Jump to content
Sign in to follow this  
dan brasov

Llumar Vs Solar

Recommended Posts

Despre cele Llumar am auzit numai de bine, insa de Solar nu stiu mare lucru. Singura diferenta dintre ele este urmatoarea: llumar are 5 ani garantie, pe cand solar are 7 ani garantie. Dar... intervine un paradox: cele solar sunt mai ieftine cu aprox 1,5 mil fata de llumar.

Cine are sau a avut folie solar, ce nuante are (am inteles ca ar fi un pic mai spre gri), ce rezistenta are in timp, etc.

Deasemenea, si posesorii de llumar pot impartasi partile bune dar si pe cele rele. (daca sunt).

 

Sa fie garantia de la solar "umflata" intentionat pt atragerea clientilor sau cum se explica diferenta de pret? Diferenta asta nu vine pentru ca ar fi firme diferite, pretul e dat de acceasi firma.

 

Astept pareri avizate.

Merci

Share this post


Link to post

Am Llumar pe masina de vreo 3 ani. In ciuda prafului inerent care intra in masina, folia nu are nici un fel de zgaraieturi pe ea. Iar geamurile au fost frecate la maxim, mai ales cele din fata. Nu mai zic de vizibilitatea excelenta si rezistenta foarte buna in timp ( fara decolorari, bule de aer, etc) Nu mai zic de efectul anti-efractie PROBAT ( din nefericire) . Hotul a vrut sa bage mana pe geamul spart dar nu a reusit sa ajunga la detectorul de pe bord, caci geamul nu s-a facut tandari datorita foliei. Normal, alta folie pe stanga fata, alt geam, alta distractie...dar am ramas cu detector si asta datorita foliei.

 

Asa ca, nu te complica. Llumar si gata.

 

Mai importanta ca folia in sine este meseriasul care o monteaza. Geamurile trebuiesc scoase de pe masina ( fara luneta) iar apoi se pun pe niste radiatoare pt a se usca, etc.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu e obligatoriu sa se scoata de pe masina. Se poate monta bine mersi fara sa le dai jos.

Share this post


Link to post

Foarte adevărat, se poate, dar geamul odată scos poate fi "pigulit" mai pe îndelete..ma gandesc aici la marginile acoperite de chedere care îngreunează accesul.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Daca sunt meseriasi, le iese fara probleme. Am vazut la cei care mi-au pus mie vreo 5 masini facute foarte bine, fara bule si fara sa necesite piguleala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...