Jump to content
Sign in to follow this  
root

Inlocuire Filtru Polen

Recommended Posts

Aaa, ba da, dupa ce am mai sters putin din praful adunat pe acolo.

O alta chestie relativ usor de facut pentru a se monta mai usor filtrul: se taie traversa aia de plastic, se cauta un platbant (ma rog, ce-mi vine acum in minte) din aluminiu de maxim 1 mm grosime, se indoaie cat sa cuprinda cu totul traversa, pe ambele parti, se da cate o gaura finuta aproape de fiecare capat (cam 2-3 cm de la taietura) si se pune cate un holzsurub. Operatiunea e f simpla, in loc de aluminiu puteti pune si un plastic mai zdravan.

Share this post


Link to post
Aaa, ba da, dupa ce am mai sters putin din praful adunat pe acolo.

O alta chestie relativ usor de facut pentru a se monta mai usor filtrul: se taie traversa aia de plastic, se cauta un platbant (ma rog, ce-mi vine acum in minte) din aluminiu de maxim 1 mm grosime, se indoaie cat sa cuprinda cu totul traversa, pe ambele parti, se da cate o gaura finuta aproape de fiecare capat (cam 2-3 cm de la taietura) si se pune cate un holzsurub. Operatiunea e f simpla, in loc de aluminiu puteti pune si un plastic mai zdravan.

 

 

Foarte buna ideea !

Dupa ce ai scos filtrul vechi nu ai curatat cu ceva inauntru?Sau nu ai dat drumul ventilatiei sa mai "arunce" din murdarie afara?

Edited by simon2tibi

Share this post


Link to post

Pina la urma ce filtru ai pus, de hirtie sau carbon ?

La cit credeti ca merita schimbat, cu toata prafuiala de prin orase...

Share this post


Link to post
... La cit credeti ca merita schimbat ...

Ca orice filtru, ceva mai inainte de-a nu mai permite trecere. Pentru filtre nu exista termene, ori de cate ori este necesar.

Share this post


Link to post

Filtrul meu nu a fost cu carbon. Am pus ceva ieftin, oricum trebe schimbat la maxim 8k km, chiar si mai des, daca se simte ca "se schimba mirosul".

Share this post


Link to post

Lamuriti-ma si pe mine: se cheama filtru de polen sau filtru contra polenului si cate zile pe an exista polen ?

Share this post


Link to post

Sefu', ii de fapt filtru sa nu intre praf in masina. Eu doar pentru asta ii vad rostul. La polen nu-s alergic, oricum.

Share this post


Link to post

De ce se cauta elemente filtrante cu carbon, sa te fereasca de mirosul gratarelor de pe marginea drumului ?

Share this post


Link to post

Sincer, n-am idee, eu am luat fara carbon, ca o fo mai ieftinut. Nu am observat nicio diferenta.

O, ba da, acuma nu mai miroase naspa in masina (a se vedea mai sus pe pagina cum arata cel vechi).

Share this post


Link to post

Un prieten a schimbat pe un VW si nu a mai pus de carbon ci de hirtie, acum spune ca parca se aude un "fisiit" la viteza, ar lasa a intre mai mult aer,...poate

Share this post


Link to post
... Un prieten a schimbat ... acum spune ca parca se aude un "fisiit" la viteza ...

Daca nu aude voci, e inca bine, e tratabil.

 

Carbonul "filtreaza" (chimic) mirosurile, aerul este separat mecanic de praf de catre suportul din hartie, textil, poliuretanic ... whatever.

Share this post


Link to post

Daca nu aude voci, e inca bine, e tratabil.

 

Buna asta, buna. Am sa verific cu, colegul =D>

 

Se poate ca si din cauza ca nu se schimba la timp, sa fie un aer inchis dupa ce sta mai mult inchisa masina

Share this post


Link to post

Stii cum e: o mai parchezi pe sub un copac, mai cade o frunza in instalatie, frunza putrezeste si ca orice putregai, pute. Cu un fltru nu se rezolva problema, trebuie curatata tubulatura, spray-uri, etc.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru cei mai economici, filtrul de polen merge si spalat. Eu l-am spalat acum 2 zile. Am utilizat o perie de covoare cu "par" de plastic si pur [de spalat vase]. Rezultatul este uimitor...filtrul este aproape ca unul nou. Acum baga aer foarte bine. De precizat ca trebuie lasat la uscat sau...daca inca mai e umed, trebuie data climatizarea pe cald...si in circa 30 min va baga aer bine. Daca il veti monta ud [cum am facut eu] la inceput o sa bage foarte putin aer...datorita apei care este in "porii" filtrului. Bafta.

Edited by zack

Share this post


Link to post
De ce se cauta elemente filtrante cu carbon, sa te fereasca de mirosul gratarelor de pe marginea drumului ?

 

Cred ca se cauta doar pentru ca "e mai bune" si asa a facut vecinul/colegul/prietenul si trebuie sa fac si eu. E mai mult o moda decat o necesitate.

Cand treci pe langa Dambovita de budesti (prietenii stiu ce spun) poate sa fie mama carbonului ca tot pute de nu mai vrei mancare toata ziua.

L-am inlocuit si eu destul de usor (dupa indicatiile de aici). Filtru simplu, de hartie, in jur de 50ron.

 

@zack > daca il pui ud cred ca toata umezeala s-a depus pe geamuri. Nu te-a spart condensul?

 

Cum se curata tubulatura de la ventilatie? Aer comprimat, sprayuri, rugaciuni?

Share this post


Link to post

Nu am observat condensul deoarece am mers cu geamurile deschise.

Share this post


Link to post

de unde pot cumpara un filtru de habitaclu pentru un kalos 1.4 sedan?... multumesc...

Share this post


Link to post

Cel mai ieftin www.rokor.ro

Share this post


Link to post
Cel mai ieftin www.rokor.ro

multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului dar prefer un magazin in bucuresti...

Share this post


Link to post

Auto Karma, am luat pentru cineva Nipparts, si l-am si montat.

post-5070-1248792324_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ala cu carbon e la acelasi pret ca la service. Cu ce ma avantajeaza sa iau de acolo? Mai platesc si transport degeaba.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Pe cea pe care o folosesti ca sa desfaci filtrul de polen!

Share this post


Link to post

salutare,

 

...am si eu o intrebare ( rimeaza 10000000.gif ) toate modele de Aveo au filtru de polen? sau numai cele cu A/C ? logic ar fi ca toate sa fie dotate cu acest filtru de habitaclu.

Share this post


Link to post

Am luat astazi un filtru polen, dar spre deosebire de cel vechi nu arata directia in care trebuie montata. Cel schimbat a avut o sageata, care arata directia aerului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...