Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Cielo Exe

Recommended Posts

Omul se ocupa inca de masina,te asigur.

Stiu,suna cam aiurea,insa e ecarbit sa mai posteze pe acest forum.Asa mi-a zis.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Iaca si dovada...ok.gif

Share this post


Link to post

Stiu,suna cam aiurea,insa e ecarbit sa mai posteze pe acest forum.Asa mi-a zis.

 

Probabil aveam altele pe cap daca am formulat asa atunci. Intradevar, am fost deranjat de atacurile unor membri 'consacrati' impotriva unora mai noi, mistouri care nu isi aveau rostul etc. (nu la adresa mea, ca eu nu pun la suflet), si am mai redus intrarile aici. 'mecanica fina' si altele lucruri interesante pe aici am invatat asa ca nu as putea sa nu recunosc meritul acestui forum si a catorva useri care mi-au raspuns cand am avut vreo problema/vreo curiozitate tampita sau nu.

 

Masina asa arata asta vara, amortizoare sport, arcuri -60/40, jante 8j si alte mici porcarioare, totul facut cu mana mea (mai putin vopsitul si pregatitul final). Incet incet masina a avut parte de vreo 3 incidente si deabia saptamana trecute a apucat reparatia. Suspensia sport nu mai este (la cum folosesc masina zi de zi si prin ce drumuri trec, in oras nu pe cine stie ce camp nu mai imi trebuie), farurile nu mai sunt, muzica nu mai este. Per total o lucrare pe care nu as vrea sa o mai repet. Masina se vede ca e facuta pe o platforma veche, are limitele ei si nu stiu daca a meritat 'investitia'. Prefer de acum sa ma ocup de partea mecanica si sa o intretin cat mai bine (si sa o tin curata), ca la cat timp am mers fara fete de usi, fara plastice prin interior etc, mi-a cam ajuns. Deabia acum am reusit sa incep si interiorul si sa elimin zgomotele (intermediara lovea, finala lovea si ea, torpedoul numai un zdranganit, bordul, kilometrajul) si este liniste. Voi continua cu o tapiterie finuta, fetele de usi sunt deja modificate cu fibra (cu manere tip 'chinga' :| ) si cam atat. O sa ii mai fac si niste poze mai noi, zici ca e tractoras cu jantele mari si suspensia stock. Ce e drept nu prea m-am ocupat de ea si din alte motive: timpul, vremea si... o alta jucarie mica, cu doar 2 roti si sprintena rau de tot, avand 65 de cai pt cei 250 de kg cu tot cu proprietar :)

 

Nu e o masina extra intretinuta ca a lui Petrica, Costi sau a Englezului. Totusi sunt multumit de ea pt ca am adus-o la nivelul asta, neavand un punct de plecare tocmai bun. Se tine inca bine pe sosea, motorul 16v trage multumitor pt cei 85 cai (nu 91, nu 90 cum se tot zice ca are), consum cam maricel pt un motor din clasa lui (aici se vede tehnologia vechiuta). M-a lasat si in drum, la 40k km si un an jumatate de la schimbarea distributiei la reprezentanta (arrow, care intre timp au si luat foc si a ars intregul service) s-au mancat dintii curelei pe o portiune de vreo 5-10 cm si am ramas exact la 1 km de serviceul spre care ma indreptam, ambreiajul cred ca a fost inlocuit la fel cu unul care arata ceva mai bine ca parca cere schimbat, mananca timonerii pe paine (cum zicea si englishman, aici se vede lipsa pieselor de origine), o sa vad unde imi fac niste bucsi la strung si cam atat cu planurile.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Imi pare rau de incidente.

Chiar daca de acum inainte te vei ocupa doar de mecanica si intretinerea masinii, ce-am zis acum ceva vreme in PM ramane valabil. :P

 

P.S. La naiba cum nu te-am mirosit cu calutii aia noi... :D

Ride carefully! :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Hehe, masina este frumoasa tare. In seara asta am vazut-o bagata cu botul intr-un gard de la o uinitate militara :) ) . Suntem cam vecini stau.. la ...hmm 5 blocuri distanta de tine si abia azi ti-am vazut masina :D

Share this post


Link to post

consum cam maricel pt un motor din clasa lui (aici se vede tehnologia vechiuta).

 

Nu motorul e de vina, ce ce i-au facut astia cu normele euro, de aia si are 85 de cai si nu 90, de aai consuma mai mult. Un 1.5 16v consuma 5-6 la drum si mers normal, si 9-10 in oras.

Share this post


Link to post

Chestia cu platforma vechi si relativ simpla o stiu bine. Si de ceva vreme m-am impacat cu gandul ca mare lucru n-ai ce sa ii faci sa o imbunatatesti. Poate o suspensie mai ferma, si un uscator de ciorapi, dar cam atat. Tot o singura bascula fatza si un fier pe spate.

Iau masina asa cum e - robusta, rezistenta la drumurile noastre, comod de condus, si cu niste performante acceptabile. Dar atat, daca incerci mai mult decat iti "spune" ca poate, poti sa sfarsesti rau.

 

Iar piesele "de origine" proaste, din pacate cred ca vor scoate incet-incet aceste masini de pe strazi, cele care vor ramane fiind la stadiul de "cazan". Eu caut sa trag de piesele orignale cat se poate, doar ca nu la toate se poate.

Astea ar fi motivele pentru care probabil o sa renunt si eu la Cielo-ul meu... Candva..

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Nu te pune sa iei piese de origine daca stii ca-s proaste, exista alternativa de marca, gen Lemforder, Febi, Sachs, etc la orice.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Exista la unele componente - dar la chestii gen timonerie (ca tot a fost mentionata mai sus) nu exista. Si sunt multe piese de genul asta. Din pacate chiar si la motor.

Share this post


Link to post

Haideti sa inchidem aici, ca si asa nu prea mai am tragere de inima sa fac ceva pe la masina. Plinul de benzina si de gaz permanent si drumul intins :) In curand poate apare si pe la bursa :)

Multam frumos de gazduire :drinkers:

Edited by banzay

Share this post


Link to post

banzay, motoreta te-a facut sa iti pierzi interesul pentru masinutza ? pacat

Share this post


Link to post

Nu chiar :) Alte prioritati. nu mai fac greseala sa pierd timpul cu masina :) Mai creste omul, ii mai vine minte la cap :) Plimbari, vacante, etc :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...