Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

New Ford Fiesta Or New Honda Jazz?

Recommended Posts

Care să fie?

Fiesta 1.6 L M8 sau Jazz 1.4 LS MT?

Argumente pro una ori cealaltă, contra, păreri?

Alte propuneri?

 

Cerinţele mele ar fi: mini, HB, benzină, minimum 100 de căluţi, ceva dotări (nu le detaliez acum - şi de siguranţă şi de confort), maximum 15-16.000 euro şi, de ce nu, să fie "frumuşică".

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

There can be only one... Sa mai zic? Oricum cica-s fanatic, asa ca nu am nimic de pierdut.

 

Honda all the way.

 

Tocmai am vazut-o azi si, sincer, imi pare nitel rau ca nu am asteptat-o. Mi-a trecut insa repejor, e mai scumpa si chiar nu simt nevoia de 100CP pe a doua masina. Deci:

 

1. Design exterior. Desi discutabil, este una acum in showroom la Asko pe centura, neagra, jante OZ negre... un vis.

2. Design interior. Un pui de Civic (are si acelasi volan), futurista, plina de spatii de depozitare, spatioasa (vezi magic seats, de exemplu)

3. i-VTEC.

4. Serviceul Honda. Dupa fiecare operatie, ieseau cu masina la test drive, sa vada daca e ok. Ma plictisesem de atata meticulozitate si, pe buna dreptate, am stat 6 ore in service.

5. Dotari. VSA & restul incluse. Fara pachete, fara prostii.

6. S-ar putea sa fie mai ieftina intretinerea. Nu bag mana in foc, insa, poate Ford si-a modificat politica de... furt.

 

 

 

PS: Jazzul e un mini MPV, nu e un HB, totusi.

PPS: De ce nu Mazda? De ce Ford?

Share this post


Link to post

Până de curând prima opţiune era Jazz-ul.

 

Dar zilele trecute ochiul meu a dat peste o Fiesta...

Şi cum la mine raportarea la maşini funcţionează cam ca la... femei, prima impresie contează foarte mult.

Iar la capitolul "primă impresie" Fiesta m-a lăsta pur şi simplu în c_r. Pe cât de mult îmi displăcea vechea Fiesta, pe atât de mult îmi placea asta nouă.

Şi nici celelalte impresii (interior, dotări, preţ etc.) nu m-au dezamăgit (încă?). Spre deosebire, spre exemplu, de Dodge-ul Caliber (da, e altă clasă, ştiu, dar...) care m-a "fermecat" la fel la prima impresie, dar care m-a liniştit de îndată ce am aruncat un ochi prin geamurile laterale...

 

Şi să revin: m-a fermecat Fiesta, dar n-am uitat nici de "prima iubire", Jazz-ul. Deocamdată nu mă grăbesc, tatonez terenul "din scaun". Vreau, cu ajutorul vostru, să închei o "listă scurtă" şi apoi să ies în teste. Şi-om mai vedea.

 

PS: Mazda? Nu-mi place. Nici măcar nu ştiu de ce... Prima impresie...

Share this post


Link to post

Pai Mazda 2 e Fiesta si invers :)

Am inteles, e alegere in care conteaza mult aspectul exterior. Eu nu am vazut pe viu Fiesta noua, deci nu pot sa ma pronunt. Desi nu inteleg ce ar mai putea avea cineva ceva de zis... Cea care te verticalizeaza mai mult, aceea sa fie.

Share this post


Link to post

Contează toate: prima oară aspectul exterior, apoi cel interior şi apoi feeling-ul pe care mi-l dau interiorul şi condusul în sine. Aşa că mai e cale lungă până la decizie.

 

Fiesta e o Mazda 2 luată mai mult la pilă. Iar Mazda e mai scumpă şi cu motorizări ceva mai domoale.

Eu am pus ochiul pe un motor 1.6L Ti-VCT 120CP. Ar trebui să-mi ajungă după cele 73 de mârţoage chinuite pe care le mân acum. :D

 

Iote şi Fiesta "live".

Share this post


Link to post

Sa stii ca intre astea 2, si eu iti recomand tot Honda. Daca se zice ca Fiesta = Mazda 2, pot spune urmatoarele: Mazda 2 a fost printre optiunile tatalui meu, anul trecut, cand si-a luat masina noua. Nu ne-a facut o impresie deosebita. La fel, am o colega de servici cu aceasta masina. Pot spune ca nu ai efectiv ce sa-i reprosezi, e genul de masina utila si atat. Asa imi inspira mie: lipsa de rafinament si de imaginatie.

In schimb, Honda nu se compara. E mult peste. E originala, pare bine facuta, are materiale in interior mult mai bune ca Fordul, si nu in ultimul rand, are un motor foarte reusit. Singurul defect pe care il pot gasi, este pretul. Mi se pare exagerat. Si..., de fapt, mai are un neajuns: exista Fiat GP T-Jet...

Daca esti insa hotarat intre cele 2, ramai pe Honda.

Share this post


Link to post

My bad, am uitat să spun: exclus franţuzoiace şi italience!

Aş zice că Grande Punto se potriveşte descrierii făcute de Bălănel Mazdei 2...

Esperatu'... chiar 200CP pe micuţa aia?

 

Garanţia se pare că e 4 ani (fără limită de km.) la Ford vs. 3 ani (100.000 km.) la Honda. Deci un (mic) plus pentru anul de la Ford (la nr. de km. oricum nu contează...).

Ce ştiţi de preţul reviziilor la Ford/ Honda?

Share this post


Link to post

Yaris diesel =))

Nu conteaza puterea .. ca nu scrie 100 acolo, la 90 de cai scoate 10.7 suta.

De asemene o dinamica f buna, spatioasa, materiale bune.. pacat de ceasurile alea pe mijloc.

 

La ford pot sa-ti spun ca stiu si la fiesta si la focus .. la intretinere sunt aceleasi preturi ca la orice masina :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Iote şi Fiesta "live".

 

Aham... Incepe ca un Mondeo si se termina ca un Focus. Personalitate kinectica adica 0. Pass, thank you!

Cu toate astea, pot sa inteleg de ce majoritatea ar prefera o Fiesta dpdv al designului, un HB o sa "ia" intotdeauna un miniMPV.

 

Yaris diesel =))

 

Bine ca nu il pui sa ia TS, din aia la care nu se poate scoate ESP-ul. =))

Share this post


Link to post
La 16k in clasa asta asa ceva as lua: http://www.serus.ro/renault/oferta_lunii.php?aut=46

 

Subscriu . Cu toate ca e Reno, mi se pare o alegere super-super la banii aia, mai ales ca e vorba de o clasa mica. Nici nu as sta pe ganduri. Are totusi 200 CP !! Ma rog, pentru mine puterea este cel mai important criteriu, nu neaparat cum arata si cu ce seamana. Nu ma intereseaza nici daca are geamuri electrice sau mii de airbaguri, totul e PUTEREA motorului. Si la 16 mii de euroi e cea mai buna alegere pret/CP.

Share this post


Link to post

Giapaniiiiz. Hojeimaistas!

 

Acu nu stiu daca Jazz e facuta de robotii japonezi dar oricum e cea mai aproape de ei asa ca... japaniiiiiz rulez!

Share this post


Link to post

So... nobody likes f_cking Ford?

Cre' că mâine merg să văd Jazz-ul la Carpaţi Motor (calea Griviţei, la gară) şi Fiesta la Colina Motors (Băneasa).

O să revin cu impresii.

 

PS: Cred că mi-am dat seama de ce îmi place Fiesta atât de mult. Pentru că are aceleaşi linii cu Kuga:

post-3777-1236698296_thumb.jpgpost-3777-1236698304_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cu Fiesta noua nu m-am dat, dar cu Kuga da. Si e destul de misto.

Share this post


Link to post

Mie imi plac Fordurile asa de mult ca mi-am luat doo, da' 16k pe o fiesta de 1.6 e nesimtit de mult.

Share this post


Link to post

Păi stai, bre, că ce am pus eu acolo e cam spre vârf de gamă: motor 120CP, versiune Titanium şi ceva alte dotări suplimentare. Adică nu prea mai lipsesc multe de pe ea.

Uite colea o Fiestă cu motor 1,4 96CP, versiune Trend, fără alte fiţe şi cu vopsea metalizată, la fo' 13.000.

Share this post


Link to post

Am vazut dar parerea mea e ca au cam 3000 peste cat ar trebui sa fie(adica sa vina cam la pretul aluia vechi, cum au facut la Opel Corsa).

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Eu merg tot pe Jazz...

L-am vazut astazi in showroom... nu am apucat sa fac si testdrive cu el...

De la ford...daca ar fi...poate numai de la Focus in sus...dar si acolo...ai alte alternative (poate) mai bune.

Share this post


Link to post

Fiesta e, într-adevăr, ceva mai scumpă, fiind abia lansată, dar n-aş putea spune că e vorba de 3.000 în plus.

1.000-1.500 poate.

 

Poate mă desumflu mâine, după ce le "pipăi" pe amândouă.

Şi de supărare mă duc să-mi iau un Săndel. :D

 

PS: IVD la Ford (Controlul Interactiv al Dinamicii Vehiculului - 378 euro + TVA la Fiesta) e vreo chestie care chiar să-şi facă banii ori e doar marketing?

Share this post


Link to post

Pai daca include ESP face banii, desi am impresia ca mai sunt si alte chestii pe langa ESP.

Share this post


Link to post

Eu as merge pe ford, insa si jazz-ul imi place mult. La dracu, le-as lua pe amandoua :D .

Insa ce mi-ar place si mi-as permite- o corsa cu motor de 1,3 de 75/90 cai sau 1,4 benzina 90 cai. Dotari de bun simt: aere, abees, gemuri electrificate, tilicomanda la usi. Imi e f utila garda la sol, scaunele sunt confortabile, vizibilitate buna (parere personala). Parerea mea, nu trageti.

De curiozitate- ce culoare va fi aleasa?

Share this post


Link to post
Fiesta e, într-adevăr, ceva mai scumpă, fiind abia lansată, dar n-aş putea spune că e vorba de 3.000 în plus.

 

Amandoua sunt lansate de curand, nu e nici o diferenta de pret datorata acestui aspect.

 

Eu nu am reusit sa provoc VSA-ul (era standard) de pe Jazz asa ca nu as putea sa ma pronunt cat de util e un asemenea sistem pe o masina ce nu are cine stie ce CP sub capota. Pe Civic e util, de exemplu.

 

 

 

 

De curiozitate - ce culoare va fi aleasa?

 

Asa-i. Da-l dracu de model. Importanta e culoarea. :->

Share this post


Link to post

Man, era doar o curiozitate. Am vazut ca ambele modele au cateva culori specifice, deosebite de celelalte de pe piata.

Personal as opta pentru fiesta, datorita plusului de putere. Exista si date tehnice cu fiesta?

 

LE: iegzista http://www.ford.ro/Articole/Vehicule/Autot...enzina/897.html.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Dom'le, ce să-i faci, unora le place Jazz-ul.

Mie azi îmi place Fiesta. Să vedem mâine.

 

Lucian, Corsa mi-e şi mie simpatică şi anul trecut era una dintre primele opţiuni. Numai că în decembrie am făcut un drum (ca pasager) până la Viena cu o Corsă diesel (1.3) şi m-am întors uşor dezamăgit (nu că ar fi mare sculă Kalos-ul pe care-l mân acum...). Aş lua-o în continuare în calcul, dar vreau neapărat un motor măricel, iar benzinarul cel mai mare 1.6L 16V 150 CP e foarte scump (18.500), iar următorul (1.4 L 16 V 90CP) vine la 11.650 (în versiunea Enjoy - relativ decentă). Ca să-l pot compara cu ce am configurat la Fiesta trebuie să mai adaug: + 214 (CB + pilot automat) + 1147 (climatizare + MP3) + 282 (vopsea) + 76 oglinzi încălzite + 412 ESP + 118 proiectoare + 210 alarmă + 353 jante ---- am ieşit la fo' 14.500. Şi ar mai fi de adăugat nişte mărunţişuri pe care nu le-am găsit la Opel.

 

Oricum, e clar că eu încerc acum să mă conving că nici o altă maşină nu merită =)) , deşi e clar că Fiesta nu e ieftină...

Mai nasol e că, aşa cum zice şi Satori, şi Jazz-ul e pe la acelaşi scor.

 

De curiozitate- ce culoare va fi aleasa?

Dac-o fi să fie, probabil Avalon.

 

Pentru datele tehnice vezi aici o broşură (p. 28).

Share this post


Link to post

Ma mir ca nu iti place XC60-ul fiind originalul dupa care s-a facut KUGA, pana si motorul pe benzina de KUGA e tot unul Volvo :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...