Jump to content
Sign in to follow this  
DevBreak

Scandalul Permiselor De La Pitesti

Recommended Posts

@Tolin - Masura este mai repede abuziva decat ilegala intrucat guvernanatii au avut grija sa adopte o ordonanta de urgenta care sa le permita initierea unor astfel de demersuri privind suspendarea permiselor de conducere. Ceeace nu gasesc in ordonante este ce se intimpla cu persoanele care au obtinut actele legal.

 

Mai jos textul ordonantei de urgenta

Articol unic
La articolul 103 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (8), cu urmatorul cuprins:
"(8) In situatia in care autoritatea emitenta a permisului de conducere a sesizat instanta de judecata potrivit art. 114 alin. (1) lit. e), autoritatea emitenta a permisului de conducere va dispune prin ordin suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, suspendare ce opereaza pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti. In acest caz, titularul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz rezidenta normala, in termen de 5 zile de la comunicarea ordinului, pentru a preda permisul de conducere". 
Sursa: http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_modificare_permise_circulatie_drumurile_publice_9_2009.php

Share this post


Link to post

Hahaha, au autorizat o autoritate sa-si conteste propriile acte ? Asta-i justitie ala romanica.

Share this post


Link to post

Update:

Am primit o citatie la fostul domiciliu sa ma prezint la politie in judetul natal. Se pare ca are legatura cu acest scandal. Vedem...

 

Va tin la curent!

Share this post


Link to post

Am primit pentru a solutiona un fel de comisie rogatorie de la DGA , unde mi se cere sa audiez(dupa un plan de audiere stabilit de DGA) 8 persoane care au avut domiciliul in Galati , apoi pentru 2-3 luni in jud. Arges, timp in care si-au luat si permise de conducere, dupa care la nicio saptamamana de la obtinerea permisului si-au restabilit domiciliul in Galati.Ca fapt divers 3 dintre ei au cazierul cat "Fratii Jderi" si nu pot tine pixul in mana decat sa semneze.

Numai bine.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
Am primit ... au cazierul cat "Fratii Jderi" si nu pot tine pixul in mana decat sa semneze.

 

Tot e bine ca stiu sa semneze! Mai sunt cazuri "a la Pitesti" si in alte judete.

Share this post


Link to post
Mai sunt cazuri "a la Pitesti" si in alte judete.

Sunt persoane din toata tara care si-au luat permisele in Arges.

Share this post


Link to post

Kornelush si cum dovedesti ca si-au luat permisul pe spaga ?

Share this post


Link to post

Pai nu eu trebuie sa dovedesc, eu doar fac ce mi-au cerut cei de la DGA.

Share this post


Link to post

Aha, deci le dai lucrare de control la scriere. Inteleg ca nu-i examen oral :D

Share this post


Link to post

Ceva de genul, cu niste intrebari de baraj.Insa mai e o problema, cativa dintre ei sunt plecati din tara de ani buni.

Share this post


Link to post

Si o sa se intoarca probabil cu un carnet de conducere de ITALIA, ce faci atunci ? Sau poate de Spania sau Franta.

Share this post


Link to post

Asta e tot o intrebare de baraj?

Share this post


Link to post

Nu e, posibilitate reala...

Share this post


Link to post

Toti si-au facut permis de Italia? Ce conteaza? Permisul de Romania nu e mai putin sau mai mult valabil, indiferent de alte tari unde a fost obtinut. Daca a fost obtinut pe baza unui examen acolo e bine, il va obtine si aici. Daca l-a obtinut acolo pe baza celui de aici ar trebui sa fie anulat si acolo.

Share this post


Link to post

Din ce stiu cu permisul de conducere emis la noi poti conduce o anumita perioada pe teritoriul anumitor state( Conventia de la Viena 1968) insa pentru ca statul respectiv sa-ti emita permis de conducere trebuie sa sustii examen.

Share this post


Link to post

Asa stiu si eu. Am niste prieteni plecati in Germania si, dupa 3 sau 6 luni, au fost nevoiti sa isi faca permis de Germania. Au ramas si cu permisele de Romania. Noile permise le-au luat dupa sustinerea unui examen f. f. serios . Lucrul asta mie imi spune ca obtinerea permiselor in afara nu se bazeaza pe permisul de Ro. Din punctul meu de vedere, nu ma tem (ma refer pe drumuri) un individ care si-a luat permis in Ro PE SPAGA dar a obtinut permis in afara PE BUNE.

 

PS: prietenii astia ai mei stau acolo cu acte in regula, carte verde, tot tacimul. Nu cred ca se poate obtine permis de conducere daca nu sint indeplinite aceste conditii.

Share this post


Link to post

Conventia de la Viena spune ca orice posesor al unui permis emis de statele membre ale conventiei il poate preschimba in anumite conditii cu unul al tarii in care domiciliaza. In Ro, comditiile pentru preschimbare sunt vizita medicala, o declaratie notariala si un certificat de cazier. Exista tari in care nu se cere decat permisul original.

Share this post


Link to post

Aici (in Ungaria) preschimbarea permisului este obligatorie in timp de 6 luni,dupa domiciliere (binenteles cu acte in regula,incepind cu buletinul de identitate s.a.).Singurul act necesar (pentru preschimbarea permisului) este vizita medicala eliberat chiar si de doctorul de familie.

Share this post


Link to post

E posibil sa aveti dreptate cu preschumbarea relativ simpla a permisului in afara in ultima vreme; am scapat din vedere un amanunt. Amicii mei sint plecati din 2002, pe vremea aia nu eram membrii UE. Oricum, am precizat ca ei nu si-au preschimbat permisul, si-au luat permis de DE.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Permisul se preschimba doar in tara care l-a eliberat. In alta tara se schimba cu un permis al tarii respective. Chiar recent am facut chestia asta pentru un cetatean olandez, care are acum permis de Ro.

Share this post


Link to post

Salut,

M-am prezentat la IJP Braila, am dat un examen scris (declaratie) urmarind modelul trimis de cei "de sus" (cum am facut mutatia, cum am dat examenu, cum a fost la traseu, cum a fost la analize, cum am... etc)

In principiu a fost ok, s-au comportat foarte frumos (Vetimentatia face multe!).

 

Teoretic nu o sa mai fiu cautat de catre altcineva din politie, parchet, sau alte institutii ale statului insa asta ramne de vazut.

 

In alta ordine de idei "Fabrica de la Pitesti" a avut foarte multi clienti si o piata de desfacare destul de mare... sa vedem mai departe

Share this post


Link to post

Permisul nu-l mai ai suspendat nu?

Share this post


Link to post

Permisul nu este suspendat inca! Sper sa fie suficienta declaratia. Insa din cate observ sunt in pus in postura de a-mi demonstra nevinovatia cand in mod normal exista prezumtia de nevinovatie (in "tarile civilizate")

Daca permisul meu va fi suspendat cu siguranta trebuie sa primesc o citatie acasa sa predau permisul (teoretic si asta)

Share this post


Link to post
In aceasta dimineata vine un coleg la mine si spune (lucrez in brasov) "Bai tiam vazut numele in lista publicata de adevarul cu spagarii pt permis."

Prima data am crezut ca face baza, desi lui nui statea in fire sa faca deastea, dau un ochi pe adavarul... ok.. Sunt acolo.

Fratele meu si-a luat permisul cu FIX o luna inainte de izbucnirea scandalului, si nu l-a deranjat nimeni cu vreo intrebare pana acum. Ce e drept, el locuieste in Pitesti de cand s-a nascut.

Cand am auzit de faza asta cu suspendarea, l-am intrebat si pe el ce stie, avand in vedere ca se afla oarecum in miezul evenimentelor. Mi-a spus ca a discutat cu unul si cu altul si ca singurul criteriu pe baza caruia s-au publicat listele a fost schimbarea domiciliului in Pitesti cu ceva vreme inainte de obtinerea permisului (nu stiu exact cu cat). Tu ai avut ghinion, ai fost o asa-numita victima colaterala. S-a mers la intimidare, au fost citati toti aflati in aceasta situatie. Dar, din cate am inteles, se va merge mai departe cu cercetarea doar pentru cei care si-au re-schimbat domiciliul dupa obtinerea permisului.

 

Tu ai dat si declaratie si oricum nu esti in situatia asta. Eu zic sa stai linistit si sa nu-ti mai faci probleme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...