Jump to content
Sign in to follow this  
adi_bucur

Cablul De Km La Matiz - 2 Tipuri?

Recommended Posts

Scoate cablul din cutie si circuli asa pe citiva km. Zgomotul poate proveni si de la cauciucuri, cutie viteze, rulment (chiar daca n-are joc) ...

Share this post


Link to post

Merci de sugestie, am sa incerc dar cand va fi (mult) mai cald decat acum. Pe cancerul asta nu as pune mana pe fiare nici daca i-ar sari cate o roata la cativa km. Cauciucurile le-as elimina din ecuatie, zgomotul era acolo si acelasi, si cu cele de vara si de cateva zile de cand am pus noi de iarna nu s-a schimbat nimic, e tot acolo si acelasi.

Share this post


Link to post

salut am revenit cu detalii despre buclucasul cablu de km . cum spuneam mai devreme am cumparat unul de 114 ( 1,14 m ) lungime , l-am montat si totul e ok nu e deloc prea lung . mai greu a fost sa ma plimb cu el pe sub bord

Ptr marius_78 mai mult ca sigur e de la cablu de km , bafta tuturor

Edited by puyuletzu

Share this post


Link to post

Zgomotul nu era de la cablu din pacate, si nici nu stiu inca de unde e. Am schimbat cablul vitezometru, nu mai tremura acul dar parca indica o viteza mai mare decat cel dinainte, o sa il verific cu un gps. Am schimbat kit ambreiaj, distributie cu tot cu pompa de apa, curea alternator, rulment roata (la singura roata care ramasese cu ei neschimbati) si de zgomot tot nu am scapat. :scarpin:

Share this post


Link to post

verificat cu gps. fix 5 km/h in plus pe bord fata de gps. asta in conditiile in care am cauciucuri cu 2,ceva% mai mari, adica 155/70/13, deci si viteza de deplasare e o idee mai mare in realitate decat cu 155/65. in concluzie ar fi undeva intre 5-7 km/h in plus pe vitezometru decat pe gps (cat o fi si ala de precis nu mai am de unde sa stiu) daca as fi avut si gumele din talon.

Share this post


Link to post

Zgomotul nu era de la cablu ...

 

:o fftopic: Zgomotul era de la unul din rulmentii schimbati deja. Nu mai stiu ce natie erau dar calitate de cacao asta e clar, cred ca au tinut 2-3 k km.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...