Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Preturi Piese Tico

Recommended Posts

Salut,

am si eu un Tico mic si daca tot e vorba de preturi sa va spun cit am dat de schimbat placutele frina si rulmenti fata dr:

 

placute frina - 30 RON (Autodaewoo Pacurari) avea si originale la 72 sau 76 (nu mai retin);

rulment fata dr - 23 Ron /buc, 2 buc

 

la manopera un service (nu-i dau numele ca nu merita) mi-a cerut 79 (piesele au costat 76 :O) ; pina la urma m-am inteles cu niste baieti in alt service si cu 50RON le-am pus.

Daca stie cineva unde pot gasi stopuri negre sau fumurii si faruri? Si unde pun si eu o piele din aia pe botul masinii ca fac mult exterior (exterior oras) si e ciupita toata capota in bot.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Kit ambreaj (rulment, placa, disc) - 2.360.000

Spoiler fata tico - 1.500.000

Bendix - 500.000

Filtru aer - 150.000

Valva pcv - 120.000

Toba tico finala - 850.000 sau 1.300.000 (calitatea)

Far tico - 700.000 manual sau 1.200.000 electric

Burduf schimbator cutie viteze - 300.000 - 500.000

 

Preturile pieselor sunt luate de la magazinul de vis a vis de liceul Hasdeu de la parterul blocului nu cel de sub Gepa.

Share this post


Link to post

Salutare :thumbl: .Sunt destul de bune preturile pieselor la magazinul indicat.Eu stau prin preajma si mam interesat de una de alta.Si mai e unu pe colentina(dna Ghica).Vam lasat.Bafta.

 

Revin cu o rugaminte...Cine stie si cunoaste sa-mi spuna si mie unde as putea gasi praguri pt caruta mea?Ma refer la acelea cum e plin targu pt logan...plastic :D .ms mult

Share this post


Link to post

pentru craioveni : oameni buni,de un'sa iau si io becuri albe pt bord? le-as vrea pe alea din spatele kilometrajului si eventual si pe alea de dupa reglajele la aeroterma, becul de interior,etc...

alea vechi de la kilometraj erau verzi,parca,si aveau un fel de "prezervativ"pe ele pe care l-am dat jos si e mai deschisa lumina aia,dar parca tot nu-mi place...as vrea rosie,alba,albastra,anything but stock :) )

Share this post


Link to post
pentru craioveni : oameni buni,de un'sa iau si io becuri albe pt bord? le-as vrea pe alea din spatele kilometrajului si eventual si pe alea de dupa reglajele la aeroterma, becul de interior,etc...

alea vechi de la kilometraj erau verzi,parca,si aveau un fel de "prezervativ"pe ele pe care l-am dat jos si e mai deschisa lumina aia,dar parca tot nu-mi place...as vrea rosie,alba,albastra,anything but stock :) )

 

cred ca in targ gasesti sigur ! la 10 Ron perechea ! - ceri becuri albe de pozitii cu lupa !

 

intrebare : telescoape pe ulei fatza spate pt tico ? pretul ?

arcuri de tico sau de matiz sport ! ? pretz ?

Share this post


Link to post

Placute frana fata Tico Lucas 104RON.

Share this post


Link to post

In Cluj , bucsele bara stabilizatoare(2 buc.) si cele de brat directie(2+2 buc.) = 5 RON/ buc. Magazin vis-a-vis de service pe

Dorobantilor.

Share this post


Link to post

Salut

Peste o saptamana am programare la mecanic pentru segmentare motor si refacere directie .

Va tb sa cumpar : segmenti,garnituri,semeringuri,bucsi,rulmenti, 2 bascule fata, ulei si filtre.

Doresc sa cumpar piesele dintr-un singur magazin...nu am timp sa umblu prin Bucuresti.

Ma gandeam la magazinul de la Eroii Revolutiei, am vazut ca este destul de mare , stiti ceva de el?

Astept orice sugestie.

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post

salut, este unul dintre putinele magazine unde gasesti toate piesele de care ai nevoie ... tot ce am schimbat la masina de acolo le-am cumparat ... si sa facem o comparatie sa vedem daca este acelasi magazin uite adresa: Calea Serban Voda nr.270 Sector 4 (King Campione SRL).....poate te ajuta si cateva numere de telefon 021/336.84.33 sau 0745.022.290 ... Succes :lavolan:

Share this post


Link to post

Salut! Ma intereseaza cam ce piese se potrivesc de la Matiz la Tico. Are cineva un Matiz neinscris, are sa-mi dea o datorie destul de maricica si ma tot bate la cap sa i-l iau pt piese la un pret destul de bun... :scarpin:

Share this post


Link to post

Nu sunt foarte multe. Mai ales ca din caroserie nu prea poti folosi nimic. Maruntisuri...

Dar il poti valorifica pe bucati sigur sunt doritori de piese pentru matiz chiar aici pe forum.

Share this post


Link to post

Pai intre Tico si Matiz difera cutia de viteze (cred), motorul e acelasi, suspensia e la fel numai ca arcurile de matiz cica sunt mai tari,capetele de planetare sunt identice. Oricum, matizu e un fel de tico cu alta carcasa.Clienti pt piese ar fi destui numa sa ai rabdarea necesara sa iti recuperezi banii vanzand bucatele de matiz.Si daca prietenul iti da masina ca piese de schimb nu o fi prea rupta ? Poate nu mai ai ce sa valorifici din ea.

Share this post


Link to post

Am si eu o rugaminte la voi. Am un TICO din anul 1996 si dupa ce am cautat ieri intr-o gramada de magazine lichid de frana dot3 si nu am gasit am cumparat lichid de frana dot4 ferodo. Astazi intentionez sa merg in service sa il schimb si sa fac si aerisirea completa a instalatiei. Este bine sa il pun pe acesta? La ce trebuie sa fiu atenta cand fac mecanicii aerisirea? Cum e mai bine? Un litru de lichid imi ajunge?

Sper ca nu am pus prea multe intrebari deodata!

Va multumesc!

 

:osanale:

Share this post


Link to post

Pentru cine vrea sa inlocuiasca @$$%%^^ de borne de la Tico am cumparat de la Alpadrino cu 14RON setul

Share this post


Link to post

Salut :D

Caut si io o bara spate de tico ..stie careva vreun magazin prin oradea sau care sa expedieze in tara?

pe autoware si pe rxm n-am gasit :( ...merci

Share this post


Link to post

@BH 04 GPY Eu stiu 2 magazine cu piese Daewoo. Unul e pe Iuliu Maniu, pe partea dreapta a sensului de mers, cam la 200-300 m da Bd. Decebal, iar al 2-lea e pe Simion Barnutiu pe partea stanga cum intri de pe Decebal. Incearca acolo sa vezi.

Sau vezi pe linkul urmator http://www.autodaewoo.ro/oferta.php?act=ca...&id_model=4

 

Bafta.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Salut :D

Caut si io o bara spate de tico ..stie careva vreun magazin prin oradea sau care sa expedieze in tara?

pe autoware si pe rxm n-am gasit :( ...merci

 

Am eu o bara spate noua, sigilata in tipla.

Share this post


Link to post

Buna!

Am si eu o intrebare: m-a lasat bateria de la Tico.

Unde pot gasi sa cumpar si cam la ce preturi?

 

:osanale:

Va multumesc.

Spor la trafic!

Share this post


Link to post

In vara trecuta am cumparat o baterie de tico ROMBAT. Eram in trecere pe calea ferentari si am vazut un magazin rombat. Parca era vreo 160 de RON.Masina nu o mai am dar bateria merge fara probleme am vorbit cu respectivul.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru sfat ;) !

 

Sper sa gasesc si eu un magazin cu preturi mai ok, ca gasim un magazin: era si no name firma si mai costa si 260 ron.

Share this post


Link to post

Salut. M-ar interesa si pe mine de unde pot cumpara mecanismul plus stergatorul spate si eleronul spate pentru un tico deoarece varianta mea nu detine aceste accesorii. M-ar mai interesa ca am vazut la mai multe masini daewoo tico pe strada stopurile cu geam clar. De unde pot procura si eu aceste piese si cam la ce pret.

 

Va multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Dragilor, am avut accident stanga tico :

 

sunt afectate -indoite la 30 de grade :

 

-usa fata si usa spate tico

-luneta usa fatza

-pragul de jos si de sus al masinii

-trunchiul (mijlocul mashinii) unde s-a produs bushitura

 

Ce imi recomandatzi sa fac ca sa o pun pe picoare cat mai IEFTIIIN?

Se poate remodela (dezndoi) unde se pot gasi piese din dezmabrari bune (merita asa ceva?)

are cineva in plus una dintre piese le acestea?

 

 

 

Multumesc din inima pentru sfat, sugestie sau ajutor.

Share this post


Link to post

Buna!

Stiti cumva de unde pot cumpara un geam custode stanga pentru un TICO?

Si cam la ce preturi?

Multumesc. :osanale:

Share this post


Link to post
Buna!

Stiti cumva de unde pot cumpara un geam custode stanga pentru un TICO?

Si cam la ce preturi?

Multumesc. :osanale:

 

 

Am montat geam luneta usa spate la Olimpia Auto Glass SRL , str. Fundeni 215 (capat Colentina)-85 RON luneta si 35 RON montatul total 110 RON!!!! Geamul este facut in Turcia (CA TOATE MODELE PE CARE EI LE VAND). Nu cred ca gasesti inalt aparte mai ieftin. Sunt amabili! Montatul a durat circa jumatate de dac aai in fatza cativa clienti poti calcula in ore timpul petrecut acolo.

 

Dragilor,

 

cine credeti ca s-ar baga sa repare asa ceva, care ar fi varianta optima (pretz/calitate)?

 

Multumesc,

 

Vlad, Bucuresti

post-14531-1200949304_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...