Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Membri ACR

Recommended Posts

Cand a trebuit sa-mi fac permis international, m-au facut si membru ACR cu ocazia asta. Si primii, pe langa permisul international, una bucata card ca ala din imagine, lunar revista ACRului (cam subtirica, da' merge in lipsa de altceva), si carnetul "Basic" din PDF-ul asta, care cica include niste servicii/chestii/trestii.

 

Mai e cineva membru, foloseste serviciile lor? sunt curios :)

imagine.php.jpg

Share this post


Link to post

Interesanta ideea...

 

Cat este cotizatia pe an? De ce a trebuti sa iti faci PC international? Asta mic a nostru nu este bun ,,afara,,? Din barfa de sant, am auzirt ca ACR-ul are o situatie financiara mai mult decat jenanta si ca au ajuns sa isi vanda sediile ca sa supravietuiasca. Asa e?

 

Oricum, este interesant subiectul...

Share this post


Link to post

Permisul romanesc este recunoscut doar in tarile semnatare ale conventiei de la Viena; asta acopera Europa si imprejurimile plus cateva alte tari, dar pentru tari mai ciudate am considerat ca e cazul sa-l fac si p-asta. Practic, e o traducere in 5 limbi de circulatie internationala a permisului romanesc, n-are elemente de secretizare si alte nebunii de-astea.

 

Art. 225. (1) Permisul de conducere eliberat de autoritatile romane este valabil in circulatia internationala pe teritoriul statelor care au aderat la Conventia asupra circulatiei rutiere, incheiata la Viena la 8 noiembrie 1968 si ratificata de Romania.

(2) Pentru a circula pe teritoriul statelor care nu au aderat la conventia prevazuta la alin. (1), posesorii permiselor de conducere eliberate de autoritatile romane trebuie sa aiba si un permis de conducere international, eliberat de Automobil Clubul Roman.

 

Asta din codul rutier. A costat vreo 500 lei anul trecut, banii astia fiind practic cotizatia de membru pe un an din cate am inteles eu (probabil ca sa-si mai mareasca si ei numarul de membri). Primesti cardul ala cu care cica ai reduceri nustiupe unde prin Europa (muzee si unele magazine/hoteluri), si un carnet de hartie cu un fel de bonuri de masa, pentru diverse chestii (1 ITP gratuit, 1 verificare faruri gratuita, 20 km remorcare in tara, de-astea).

Share this post


Link to post

Din pacate si eu am auzit din mai multe surse ca ACR-ul nu mai e ce a fost. Mie imi pare rau deoarece mai demult organizau o gramada de raliuri pentru incepatori, sa zic asa si multe alte evenimente auto. Daca s-ar mai organiza si acum, nu as ezita sa devin membru ACR.

Edited by MAVERICK_SS

Share this post


Link to post

Trebuia sa-l faci si la ACR Moto.

Share this post


Link to post
A costat vreo 500 lei anul trecut, banii astia fiind practic cotizatia de membru pe un an ...

Cam scump halatu, mancati-ash! Recunosc ca am cochetat si eu cu ideea la un moment dat... da' pretul acum il aflu prima oara si mi se pare exorbitant. Asta daca nu cumva ti-a scapat vreun zero in plus.

Share this post


Link to post
Trebuia sa-l faci si la ACR Moto.

 

E "inclus", adica am si A-ul pe permisul international.

 

 

Cam scump halatu, mancati-ash! Recunosc ca am cochetat si eu cu ideea la un moment dat... da' pretul acum il aflu prima oara si mi se pare exorbitant. Asta daca nu cumva ti-a scapat vreun zero in plus.

 

N-am scapat, a fost cam 5 milioane lei vechi. Nu e chiar exorbitant, mie ideea unui ACR pe post de ADAC mi se pare misto, dar evident sunt inca departe de ADAC din multe puncte de vedere.

Share this post


Link to post
E "inclus", adica am si A-ul pe permisul international.

 

Esti membru ACR moto?

Share this post


Link to post

Am avut si eu permis din ala international si am fost vreo 3 ani membru ACR. Asta prin 1995-1996. Nu l-am folosit efectiv niciodata, l-am si aruncat cu ocazia curateniei de Craciun. La fel cu "ofertele" lor. Practic, impreuna cu permisul si cardul de membru mi-au dat un carnetel cu un fel de vouchere pentru operatiuni de genul celor mentionate de Vaxxi : ITP, 1 verificare faruri, tractare pe nu mai stiu citi km, revizie pentru iarna ... O chestie care mi-a placut, dar nici la asta nu am apelat, a fost faptul ca se permitea (contra unei sume modice) accesul la unitatile service apartinind ACR. Cu alte cuvinte, puneau la dispozitie elevator si scule, in rest ... DO IT YOURSELF.

 

A, pe vremea la care fac referire, cotizatia anuala era mult subtire !

Share this post


Link to post
Esti membru ACR moto?

 

ACR moto nu, ala e un fel de anexa infiintata de Dan Popescu daca tin bine minte.

Share this post


Link to post

Tii bine minte. Eu m-as baga, dar imi lene sa ma duc sa ma inscriu, recunosc :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...