Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Nu vreau sa supar pe cineva dar nu pot sa cred ca varianta power plus nu e mentionata de nimeni cand se gandeste la un matiz sh. Adica dupa ce masina mai e si mica , si doamne fereste ai parte de un impact frontal ..macar ai airbag!

 

Apropo , de curiozitate ..pentru ca anunturi nu prea am gasit dar va intreb ca idee : Cam din ce an ar trebuii sa fie Matizul sh power plus ( FULL OPTIONS inclusiv airbag ) ca sa intre in 5000 euro?

Share this post


Link to post

mnaziua,

 

am fost ieri in targ la Vitan, scopul nu a fost investigarea de Matiz-uri, dar cum tot eram acolo, zic ia sa dau un ochi...si jaaaaale

AVETI GRIJA !

din vreo 10 masini cate am vazut (am ajuns pe la ora 12 jumate, ca de..nu s-au lasat baietii treziti din somn de dimineata) TOATE erau busite

mai mult sau mai putin, da putin inseamna mult :wallbanger: , si mult inseamna ca fusesera rasturnate :spumelagura:

toate erau revopsite, unele destul de bine as zice

deci, pt cei care vor second, sfatul meu, daca imi permiteti, e sa nu va luati din targ, sau sa fiti cu mare bagare de seama

la unele Matiz-uri nici macar nu se obosisera sa le indrepte diversele parti odulate cum trebuie :scarpin: , dar la altele trebuia sa mai ai habar de una alta ca sa te prinzi ca aveau buba

 

zi buna !

Share this post


Link to post

Salut si bine v-am gasit :)

Vreau sa achizitionez pentru ai mei un Matiz SH.

Am gasit la o prietena un Matiz SE(cred) din 2000,cu 120.000 km la bord(AC,geamuri electrice,servodirectie etc)

Am dat o tura cu ea.

 

Ce imi place

Masinuta merge impecabil pentru km. ei,nu troncane,nu bate nu scartaie nimic.

Interiorul arata excelent.

 

Ce nu imi place

Are un inceput de rugina la o aripa pe spate.

Geamurile de la faruri sunt matuite(se pot inlocui ?)

Din cand in cand se aprinde"check engine"(doar in miscare)

Daca o turez in gol,scoate un usor fum negru(masina nu a mai mers de vreo luna)

 

Pretul este de 2700 euro incluzand si doua randuri de cauciucuri de rezerva(iarna si vara)

Maine vreau sa o duc la un service pt. o testare.

La ce altceva sa mai ma uit ?

 

Multumesc,

zixx

Share this post


Link to post

Daca se aprinde becul Check engine si scoate fum negru e probabil sa fie de la sonda lambda. Se schimba usor, dar nu e chiar ieftina (1-2 mil). Masina are km cam multi, dar cred ca merita 2500Euro cu conditia sa nu aiba si alte bube.

Deci o vizita la service(ales de tine) se impune, chiar daca masina este de la o prietena.

Share this post


Link to post
Daca se aprinde becul Check engine si scoate fum negru e probabil sa fie de la sonda lambda.

Omul a spus: "cand o turez pe loc". Ce legatura are sonda de O2 cu mersul in gol ?

Share this post


Link to post
Ce legatura are sonda de O2 cu mersul in gol ?

 

Pai vrei sa spui ca sonda lambda functioneaza doar in mers?

Nu ma pricep chiar asa de bine la motoare dar am vazut pe tester ca afiseaza si la relanti valorile de la sonda lambda.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri

Masina merge excelent pentru 120.000 de km.Sincer am avut indoieli la inceput dar...ramane sa vad la service.Masina va ramane vreo doua zile la mine pentru teste :D

Fumul negru apare doar la accelerarea in gol a motorului.In mers nu iese nimic suspect pe toba...am pus pe cineva sa mearga in spate :)

Maine mi-a promis tipa ca scoate si o fisa de la service cu evidenta operatiunilor efectuate.

Edited by zixx

Share this post


Link to post

Eu am avut defecta sonda lambda si scotea fum si la relanti si in mers. Tragea foarte bine masina, dar consuma cam cu 20% in plus fata de valoarea normala. Oricum la un service, daca o pun pe tester o sa-ti spuna imediat care este problema cu fumul negru la relanti.

 

Sa te uiti sa nu fi fost lovita, mai les in locul unde zici ca apare rugina. Vezi ca poate a fost reparata profesionist si numai un mecanic bun va sti exact sa-ti spuna ce si cum.

Succes :>

Edited by relu17

Share this post


Link to post

E vorba de zona pasajului de roata de la aripa dreapta spate.Nu e lovita,doar a a sarit putin vopseaua si locul respectiv a ruginit.

Share this post


Link to post
Pai vrei sa spui ca sonda lambda functioneaza doar in mers?

Sonda functioneaza tot timpul si cand motorul este oprit, important este doar cand tensiunea generata de ea este bagata in seama. Asta nu inseamna ca sonda poate fi stricata dupa 120k km, dar nu din cauza asta motorul scoate fum la ralanti.

Share this post


Link to post

Fumul apare cand accelereaza, deci este clar ca ceva este dereglat. Sa vedem ce spune testerul. La mine era sonda lambda defecta, si din cate stiu la nivelul calitativ al benzinei de la noi, o sonda lambda nu rezista mai mult de 100.000km.

Share this post


Link to post

Acum vreo 3 ani am vandut primul meu Matiz S (parca asa ii zicea) avea vreo 28.000km si 3 ani. Avea radiocasetofon din fabrica +inchidere si alarma instalate de mine. Masina era in stare foarte buna, abia iesise din garantie, toate reviziile facute la service Daewoo, schimbat ulei de 2 ori pe an, etc. Am vandut-o unei doamne din Bucuresti. Am luat 4000$ pe ea. O cumparasem cash cu 6000$. Doamna a ramas placut surprinsa cand a vazut ca scrumiera era nou-nouta (eu nu fumez si n-am folosit-o niciodata). Casetofonul era nefolosit, eu ascultand doar radio. Singura hiba era o zgarietura facuta cu un cui de-a lungul usilor pe partea dreapta, de catre un binevoitor. Discutand cu ea mi-a spus ca la inceput cautase Matiz in targ la Buc. si acolo daduse numai de tigani si intermediari...

Share this post


Link to post

Salutare baieti.

Sunt nou pe forum si vreau sa va cer parerea in legatura cu viitoare mea achizitie.

Conduc o Dacia 1310 din '98 - masina care se prezinta perfect pt. o Dacie ( 30.000km ) dar parca totusi ... este ... DACIE.

Asa ca mi-a venit ideea sa-mi cumpar un Matiz SH !

 

Sunt student, asa ca probabil o sa dispun de maxim 4000E ( asta dupa ce vand dacia ).

Cam ce pot sa gasesc la banii acestia?

 

Ce recomandari imi puteti da in legatura cu :

 

- nr. maxim de KM pe care sa-i aiba masina (nr. de km dupa care apar problemele. Nu ma refer la un amortizor acolo ... ci la probleme de motor sau eu stiu, mai grave )

- optiunile pe care le-as putea lua la 4000E ( as prefera cu AC si servo :D ). PS: daca are SERVO-directie, consuma mai mult ?

- anul fabricatiei : am citit aici pe forum ca cele din ~ `99-`00 sunt coreene si ar fi mai bune. Preferabil as vrea ceva un pic mai nou.

- consumul la care ar trebui sa ma astept in bucuresti. Intentionez sa-i montez si un GPL - cat ar consuma atunci ?

- eventuale "chichitze" la care trebuie sa fiu atent atunci cand cumpar masina. (ma gandeam sa-i fac un test la CompuTest - Vitan ... 2.5mil - merita? am auzit ca-ti spun baietii tot despre ea ).

 

PS: cele cu Euro3 sunt cele de dupa 2005 ?

 

Apreciez orice sfat.

Multumesc anticipat.

 

PS: Matiz-urile sunt toate pe injectie?chiar si cele cu euro2? Eu aveam impresia ca si Tico are injectie :D

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Astazi ma duc sa vad un Matiz. Proprietara mi-a spus ca totul e ok, dar trebuie sa schimb bucsaraiele. Deci va mai lasa la pret. Cat sa mai scad din pretul initial stabilit de ea?

Edited by ala80

Share this post


Link to post

Oglinzi incalzite?Adik?Se poate pune si ulteriror?

Share this post


Link to post

Astazi am sa merg cu un Matiz pe care intentioneaza sa il cumpere prietena mea la autitest-ul din Vitan.Intrebarea mea era daca a mai fost cineva si merita sa dai acei bani si daca se pot face manarii?nu de catre mine,ci de catre vanzator...

Share this post


Link to post

Il cunosc pe patron personal si nu ar tolera "manarii" la el la firma.

Testul este in mare parte automat si testeaza niste chestii pe care nu ai cum sa le testezi altfel decat pe stand: frane, putere etc. Asta pe langa toate unghiurile rotilor (excelent ca sa iti dai seama daca masina a fost accidentata grav) & stuff.

 

Caii putere iti spun foarte multe despre kilometrii reali ai masinii si despre cum a fost intretinuta. Degeaba are 20.000km pe bord daca te trezesti ca ii lipsesc 10 cai din ograda de exemplu.

 

Daca merita sau nu... tu stii.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

ok...ma gandeam insa raportat la o verificare gen mecanic de la serivce adewoo versus asta.Am sa merg pe mana lui,desi e cam scumpior,dar asta e

Share this post


Link to post

buna,vreau sa ma consult cu voi si poate ma ajutati sa gasesc un pret real la care sa-mi vand matiz-ul. Deci : Matiz standard culoare alba pret de achizitie 5400 euro cumparat in luna februarie 2006. Am montat pe el ulterior alarma cu inchidere centralizata si mp3 cu boxe ,am cumparat presuri ,antena,capace la roti.Am facut pina in prezent 14.000 km (cu doua deplasari in afara tarii) si revizii la 1000,5000,10000km. Masina se comporta exemplar si nu am avut nici o problema cu ea ,o vand pentru ca mi-am luat altceva intre timp si o tin pe dreapta de 1 luna.Am mai folosit -o in zilele ploioase ca in rest o folosesc pe cea cu clima.Sotiei mele nu-i place sa conduca asa ca nici pentru ea nu o pot tine ca nu o va folosi decit foarte rar.

Share this post


Link to post

Fiecare proprietar ar trebui sa-si cunoasca valoarea masinii - cum a intretinut-o, cum a mers cu ea, cati km are, an de fabricatie, ce probleme a avut cu ea si daca le-a rezolvat, ce investitii a mai facut in ea etc, etc. Cum zicea un prieten - fiecare fier isi are pretul lui si, bineinteles, cumparatorul lui.

Pentru un mai mare succes iti recomand sa-i stabilesti un pret si sa o postezi la bursa.

Succes!

Share this post


Link to post

Oameni buni, un prieten vrea sa-si ia masina si a gasit asa ceva:

 

http://www.aaaauto.cz/ro/search.php?PHPSES...=&Pobocka=#

 

E a doua, cea la 4431 eur.

Voi ce spuneti? Eu cred ca e teapa, km masluiti si fara bare, eleron, proiectoare. Cred ca e ceva "putred".

Dati-va si voi cu parerea, sa vedem ce iese!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Din cate stiu parca dadeau baietii si garantie 6 luni. Ma insel ?

LE : Arunca un ochi aici : http://www.aaaauto.cz/ro/whybuy.phtml

Pare...super

Edited by zack

Share this post


Link to post

1. Te inseli- doar 3 luni garantie.

2. Nu e super deloc- NU pot crede ca o masina din 2000 sa aiba 40 k km.

3. Eu dau SE power din feb 2003 cu imbunatatiri de ~250 eur si diverse piese noi la 165 mil- si asta la ~160 mil- nu vi se pare scuuump? Unul care nu stie- se arunca direct- dar mie-mi miroase a teapa. Iar un se power din 2003 (model ~ ca al meu) se da cu 5400 eur fix- oare nu-s preturi mari? Ca de garantia lor- te lasi pagubas. Si inca ceva: SE power nu trebuia sa aiba bare si proiectoare, eleron? Ca ala din imagine NU are asa ceva...

 

 

 

 

 

 

Nu mai cita ultimul mesaj. La unul nou mai inteleg, dar tu esti membru vechi.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Pai si prietenul tau de ce nu o cumpara pe a ta?

Share this post


Link to post

Mai trebuie spus un detaliu, eu sunt ce-l care vreau matizul ala, il iau in RATE, dau 1000E avans si 315 lei / luna timp de 4 ani, deci nu am banii jos sa-mi iau de unde vreau eu. Si inca ceva, mi-a scazut la 4000E :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...