Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Salutare tuturor soferilor!

Am 24 de ani, ma insor peste 3 luni, am de facut naveta zilnic max15 km, vreau iesiri in w/e, plimbari relaxante si un consum relativ mic de comb. Asa k m-am orientat catre Matiz, si sper sa am bani de un AC. Am condus pana acum o gama relativ variata de masini: dacia 1300, 1310, break, papuc, supernova(are tata asa ceva, cunosc cam tot ce se poate, but no thx), nasolnitza, wv dubita (toata numa servo, abs, etc), opel vectra, si un audi a4 (al lui varu-meu). Matiz inca n-am condus :oops: insa cei cu care am vb spun k e OK. aveti si voi si spuneti k e OK. As dori si eu un E-AC, dar asta pe la vara, dupa nunta. Viitoarei sotii ii place mult mashinutza, mai ales una din piatra nt, de culoare vernil - e frumoaaaaaasa, ceva de tot dulcele! M-a innebunit din prima culoarea (iar eu sunt fan BLUE sau SILVER).

Cunosc unele lipsuri (nu pot merge cu 170 cu cat zboara supernova lu' tata, nici nu cre k consuma 5%- ci un pic mai mult, poate, nu are nici 4 metri cat altele-si nici nu-mi trebuie etc). Dar mai cunosc si unele avantaje: garantia de 3 ani, service0ul TOTAL dif fata de dacia(sux), piese mai rezistente, comfort sporit (ma interes in special al persoanelor din fata-adik eu si ea, restul nu conteaza), design tineresc, inchiderea usilor si al hayonului mai bune ca la srn (ma ucide masina lu tata, in special trankanitu' de la hayon, dorectie, fete usi ...etcetcetc), si mai sunt si altele, le stiu si le stiti.

Nu voi avea bani sa-mi iau o masina noua, asa k ma orientez spre un E-AC dupa 2002, bine intretinuta, nerulata taxi sau firma. Daca ar avea cineva o astfel de masina, am o adresa de mail ( lucianmahu@yahoo.com ) si un nr de tel ( 0745863277 ), dar asta abia (cum am spus) peste 3 luni (mai exact dupa 10 iulie). Spuneti-mi de ce trebuie sa ma feresc cand cumpar un sh. Am permis din mai 1999, am condus relativ mult, in conditii variate si extreme (ninsori, impotmoliri pe malul apelor - deh, intimitate-, paduri, europene, drumuri cu GROPI), ma rog, tot ce se poate mai rau in tzarishoara noastra, reusind totodata sa nu-mi bat joc de acel minunat prieten al omului- AUTOMOBILUL. Ma pricep un pic la mecanica si electrica, stiu sa montez/demontez kestii dein ext/int masinilor (am antecedente-instalatii audio, intretinere tablarie, tapiterie, motor etc), deci puteti vb cu mine pe diverse teme. Astept cu interes sfaturi, sugestii pt cumparare, intretinere, tuning( dar nu de motor, roti sau ceva care ar dauna masinii, ma multumesc cu ce poate motorul)- un neon albastru sau verde dedesupt ar fi TZAPAN, gen fast&furious etc. Cu speranta k nu v-am plictist (prea tare), acordati putina atentie unui fan MATIZ !

Cu respect, Lucian!

Share this post


Link to post

Lucian,in primul rand bine ai venit printre noi si casa de piatra.Primul lucru pe care ti-l pot spune este sa te orientezi totusi spre un Matiz nou.Cum spui tu ca vrei ceva dupa 2002 ma indoiesc ca mai ieftin de un 3000 euroi poti gasi(numai daca ai o bafta mare).Acum au aparut aceste credite bancare si renteaza foarte mult sa-ti iei masina noua in rate.Eu de exemplu am dat 1200 euro avans si platesc o rata de 115 euro pe luna.Masina noua e noua si e altceva cand o conduci tu primul.Ti-o mulezi cum vrei tu.Mai ales ca eu cred ca o sa ai ceva 'fonduri' dupa nunta.Urmareste atent reducerile Daewoo,poti sa obtii chiar 650 euroi reducere.Daca totusi vrei sh sa cumperi numai de la proprietar.Ferestete de samsari.Verifica seriile,fi atent sa aiba reviziile facute la timp,uitate bine sa nu fie lovita si... multa bafta.A si de noua poti sa iti alegi culoarea care iti place.

Share this post


Link to post

Si eu, ca si ceilalti, iti recomand sa-ti iei una noua. E mult mai bine asa... mai ales ca sub 3.500 eur (il contrazic pe Ovidiu) nu gasesti decat calarite bine (probabil foste taxiuri sau masini de scoala) ...si una noua costa cam 4.500!

 

...si "casa de piatra"! :D

Share this post


Link to post

Lucian BINE AI VENIT!

Dupa ce am citit toata istoriora ta un singur lucru imi da de gindit: te cassatoresi peste 3 luni (Casa de Piatra!) iar Matriz ca si Tico aprope NU au porbagaj si daca o sa aveti si copil o sa fie dificil.

Share this post


Link to post

DA!.. Viitoare casa de piatra shi copii de beton-ton-ton.. :D

 

Sunt total de acord cu ovidiu shi cu sprite. Mashina noua e noua, macar ai o garantie la ea.. (sincer vbind, platita din 6 in 6 luni la revizii, dar ma rog..), totul e nou, shi eshti convins ca nu a fost birjarita.

Pute super-nashpa cand e noua, a plastic, dar in 1000 de km se estompeaza mult, mai ales daca pui shi tu un braduletz, ceva..

 

Bafta multa!

Share this post


Link to post

Eu personal, daca as fi stiut cum sta treaba, si a fi vrut neaparat Matiz, nu luam modelul economic E, pentru ca este destul de "jupuit" pentru a avea pretzul respectiv.

 

Iti recomand cu toata caldura un Matiz SE Power Plus, din punctul meu de vedere este singurul model Matiz care isi merita banii cu prisosintza. Costa 7140 Euro (la second poate il gasesti cu 5000). Daca alegi varianta ieftina, E, care te atrage ca pretz, va trebui sa faci un compromis in ceea ce priveste confortul, sigurantza, dotarile masinii.

 

Iata ce NU ai la E si ai la SE P+

 

- Bari portbagaj pavilion

- Oglinzi exterioare rabatabile, negre, cu reglaj din interior

- Inchidere centralizata

- Geamuri fata cu actionare electrica

- Suport placa inmatriculare fata

- Deschiderea din interior a portbagajului

- Air bag sofer

- Radiocasetofon AM/FM, afisaj digital, 2 canale, cod de securitate

- Difuzoare stereo fata/spate

- Aer conditionat

- Ceas digital

- Oglinda de curtoazie in parasolarul pasagerului

- Stergator de luneta cu spalator

- Parbriz cu banda de culoare

- Geamuri cu tenta de culoare

- Spoiler hayon

- Trapa actionata manual

- Faruri ceata

- Stergator parbriz cu 2 viteze si temporizare cu viteza reglabila

- Antena pe pavilion

 

Interiorul e un pic altfel, mai finisat decat la E-uri. Daca esti pregatit sa renuntzi la toate cele de mai sus, atunci esti un candidat pentru modelul E.

 

Eu am model E, si de banii pe care i-am bagat pana acum in el, pentru a-l aduce cat de cat la un standard de decentza, puteam linistit sa iau un model de clasa superioara, fara sa ma stresez sa umblu, sa caut, sa motez, sa dau shpagi, sa pierd vremea.

 

Bafta, sa ne anuntzi ce decizie ai luat.

Share this post


Link to post

Alooo, Brasovul??...

Omu' nu are bani nici de un E nou shi il directzionezi spre "avioane"? :lol:

Ce tzi'ai mai pus tu pe MTZ de puteai sa'tzi iei "linishtit" un model din clasa superioara de dotare? (probabil E/AC, ca pentru SE nu ash da 1000Euro in plus pentru jafu ala de cass, pentru inchidere (1,6mil), pentru temporizare (700mii) shi pentru shtergator luneta (5mil)..).

Exact din acest motiv nu am luat SE ci E A/C, pentru ca 1000Euro in plus nu se justifica deloc prin ce ofera in plus.. Nici macar nu are servo in plus, iar barile colorate, avand in VDR ca am luat'o pentru nevasta'mea (care a luat carnetul abia acum o sapt) va datzi seama ca nu se justifica..

Pana acuma eu am mai bagat in mashina 5,1mil alarma+inchiderea, shi 7,2mil radiocd+boxe+antena.

Mai urmeaza temporizatorul shi iluminarea bricheta (700mii) shi, in caz de super excedent in cont (adica probabil never.. :cry: ) shtergatorul pe spate aprox 5mil. Restul chestiilor de pe SE sunt mofturi!

Daca faci o suma o sa vezi ca ajungi in jur de 450euro in plus fatza de 1000. Iar radio e scula shi boxele idem, am shi alarma (SE nu are) shi mai raman shi bani in buzunar (pe care oricum nu'i aveam.. :lol: )

Cat despre SE Power plus abs, ebd, etc.. :lol: Ce naiba tu chiar ai da atata pe un MTZ?? La banii ashtia iau o Toyota yaris SH super tare..

 

Pe de alta parte, nu mai pupai tu boxe de 13 de la SE in sus (nu e loc, dupa cum vbeam acum cateva zile pe privat.. :wink: )...

Numai bine!

Share this post


Link to post

Nu-s de acord cu danielson... (mersi pt cauciuc, prietene!)

Eu am luat E, cu banu jos, 4990 euro, normal, dezbracat!

Mi-am pus: inchidere si alarma (~100eur), ceas digital (e drept, lipit pe bord in locul celui original - 100.000 lei in Carrefour), temporizare stergatoare si mecanism de actionare simultana a acestora cind dai la pompitza - cu patru curse in loc de 3 (aprox 700.000 lei), oglinzi incalzite (600.000 lei), tableta portbagaj (700 si ceva mii lei), finitie hayon (80 mii lei), huse scaune naspa (300.000 lei), boxe doar pe fata + antena + manopera (cam 2 mil lei), montare casetofon (300.000 lei). Covorashele le-am negociat cind am luat masina, deci au fost moka.

Am lasat la urma cass-ul ca aici puteam sa ies mult mai ieftin, dar am avut ambitia sa iau the best of la vremea respectiva (sony cdx-mp30 - aprox 290$ )

Cam asta e tot ce-am bagat eu in masina, ca sa-i mai ridic standardele :)

Deci daca nu socotesti cass-ul, eu zic ca nu te duci mai sus ca pret decat urmatorul model de matiz mai dotat. Ba poti sa pui si cass-ul si tot iesi mai bine!

Bafta si casa de piatra! :)

Share this post


Link to post

Ideea e sa stii ce se poate pretinde maxim, ca sa ai de unde scadea. Eu nu as lua un E la second hand, insa la un SE m-as arunca.

 

Daca ai gusturi rafinate, itzi iei un E si-l tunezi, daca-i iei nevestei masina, banuiesc ca nu vrei cas cu mp3, boxe de 13 ...

 

Acu atzi intzeles ?

Share this post


Link to post

Am intzeles..

 

Daca ash fi avut malai ii luam un Freelander, macar sa o shtiu in sigurantza in tancul ala...

Asha, s'a procopsit cu un E A/C (cel mai ok raport pretz/dotari - l'am luat la 4800 la oferta de craciun..)

Nu e cazul de tuning, dar nishte ceva'uri necesare shi de confort se cer puse, chiar shi pe E A/C..

Share this post


Link to post
 oglinzi incalzite (600.000 lei)

 

Ai oglinzi incalzite?? Detaliaza please si la noi ceilalti amarati care ne stricam ochii sa vedem in spate cand ingheatza toate cele :lol: (cam off topic ...recunosc dar ma roade curiozitatea :oops: )

Share this post


Link to post

Offtopic rau de tot, dar NFS trebuie sa verse urgent detaliile, ca altfel s-a scos de un linshaj la intilnire ...

Share this post


Link to post

cerbere Felix lasa pe om sa spuna cum e cu oglinzile cred ca n-are nimeni asa ceva !!!!!!

Share this post


Link to post
cerbere Felix lasa pe om sa spuna cum e cu oglinzile cred ca n-are nimeni asa ceva !!!!!!

Sa deskida al topic.

Share this post


Link to post

mai ce draq tot le aburiti cu alte topicuri hai zau mai rau le bulibasim pe buine !..Deskide repede tui unu!;;;;

Share this post


Link to post

Pai astept sa deschida NFS-ul un Tuning ceva. Cu asta ii urez si eu casa de piatra lui Lucian, ii sugerez de asemenea sa ia una nou si nu sh...si sa ma scuze ca m-am bagat peste topicul lui...dar nu m-am putut abtine.

Si gata...nu mai zic nimic :D

Share this post


Link to post

Am deschis topic la Tuning Tico si MAtiz... Oglinzi inacalzite! Va pup! :)

Share this post


Link to post

ca sa imi iau in serios calitatea de "carcotash".. :lol: ,referitor la "casa de piatra" si luat noo sau SH, io ii pot spune ca poate sa o ia shi SH daca are performantze deosebite shi a fost intretzinuta foarte bine.. ma refer la nevasta.. :wink:

no offence, lucian.. just a joke, sa ne mai shi radem... :)

Share this post


Link to post

Ohohoo!

Niciunde n-am fost primit atat de bine k aici, la voi! Dupa o zi in care mi-a mers si bine si rau, a fost o bucurie (credeti-ma) sa intru pe net si sa vad cat de binevoitori ati fost cu totii! Va multumesc!

In leg cu casatoria, despre copil am discutat cu Oana si ne-am decis mai de demult sa lasam pe al-data subiectul. Dar nu cred k s-ar simti bebe prea rau in Mtz! :D Supernova tatei (am facut astazi inca vreo 200km cu ea) SCARTAIE SI TRANCANE DIN TOATE INCHEITURILE DUPA NICI UN AN JUMATE!!!!!!!!!! :twisted: Bine, a fost luata de la un samsar, dar de noua (ala nush ce le face, is reconditionate, refuzate sau drq, a dat pe ea 155 mil, europa, numa cu un cass aiurit-domotec, mono, proiectoare, sorturi pt roti, trusa med, trusa becuri si sig, geamuri spate fumurii-is misto, ce-i drept, eleron-bun,k lumea la 150-170 /h). Dar pe drumuri cu gropitze (nu gropi MARI) o ia drq, asa k dacie sa nu prind la mine in curte, k o tai cu toporu!! daca nu-l gasesc, dau eu cu ceva in ea, flexul nu-l stric in ra***l ala numit tabla! Is aproape sigur ca Matizul are tabla mai buna, iar pe la 4000 euroi poate oi gasi un E A/C, cu putini km, in stare misto. Sa dau un avans de 2000 si ceva eur + 86 eur/luna nu prea ne-om putea permite, eu am deoc 3,5 mil (ca invatator, k profesor, peste un an cand termin ed. fizica, va fi de max 4 mil), deci toti banii mei ar intra la masina. Asa k , daca as gasi ceva bun, un pic mai mic decat pretul pietei, as cauta sa raman prieten si cu fostul propietar, cum se intampla cu multi dintre noii proprietari de Matiz, datorita fiabilitatii bune pe care o au aceste mici BIJUTERII, care ne place la amandoi si vad k si DVS.

Ma bucur sa vad cata atentie am primit din partea DVS si promit k al doilea lucru pe care-l voi face cand intru pe net ( primul este, scuzati, verif. mail-ului) va fi sa accesez DaewooClub

Sunteti baieti OK si-mi pare bine sa-mi fac priteteni atat de binevoitori!

Bafta, ne intalnim maine seara!

p.s.: sunt un inversunat dusman al daciei, fie ea si x90, kre cred k va fi un kkt de masina, dar vor fi destui fraieri kre o vor cumpara. Mentalitatea mea: orice este mai bun k o dacie! ORICE ! Imi pare rau k l-am sfatuit pe tata sa ia srn, renuntasem la passat, vectra sau clio, cielo sau golf 3. Dar el voia masina noua, si altceva la 155 mil nu putea lua nimic la timpul ala, si sa aiba si cutie si motor OK, caci aceste intr-adevar sunt super (cred k fac mai bine de juma' de masina :) )). Dar poate scapa si de finisatul caei de la tzara , o vinde pe asta si si-a lua si el ALTCEVA, orice altceva decat bullshit'u asta de cutie! Sorry, e o moara pe roti! Nu credeti la fel?

Inca ceva: as vrea si eu oglinzi incalzite! mmmm, ce tare as fi iarna, sa nu mai dau cu spray pe ele! sau macar ce rezist sa cumpar (ar fi bune alea de se pun pe spatele oglinzilor de la baie, alim la 12 sau 24 v?) Pa!

Share this post


Link to post

Referitor la Matiz nou: pentru E A/C: platesc avansul maxim. Cat imi vine rata pe luna, asig CASCO, cat platesc tocmai la urma? k ultima rata e ceva mai mare, sau ma-nsel? Un pic de ajutor, dar din surse sigure, nu de pe daewoo.ro, k-l cunoasc k-n palma! Ms anticipat!

Share this post


Link to post

Cel mai sigur este sa faci un tur pe la cateva banci si sa ceri o oferta de credit. Sunt unele care introduc asigurarea si comisioanele in rata si este mai suportabil. Daca ai o parte din bani si soliciti doar diferenta, mai merge. Daca vrei tot, trebuie sa ai un salariu bunicel.

Eu am testat un pic piata, am mai asteptat putin si m-am descurcat. L-am luat cu banii jos. Cu banii de pe comisioane si dobanzi, pun benzina pe saturate.

Share this post


Link to post
Referitor la Matiz nou: pentru E A/C: platesc avansul maxim. Cat imi vine rata pe luna, asig CASCO, cat platesc tocmai la urma? k ultima rata e ceva mai mare, sau ma-nsel? Un pic de ajutor, dar din surse sigure, nu de pe daewoo.ro, k-l cunoasc k-n palma! Ms anticipat!

1)Referitor la rate:Lucian aici sunt mai multe variante.Ce inseamna avans maxim si pe ce perioada ai putea sa-ti faci creditul?Daca imi dai aceste informatii iti pot face un scadentar.Si mai ai anumite comisioane.La Raiffesen platesti 1% din valoarea creditului+o suma pentru inregistrarea gajului.

2)La asig Casco ai doua variante:poti sa o platesti anual sau semestrial.Ca titlu informativ pe mina ma costa 221 euro/an si am masina asigurata la 4800 euro(pret de achizitie).Asigurarea se calculeaza ca procent din valoarea masini si marjele merg de la 4% la 6.5% in functie de societate.Dar ai de unde sa alegi.

3)De obicei ultima rata nu e mult mai mare ca celelate.La mine e mai mare cu 3 euro.

Daca acestu informatii nu sunt suficiente scrie cu ce informatii mai putem sa te ajutam.

Share this post


Link to post

Lucian, nu-ti fa probleme de bebe, ca n-ar avea loc in MTZ ... al meu stie bine, ca am carat cu el 2(DOI) copii, unul de 6 ani, unul de citeva luni, cu tot bagajul aferent, alaturi de 4 sau chiar 5 adulti (bine, nu mai era loc sa pui un ac in toata masina, roata de rezerva era la picioarele pasagerului din fata, pungi si pungulite peste tot unde se puteau infige); in spate era un cosmar, dar a mers!

 

Parerea mea este ca daca ai 3500-4000E ai putea sa te arunci la unul nou, mai ales daca mai prinzi vreo promotie ... masina noua e masina noua ... in fine, tu stii mai bine ...

 

PS: Daca te mai prind cu pronume de reverenta gen DVS. pe aici te bag la datornici cu o lada de bere ... hihihihihi!

Share this post


Link to post
Lucian, nu-ti fa probleme de bebe, ca n-ar avea loc in MTZ ...

Vb cu brusli ca pe el l-am auzit ca: "nu ar mai merge cu tico ca am copil mic" Explica el ce trebuei sa caratzi inafara de bebe. :) . Brusli.. se aude?

Share this post


Link to post

Oooooofffffff! hainute de toate grosimile si marimile, 5-6 schimburi, pampershi la greu, mincare speciala (fulgi, creme, lapte praf, lapte normal degresat), pungi uriase cu jucarele sa nu se plictiseasca, olitza, carucior, premergator ... toate astea in putin peste 100 de litri; depinde de virsta, pina incepe sa mearga cari juma' de casa cu tine, cind mai creste intra in rindul oamenilor cu bgaj normal, dar atunci apar altele: role, bicicleta, trotineta, lopatele de nisip mici si mari ... piscina gonflabila, pernutza favorita, ursuletul de plus preferat ... si diverse utilaje, cum ar fi mixer, storcator de fructe, aparat de mentinut temperatura laptelui, un radio-casetofon sa adoarma pe muzica ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...