Jump to content
Sign in to follow this  
fulgerica

Calatorii Cu Rulota

Recommended Posts

salutare forumisti,

 

Ddeschid acest topic pentru cei care vor sa cunoasca rulotismul adevarat.

Citeam zilele trcute pe un forum ca acest "sport este foarte scump" ceea ce nu este real.

Ddaca doriti super confort este dar daca va multumiti cu strictul necesar este destul de ieftin.

pentru lamuriri va stau la dispozitie.

Share this post


Link to post

Uite, eu sportul asta nu-l prea inteleg :) Daca vreau minimul necesar merg cu cortul.

 

Daca vrei ceva mai sofisticat costa de rupe. Fratii mei de la nord sunt innebuniti dupa asta, fiecare are rulota lui. Le tin pe campuri agricole, in schimbul unei chirii, iar agricultorul care le inchiriaza spatiul castiga mai bine decat ar castiga plantand lalele fara sa miste un deget... In oras nu ai unde sa le tii.

 

Insa o panarama din aia SH e 30k. Foarte multe au 10 ani si 30.000km... sunt deci folosite o data pe an. Mie mi se pare o tampenie cu lustru, sa ingropi o groaza de bani intr-o chestie care sa stea sa rugineasca pe camp, sa o folosesc o data pe an... cu aceeasi bani, iti oferi cate o supervacanta in fiecare an in cele mai exotice colturi ale lumii la 4-5 stele pana iesi la pensie.

 

Iar daca vrei aventura si minimalism, mergi cu cortul. Mai ales ca poti ajunge in locuri unde rulota nu ajunge. Iar daca tii musai sa ajungi in camping, o poti inchiria una, nu ai nevoie sa pleci cu ea de acasa.

 

Pe bune, pentru unii e o pasiune pe care pur si simplu eu n-o pricep :) Deh, nu pricep nici alte pasiuni gen filatelie :D

Share this post


Link to post

Pe de alta parte, la noi poti gasi o rulota la 3-4000 de euro intr-o stare buna, totul e sa ai unde sa o tii ;)

Mie nu mi se pare interesant insa sa o tragi pana la destinatie(mai ales pe drumuri mioritice) deoarece iti trebe o masina cu un motor de minim 100cp si trebuie sa te astepti la un consuma mai mare. Nu ma prea impac cu ideea de a-ti lungi timpul pierdut pe drum...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...