Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Fumători, Nefumători ?

Fumez...  

345 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

M-am apucat de fumat in liceu, clasa a 9-a, aveam 15 ani.Imediat dupa revolutie.Din pacate, teribilismul adolescentin.Prima tigara a fost Tomis (parca,niste tigari albe, lungi, intr-un pachet verde cu o corabie ?).De atunci pana acum (15 ani) am avut o pauza de un an si jumatate, inainte de armata.Din pacate in armata m-am reapucat (prietenii stiu de ce!) si nu am mai reusit sa le las.Au fost doar pauze scurte, o saptamana, maxim 10 zile, datorate vreunei raceli mai severe.Am fumat aproape din toate marcile existente pe piata (acum si inainte).Acum fumez Viceroy Special Dual Filter (albastru),in medie 1,5 pachete/zi.Doar in weekend reusesc sa "folosesc" 1-1,5 pachete/interval.Am incercat de mai multe ori sa ma las, dar cred ca nu vreau, nu ca nu pot.Cred ca le simt prea tare lipsa si au intrat in modul meu de viata zilnic.Fumez peste tot,pe unde e voie si nu e, inclusiv in masina.

Share this post


Link to post
Am incercat de mai multe ori sa ma las, dar cred ca nu vreau, nu ca nu pot.Cred ca le simt prea tare lipsa si au intrat in modul meu de viata zilnic

 

=)) scuza-ma, dar nu am putut sa ma abtin. mi s-a parut asa de amuzant... =))

 

"pot dar nu vreau" si "nu sunt beat" sunt frazele cele mai amuzante in contextul viciilor

Share this post


Link to post

@ticolino: ambele fraze sunt perfect rationale. iata si argumentele:

fumatul are o componenta legata de obisnuinta si o componenta legata de dependenta. se poate sa te descurci cu dependenta dar pur si simplu sa nu vrei sa renunti. ia ca exemplu pe cei care pot sa nu fumeze cu saptamanile. la ei nu se pune problema de a putea, ci doar de a vrea. deci exista o distinctie, deci nu e o tampenie sa spui 'pot dar nu vreau'.

legat de bautura, inainte sa critici o afirmatie de genul 'nu sunt beat' spune ce-i aia sa fii beat -- sa nu poti merge in linie dreapta, sa iti scada reflexele cu un anumit procent? ca tehnic vorbind, poti sa bei, dar sa nu fii beat. de asemenea poti sa bei destul cat sa fii :banana: dar sa iti pastrezi de ex reflexele la volan in limita acceptabilului.

nb comentariul e strict teoretic, nu trebuie facute si masuratori practice.

Share this post


Link to post

PALL MALL lights si mi-am impus sa fumez un pachet mic pe zi(de 10 tigari) ca sa le mai reduc,insa cind sunt la pescuit cred ca fumez 2 pachete normale nici mancare nu-mi mai trebuie .Le-am lasat o perioada de aprox 4 luni care le-am luat din nou din cauza pescuitului.Mi-e dor de PALL MALL-ul rosu fara filtru se gaseau pe vremea odiosului in shopurile de pe litoral.Mi-aduc aminte ca atunci cind aprindeai un KENT se parfuma camera !!! Alte vremuri !

Share this post


Link to post

@Ana: nu am zis ca sunt fraze irationale sau tampenii, ci doar foarte amuzante.

 

acuma, in legatura cu fumatul, nu sunt complet de acord cu tine. eu consider ca nu poti sa renunti la o obisnuinta, nu ca nu vrei sa renunti la ea. de ce? pt ca obisnuinta de fuma nu tine de constient ca sa o poti controla, ci de fiziologic. asa cum unii oameni simt nevoia sa manance tot timpul, asa fumatorii simt nevoia sa fumeze tot timpul (ma rog, sa faca ceva cu gura/buzele - nu ma refer la dependenta de nicotina). de asta se recomanda ca atunci cand te lasi de fumat sa te apuci de mancat guma sau de rontait prostioare de exemplu. ca sa iti "pacalesti" corpul. e o chestiune pavloviana. nu poti sa zici ca "poti dar nu vrei" sa nu salivezi cand vezi ceva bun de mancare.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Mda...de 11 ani Lucky S., Chesterfield NUMAI asortat cu ZIPPO si mai recent Marlboro Lights Lung...medie :-? 2 pac. pe zi...

Edited by emi2009

Share this post


Link to post

@ticolino: eu ziceam asa: exista 2 (doua) componente: obisnuinta si dependenta.

de acord ca este irational sa spui despre o dependenta 'pot dar nu vreau', iar argumentele tale sunt perfect valabile -- tot asa as fi argumentat si eu.

obisnuinta insa este alta treaba si nu e ceva chimic ca la dependenta. in timp ce la dependenta, sa spui ca nu vrei e tras de par, la obisnuinta nu e la fel de tras de par pentru ca alegerea chiar iti apartine.

exemple, ca sa explicitez distinctia intre dependenta si obisnuinta: daca iau cocaina, cand se face ora de luat doza, daca nu am doza, imi sare tandara si nu ma pot controla. asta e dependenta si in acest caz nu se pune problema daca vreau sau nu ceva pentru ca nu am o alegere.

daca eu cand ma duc la wc imi citesc ziarul, in ziua in care trebuie sa ma duc la wc la servici unde n-am ziar, o sa fiu nefericita dar n-o sa-mi sara tandara pentru ca virgula constientizez faptul ca nimeni nu are nici o vina ca n-am eu ziar la wc-ul de la servici. asta e obisnuinta si in acest caz se poate pune problema daca vreau sau nu ceva pentru ca am o alegere.

Share this post


Link to post

Acu 2 ani cand mergeam la Baia Mare am luat din Borsa la 5 dimineata 2 pachete de Davidoff visiniu cu timbru alb mic pe mijloc la 50 k lei bucate si unul de Lucky Strike (asta fumam pe atunci) si am platit doar norocoasele, cred ca era adormita vanzatoarea, eu o intrebasem de doua ori. In fine, mi s-au parut cele mai bune tigari pe care le-am fumat vreodata, da si costa de te sparg. Cele mai bune tigari mi s-au parut intotdeauna cele cu timbru alb pe mijloc (nu cel normal).

Intr-adevar si la mine e obisnuinta sa fumez, mai bine zis plictiseala. Acu de exemplu n-am mai pus tigara in gura de duminica seara, altfel daca ies in oras sparg juma de pachet, in discoteca nu mai vorbesc. si totusi n-am devenit nervos pentru ca n-am fumat. Inainte cred ca eram intr0-adevar dependent de ele dar am inceput sa le reduc, prin autosugestie, gandindu-ma cand imi aprind vreo tigara cat de nociva e sau, mai bine, ca o sa-mi puta toalele dupa aceea si nu am masina automata :spumelagura: La mine a fost de efect si chiar au inceput sa se mire prietenii de ce cand ma cheama la o tigara parca nu ma duc cu tragere de inima.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Fumez de 3 ani jumate. Inainte sa ma apuc ma uitam la cei care fumeaza si ma intrebam de ce? Prin clasa a 11-a cand eram la mare si fumau astia ca dracii in juru' meu am zis "Dati-mi si mie o tigara sa vad si io de ce fumati atat..." si de atunci fumez. Mi-a placut. Nici la prima tigara n-am tusit. In schimb am si eu reguli. Nu fumez cand conduc decat o tigara pe sector (merg foarte mult cu masina). Nu fumez pe stomacu' gol (spre deosebire de multi alti fumatori, dimineata primu' instinct e sa mananc :) ). Cand sunt racit in functie de severitate fumeze max 5 tigari sau deloc.

 

Am fumat la inceput Lucky Stike, apoi tigara mea de suflet Papastratos (care acum nu se mai gaseste, dar am gasit tot timpu' la mare la o tanti cu un chiosc de ziare) si acum Chesterfield. Tot timpu Full Flavor pt. ca nu pot sa fumez tigari Light. Mi se usuca gatu, ma ustura, tusesc, etc. De la chestia asta eu cred ca sunt tratate chimic...

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Deocamdata nu fumez dar cine stie poate poate > :) ...

Share this post


Link to post

Nu mai fumez de 3-4 ani. M-am lasat brusc cind intr-o excursie cind am constatat ca am probleme cu urcatul pe munte (in tinerete urcam 6 ore fara pauza, acum imi ieseau ochii ca la melc dupa jumatate de ora).

Decizia am luat-o intr-o secunda. Aveam tigari in buzunar, in masina, acasa. Si acum le mai am (ca o amintire neagra) - nu am deschis nici unul din acele pachete din secunda in care am decis ca nu se mai poate. A fost cam greu in primele zile, dar incet incet mi-a iesit din cap reflexul de a aprinde tigara (dupa 3 luni imi aminteam foarte rar de acest viciu).

Sint bucuros pentru decizia luata si imi pare rau ca nu am luat-o mai devreme (am fumat app. 10 ani). In ultima vreme simteam o stare de oboseala permanenta, imi disparea treptat si cheful de munca (tot timpul mi-a placut ceea ce am lucrat). De cind m-am lasat de fumat - pot sa spun ca am revenit a disparut oboseala, a reaparut pofta de viata, de munca si cred ca ma concentrez mult mai bine asupra a ceea ce fac si rezultatele nu intirzie sa apara.

 

Nu prea cred in reincarnare sau alte mituri, asa ca sint dispus sa fac tot ce pot pentru a-mi lungi existenta pe acest pamint astfel incit sa fiu aproape de cei dragi o perioada cit mai lunga de timp.

 

Doresc tuturor fumatorilor sa aiba puterea de a renunta la acest viciu!

Edited by nicubarbu

Share this post


Link to post

@Nicubarbu - daca tu te simti bine fara tigari cu noi astia care la 30 de sec.dupa cfe ne-am trezit bagam tigara in gura ce ai ? De ce ne urezi tu chestii de-astea ? :D

Lasa-ne in intunericimea viciului nostru pacatos :D

Share this post


Link to post

In urma cu un an jumate, aproape, m-am lasat definitiv de fumat. Ultimele douaspe' tigari au stat cuminti in pachet ca un memento pana cand a trecut tata pe la mine si le-a fumat.

Nu mai simt nevoia si, recunosc, am devenit un pic contra celor viciaţi, pe care incerc sa-i îndrum pe cale cea bună.

Subscriu la urările de mai dinainte adresate fumatorilor, :) >-

Share this post


Link to post

Nenea expero, incerc sa ma las de ani de zile si nu fac alceva decit sa cresc nr de tigari fumate :( Viciul asta e al draqu de pacatos > :)

Share this post


Link to post

Eu nu m-as lasa de tigari decat in cazul in care nu mi-as mai permite sa fumez ce-mi place . Pt.ca imi place sa fumez.Ca e sanatos ca nu este , ca te simti bine fara , ca ajung in iad ...NU MA INTERESEAZA!

Fumez ca-mi place pt. ca altfel n-as mai fuma,nu??

Si ca faci cancer la plamani de la fumat . Stupoare : la oncologie am discutat cu oameni care n-au pus tigare in gura in viata lor ! Si nici bautura decat cu moderatie ! Sau aveti impresia ca o sa traiti vesnic?

Precum proverbul: mai bine o zi vultur decat toata viata cioara!

Mi-am incheiat pledoaria! X( :-W

Share this post


Link to post

Eu nu am fumat niciodata, nu fumez si tare mult mi-as dori sa nu ma apuc niciodata. Am trecut de scoala generala unde destui au cazut prada viciului in jurul meu, am trecut de liceu unde mai toata lumea pufaia in curte - eu jucam basket, mai am putin si trec si de facultate unde parca toata lumea fumeaza. La serviciu am avut noroc de colegi nu foarte viciati. Ramane armata pe care la un miment dat va trebui sa o parcurg. In rest, numai de bine !

Share this post


Link to post

Rothmans all the way

 

International, cã ãlãlant a cam dispãrut de pe unde ştiam eu... ;)

 

În ce priveşte toxicitatea acestui viciu, o cunosc foarte bine

 

Vreau sã-i spun lui Nicu Barbu douã chestii (a doua e de fapt o întrebare cu rãspuns):

1. Aceeaşi marotã cu "nu mai pot urca din cauza fumatului" am avut-o şi eu. Dar am descoperit (dupã şase luni de abandon) cã de fapt era dispariţia condiţiei fizice.

 

2. Ştii care este diferenţa între un mort fumãtor şi unul nefumãtor?

Mortul care n-a fumat niciodatã este mult mai sãnãtos!

 

:tongue:

Share this post


Link to post

In masina mea nu are voie sa fumeze nimeni inclusiv eu.

Iubesc mirosul de masina noua si cel de vanilie.

Am 23 dar fumez de la 17 ani.

M-am lasat in 2002 vreo 6 luni, apoi iar m-am apucat si m-am mai last acum vreo 6 luni vreo 3 luni.

Fumez in jur de 10-12 tigari pe zi.

Daca am treaba nu pot sa fumez, daca am vreun joc tare pe calculator ma uita D-zeu cu ochii in el si uit pur si simplu sa fumez.

Daca sunt cu prietenii si bem un suc, ceva sau suntem la un chef, rad un pachet pe seara.

Cel mai mult am fumat cand lucram la o firma careia nu-i dau numele ca nu fac reclama celor ce nu merita.

Incepeam pachetul la ora 9 si la 3 il incepeam pe al doilea. La 8 seara nu mai aveam tigari, ajungeam acasa, mancam si dupa masa mai bagam vreo 2 tigari. asa ca m-am lasta de sportul asta si le-am rarit la 12 maxim in general.

Dar la volan nu fumez. Sunt prea ocupat sa schimb vitezele sau sa ma alerg cu nebunii.

Share this post


Link to post

Nu fumez!!, tigari=bani aruncati degeaba :D

Share this post


Link to post

Nu fumez, n-am fumat si cu siguranta nu vreau sa ma apuc! Ajunge tata, care fumeaza si pentru noi, la cele 2 pachete ale lui pe zi in ultimii 15 ani :wallbanger:

Share this post


Link to post

ALERGIC LA FUM !!! Mai mult .. nu spun, ca nu e cazul :D

Share this post


Link to post

Winston Lights sau Lucky Strike Lights. Aprox 1 pachet / zi.

 

In masina nu (mai) fumez ca sa evit situatiile :

- mai scapa tigara din mina si bineinteles ca aterizeaza pe tapiterie si ma aleg cu gauri

- e mai complicat la manevre de schimbare a vitezei : o mina e pe volan, iar cealalta, cu tigara "atasata", pe schimbatorul de viteze. Cam incomod...

- o alta problema e aprinderea tigarii; distrage clar atentia de la condus si daca mai ai si geamul deschis se aprinde greu. Cel mai bine se foloseste bricheta masinii.

- masina capata un miros de tutun care nu iese asa de usor...

Share this post


Link to post

Marlboro Lights.

~ 2 pachete pe zi.

Fumez de 15 ani (din clasa a XII-a), dar la cantitatile astea am ajuns numai de cand am intrat in randul "patronilor". Prietenii stiu de ce :wallbanger:

 

In week-end sau in concediu fumez mult mai putin (3-4 tigari pe zi) - exceptie fac zilele libere de munca da' nu de sprituri :drinkers:

 

Am fumat de toate (am inceput cu Kent, d'ala adevart, cu castelul, in '89), apoi sarbesti (Vikend, Vek, Ronhill).

Dupa 90 -91, Assos (mama ce aroma aveau, se simtea din coltul strazii cand cineva fuma Assos).

Apoi, o buna perioada Gauloises Blondes, Chesterfield (nu ce este acum), Lucky Strike (va mai amintiti de cele fara filtru ....).

 

Am mai fumat perioade bune Pall Mall Lights si Winston Lights.

De vre-un an ce am precizat la inceput.

 

NU fumez si nu se fumeaza la mine in masina !!!!!

Edited by marr

Share this post


Link to post

Am fumat ceva in facultate , acum nu mai fumez deloc !Nu se fumeaza la mine in masina ( daca e a mea ) !

Share this post


Link to post

Dupa 28 de ani de "mincat" 2 pachete/zi...m-am lasat...de nevoie nu de voie :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...