Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

De vazut totusi procentajul la casete de directie schimbate. Mie mi se pare o chestie de noroc

Share this post


Link to post

buna ziua , vreau sa cumpar un matiz -simplu . in cautarile mele am gasit 2 variante

; din ani mai vechi si cu km mai putini comparativ cu ani 2007 /008 cu 70k si peste .preturile sunt in jurul lui 1500.e. din pacate si banii mei sunt atatia toti . ce sa aleg ? ms

Share this post


Link to post

pe forum exista un indrumator pentru cumparare matiz sh .

ce valoare are cand matizul are itp facut cu o luna inainte de a fi vandut ? este sigura sau pe aproape aceasta inspectie ?

eu am un logan si i-am facut itp la automarcus /B stiu ca nu treci daca ai probleme . are importanta unde faci itp ? sper sa mai fie cineva pe forum care stie sa raspunda . multumesc.

 

Share this post


Link to post

Inspectiile se fac si se trec oriunde, nu au nici o relevanta din pacate.

 

Am vrut sa-i iau si eu nevesti-mii un Tico/Matiz dar cele care erau OK erau mult prea scumpe (nu m-am uitat la anul de fabricatie).

In aceeasi bani (sau chiar mai putini) poti gasi un Ford KA, mult mai dotat decat Matizul - eu asta am facut pana la urma si nu am regretat nici o clipa.

 

Share this post


Link to post

ce sa zic , fii-mea a fost in vitan si era intr-adevar un ford ka la 1300 e cica cu 61000 km la bord , era inmatriculat dar eu ma feresc de lucruri necunoscute . poti sa-mi detaliezi putin despre experienta ta , de unde l-ai luat , etc . chiar pe pm . multumesc .

Share this post


Link to post

nu l-am luat pe ala pentru ca era de la niste gipsy din Targoviste , dar am gasit altul si l am luat . doamne ajuta ! :osanale: l l-am bagat in servis ales de noi si trebuie sa facem trecerea de la Logan la asta mic . multumesc

Share this post


Link to post

Postez aici ca sa nu mai deschid inca un subiect. Uitandu-ma pe un site de vanzari auto mi-au sarit in ochi doua Matiz-uri pe la 1450 de euro. Ambele banuiesc eu ca sunt masini de samsari. Unul era din 2006 si avea 26000 de km iar celalalt era din 2007 si avea 45000 de km. Cum in niciunul din anuturi nu se preciza nimic despre timbrul de mediu, trag concluzia ca aceasta taxa ar urma sa cada in sarcina mea ca potential cumparator. Buba e ca din cate am cautat eu pe internet nu am reusit sa gasesc mare lucru despre cantitatea de CO2 emisa de motarele Matizu-lui Euro 3. Am gasit ceva intre 158 si 161 de grame pe km. Daca incerc o simulare de cost pe site-ul ANAF utilizand scenariul cel mai favorabil, valoarea mai mica de CO2 si masina veche de 10 ani rezulta o taxa de circa 750 de euro, adica mai mult de jumatate din valoarea masinii.

Asa sa fie sau gresec eu pe undeva?

Share this post


Link to post

Cea din 2007 are sigur taxa platita. Am si eu unul si stiu.

Din 2007 a fost obligatoriu sa platesti.

Si eu am cu ea doar 48000

  • Like 1

Share this post


Link to post

Beleaua e ca nu exista Matiz nou din 2007, ci cel mai probabil in anunt este pus un an mai nou, practica frecventa la samsari. Ultimele matizuri s-au fabricat la Craiova in 2006, vanzarea finalizandu-se din ceva stocuri prin Septembrie 2006. Ultimele loturi au fost si cele mai slabe calitativ, in special la tabla. De la 1. 01. 2007 a devenit obligatoriu in Ro la masini noi airbagul si abs-ul, dotari pe care matizul din Ro nu le-a avut.

 

Sfatul meu este sa te orientezi catre un Spark (Matiz III afara), cu acelasi motor, dar mult mai bun la tabla si dpdv al dotarilor.

Share this post


Link to post

Matiz s-a fabricat pana in 2008, cu euro 4 incepand din 2007 aprilie au fost puse in vanzare. Eu am luat in feb 2007 cu euro 3 fabricat din ianuarie. Deci!

Si ca sa nu te pacaleasca samsarii cauta aici pe forum masini

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Cea din 2007 are sigur taxa platita. Am si eu unul si stiu.

Din 2007 a fost obligatoriu sa platesti.

Si eu am cu ea doar 48000

 

iar eu 50 de mii si am luat-o noua din fabrica in 2005! Nu este exclus sa gasesti astfel de masini! Bine, nu la samsari!

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sugestii.

In principiu n-as fi axat pe o anumita marca sau pe un anumit model de masina. Ideea principala e ca masina sa fie in stare foarte buna - a se citi tipla - , iar la banii de care dispun, Matiz-ul pare a fi alegerea cea mai potrivita. Pe gustul meu ar fi un Tico SX, insa nu cred sa mai existe vreunul nehingherit sau nemodificat la vanzare in Bucuresti.

Despre Matiz am citit sau am aflat direct de la posesori ca e o masina corecta care "tine cu casa", mai putin la capitolul tabla. Mai prezinta si avantajul ca este o masina la care inca se mai gasesc piese cu preturi rezonabile. Variantele EURO 4 am inteles ca sunt mult mai lenese decat cele EURO 3, care la randul lor sunt inferioare ca performante celor EURO 2, Asadar pe primele le-as elimina din start in cautarile mele. Un alt criteriu eliminatoriu este lipsa aerului conditionat.

Primul loc in care as cauta un Daewoo sau un Chevrolet ar fi forumul acesta, insa pana acum nu am gasit masini care sa corespunda criteriilor mai sus enuntate.

Nu caut sa fiu pacalit de nimeni, cu atat mai putin de samsari.

P.S. Si eu stiam ca Matiz-ul s-a fabricat pana prin 2008.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Euro 4 nu e mai lenes decat euro 3. Un prieten a cumparat unul din 2008 cu doar 27000 la bord si a instalat ulterior gpl. L-am condus si chiar pe gpl mi se pare ca trage f bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...