Jump to content
Sign in to follow this  
preda

Roti Matiz Pe Tico

Recommended Posts

@pesteimputit Pneurile cu latimea de 205 sunt prea late pt o janta cu latimea de 5.5. O sa stea sub forma de trapez iar riscul de dejantare va fi mare. Pe o asemenea janta e bine sa te opresti la latimea de 175

Share this post


Link to post

de fapt si de drept ei recomnda maxim 185\50\13

dar asa ceva nu se gaseste...

oricum deocamdata astept sa vad ce primesc pe moka din cluj :D

dupa ce vad ce primesc mai vad si ce fac

Share this post


Link to post

Ii cumva vreun bazar/centru de chestii pentru auto aici la noi si eu nu stiu? :D

Share this post


Link to post

are cineva idee ce J au jantele de matiz si de tico? oare e diferit? mie mi se pare ca 155 sta relaxat pe janta de Matiz, si chinuit pe janta de tico pe fata... intreb asta ca sa stiu unde ma opresc cu latimea, la 165/65/13 sau 175/65/13 5j - 6 j ar fi necesar pt 175, iar pt std ar fi nevoie de 4.5 - 6j, deci pe undeva se intersecteaza, dar mai e si o parte care ar putea sa ma sara din schema. daca ar avea macar 5j as fi si eu pe limita cu ele si ar sta bine...

Share this post


Link to post

Daca punem pe Tico roti de r13 trebuie reglata directia? Se schimba ceva unghiuri, suprafata de rulare e mai mare?

 

Daca da dupe ce standarde?

Share this post


Link to post

Uite eu am jenti pe 13" la tico si nu se schimba absolut nimic!!!

post-285-1135109063_thumb.jpg

stai linistit ca nu ajungi cu masina in sant daca-ti pui jenti pe 13 :dizzy:

Share this post


Link to post

@ToPser: Ce dimensiuni au anvelopele tale?

Share this post


Link to post

155/70 R13 75 T

Share this post


Link to post

Am eu roti de matiz pe tico. Chiar dk nu e mare diferenta de marime, se simte foarte bine pe drumurile nasoale. Nu am simtit diferente la consum si demaraj.Cauciucurile sunt stock de matiz. Am incercaj si cu niste jante cu cauciucuri 185/70/r13 si atunci era nasol: puturos, bat plantarele, ating rotile si in fata si in spate.

pararea mea: merita sa pui roti de matiz pe Ticos. Chiar se simte.

Share this post


Link to post

Chiar se simte ce? Dat fiind ca are talonul mai mic nu e mai rau la drumurile mai nasoale?

Share this post


Link to post

salut baieti!Am facut si eu rost de jante de matiz si as vrea sa le incalt cu niste caucicuri de vara si pe cele de 12 sa ramana cu cele de iarma. Am gasit la un baiat pe net niste gume cu dimensiunea 155/70/13. Din cate am citit aici nu ar fi nicio problema si nu ar atinge...daca a mai folosit cineva il rog sa-si eprime parerea aici pentru ca zilele urmatoare trebuie sa ma intaalnesc cu el sa le cumpar.va multumesc!

Share this post


Link to post

Sunt prea inalte ,nu iti recomand ,Cauta 155/65/13 !

Share this post


Link to post

deja le-am cumparat...acum caut pe cineva sa-mi faca piulite la strung.aveti idee cam cat ar lua un strungar pentru un set de piulite?

Share this post


Link to post

Merg cele de Tico fara probleme !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...