Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Preturi Piese Tico

Recommended Posts

intradevar exista rulmenti skf contrafacuti, dar nu cred ca ar fi contrafacut niste rulmenti prosti...

Share this post


Link to post

Koyorom si URB nu sint rulmenti rai trebuie doar sa il nimeresti pe ala bun.Cunosc mecanic care a bagat la un mercedes duba rulment de la SKF si a crapat dupa 500 km,inlocuit cu URB si are citeva zeci de mii de km.SKF (set Tico)merita luat daca costa sub 50 lei,altfel nu.

KoyoRom e fostul URB. SKF merita oricum daca ti-i permiti si nu sunt contrafacuti(nu discutam de cazuri speciale ci principial). SKF este mai bun decat orice alt rulment radial, cu doua clase. Urmatoarea firma, calitativ, este NSK.

Nenea ala cu duba a montat setul de SKF-uri necorespunzator sau a luat ceva contrafacut. URB-ul erau niste mizerii. KoyoRom sunt ceva mai "omenesti" dar nu se compara cu SKF si nici cu alte firme mai slabe dar din "prima grupa valorica". Adica Ina FAG, NSK, NTN, Koyo Japan si Timken.

Multe drumuri cat mai bune!

Share this post


Link to post

Salutare, detin un tico de o luna si ceva.
Am schimbat bateria la el cu un Boch 40 A - 250 Ron cu tot cu transport si montaj

Recent am facut un accident si am nevoie disperata de o aripa fata stanga alba..

Are cineva idee unde as putea gasi asa ceva? Multumesc mult!

Share this post


Link to post

O intrebare de baraj.

In fiecare sezon schimb burduful de planetara de pe partea stanga. Ma costa 25-30 lei si tine exact 1 an. Voi ati schimbat asa ceva ? Si de care ati pus .. ca sincer deja mi greata sa dau toata roata sa schimb din nou buduful. Multumesc !

Share this post


Link to post

Emi ... cauta aici la bursa --> dezmembrari ... parca era un user ... bivolescu ( sau ceva de genul ) care avea un tico alb de dezmembrat ... daca nu are ... mai cauta si pe 4 tuning bazar .,.. sigur gasesti ceva ieftin

 

fishy ... e normal ... se taie burdufurile alea ...

Share this post


Link to post

Rulmenti spate tico 32 lei toti 4,Koyorom,cumparati de la badi si capete de bara nipparts 20 lei/buc de la onauto

Stie cineva care este codul de piesa de la butucul punte spate la Tico?Il am cam uzat,as vrea sa il schimb dar se pare ca nu se gaseste pe nicaieri,doar puntea completa la 240 ron.

Share this post


Link to post

Cauciucuri Debica Navigator 135/70/12 - 127 lei bucata

Ansamblu stergator parbriz tico - 60 lei

Share this post


Link to post

Am cumparat de curand urmatoarele piese

- filtru ulei mann 18 lei

- filtru aer mann 33 lei

- curea distributie contitech 50 lei - nu cumparati deoarece este foarte zgomotoasa, ca sa nu rontaie trebuie sa o lasi slaba de tot

- rola ina 69 lei

- curea alternator contitech 14 lei

De unde ai cumparat cauciucurile/

Edited by mike_mocy

Share this post


Link to post

Gumele le-am luat de pe siteul Autopneu . ro

La 4 gume transportul era gratis .

Sunt multumit de ele , a disparut vibratia si in volan la 100/h

Share this post


Link to post

Cilindru receptor frana LPR, 27 ron.

Share this post


Link to post

salutare am intrat si eu in club..am cumparat un tico cu 2000 ron...(arata bn..dar la mecanica e mai slabut...acum este de inteles ca am dat cat pe o bicicleta medie mai pricopsita)..ce mi0a zis cumparatoru este ca trebuie schimbat rulmentul de la roata dreapta fata...cat costa cu tot cu montaj...?

Si ar mai fi nevoie de racordul acela din metal care pleaca din esapament catre furtunul de la filtrul de aer ..probabil ca recirculeaza gazele arse..are cam 25 cm lungime..asta cat mai costa

Edited by slim_daddy40

Share this post


Link to post

Motorul?

 

Din ce ai scris mai sus ar fi doar furtunul pentru priza calda (de unde trage aer mai caldut motorul).

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Un rulment roata dreapta spate?cat m-ar costa?MULTUMESC!

Share this post


Link to post

Uite aici: furtun admisie aer cald (nu vreau sa fac relama, ci doar ca idee). In principiu e ca si acel tub de Al de hota, doar ca de dimensiuni mai modeste.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Un rulment roata dreapta spate?cat m-ar costa?MULTUMESC!

 

pentru spate ai cate doi rulmenti pe fiecare parte...pretul pleaca de la 7-8 lei bucata in functie de producator. Eu am cumparat koyo si am dat 15 lei pe ambii dar au inceput iarasi sa-mi huruie

Share this post


Link to post

multumesc mike!!


inca un lucru... mie nu imi functioneaza socul automat ...presupun ca e dezactivat.. cum il reactivez sau... ce trebuie sa cumpar...sa fac un fel de soc manual...MULTUMESC!!

Share this post


Link to post

Vezi in topicul dedicat, aici se discuta despre preturi piese.

Share this post


Link to post

astazi din zona apaca burduf planetara set complet cu sigurante ,vaselina,piulita 43 ron, filtru benzina man 8 ron , rulemnti cica din korea 2 bucati 44 ron...luni sa vad cat dau pe planetara ca nu avea...am luat de la magazinul stradal...mai este unul intr-o curte chiar langa cel stradal

Share this post


Link to post

ti-ai luat doar burduful?era mai avantajos daca iti cumparai cu tot cu cap planetara gaseai incepand cu 65 de lei

Share this post


Link to post

da...asa este ..dar burduful de pe stanga este si ala pe duca...deci il voi folosi oricum la inlocuirea celui vechi :)

Share this post


Link to post

salut...am fost si eu la pepino(baiat de treaba)....am facut urmatoarele schimbat planetara cu burduf dreapta + rulmenti (piesele mele) manopera platita,la montaj s-a descoperit ca discurile erau praf la fata locului si sa hotarat pe loc sa se faca urmatoarele :

schijmbat rulmenti stanga(cumparate de la el ) + schimbat discuri de frana(cumparate de la el ) + reglat tacheti+ schimbat garnitura capac tacheti (cumparat de la el)+ schimbat furtun de aer cald (cumparat de la el) + manopera la toate astea am ajuns la 700 ron!

 

cum vi se pare??

 

Share this post


Link to post

Desi nu frecventez nici un service auto, mi se pare rezonabil, cunoscand volumul de munca (manopera). Probabil vor fi altii care vor zice "pai acolo e mai ieftin, bla, bla...", conteaza ca si-a facut treaba bine, te-a servit prompt si per total esti multumit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...