Jump to content
Sign in to follow this  
dmitheone

Montare Ceasuri Indicatoare Presiune Ulei Si Temperatura Apa

Recommended Posts

Salut! m-ar interesa sa imi montez si eu niste ceasuri indicatoare in special pentru presiune ulei dar nu stiu daca sonda montat poate sa imi ofere aceste informatii!Aveti idee cum as putea sa procedez?

Share this post


Link to post

Daca blocul motor este la fel ca cel de Tico si banuiesc ca asa este, atunci este o problema : locul de montaj se afla intre alternator si electromotor ! Se confectioneaza o piesa de adaptare pt sonda originala (manocontact,cea care stige becul) si sonda pt aparat . Daca ridici masina pe elevator poti sa te edifici ! Sonda aparatului este destul de voluminoasa ,la mine exista pericolul sa atiga de + alternatorului si am fost nevoit sa modific si iesirea de + a alternatorului,ce sa-i faci inghesuiala mre pe acolo !

Mentionez ca am folosit aparatul si sonda de la Pilot . :thumbl:

Share this post


Link to post

Cred ca se poate folosi ceva de genul asta in care se monteaza sonda pentru manometru (daca tot a amintit ToPser despre produsele Pilot)

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Eu nu am folosit asa ceva ,aceea piesa se intercaleaza intre filtrul de ulei si bloc ,in locul de montare a filtrului . Da sonda pentru aparat este identica cu cea din poza .Cat priveste modul de montaj am confectionat acea piesa din otel cu sectiunea hexagon de 18mm gaurit pe mijloc in cap filet identic cu cel al manocontactului (atentie este conic) in celant capat filet interior pt.sonda aparatului iar pe una din laturile hexagonului alta gaura filetata pt manocontact !

Am sa caut sa fac o poza !

Share this post


Link to post

Au trecut 3 ani ... oare sunt gata pozele?

 

Presiunea de la filtrul de ulei este egala cu cea de la manocontact?

Share this post


Link to post

Salut! m-ar interesa sa imi montez si eu niste ceasuri indicatoare in special pentru presiune ulei dar nu stiu daca sonda montat poate sa imi ofere aceste informatii!Aveti idee cum as putea sa procedez?

Share this post


Link to post

sal , scuze pentru temperatura ulei nu presiune ulei. ms

Share this post


Link to post

Eu n-am auzit de indicator temperatura ulei. De unde sa iei aceasta informatie ? Si chiar, la ce-ti foloseste, ca nu stii valoarea optima si nici n-ai ce-i face ?

Share this post


Link to post

Valoarea optima este in intervalul 80-120 grade, ideal 90-100.

Sunt o gramada de masini care au asta in standard, mai noi sau mai vechi.

La ce te ajuta? Sa stii cand poti sa-i dai linistit in gura si cand trebuie sa te mai calmezi..sa o lasi sa respire.

Share this post


Link to post

Asa este, informatia este cu atat mai utila (daca nu critica) la motoarele turbo.

Ma batea si pe mine gandul odata sa-mi pun pe espero, se gasesc in mai multe variante, cea mai simpla varianta era un adaptor la filtrul de ulei, acum se gasesc ceasuri si sonde destul de usor si in romania, cautati pe net.

Eu am renuntat fiindca era mai mare deranjul, mai mult pentru frumusete le puneam ca la utilitate, nu alerg masina asa des si mult incat sa merite.

 

PS Si masina spune singura cand nu mai poate, la mine de obicei uleiul "fugea" din dreptul sorbului la vre-o curba si incepeau sa bata tachetii, semn clar de "las-o mai uosr" :) cu mult inainte sa se incinga .

Share this post


Link to post

Aici e vorba de niste tigai pe roti,nu de masini de curse.

Share this post


Link to post

Un pic de ruj si niste farduri nu schimba realitatea care de multe ori deranjeaza.Daca vrei performanta ia o masina care are acel indicator.Indicatorul respectiv nu ajuta nici masina nici conducatorul auto in situatia data.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Adevar graesti.

 

 

Beculete mici si dese, cheia marelor succese. :) )

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

De exemplu unul din piticii mei e sa stiu temperatura uleiului, pentru a vedea daca sa pun un racitor ulei termostatat pe timp de vara sau sa-l las asa. Poate a ta :D

Share this post


Link to post

@sergiu2010 -de parca nici nu exista o diferenta de pret intre cele 2 :) )

Apoi, de ce sa nu scoti maximul din ce ai? Ah,da,pt ca majoritatea nu fac asta...

Share this post


Link to post

tomis ,informatia o ia din rezervor prin busonul de golire . si pentru sergiu2010 , augustinionut are dreptate ,rezumate numai la masina ta sau la care sti tu ca este tigaie ca ale nostre nu se incadreaza la tigaie



pardon ,,rezuma-te,, :)

 

 

Share this post


Link to post

tomis ,informatia o ia din rezervor prin busonul de golire

 

 

 

Se prea poate. Eu marturisesc, n-am asa ceva la tigaia mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...