Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Daca e buna masina eu zic ca e ok pretul.Mai putin de 3000 euro nu cred sa gasesti un Matiz.Dar sa fii sigur ca are numai 60000km.Mi se par cam putini in aproape 8 ani.Sub 15k km pe an fac destul de putini oameni.

Anyway bafta la cumparaturi ;)

Share this post


Link to post

Salut

Vad ca santeti cativa clujeni pe aici...

Vreau si eu un matiz, pe la 4.000 de euro asa, vreau neaparat cu A/C.

O sa am disponibili cam 4500, dar 500 ii tin de schimbat consumabilele cand o iau (ulei bun castrol sintetic, curele, eventual ulei cutie viteze, amortizoare etc).

Credeti ca ma incadrez in banii astia cu ceva nu f vechi, pana in 50.00 de km?

Share this post


Link to post

Vreau si eu un matiz, pe la 4.000 de euro asa, vreau neaparat cu A/C.

O sa am disponibili cam 4500, dar 500 ii tin de schimbat consumabilele cand o iau (ulei bun castrol sintetic, curele, eventual ulei cutie viteze, amortizoare etc).

Credeti ca ma incadrez in banii astia cu ceva nu f vechi, pana in 50.00 de km?

 

Salut,

 

Iti pot spune ce am facut eu. Aveam 2300 euro, i-am dat avans si mi-am luat E/AC de 5900 euro. Rata lunara - 1.800.000 lei vechi.

Share this post


Link to post
Vreau si eu un matiz, pe la 4.000 de euro asa, vreau neaparat cu A/C.

O sa am disponibili cam 4500, dar 500 ii tin de schimbat consumabilele cand o iau (ulei bun castrol sintetic, curele, eventual ulei cutie viteze, amortizoare etc).

Credeti ca ma incadrez in banii astia cu ceva nu f vechi, pana in 50.00 de km?

 

Daca ai gasi un E A/C Euro 2 pana in 50.000 km reali, ar fi super afacere.

Si il scoti chiar mai ieftin de 4000.

Matizul euro 2 este intr-adevar masina economica pe urban. :thumbl:

Share this post


Link to post

Salut

Am o dorinta in a cumpara o masinuta de oras si eventual mici iesiri si am ajuns la un matiz al unui colog

e din 2004 62 de mii de kilometri, revizia facuta la 60 de mii si proprietaru spune ca are o problema la o bucsa de la caseta de directie care cica nu poate cauza probleme ci doar trancanit, si cuiele de la etriere oamenii de la service i le-au intors ca cica mai merg asa pana la urmatoarea revizie.

Acum as vrea sa stiu cam unde trebuie sa ma uit sa vad defecte.

Am mers cu ea, directia pare buna ,intra bine in toate vitezele, frana super buna, fata de vw meu din 80 , motorul trage, are si ac.

Atat mis e pare mie ca trancane un pic cand merge prin denivelari

acu stiu ca matizul e mai rigid si s-ar putea sa fie asta.

Am ceva expierienta cu mashina , avand in vedere ca am desfacuta pe precedenta vw derby peste tot , motor inclusiv si apreciez orice sfat din partea voastra.

Va multumesc

NUmai bine

Share this post


Link to post

Salut eviktor21.

Depinde si ce pret are si ce dotari are. Pentru bucsa aia se schimba caseta de directie care e circa 600ron. (Poate poti sa obtii un discount de 200euro din pret.. ;) )

Bafta!

Share this post


Link to post

Bucsa de la caseta se schimba la Radacini Giurgiului cu 150 Ron.

Cat costa masina si ce varianta e?

Share this post


Link to post

Omu vrea pe ea 3200 de euro

nu stiu ce varianta e pt ca nu ,apricepi la matiz insa stiu sigur ca are A.C.

e periculoasa treaba cu caseta de directie? poate duce la safety issues?

Share this post


Link to post

Pretul e bun daca are AC. Daca nu a fost lovita nu mai sta pe ganduri. In legatura cu bucsa de la caseta nu stiu ce sa-ti spun, eu merg cu acea bucsa stricata de 9 luni si nu am patit nimic ( doar ca bate la gropi).

Share this post


Link to post
Daca ai gasi un E A/C Euro 2 pana in 50.000 km reali, ar fi super afacere.

Si il scoti chiar mai ieftin de 4000.

Matizul euro 2 este intr-adevar masina economica pe urban. :thumbl:

 

AM luat din 2005, e euro2, si are si 20 de mii de km reali, verificat, tot tot. Am dat 4200, e ok :)

Acuma ramane sa vad cum e cu economicu ala, hehe

Share this post


Link to post

1. Daca e din 2005 e euro3!

2. Economicul ala e de cca. 10% in BucureSHIT. :wallbanger: (cat un clio3 1.2 16V, de ex..)

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

:lavolan: mie-mi va da firma Matizoo care e fabric in 2000 , coreean, cred ca e E klass ca nu are nici AC, nici stergator spate, nici ceas de bord, kilometrii e circa 130.000, da' merge foarte bine. Cat ma costa urmatoarele:

-fata de usa/usa stanga fata (sofer) ca e usor denivelata si un pic ruginita, chedrele de cauciuc sunt cam mancate;

-2 scaune sport gen Recaro;

-bord nou;

-5 jenti de magneziu/aliaj pe 13'';

-5 cauciucuri bune de 13'';

-4 amortizoare pre ulei (ca nu s-au schimbat deloc in 7 ani si ceva);

-volan sport cu clacson ( ce misto se scrie "clacson" :tongue: );

-stergatoare calumea(silicon) pt parbriz, de 40 si de 55 de cm.

-becuri cat mai bune, H4, pentru ca astea e chioare rau.. :spumelagura:

- o vopseala cap-coada cam cat mei ie? :drinkers:

Unde gasesc si eu un service "(cat mai)ieftin si (cat mai) bun"?? pana acuma firma coopera cu servicele de pe Virtutii, nu am habar de facturier, dar am vazut ca sunt rapizi, fac de azi pe maine treaba.

Stopuri clare/cu leduri pentru matiz? Faruri cu AngelEyes? stie cineva, ceva?

 

Multzam mult si scuze pentru carul de intrebari, dar vreau sa cumpar masinuta ca-mi place cum merge si vreau sa o "fac beton"..

Share this post


Link to post

Vreau sa-i cumpar sotiei un matiz si nu dispun decat de maxim 3000 de euroi

am gasit ceva pe autovit.ro insa

sambata ma duc in Bucuresti in Vitan (eu sunt din Iasi) ca preturile din targ poate sunt mai ieftine fata de cele date pe autovit

si sper sa ma intorc cu o masina de acolo insa nici nu vreau sa iau teapa

am vreo posibilitate sa-mi dau s-seama daca a umblat la kilometraj ? in afara de aspectul fizic al masinii

PS. daca o cumpar mai platesc taxa de inmatriculare la ea ? ea fiind deja inmatriculata ...

 

multumesc

Share this post


Link to post

Nu platesti nici o taxa de prima inmatriculare. Din pacate la 3000eur ai sanse minime sa gasesti un matiz in stare buna (asta inseamna sanse maxime sa bagi multi bani in masina), matizurile avand o caloare de revanzare destul de mare (mai ales cel intretinute). Din punctul meu de vedere kilometrajul este ULTIMUL lucru la care trebuie sa te uiti la o masina din targ pentru ca este 99% manarit (iar la matiz se manareste destul de usor). Daca ar fi decizia mea as astepta sa mai stang bani (vreo 500-1000 eur) sa pot cumpara o masina buna care sa nu ma lase in mijlocul drumului si pt care sa am nevoie de abonament la service. Multe masini ieftine au fost masini de firma/ taxiuri si sunt intr-o stare jalnica.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

salut...cam pana in ce rulaj de km merita luat un matiz(sa excludem manarelile)?

Share this post


Link to post

Depinde si de modul de utlizare.Teoretic unul cu 50.000 km e la prima tinerete si inca 50-80.000 nu ar trebui sa ai probleme,cel putin cu motorul.

Share this post


Link to post

Buna.Sunt nou pe forum si in curind am achizitionat un matiz model E cu trapa,sh,din 2006, are 32000 km.Pretu de achizitie a fost 3800 euro,am luat de la un coleg,el este primul proprietar.Ce parere aveti de pret?

Share this post


Link to post
Daca e buna masina eu zic ca e ok pretul.Mai putin de 3000 euro nu cred sa gasesti un Matiz.Dar sa fii sigur ca are numai 60000km.Mi se par cam putini in aproape 8 ani.Sub 15k km pe an fac destul de putini oameni.

Anyway bafta la cumparaturi ;)

 

salutare

si eu sunt nou (atat de nou ca aprope as zice ca mi-am luat teapa)am luat un matiz care avea 57k km in bord din 2000 ac ,inchidere stabilisem ca pret 2500 euro ,am fost intr-o vineri si l-am vazut ,nu-i mergea aerul dar a zis ca in banii astia il repara am stabilit sa ma duc duminica sa facem actele.

Duminica l-am gasit cu usa stanga fata zgariata si m-a cam facut sa dau inapoi.dar am trecut si peste asta si i l-am luat in 2200 euro.cum vi se pare?

Share this post


Link to post

Mi se pare ca nu prea are cum sa aiba km aia... 57000 km in 8 ani, cam putin nu? Masina de doctor/doctorita/director de banca/reprezentanta auto etc?

Cati proprietari a avut?

Share this post


Link to post

Kilometrii putini nu sunt neaparat semn de teapa. O prietena de-a mea a vandut un si-a vandut matizul din 2003 cu 21.000 km la bord, parca. Masina era a ei de noua, dar a mers foarte putin extraurban cu ea(ii era frica sa iasa cu el pe autostrada, ea fiind din Constanta).

Share this post


Link to post

Dupa cateva cautari, am gasit ceva de cumparat.

Deci, Matiz SE AC, din 2000, 60k km.

Arata ok, a fost condus de o tanti, unic proprietar, a-2-a masina a familiei, pret 2800 euro.

 

Singura problema, urme de ulei la capacul culbutorilor. Poate fi semn de ceva rau? Proprietarul a pus 20W50, ceea ce nu este prea in regula. In rest masina se misca si se aude bine.

Are ITP pana in 10.2008 si i-am spus ca se ocupe, o iau doar cu ITP facut.

 

Sunt pe cale sa iau teapa?

Multam!

Share this post


Link to post

Cu uleiul ala in motor...pregateste banii de un set motor in curand.

Share this post


Link to post

Inainte de orice du-te sa-i faci distributia (adica schimb de curea si intinzator) si schimba-i si simeringul de distributie!...S-ar putea ca uleiul ala sa fie de acolo...Neaparat o spalare motor si un schimb nou de ulei 10W40 (sau 10W30 ca vine iarna) si poate mai mergi 40.000 cu setul asta...Ii schimbi si filtrul de aer si supapa PCV iar la primul plin bagi solutie de desfundat injectoarele. Tot acum dupa ce o iei dai o raita pe sub masineta si inlocuiesti si filtrul de benzina si ..nu stiu ce sa ti mai zic vezi cata rugina are ca daca are prea multa nu merita sa mai bagi banii in ea.

Share this post


Link to post

Da, multumesc, la o revizie serioasa ma gandeam.

Cam cat ajunge operatia? Ma gandeam la o inspectie in service, inainte de a da cu banii.

Autonet este o idee buna? M-ar avantaja d.p.d.v distanta, stam prin zona si eu si proprietarul.

 

LE

Am vazut ca nu prea e laudat Autonetul si pare si f scump. E un service pe Virtutii, cred ca incerc acolo.

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...