Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Preturi Piese Tico

Recommended Posts

Am sunat la mai multe firme care importa piese si table. Preturile variaza ,da o usa ... pe bucata.. costa undeva pe la 400-500lei :shock: .M-am enervat si am dat jos rugina cu o perie de sarma bagata in bormasina. nui asa de grav.. numa nu se stie cat o sa tina. Am lasat asa cu evipas pe "rana deschisa" pana maine si maine o sa mai incerc sa dau jos din petele alea negre.. poata fac o gaura :) ) . Pun grund si las asa vreo 2 luni pana cand se elibereaza "atelierul" si o pun pe masa de operatii. Faza asta cu curatatul e prima varianta. daca nu merge atunci va fi inlocuita partea de jos cu o tabla. cum o sa iasa... nu stiu . ramane de vazut. Pragul il repar, ala e usor , aripa e rezolvata deja.Hai sa va pun poze sa nu dormiti nici voi la noapte =)) Urmeaza pozele triste...

tn_300c0a1e9ba6fcfb1d6d1e6de26ccf57.jpg

tn_91a77addccb345a123ca095b4dd09b38.jpg

tn_f6168b36c2476458bbf7bff4f3e9f0dc.jpg

tn_1672912f91791c7c2c0f0157cedead84.jpg

Share this post


Link to post

Daca tabla nu are inca gauri poate se poate rezolva. Arde-i niste Loctite 7505, e cam scump, de, apoi grund acid spray (si asta e cam scump) apoi chituire, slefuire, vopsire. Cred ca ai mari sanse sa stopezi sau sa incetinesti fenomenul. Dupa aia fa rost si de ceara de protectie si da-i angro prin usi si praguri preventiv. Eu am folosit 7505 insa cei drept la niste chestii foarte mici fata de ce vad aici si am obtinut rezultate f. bune, dupa 2 ani rugina nu a reaparut.

 

L.E. Dar totusi daca ma uit mai bine cred ca pragul e gaurit deja... Nasol.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Praguri sau bucati din prag , se gasesc pe la rematuri. la intelegere tai o bucata din ea. o sa pun acolo o bucata de 20-30 cm depinde cum arata dupa ce vine slefuit. O sa imi mai trebuiasca sub scaun sofer o bucata din podea ca so curs apa de pe presul de cauciuc .. si mi so ruginit suportul pe care vine prinsa sina de la scaun. Asta iar se poate rezolva de la remat. tai bucata ce imi trebe si sudez . Azi am curatat usa si am dat cu grund . las asa sa se usuce cateva zile si vopsesc peste cu un spray si larevedere pana la jumat de vara , cand o sa i fac o rezivize sanatoasa :lavolan:

Share this post


Link to post

Piese bunicele si ieftne am gasit pe AutoCarpati.Ro. Poti da comanda on line sau sa te duci direct la depozit( Progresului nr. 90-100, Bucuresti, sector 5), personal mi s-au parut de treaba si ieftini.

Share this post


Link to post

Salut , am de vanzare un far de Tico pe partea dreapta , nou, nefolosit, la pretul de 50 de lei plus transport daca e cazul...0770 779 521.

Multumesc.

 

 

 

post-33762-0-92303000-1306099360_thumb.jpgpost-33762-0-36194200-1306099372_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Niste culise etrieri pt un Tico cam cat mai costa?

Share this post


Link to post

Salut , am de vanzare un far de Tico pe partea dreapta , nou, nefolosit, la pretul de 50 de lei plus transport daca e cazul...0770 779 521.

Multumesc.

 

 

 

post-33762-0-92303000-1306099360_thumb.jpgpost-33762-0-36194200-1306099372_thumb.jpg

 

SPUNEMI TE ROG DACA E CU REGLAJ ELECTRIC SAU NU

Share this post


Link to post

unde gasesc si eu rulmenti fata de tico mai ieftini in bucuresti"????

Share this post


Link to post

Am trecut azi pe la Remat-ul de la iesirea din Bucuresti catre A1, pe stanga. Erau doua Tico in stare asa si asa. Unul era full options, si avea instalatia de AER CONDITIONAT completa (compresor, condensor, vaporizator, conducte, fire, butoane bord). Am intrebat de pret si o lasa la 150 Lei. La pretul asta e pomana ... numai ca trebuie demontata de pe masina, ca ei nu fac asa ceva ...

 

Instalatia cred ca merge si pe Matiz!

 

post-20884-0-06509000-1312808100_thumb.jpg post-20884-0-26316400-1312808113_thumb.jpg post-20884-0-20899600-1312808160_thumb.jpg

Edited by lperisoara

Share this post


Link to post

salut, unde sunt in bucuresti tico la dezmembrari? imi trebuie o caseta de directie..si cam ce pret ar fi rezonabil? multumesc.

Share this post


Link to post

salut, unde sunt in bucuresti tico la dezmembrari? imi trebuie o caseta de directie..si cam ce pret ar fi rezonabil? multumesc.

 

Eu am cumparat de la un nene din Bucuresti, (dezmembreaza numai Tico) caseta echipata, cu 150 ron. A fost beton, am montat-o la Pepinno. Are preturi bune, daca te intereseaza, pot sa-ti dau un numar de telefon.

Share this post


Link to post

Am cumparat un tampon de cauciuc pentru amortizor fata. Imi tot suna ceva cand misc volanul, indiferent daca stau pe loc sau ma deplasez.Suna a ceva guma intairta, rupta.. care freaca si scartaie.. Sa vedem daca rezolv problema cu asta. A costat 15lei la un magazin de piese daewoo din Cluj de pe strada Dorobantilor.

Share this post


Link to post

Am cumparat un tampon de cauciuc pentru amortizor fata.

...

A costat 15lei la un magazin de piese daewoo din Cluj de pe strada Dorobantilor.

 

Iti recomand sa nu-l pui, alea sunt dintr-un cauciuc foarte prost si se taseaza foarte repede. Ia montura completa, care costa intre 25 si 35 ron, dar tine. Ti-o spun in calitate de patit si nu sunt singurul.

Share this post


Link to post

Am cumparat un tampon de cauciuc pentru amortizor fata. Imi tot suna ceva cand misc volanul, indiferent daca stau pe loc sau ma deplasez.Suna a ceva guma intairta, rupta.. care freaca si scartaie.. Sa vedem daca rezolv problema cu asta. A costat 15lei la un magazin de piese daewoo din Cluj de pe strada Dorobantilor.

 

Revin cu raspuns. Schimbat azi tamponul vietii, dupa ce s-a rupt un surub de sus de la clopot... taiat cu flexu, dat gaura,, alt surub .. montat inapoi (asta dupa ce am bagat vaselina peste tot) rezultat: TOT SUNA .. mama masii de sunet ca innebunesc . ce ar putea fi? rotula , busca?... este un sunet de cauciuc pe metal

Share this post


Link to post

... rezultat: TOT SUNA .. mama masii de sunet ca innebunesc . ce ar putea fi? rotula , busca?... este un sunet de cauciuc pe metal

 

Pai nu ti-am zi bre SA NU PUI AIA :D ??? IA-TI MONTURA CU TOT CU CAUCIUCURI IN EA :D !!!

Share this post


Link to post

Are cineva idee unde gasesc o toba finala de Tico, noua? Pana acum n-am gasit sub 165 lei.

Share this post


Link to post

nici la apaca nu ai gasit mai ieftin ?

 

am luat chit distributie curea rola si 2 semeringuri 115 ron :)

Share this post


Link to post

Am gasit in Vitan ,poloneza, la 130, disc de frana Asam, 55 lei.

Pe Abatorului: pompa benzina Coreea 70 lei, rulment fata Coreea (6007), la 22 lei, filtru aer 18 lei, bujii NGK Coreea 12 lei.

Pe Ilioara, pachet schimb ulei ( ulei Daewoo 10w30 si filtru ulei) la 93 lei.

Share this post


Link to post

Pai nu ti-am zi bre SA NU PUI AIA :D ??? IA-TI MONTURA CU TOT CU CAUCIUCURI IN EA :D !!!

 

montura asta nu se mai gaseste la nici un magazin din Bucuresti. piesa numita "supot de amortizor" este numai partea de metal fara cauciuc.

 

are cineva idee unde se poate gasi suportul de amortizor cu tot cu cauciuc? mersi!

Share this post


Link to post

SALUT care sunteti din cluj sau din apropiere si ma puteti ajuta si pe mine cu un far pe dreapta ca la magazin ii cam scump Multumesc :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...