Jump to content
Sign in to follow this  
adispiridon

Spark - Probleme Electrice

Recommended Posts

Nu stiu care era deoarece un prieten mi-a rezolvat problema si el a pus contactul si cu o lampa de control a inceput sa verifice sigurantele si a gasit una de 10A care era intrerupta. Daca vrei sa-ti fie mai usor scoti pe rand sigurantele de 10A ca nu sunt multe (vreo5 sau 6).

Share this post


Link to post

Va salut!

 

Am si eu o problema stopul din dreapta.

Cand am pozitiile stinse si pun frana se aprinde doar filamentul de pozitie, fara cel pentru frana, desi pare in regula, nu e intrerupt.

Daca aprind pozitiile si pun frana, se stinge de tot. Am verificat sigurantele din compartimentul motor si par a fi in regula. Nu stiu cum ajung la cele din interior.

Si nici nu pot sa scot stopul. Am citit si manualul, dar in afara de scoaterea celor 2 suruburi nu spune nimic in plus. Am tras de el destul de tare, dar mi-e frica sa nu-l rup.

 

Imi poate spune si mie cineva cu scot stopul si cum verific sigurantele din interior, va rog?

Share this post


Link to post

Problema la tine e becul (comun pt pozitie si stop frana) din lampa spate. Vedrifica si legatura de masa a triplei.

Share this post


Link to post

Gata, am rezolvat. Becul era de vina.

Oricum, e nevoie de 2 oameni pentru a scoate un stop. :scarpin: Singur, risti sa-l rupi.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Nu am mai postat de ceva vreme, intre timp singura problema majora, s-a intimplat acum o luna cind m-a lasat releul de la alternator.

 

S-a manifestat derutant, deoarece probabil a continuat sa functioneze intermitent, avea momente cind isi revenea si in prima faza am suspectat un contact imperfect.

 

Simtomele sunt: aprinderea martorului de frina de mina(se pare ca sunt pe acelasi martor legate).

 

Fiind vara respectiva situatie m-a prins cu geamurile deschise, in situatia asta, aviind geamuri electrice nu mai ai cum sa incui masina si sa pleci...

 

Am experimentat si mersul pe baterie (nu recomand) cind e pe terminate bateria, primul se aprinde martorul airbag si masina se opreste cam in 2 minute de la aprinderea acestuia cu restul beculetelor abia mai pilpind...

 

In imagini aveti alternatorul care este identic cu cel de matiz, costurile au fost de ~100 lei releul si am schimbat si carbuni ~30 lei desi cei noi parca erau mai mici cu citiva milimetri decat cei vechi. Puntea de diode ~100lei a ramas neschimbata.

 

Problema majora e cu suruburile de fixare marcate in poza cu galben, au un cap ciudat si neavind respectiva tubulara a trebuit sa merg cu alternatorul in plasa la un service.

Lipiturile, marcate cu albastur se pot desface si reface cu un letcon obijnuit.

 

post-2638-045025500 1287348186_thumb.jpg post-2638-009796600 1287347655_thumb.jpg post-2638-031230700 1287347628_thumb.jpg

Share this post


Link to post

releul - 100 ron, era de Spark, sau Matiz? pentru ca la piese auto vand aceasi piesa la diferente de pret si de 100% functie de marca.

Share this post


Link to post

releul - 100 ron, era de Spark, sau Matiz? pentru ca la piese auto vand aceasi piesa la diferente de pret si de 100% functie de marca.

Presupun ca de matiz... nu scria nimic pe el

Share this post


Link to post

INDICATOR LUMINOS DEFECTIUNE

sa apris si la mine si am fost la reprezentanta unde am platit 100 ron pt tester si mi-a spus ca supapa EGR sau asa ceva este blocata din cauza <am condus mult prin oras in mod necorespunzator>?

costul unei supape noi era de cam 800 lei si cu reducere cam 650

am inghetat !!!!!! apoi m-am urcat in masina si am plecat acasa (surpriza becul era stins) am inteles ca a fost resetat ECM

Acasa am vorbit cu un mecanic care a zis DE CE NU DEBLOCHEZ SUPAPA

am intrebat cum si a zis ceva de genu: daca nu este ars "motorasul" atunci are depuneri de calamina care au blocat supapa si mi-a aratat cum sa o desfac

am dato jos am apasat pe supapa usor si am simptit cum s-a desprins supapa de pe scaunul ei

am sters cu o carpa roata pe scaun timp de un minut si am montato la loc

de atunci nu mai am probleme

dar si am schimbat modul de conducere spre "un pic mai turat"

Share this post


Link to post

Spark Probleme ELECTRICE iti spune ceva? Problema ta e cumva electrica?

Share this post


Link to post

Schimba-l spre un pic mai mult turat. Crezand ca faci economie la consum mergand subturat, vezi ce se poate intampla.Mai ales ca piesele nu sunt tocmai ieftine si nu o sa mearga tot timpul "curatatul".

Share this post


Link to post

Bre voi nu cititi titlul? Daca e unul off topic sariti 100 sa-i raspundeti tot off topic????

Share this post


Link to post

am tot cautat si nu am gasit un mod corect de conducere/exploatare a motorului

ce am gasit sunt chestii fragmentate de genul <nu scadea turajul sub 2500 ture sau schimba la 3600 sau la 4500> de nimeni nu mai intelege nimic

sau cel putin eu nu mai inteleg

intreb:

stie cineva CORECT cum se conduce si exploateaza motorul de la spark

ma refer la turatii functie de treapta de viteza la consumuri functie de turatie

pentru ca din dorinta de a proteja motorul si a nu il "chinui" a se citi a nu il tura prea tare facem greseli si stricam altceva

recunosc eu vin de la dacie si probabil a fost una din cauzele defectiunii mele

 

 

da

Mircea

este o problema electrica pentru ca supapa aia este actionata de un solenoid (magnet actionat electric) cu comanda de la ECM

Share this post


Link to post

Epocal, ce ai citit, ai citit bine. Cand schimbi viteza, turatia nu trebuie sa ajunga sub 2400 de rpm.

Share this post


Link to post

Nu cand schimbi, ci dupa schimbare. Si asta daca ai motor de 800, daca ai motor de 1000 sa nu scazi sub 2000 rpm.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mircea

este o problema electrica pentru ca supapa aia este actionata de un solenoid (magnet actionat electric) cu comanda de la ECM

 

Problema ta era pur mecanica, nu electrica...

Share this post


Link to post

Multumesc tolin pentru corectura. M-am exprimat gresit.

Share this post


Link to post

Nu stiu care era deoarece un prieten mi-a rezolvat problema si el a pus contactul si cu o lampa de control a inceput sa verifice sigurantele si a gasit una de 10A care era intrerupta. Daca vrei sa-ti fie mai usor scoti pe rand sigurantele de 10A ca nu sunt multe (vreo5 sau 6).

 

Multumesc frumos pentru informatie. Am avut aceeasi problema si exact o siguranta de 10 era arsa.

Share this post


Link to post

are cineva idee daca se poate schimba imobilizatorul fara a schimba si alceva? multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Buna ziua! De cand am achizitionat Sparkul fab. 2008 nu functioneaza lampa de ceata spate. Am verificat becul si sigurantele si sunt in regula. Mai ramane releul de sub bord. Puteti sa-mi spuneti care e releul responsabil din poza, eventual un cod si cum il pot verifica? Are cineva un manual de reparatii pentru Spark? MUltumesc anticipat!

post-38172-0-26545600-1345997607_thumb.jpg

Edited by andolis49

Share this post


Link to post

Vezi ca ai un bloc de sigurante si sub bord in stanga jos, intr-o pozitie destul de greu acesibila. Daca nu te descurci revin cu amanunte

Ajuta-ma si pe mine te rog ,unde gasesc siguranta de la bricheta la Sparkul din 2006?Sub bord m-am uitat dar nu le-am vazut

Share this post


Link to post

Eu am gasit doar cateva relee undeva langa coloana volanului, (mie imi tacane mereu un releu cand trec peste denivelari)

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

CHIAR NU poate nimeni sa ma lamureasca unde gasesc siguranta brichetei?Pls help .

Share this post


Link to post

Salut! Am atasat si eu 2 imagini ca sa imi recomandati unde sa ma uit sa remediez problema. Cand aprind luminile, se vede doar jumatate de bord.

post-41066-0-27768200-1381006217_thumb.jpg

post-41066-0-15721300-1381006218_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...