Jump to content
Sign in to follow this  
florin_pch

Cabina / Cuptor De Vopsit

Recommended Posts

Intentionez sa schimb culoarea masinii. O fac doar din placere, nu de nevoie. Am mentionat asta pentru ca am nevoie de sfaturi.

 

Am primit o oferta de 1500 ron cu toate materialele incluse si manopera dar fara cuptor de vopsit, la vopsitor cu foarte multa experienta, cunostinta. Alta de 2000 de ron la cuptor dar nu il cunosc pe tip sau ce stie sa faca si cand am intrebat de garantie a zis ca daca sunt probleme ma duc si mi-o face din nou. Pe acest principiu, sunt absolut convins ca si cunostinta mea mi-o va face din nou daca apar probleme.

 

Intrebarea mea este:

Ce este acest cuptor / cabina de vopsit si la ce foloseste exact? Am impresia ca singura utilitate este cea de a usca fortat vopseaua la temperaturi ceva mai ridicate, intr-un mediu cat mai curat, creand astfel conditiile optime uscarii rapide fara depuneri de impuritati.

 

Vreau sa stiu daca mai are si alte efecte asupra vopselei, longevitatii acesteia, culoare, stralucire sau orice alt factor de luat in considerare.

 

Merita oare diferenta de 5 milioane si sa risc sa nu mi-o curete bine inainte de vopsire, sa faca economie la vopsea sau la timp de uscare? Am garantia ca la vopsitorul fara cuptor se va ocupa cat poate de bine de ea iar timpul lucrarii nu este o problema pentru mine.

 

Sfaturi, sugestii?

 

Multumesc anticipat,

Florin.

Share this post


Link to post

Vezi ca exista topicuri dedicate.

Pe scurt, du-te la cuptor. Daca nu folosesti cuptor n-o sa se usuce vopseaua bine nici intr-o saptamana, saptamana in care foarte multe impuritati se pot depune, pe langa faptul ca se zgarie foarte usor.

Share this post


Link to post

exista topicuri despre vopsea sau vopsit parti ale masinii. Nu am gasit nici un topic dedicat cuptorului de vopsit si utilitatea acestuia. am citit tot ce am gasit despre vopsea, vopsit, service-uri, etc dar nimic sa ma lamureasca in privinta cuptorului. Singurele argumente pe care le-am vazut sunt "e mai bine la cuptor" si ar mai fi aspectul acestor impuritati. Imi imaginez ca intr-un mediu foarte curat n-ar avea probleme. Si daca se aplica stratul de lac deasupra mai exista riscul impuritatilor (asta presupunand ca nu s-au asternut inainte de aplicarea lacului, in perioada de uscare)?

 

Diferenta e atat de mare intre o masina vopsita in cuptor si una vopsita fara? diferenta vizibila imediat dupa vopsire sau in timp?

Share this post


Link to post

Asculta ce ti se spune, mergi la cuptor! Nici nu exista comparatie intre cele doua "optiuni" :)

Share this post


Link to post

Si lacul ala crezi ca se usuca instand? Eu am facut greseala sa-mi vopsesc masina fara cuptor pe timp de vara. Chiar si asa am reusit dupa 5 zile de la vopsit sa iau din greseala cu unghia si fara sa ma chinui prea mult 3 mm de vopsea de pe aripa, pana la grund. Dupa 2 saptamani, daca nu mai bine, puteam intr-adevar sa afirm ca s-a uscat vopseaua. Si a mea a fost pe baza de solvent, care teoretic se usuca mai repede, acum, din cauza directivelor UE nu mai gasesti decat pe baza de apa, care, teoretic, nu se folosesc decat la cuptor.

 

Deci, pe scurt, difera timpul de uscare si diversele chestii care intervin pana la uscarea completa.

 

PS. Vopsitul asta nu e asa usor cum crede lumea :P .

Share this post


Link to post

Daca nu este uscata la cuptor cauta sa o tii numai in garaj sau in locuri umbrite ,alfel dupa un an lacul se va scoroji ca la un tablou vechi !

Share this post


Link to post

Si cu toate astea, exista si posibilitatea ca "paint job-ul" sa fie mizerabil cu tot cuptorul lor, corect?

 

Incep oricum sa inclin spre cuptor, mai ales cand ma gandesc la vremea asta. E multa umezeala peste tot. Nu vad cum s-ar usca vopseaua/lacul prea curand la asa temperaturi si umiditati.

 

Pe mine m-au impresionat doua masini vopsite bine (asa a vazut ochiul meu neavizat) fara cuptor. E adevarat ca omul care le-a facut a zis ca imi tine masina 3 saptamani desi ma indoiesc ca ar fi pentru uscare ci mai degraba pentru toata munca dezechipat/echipat, izolat, slefuit vopsea veche, fuller si alte nebunii.

 

Alta intrebare ar fi daca ar conta si tipul de vopsea. influenteaza timpul de uscare si calitatea lucrarii? E drept, despre asta mai sunt topic-uri. Eu am inteles ca s-ar mai gasi si vopsea pe baza de solvent. Cunostinta mi-a spus ca trebuie sa iau vopsea de fond, apoi vopseaua pentru "metalizat" (asa s-a exprimat) si ceva role de banda pentru izolat. Apoi manopera 1000 ron. Incep sa ma gandesc insa la cei 500 ron in plus pentru vopsit la cuptor in 3-4 zile in loc de garaj in 3 saptamani.

 

P.S.: Multumesc tuturor pentru opiniile de pana acum.

Edited by florin_pch

Share this post


Link to post

Cel mai importat este ca vopsitorul sa faca treaba buna. Eu am vopsit-o pe a mea integral fara cuptor cu vopsea pe baza de solvent si, in afara de cateva "scurgeri" rezolvate cu polish si cateva gunoie depuse, a iesit bine. In schimb am avut un accident si a trebuit inlocuit spoilerul spate printre altele, lucru facut in service la cuptor, si degeaba, s-a cojit spoilerul la 1 luna dupa in cateva locuri fiindca a fost vopsit direct, fara a fi pregatit in prealabil.

 

Deci, daca as avea de ales intre un meserias bun fara cuptor si unul indoielnic +cuptor, cred ca as alege prima varianta intr-adevar.

Insa meseriasul ala trebuie sa stie meserie si sa aiba bunavointa si rabdare, asta este cel mai important.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Din auzite stiu ca oricum vopseaua prinde mai greu pe plastic, desi un meserias stie sa o curete cu hartia abraziva corespuzatoare, eventual sa foloseasca fuller sau vreo amorsa speciala sa prinda vopseaua.

 

La vopseaua ta fara cuptor, in afara de scurgerile alea si impuritati aveai valuri sau inconsistente in nuanta/strat de vopsea? Mi-e teama sa nu apara acestea, indiferent de cat e de bun vopsitorul, daca vopseaua se usuca intr-un timp mai indelungat...gravitatia asta e de vina si newton odata cu ea.

Share this post


Link to post

Plasticul nu se ''smirgheluieste'' se da cu primer ! In legatura cu vopselele trebuie sa te documentezi eu stiu ca sunt unele cu lacul incorporat si altele la care lacul se da dupa vopsire ,in cea de a doua varianta trebuie musai cuptor . Oricat de bun ar fi vopsitorul nu poate suplini lipsa ''coacerii ''lacului in cuptor ,asta la vopsele metalizate la cele nemetalizate ar mai merge !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Eu eram hotarat sa o vopsesc fara cuptor, la un vopsitor care mi-a facut o aripa si a iesit ok. Acum nu mai sunt deloc hotarat o sa studiez fenomenu sa vedem cam cat costa cu cuptor :)

Share this post


Link to post

Prietene! Asculta sfatul unuia patit cu vopseaua:

 

1. vopseste doar la cuptor

2. nu vopsi in vecii vecilor cu vopsea romaneasca ca e foarte proasta calitativ

3. cumpara tu vopseaua cu mana ta si verifica data productiei... ATENTIE SA NU FIE EXPIRATA!!!

4. la vopsire a se demonta totul de pe masina, chedere, geamuri laterale, yale, stopuri si faruri, ornamente... (mare atentie!!!)

 

asteptam poze dupa vopsire...

 

daca erai din constanta iti recomandam pe cineva... dar asa... spor la treaba

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

@florin_pch: vad ca esti din Bucuresti. Daca oferta aia cu cuptorul nu este speciala, pentru tine, am sa te rog sa imi spui si mie (si noua, sigur mai sint si altii interesati) despre ce vopsitorie e vorba. Ca pareri personale :

1. EU nu as face vopsitoria fara cuptor nici daca mesterul e cel mai tare vopsitor din galaxie. Este absolut imposibil sa nu apara probleme.

2. Pretul pe care ti l-a cerut, daca ramine batut in cuie este nu mic ci super mic. Daca te mai uiti pe forum, o sa vezi colegi care au vopsit Cielo (suprafata de vopsit comparabila) la cca 1000 EUR, in conditiile in care omul zice ca si-a dezechipat/echipat singur masina. Eu unul as fi dispus sa dau 1000 EUR, deci aproape dublu fata de cit ti-a cerut tie.

3. Subscriu la sfatul anterior, a se demonta absolut tot ce se poate de pe masina. Daca nu dai spoilerele jos, vopsirea muchiilor nu va fi posibila. Mai mult, va patrunde vopsea aiurea, va face o pelicula care se va crapa la primele gropi si, indepind de acolo, se va exfolia. Inca un sfat, chederul de la parbriz si luneta sa fie indepartat de tabla. Multi zic ca stiu ce si cum, putini chiar fac lucrul asta. Se introduce un cablu multifilar (pentru ca e flexibil) sau ceva asemanator astfel incit sa poata fi vopsit si ... sub cheder :)

4. Tot ca parere personala, eu as merge pe solutia clasica: strat vopsea + strat lac. In felul asta, se mai pot face retusuri la vopsea inainte de a da lacul.

 

Succes si ... sa vedem pozele ;)

Share this post


Link to post

Nu mai am numarul vopsitorului care a cerut 2000 ron. Am renuntat la idee momentan. Vopseaua mea nu are nimic si mi-e teama sa nu fac o investitie pe care sa o regret mai tarziu. De banii astia mai bine ii pun niste jante frumoase.

Revenind la vopsitoria cu cuptor de 2000 RON, era undeva in sectorul 5. Daca imi amintesc amanunte, anunt. Am luat numarul de pe unul din forumurile Daewooclub.ro, reno.ro sau 4tuning.ro (scuze daca nu era voie). sunt prea multe topic-uri despre vopsit ca sa mai imi amintesc acum de pe care din ele am scris numarul de telefon. Sincer, nu mi-a inspirat multa incredere iar cand am vorbit la telefon a inceput sa imi indruge despre vopsea cameleon si ma tot ispitea sa vin sa las masina si un avans de 500 ron. Repet, daca gasesc numarul, vi-l dau si voua si va interesati si voi. Poate ma insel in privinta omului. A! Era sa uit, avea ca muziton o manea pe numarul de cosmote. :)

Numai bine!

Share this post


Link to post
@florin_pch: vad ca esti din Bucuresti. Daca oferta aia cu cuptorul nu este speciala, pentru tine, am sa te rog sa imi spui si mie (si noua, sigur mai sint si altii interesati) despre ce vopsitorie e vorba. Ca pareri personale :

1. EU nu as face vopsitoria fara cuptor nici daca mesterul e cel mai tare vopsitor din galaxie. Este absolut imposibil sa nu apara probleme.

2. Pretul pe care ti l-a cerut, daca ramine batut in cuie este nu mic ci super mic. Daca te mai uiti pe forum, o sa vezi colegi care au vopsit Cielo (suprafata de vopsit comparabila) la cca 1000 EUR, in conditiile in care omul zice ca si-a dezechipat/echipat singur masina. Eu unul as fi dispus sa dau 1000 EUR, deci aproape dublu fata de cit ti-a cerut tie.

3. Subscriu la sfatul anterior, a se demonta absolut tot ce se poate de pe masina. Daca nu dai spoilerele jos, vopsirea muchiilor nu va fi posibila. Mai mult, va patrunde vopsea aiurea, va face o pelicula care se va crapa la primele gropi si, indepind de acolo, se va exfolia. Inca un sfat, chederul de la parbriz si luneta sa fie indepartat de tabla. Multi zic ca stiu ce si cum, putini chiar fac lucrul asta. Se introduce un cablu multifilar (pentru ca e flexibil) sau ceva asemanator astfel incit sa poata fi vopsit si ... sub cheder :)

4. Tot ca parere personala, eu as merge pe solutia clasica: strat vopsea + strat lac. In felul asta, se mai pot face retusuri la vopsea inainte de a da lacul.

 

Succes si ... sa vedem pozele ;)

_______________________________________________________________________

 

acum glumind un pic... eu sa fiu vopsitor... iti cer pt leganza ta 2000euro pt vopsit... iti dai seama cat e de vopsit la balena aia??? cata suprafata e? masurata in mp!!! o sa ai nevoie de un butoi de vopsea... GLUMEAM!!! fara suparare...

 

... acum revenind la realitate, sa stii ca sunt vopsitori buni la pret bun... dar eu cunosc in constanta... eu m-am crucit cand am vazut cum ies masinile de la ei din cuptor... Stiu meserie... spor la vopsit tuturor... un polish = mai amani vopsirea...

Share this post


Link to post
_______________________________________________________________________

 

acum glumind un pic... eu sa fiu vopsitor... iti cer pt leganza ta 2000euro pt vopsit... iti dai seama cat e de vopsit la balena aia??? cata suprafata e? masurata in mp!!! o sa ai nevoie de un butoi de vopsea... GLUMEAM!!! fara suparare...

 

... acum revenind la realitate, sa stii ca sunt vopsitori buni la pret bun... dar eu cunosc in constanta... eu m-am crucit cand am vazut cum ies masinile de la ei din cuptor... Stiu meserie... spor la vopsit tuturor... un polish = mai amani vopsirea...

Cumva baietii de la "Sfera" din CT? Am auzit si eu numai de bine despre ei.

Share this post


Link to post
daca erai din constanta iti recomandam pe cineva... dar asa... spor la treaba

 

 

 

 

Poti sa imi recomanzi mie, in maxim o luna vreau sa o vopsesc.. sa o pragatesc de statiuni :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Eu unu ramin la cuptor soare pentru a mai vopsi una alta . Inamicul e vintul ce uneori imi fura vopseaua din duza pistolului altfel , in aer liber , lumina zilei de neinlocuit ! Umiditatea aerului in atmosfera o fentez (asteptind ziua potrivita) insa vintul ... isi face de cap . Trebuie sa o pun de ceva paravane mobile sa-mi pot da talentu' in liniste si eficient.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...