200-1510340339_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Piesa veche ii originala ?

Share this post


Link to post

Normal, are 10 ani, si umbla cauciucul prin ea. Poza din dreapta e ce imi trebuie, deja am vorbit cu vanzatorul.

 

EDIT: ieri am pus un cauciuc de iarna pe o janta. Bineinteles ca am gresit sensul, luni tre sa o pun iar :(

 

Cine a montat matizul l-a montat cu curul. noroc ca am avut un ciocan mai mare.

post-13903-0-79719300-1510394726_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

La Radacini pare a fi. Scrie codul original.

Share this post


Link to post

E 45 ron la mine in oras. Dar sunt in tratative sa mi-l schimbe ala care mi l-a vandut. O sa ma coste doar transportul dus intors si 4 bilete de autobuz pentru socrumiu...

 

 

Macar am vazut ca al meu e varza, si bonus, am scos surubul fara sa desfac saxofonul :D

L-am montat invers sa nu mai am probleme la demontare. Se poate schimba in parcare acum.

 

 

post-13903-0-02307900-1510432626_thumb.jpg

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Ia trimite-mi bre si mie un set de bujii, daca tot ai curier la indemina ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Curierul e transport pachete Romania Spania. 1,5 euro/kg la dus, 2 euro/kg la adus. Cate kile de bujii vrei?

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Interesanta diferenta de scor. Dupa mintea lor, un kil de lina dus din romanica ii mai usor decit un kil de suruburi spaniole? Ori care-i vraja de +/- ...

Share this post


Link to post

Adica ... Iti cazu' pe ulita sau cum ? :-j

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am schimbat azi suportul, parca a disparut bataia in pedala la retrogradare. 139000 km.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...