Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Preturi Piese Tico

Recommended Posts

Pompa benzina:65 RON de la magazinul DW de pe Vacaresti!-Cand am vazut,sambata-dimineata,ditamai balta de benzina(pe cutia de viteze) mi sa pus pata si am schimbat-o!

 

sal tuturor; am fost astaziu la magazinul de la Apaca si am cumparat pentru Ticalosul meu un filtru de aer ("genuine") cu 23 ron. intorcand-ma catre birou am trecut si pe la Autonet (parca de ei tine) de pe calea Grivitei si am gasit un filtru de aer la 20 ron.

 

Concluzia o trageti singuri :)

Share this post


Link to post

Păi si filtru de aer la N.B e 12 ron. Care sa fie concluzia ?

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine unde pot gasi ulei Castrol ieftin, da sa nu fie "facatura",

filtre (aer, ulei, benzina) si daca stie cineva

un magazin de dezmembrari Daewoo.

Mi-a spus cineva ca este unul in Pantelimon langa Selgros. Ce puteti sa-mi spuneti de el?

Multumiri anticipate. :osanale:

Share this post


Link to post

aia de la automobile bavaria aduc castrol original(special pt bmw) am pus si eu fb si pret bun .merita. linga selgros baneasa. :thumbl:

Share this post


Link to post

Stiti cumva care e pretul unui carburator de tico? Si pe unde l-as putea gasi?

Share this post


Link to post

Cam cat mai e un filtru de aer de matiz pe la magazine?

Share this post


Link to post

Tu ai vazut ce titlu are acest thread? Aici vorbim exclusiv de piese Tico :-W

Share this post


Link to post

Scuze am vrut sa zic de tico. Din graba am scris matiz :drinkers: . E pentru tico-ul prietenei...

Share this post


Link to post

Un pret uzual pt un filtru de aer de Tico este de 12-20 ron.

Share this post


Link to post

Baterie Rombat 35Ah 120 RON. Am avut varta silver dar daca vand masinuta am facut compromisul cu rombat. Am avut o mica problema la fixarea bateriei din cauza "doapelor" de moda veche la rombat sunt iesite nu "ingropate" ca la varta.

Share this post


Link to post

Curea alternator 18RON la magazinul de pe giurgiului vizavi de radacini.

Am mai dat si 10 RON pentru schimbare la un service din vecinatate.

Share this post


Link to post

A mai fost postat siteul, preturile sunt bune. Singura mica problema ar fi ca sunt din iasi. Dl. Nicu Barbu este cel care se ocupa de autodaewoo.ro.

Ca o comparatie la ei pe site curea alternator este si cu 8 RON eu am luat cu 18 RON (am scris mai sus). Doar nu stau sa

Bafta!

Share this post


Link to post

http://www.autoware.ro

--------------------------------

Cei de aici sunt cam dotati.

Ma intreb preturile sunt mari sau sunt bune?

Sa nu uitam sa luam in calcul si TRANSPORTUL ca magazinul este in Baia MARE! :(

 

Ajung eu astazi 16.03.2007 la Firma Auto-Karma si cer o lista de preturi pentru TICO an de fabricatie 1997.

si spre surprinderea mea imi face o lista de 17 produse in valoare de 1.626.88 RON (TVA INCLUS )

 

Filtru de ulei,Filtru de aer,filtru Combustibil,Curea distributie,Rola distributie,curea Trapezoidala,Rulment spate,rulment fata,brat fata ,brat spate,set ambreiaj,placute frana,bara fata,far stanga dreapta,stop stanga dreapta =1.626.88 RON (TVA INCLUS ) ( AM ZIS WOWW!! CRED CA II DAU FOC )

http://www.autokarma.ro/catalog/catalog.php <<< Inca ceva interesant!!

Edited by Catalint

Share this post


Link to post

Pt tico, filtru de aer 156K, far de marsarier 300K, oglinda stanga(doar geamul parca) 200K la ciclop(timisoara)

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Am gasit bascule pt. tico la 59 marca ctr si din koreea la 49 , a montat cineva asa ceva , cum sunt? nu stiu de care sa iau, vreau unele bune sa nu le mai schimb prea curand.

Share this post


Link to post

Nu lua coreene sau chinezesti. Sunt facaturi. Nu respecta cote, nimic. Doar cele poloneze sau Daewoo originale.

Share this post


Link to post

Cele poloneze cum se numesc sau cum arata si de unde? m-am uitat azi la unele ctr si nu aveau nimic nici o tara de origine ceva, sau unde sunt facute..unii au zis ca sunt bune,altii nu.

Share this post


Link to post

Eu cumpar piese de la un magazin situat la intersectia dintre B-dul Ferdinand si Mihai Bravu, fostul Dimitrov. Magazinul se afla sub magazinul de mobila Gepa. Tipul de acolo iti spune care si cum e.

 

Trebuie sa te uiti cum sunt facute si sa aiba profilul bucsei de la bara stabilizatoare in locul in care intra. Cele chinezesti sunt pur si simplu rotunde acolo.

Share this post


Link to post

Salutare! Am si eu o "bucurie"... mi s-a rupt tamponul de la cutia de viteze, cel din spate de sub podea cel care e langa levierul de schimbare a vitezelor. Unde as putea gasi unul bun si mai ieftin si cam la ce pret? Ah, si mai am o problema: cand ridic masina pe cric nu pot deschide normal usa de pe partea opusa cricului. Intra usa in aripa. Aveti idee ce poate fi?

Share this post


Link to post

Caroseria imbatranita si deosebit de slabita. :|

Share this post


Link to post

Cum va spuneam, masina mea da semne de uzura si m-am gandit sa-i fac o "bucurie": o segmentez. :)

Am gasit prin Iasi urmatoarele piese:

- set garnituri motor: 75 RON la Autodaewoo

- cuzineti biela (pentru toate 3 bielele): 24 RON (tot acolo)

- 3 pistoane standard: 75 RON

- filtru ulei: 7 RON la Mega Drive la capat Pacurari pe stanga, vis-a-vis de OMV

- filtru aer: 10 RON (tot acolo)

- set segmenti standard (pentru toate 3 pistoanele): 88 RON (la primul magazin de piese auto pe dreapta, de la Podul de Piatra spre Gara Nicolina)

- 3 litri de ulei AGIP SINT2000 10W40: 61,35 RON (la Autocenter din Str Moara de Foc)

- lichid de frana Hexol 0.5 litri DOT3: 8.45 RON (tot de acolo)

- antigel preparat 5 litri Setcar: 20.35 RON (tot acolo)

Total: vreo 368 RON (ei, calculati si voi... :P

Nu am gasit sa cumpar arcurile de supapa (simeringurile sunt in setul de garnituri).

Sper ca luna viitoare sa pun bani de o parte pentru manopera. Am incercat eu sa scot motorul de pe masina dar e prea greu cand nu ai o instalatie de elevare, un scripete, ceva.

La service-ul Autodaewoo revizia totala motor si chiulasa Tico e "doar" 370 Ron, asa ca probabil voi merge acolo.

Share this post


Link to post

Trebuie facuta programare la Autodaewoo? Ai mai dus Ticalosul la ei in service sau e prima oara? Si eu tr sa il bag pe al meu in spital :) )

Share this post


Link to post

In general nu trebuie programare, dar "cine nu isi face timp sa programeze, isi face timp sa esueze..." :)

Nu am mai fost cu masina la ei decat o data cand am intrebat daca imi pot indrepta un prag infundat, iar ei mi-au spus ca fac de toate acolo, dar nu tinichigerie.

Seful de atelier (maistru? inginer?) mi s-a parut baiat de treaba.

Succes!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...