Jump to content
Sign in to follow this  
Den

Rulmenti Tico

Recommended Posts

Mie nu mi s-a parut c-ar fi de la etrier/placute, infranarea parea mai mult sa vina din butuc, planetara sau rulment. O sa ma mai uit maine o data mai atent. Mersi pt raspuns.

  • Like 1

Share this post


Link to post

S-a blocat pistonul etrierului. E cam riscant sa mergi 300 km cu roata infranata.

 

Am mai dat azi o data roata jos, fara sa demontez si etrierul insa (si din lipsa de timp si pt ca nu am mai facut asta pana acum) si am invartit de roata ca sa-mi dau seama de unde vine infranarea. Am incercat sa indepartez placutele cu surubelnita dar la fel mergea.

 

Ce am uitat sa mentionez ieri este ca o data cu rulmentul am pus si placute noi la ambele roti. Azi m-am uitat la rezervorul de lichid de frana in care lichidul depaseste cu vreo 2mm linia de MAX. Totusi, daca problema vine de la prea mult lichid ar trebui sa influenteze ambele roti, nu?

 

Daca problema este de la piston, e posibil ca zgomotul rezultat sa fie foarte asemanator cu cel al unui rulment uzat?

Share this post


Link to post

Puteti sa-mi recomandati un mecanic/service in Bucuresti? Cred pana la urma ca @cris06 are dreptate, problema vine din etrier. In cazul asta trebuie schimbat pistonul sau doar bolturile? As vrea sa am si piesele la mine cand merg la mecanic. Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema, era din ambele cauze: si rulmentul prost montat si cilindrul cu uzura foarte mare. Cu ocazia asta am schimbat toti rulmentii: pe spate nu-i schimbasem pana acum, pe fata unul era prost montat si altul si-a facut uzura dupa aproximativ 1000 km (pe cutie nu scrie numele, ceva de productie poloneza). Am luat de la Badi rulmenti SKF pt toate 4 rotile cu 180 lei. Problema este ca la rulmentii de fata nu am gasit distantierii de cumparat separat si a trebuit sa iau 2 seturi de rulmenti, cei mai ieftini.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...