Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Sa ma bag si eu ca am condus 3 ani Tico si acum am un an de matizat...

...Cum a spus si Flex Tico e net superior la capitolul consum...Matiz ceva mai multcomfort si ceva mai multa sigurantza desi dk e sa se intample nu cred ca e vreo masina 100% sigura in sfarsit..PAREREA MEA ESTE CA SUPORTUL TAU FINANCIAR FACE DIFERENTZA..Eu unul as fi vrut un Tico nou cand mi-am luat Mati da' ghinion cel mai bun SH l-am gasit pe la 3000 EUR avea 25000 km la bord proprietar o doamna ...PAna la urma am decis sa iau o MASINA BNOUA SI CREDE-MA E ALTCEVA ...Dk nu potzi suporta ratele sau ma rog nu ai bani de una nou si vrei SH eu zic sa ieie Tico clar!.....MAtiz SH cred ca nu merita..Parerea mea

Share this post


Link to post

parerea mea referitor la SH:

1. merita un matiz din 1999 sau 2000 cu maxim 70000 km de la primul si unicul proprietar...si ar fi bine sa-l si cunosti.

2. daca nu gasesti asa ceva treci la tico min. 1998 in aceleasi conditii de mai sus.

Share this post


Link to post

gata! luat Matiy se power din martie 2003, 27 k km, stare perfecta, blue skz, 202 milioane. mult, putin, asta e. sorrz pt k n+am mai raspuns msj voastre, dar unde locuiesc cu sotia nu avem tel fix- inca. am sa incerc sa mai vb, dar mai pe apucate...

 

ps: sorry pt repeat la topic, insa am vrut sa deranjez cat mai putin cu aceasta informatie.

si inca ceva : masina avea nr SV-xx- JAF (sa mor de ras, nu alta). cass-ul m-a uimit, dar boxele lasa loc de mai bine. sotia adora buburuza (ne asortam hainele cu ea etc, iar oamenii cred ca au sa faca entorsa la gat de atata uitat dupa masina - hihihi).

 

V-am pupat pe toti si numai bine (daca vreti sa ma injurati pt achizitie, am un nr de tel 0745863277).

Numai bine!!!

Share this post


Link to post

Lucian, vreau sa fiu primul sa te felicit pentru achizitia facuta1 Sa ai cat mai multi km cu el si cat mai putine probleme! Succes! Merita investitia facuta! :beerchug:

Share this post


Link to post

Eu o sa fiu in acest caz al doilea care te felicita. Sa-ti traiasca si sa nu ai probleme cu el asa cum nu a avut nimeni cu el probleme. Deja vad oarecari coincidente cu al meu, numai ca al meu are 2000 km in plus. Asadar de acum esti membru cu drepturi depline pe forumul nostru (de parca pana acum nu erai !).

Share this post


Link to post
gata! luat Matiy se power din martie 2003, 27 k km, stare perfecta, blue skz

 

Sa stapinesti sanatos si sotia si buburuza!

Si ambele sa nu-ti faca probleme :lol:

 

Sper sa iti faci net-ul ca sa mai apari pe forum!

Share this post


Link to post

Toate urările de bine cu profil auto ... ;)

Share this post


Link to post

...Avind in vedere ca sintem fratzi de SH , Numai Bine shi atentzie la starea tehnica ?! :lol:

Share this post


Link to post

Sa-l stapaniti sanatosi! Cand ne vedem in Bucuresti? :lol: :lol: Ca precis n-are autocolant pe luneta... :lol:

Share this post


Link to post

Toate bune, Luciane, mi se pare ca ai facut super afacere ... la ~5000E ai un SE rulat normal, sub 20kkm/an si probabil in stare foarte buna, sa-l stapinesti santos, impreuna cu sotia!

 

Acuma, stai un pic cu urechea pe el, urmareste-i eventualele probleme la trenul de rulare (in special amortizoarele!) si nu ezita sa apelezi la garantie in caz de ceva ... numai bine si drum intins!

Share this post


Link to post

bravo...felicitari

de-acum iti acceptam topicurile(adica le citim) :lol: :lol: :lol: ...ca pina acum... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

baieti, mii de scuze!!! am ajuns in B vineri seara (m-am izbit in fundul srn lu tata- lui pocnit proiectorul de ceata- bara nimic, iar mie ridicat capota vreo 2 cm- remediat la un service daewoo de pe lanmga TVR si plasticul ala pe care sta suportul de nr- pe care l-a platit nasul meu). am remediat defectiunile, arata ok. inainte de asta am luat inainte o potaie din aia mica , care mi-a ars proiectorul fata (la mine in sat)- 65 mii, nemtesc, nu phillips koreea, si bara pocnita jos- nu se vede. asta in primele saptamani. pana in B mi-a luat 22,38 l benzina de la LUK 95. s-a comportat superb, mers si cu 150, si cu AC, si 4 oameni + portbagaj plin. foarte incantat si de stabilitate. va spun , masina mi-a depasit cu mult asteptarile. la intors mi-a luat fix juma' de rezervor. deci 800 km cu 40 l de benzina=> 5 l%. mentionez ca nu i-am prea dat timp de respiro. viteza de croaziera- 100-120 km/h. imi pare SINCER rau ca nu v-am putut contacta in B (nasu avea casa de vacanta in baneasa- cartieru' rezidential- DA' NU AVEA NET!!!! ).

acu' faza dureroasa: mai am 1000 km pana la 30 mii si ii fac revizia la TRANSSERV in piatra nt. nu vor decat ulei daewoo 10w30 (o fi bun, n=o fi)- io voiam mobil 1 -10w40. sa-i pun 10w40 daewoo? nu i-am intrebat (sake), iar bujii Champion (nush cati electrozi). oloiu la ei e 960 mii 3 l, iar in oras max 750; filtrul 110 k. sa-i intreb daca ma lasa cu ale mele, tot Daewoo. ma lasa cu ei in hala, cica fac tot ce scrie in biblie sau ce le spun eu sa faca etc. ramane de vazut...

poze mai incolo, k n-am luat cblul usb la camera (is in piatra la un net cafe- m-asteapta si nevasta in masina). toate cele bune tuturor!!!

p.s. :scuze ca nu ne-am putut vedea in B...

: nu-mi place cum se comporta partenerii de trafic din B (deloc!!!); din cauza unuia cu srn rosie m-am busit in tata (ma rog, si din cauza sorei si a sotiei- care erau cu gura pe mine).

Share this post


Link to post

Lucian probabil ai cartea tehnica si poti vedea acolo ca ulei iau pus la revizie pana acum,dar sa stii ca Daewoo nu e un ulei prost.Ar fi bine sa te lase cu ale tale,mai scutesti citeva sutare.Bujiile Champion cred ca sunt ok,doar e firma cunoscuta.Baietii pe aici s-au agitat cu Bosch.Oricum stai langa ei sa-ti faca tot ce scrie la carte,eventual o iei la tine si urnaresti pas cu pas daca fac ce scrie acolo.Multa bafta.

Share this post


Link to post

Luciane, un sfat:

ESTI SINGURUL RASPUNZATOR DE MASINA SI DE VIATA CELOR DIN EA, PRIN URMARE NU TREBUIE SA TE BATA NIMENI LA CAP CIND CONDUCI! ORICINE AR FI! MAMA, TATA, SOTIE, COPIL, CATZEL, PURCEL, SA FACA BINE SA TACA, ALTFEL II DAI JOS DIN MASINA! SCURT! FARA COMENTARII!

 

PS: am un accident la activ pe motiv de footing la cap ...

PPS: Bucuresti=jungla, so take care!

Share this post


Link to post

Evident, se poate, normal ca era unu' cu o dacie de vine ca doar nu Doamne Fereste! sa fi fost vreun conducator neatent de matiz de vina.

 

Asta imi aduce aminte de un incident similar la o nunta unde un cielo a lovit alt cielo care s-a dus intr-o vectra cu mirii in ea. Toate masinile erau participante la nunta!!! Adevarul ca incepuse cum trebuie, ca si la nunta a fost de hai...

Share this post


Link to post
Luciane, un sfat:

ESTI SINGURUL RASPUNZATOR DE MASINA SI DE VIATA CELOR DIN EA, PRIN URMARE NU TREBUIE SA TE BATA NIMENI LA CAP CIND CONDUCI! ORICINE AR FI! MAMA, TATA, SOTIE, COPIL, CATZEL, PURCEL, SA FACA BINE SA TACA, ALTFEL II DAI JOS DIN MASINA! SCURT! FARA COMENTARII!

Eu le fac asa chiar si la parinti cand ma foot la cap. Nu vreau stres in masina. Pana la urma eu conduc anual mai mult ca ei. Era sa-i dau jos prin Cta pentru ca ma "ghidau" chipurile si am gresit drumul. Asa ca nu trebuie sa ai retineri. Deh, aveam doua femei in spate deci va dati seama cam cum era in masina. Noroc ca-l aveam pe taica-miu aliat.

Share this post


Link to post

Luciane, REGULA: Cind conduci, femeile gura mica!

Share this post


Link to post

in sfarsit, mashinutya mea! cam urata si in loc nashpet, dar pana o parkez mai la vedere, ramane asa ( e parcat pe langa scoala, am inceput activitatea, deoarece concediu=OVER )

nt-07-luk_thumb.jpg

Share this post


Link to post

merita sa aiau un matiz la mana a doua? imi trebuie pentru nevasta-mea, cu aer, servo etc si pana in 30 000 km.chiar daca nu aveti, as dori sfaturi, daca merita, daca peste vreun an-doi isi pierde foarte mult din pret (eu nu cred asta) .mi se pare mult aproape 5000 sau peste pentru un matiz chel cu aer, de cel accesorizat nici nu mai vorbesc...

multumesc

Share this post


Link to post

5000eur??? Cam mult, intr-adevar! Hai sa mai cautam... Deja la 5000EUR ai multe variante de Second-Hand-uri.

Share this post


Link to post

Cred ca omul se referea la aproape 5000 EUR pentru ala chel NOU.

Share this post


Link to post

as da un 3,5 , hai 4 pe unul de 10 000 km

Share this post


Link to post

cu 4000euro iti iei cielo bunicel... :roll: poate prinzi vre-un espero ceva. eu zic mai bine una din variantele astea. o cunostiinta de-a mea si-a luat cielo la sh cu 4500, deci e ca noua masina 50.000km impecabila, tinuta in garaj.. an 98

Share this post


Link to post

:o fftopic:

sau intr-un fel offtopic..ma intereseaza si pe mine un matiz in jur de 3000-3500 euroi...gasesc ceva bun si sa nu am probl cu el? (o sa circul mult cu el in oras) - de aia il iau :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...