Jump to content
Sign in to follow this  
alienpredator

Ulei Cutia Viteze Tico

Recommended Posts

sant 2 gauri diferite , pentru a pune ulei in cv in general itzi trebuie o pompa de ulei iar scurgerea se face printr-un orificiu undeva in josul cutiei...

vezi si tu in manual mai exact..

cel mai bine o faci in service ca trebuie si rampa..

Share this post


Link to post

In manual nu atrata exact pe unde se umple. E in partea stinga un dop.

Merge si cu furtun si pilnie, fara pompa. Totusi urmeaza sfatul si mergi in service.

Share this post


Link to post

In partea stanga a cutiei de viteza este un surub de 17 si pe acolo se pune ulei pana cand "nu mai intra".Sa stii ca eu nu am mers la service, ci am introdus cu un furtun "conectat" la dopul unui PET, in asa fel incat sa-i dai ceva mai multa presiune la curgere.

Mult succes!!!! :lavolan:

Share this post


Link to post

Da asa merge cu sticla de plastic dar te chinui...nu are rost ! Aia la service au pompa cu tija indoita merge la fix!

Share this post


Link to post

Revin cu noi informatii.Astazi mi-am reimprospatat experienta si am completat uleiul la cutie.Surbul nu este de 17 asa cum am spus mai devreme, ci de 24 si se desface super ok cu o inelara.In rest, spor la treaba.

Daca vrei sa te ajut, iti pot imprumuta un furtun care este "conectat" la un dop de PET. :lavolan: :drinkers:

Share this post


Link to post

am schimbat azi burduful de planetara si s-a scurs un pic de ulei cin CV.Problema e ca nu pot sa descfac surubul ala de 24 nicicum.Nu stiti unde se mai poate baga ulei in CV?

Share this post


Link to post

Nu se poate completa cu ulei prin alta parte, daca daca intorci masina cu rotile in sus. Atunci poti folosi busonul de golire pe post de buson de umplere. Sau, mai avansat, poti racorda da busonul de golire un stut si introduce ulei prin presiune. Stutul trebuie sa fie etans, ca daca nu ai bani de mers in service, cu atat mai putin sa ai de aruncat ulei pe jos :D

Parerea mea serioasa acum: foloseste o cheie INELARA de 24, vezi sa insisti din greseala in sens invers, da si cateva lovituri de ciocan (mai finute) mai intai in dop si apoi in cheia cu care incerci sa-l desfaci. Bafta maxima!

Share this post


Link to post

Pe unde si cum se poate verifica cat ulei mai este in cutia de viteze?Tot prin orificiul de umplere cu surub de 24?

Share this post


Link to post

De regula nivelul uleiului la cutiile manuale se verifica prin busonul de umplere. Cu masina pe suprafata plana se desface busonul. Daca curge ulei intr-un firicel subtire, nivelul este ok, daca nu curge, trebuie completat.

Share this post


Link to post

Buna seara domnilor. Am schimbat si eu astazi ulei cutie viteza TICO si am folosit cheie de 24.Insa nu am urcat masina pe rampa sau ridicat roata stanga fata sau demontat roata ci mie mi a fost MAI USOR sa dau jos Bateria masinii si Suport Baterie( format din doua parti) si folosit intreadevar Idea cu Furtun si o Sticla . MULTUMESC MULT pt ideile inovatoare pe care voi ceilalti membri le discutati sau prezentati cu poze aici pe Forum.

Share this post


Link to post

Ce cantitate de ulei intra in cutie la un schimb?

Share this post


Link to post

Buna ziua. Astazi am observat ca curge ulei in fata dreapta. Am inteles ca este de la simeringul de palier spate, (volanta). Imi poate spune cineva daca pot efectua inlocuirea simeringului acasa? Si daca a mai inlocuit cineva cam care ar fi ordinea demontarii. Trebuie data jos cutia de viteze? Multumesc.

Edited by cristache nicu

Share this post


Link to post

In primul rand asigurate ce curge de acolo, pata ar trebui sa fie pe partea stanga (unde se imbina cutia cu motorul) cum te uiti din masina (asa dai reperele) eventual curata zona aia si urmareste cateva zile.
Daca e simeringul de palier, trebuie demontat cutie, ambreiaj si volanta si abia atunci ajungi la el, deci tragi tu concluzia daca o poti face acasa sau nu. Spor!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...