Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Salutare, doresc sa achizitionez un matiz dupa 2004 si as dori sa-mi spuneti un consum urban,daca e scump de intretinut si ce varianta sa cumpar.Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Pana la jumatatea lui 2005 sunt euro 2, daca il iei dupa sunt euro 3 si 4, care sunt gatuite, si consumul e cu un litru in plus in oras, deci euro2 ia vreo 5,5 in oras, maxim 6 cu AC-ul in permanenta, daca stai in Bucuresti ia mai mult binenteles.

Share this post


Link to post

Pai teoretic daca sunt mai ''gatuite'',si inteleg prin asta mai ''sugrumate'',nu ar trebui sa consume mai putin?

Share this post


Link to post

Nu, consuma mai mult, cel putin Matizul euro4 consuma mai mult cat Loganu' asta nou de 1.2/75 de cai, si toate astea pentru 48 de cai, mai departe te gandesti si tu daca renteaza.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am pe cineva in familie (in ro) care doreste sa achizitioneze un Matiz SH. Proprietarul este o cunostinta, are masina de noua. Masina e din Noiembrie 2007, 30.000km, aer conditionat, "codita" (ce-o fi aia?), consum estimat de catre proprietar la 5,5 - 6l si pretul de 3.500E. Tot ce tine de consumabile vor fi schimbate in cazul in care "o vom cumpara". Masina este bine intretinuta, alte detalii nu am. Se merita?

Share this post


Link to post

Are AC? Mie mi se pare multisor, dar banuiesc ca o lasa la 3000, iar la anul de fabricatie si kilometrii aia, ar fi ok. Daca schimba si tot ce tine de consumabile inainte de vanzare, cred ca ar merita. Oricum, negociaza !

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Zice ca are AC, eu nu am vazut masina nici macar o data. Tind sa cred ca km sint reali, proprietarul avind mai multe masini, iar cu matizul nu l-am vazut vreodata.

Share this post


Link to post

Codita o fi eleronul de la luneta. Pretul pare bun.

Share this post


Link to post

Daca are AC pretul de nou atunci era vreo 5900 (sau mai mult daca e vreo varianta mai bine echipata). Asa ca la un rulaj de 30k km mi se pare un pret ok pt sh.

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Pentru ca inca nu am voie sa deschid topic (sunt nou pe aici) intreb pe acest topic deoarece mi se pare cel mai apropiat de dilema mea:

 

As vrea sa cumpar un Matiz SH. Am vazut ca noua taxa auto din 2012 se introduce si pentru masinile mai vechi de 2007. In aceste conditii merita sa cumpar si sa inmatriculez un Matiz anul asta platind taxele aferente ca sa scap de taxa auto? Sau e mai rentabil sa-l cumpar anul viitor?

Share this post


Link to post

Sau e mai rentabil sa-l cumpar anul viitor?

 

Teoretic , romanul o sa vada o modalitate de a face bani, si posibil va creste pretul masinilor imatriculate incepand anul 2007.

La cele inscrise inainte de 2007 pretul se va duce in jos. Dar vei cotiza la bunastarea statului roman cu o anumita suma.

Daca cunosti cifrele poti face un calcul

Edited by niki

Share this post


Link to post

Din pacate nu le cunosc, dar o sa incerc sa fac achizitia anul asta, chiar daca masina o sa stea pe tusa (probabil va fi fara cauciucuri de iarna si in plus trebuie sa-mi mai iau niste ore ca n-am mai condus de foarte mult timp)

 

Din ce am vazut pretul pe sait-uri se invarte pe la 2000 de euro, eu intentionez s-o scot pe la 7500 maxim 8000 de lei.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior. Folose?te AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii.

Share this post


Link to post

Pai cred ca ar trebui sa aiba senzori de ABS la roti.

Share this post


Link to post

Nu e mai simplu sa deschizi capota decat sa cauti pe sub roti? Trebuie sa se vada unitatea ABS, daca are.

Share this post


Link to post

Si mai simplu ar fi sa pui o frana :P

Share this post


Link to post

Salut,sunt nou si vreau sa cumpar un matiz, dar am observat ca nu au servodirectie unele modele.

Oare se simte lipsa servodirectiei?

Edited by fzoli

Share this post


Link to post

Depinde de cat esti de bine facut . :P

De exemplu Spark-ul meu nu are servo si prietena mea se cam chiniuie. Eu la 1,90 si 100 kg ma descurc mai bine.

 

Acum serios vorbind, da, la parcare vei trage putin de volan, dar nu te gandi ca este ceva nemaipomenit, in fond masinuta este destul de usoara si rotile inguste. Cel mai bine este sa gasesti una si sa o testezi. pentru a vedea daca iti convine. Nu mai este nevoie sa spun ca daca misti masina cat de usor din loc efortul scade considerabil

Share this post


Link to post

Normal ca se simte lipsa servo. Altfel era inutila.

Share this post


Link to post

Volanul nu se misca fara ca masina sa fie in miscare, este o regula de aur daca nu vrei sa distrugi caseta. Daca ar fi sa imi cumpar alt Matiz acum , mi-as lua unul fara servo si fara AC, daca iti faci singur reviziile la masina ai sa vezi de ce iti spun asta.

Share this post


Link to post

Directie nonservo a unui "utilaj" de tonaj mic, poate functiona super, asta de e intretinuta, gresata, nitel plus in anvelope ... E doar opinia mea.

Share this post


Link to post

Buna ziua

Sunt nou pe acest forum si as dori sa achizitionez un matiz pt sotia mea.

Dispun in jur de 1800 euro si la acesti bani din ce am vazut ma astept sa achizitionez un matiz in jurul a 80-100.000 km.

Ce-mi puteti spune despre motorul matizului? Dupa acati km se da pe ulei, la ce sa fiu atent? Ce componente sunt mai slabe sa stiu unde sa caut.

Multumesc.

Share this post


Link to post

... Daca ar fi sa imi cumpar alt Matiz acum , mi-as lua unul fara servo si fara AC...

 

Care sunt argumentele dvs. ? Va rog doar cateva, cele mai importante !

Share this post


Link to post

@Marcel P - vezi pretul casetelor de directie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...