Jump to content
Sign in to follow this  
root

Inlocuire Filtru Polen

Recommended Posts

Imi poate descrie cineva cum se scoate filtrul de polen (interior) la Aveo 1.4? Am scos torpedoul si am gasit un capac dreptunghiular prins in cleme care permite accesul la filtru, dar acesta nu se poate extrage complet din cauza unei traverse pe care este montat contactul de iluminare a torpedoului.

Share this post


Link to post

Mda, am fost mai rapid ca nu am avut somn de dimineata... :)

Revenind la problema, ori sistemul e stupid, ori suntem noi bolovani... O solutie total incomoda ar fi sa se demonteze intreg housingul filtrului (are vreo 7 suruburi). Dar atunci ce rost are capacul ala dreptunghiular?! Iar traversa nu se poate demonta intrucat face corp comun cu jumatate din bord (se poate scoate doar armatura de metal care e prinsa cu 4 suruburi, dar asta nu ne ajuta cu nimic...)

Ma duc iar la masina poate reusesc ceva...

Share this post


Link to post

Baaah, nu demontati masinile.

Ca sa scoateti filtrul de polen, dati jos torpedo-ul, scoateti capacul ala dreptunghiular, apoi trageti de filtru, insa il veti indoi spre stanga sau dreapta (eu prefer spre dreapta), il scoateti, repetati in mod invers apoi cu filtrul nou. Nu va fie teama, nu se rupe filtrul daca il indoiti.

Share this post


Link to post

Tot prin specificatii scrie ca papa cam 6,7l la suta de km. Nu te mai lua intotdeauna dupa manual.

Share this post


Link to post

Mersi Lucian, asa e, se indoaie si se scoate. E foarte flexibil. Am descoperit si eu intre timp asta.

Stai linistit, nu am demontat inca toata masina... Doar jumatate. :D

Share this post


Link to post

Spune-mi te rog de unde ai luat filtrul, si la ce pret. Este cu carbon activ sau doar hartie ?

Share this post


Link to post

Nu l-am luat inca, a fost schimbat la ultima revizie si doream doar sa-l verific. Nu stiu daca e cu carbon activ... Cel original al masinii avea o tenta de gri inchis spre negru (si nu era de la praf). Cel actual e alb...

Share this post


Link to post

Filtre ieftine gasiti la Lao. Am luat de la el anul trecut.

Share this post


Link to post

Deci se indoaie? :-?

Eu tot peste traversa il scot, numa ca ma chinuiam un pic.

Edited by Manuelos

Share this post


Link to post

Cand il scoti pe sus, nu trebuie indoit ?

Nu se deterioreaza?

Mi se pare aiurea ca nu au gandit o metoda clara si simpla de inlocuire a filtrului, cum se face de exemplu la filtrul pt. motor.

Share this post


Link to post

Eu am taiat traversa aia fix in zona unei gauri de surub.Dupa ce pun filtru, pun surubul la loc si gata. :)

Share this post


Link to post

Pentru a scoate sau a introduce filtrul de polen in locasul lui este necesar sa-l indoiti in sus sau jos,sau stanga sau dreapta,dar cu grija deoarece se cam poate rupe

Share this post


Link to post

Eu cand l-am curatat , l-am indoit spre dreapta...si eu am avut putin de furca cu el,foarte prosta gandita pozitionarea ...

Share this post


Link to post

Azi am curatat si eu filtrul de polen. Ce jeg a iesit din el... L-am pus cam greu, intr-adevar prost gandita acea traversa NE-demontabila. Si nu e prima data cand il scot si-i injur pe proiectanti. Dar mai bine sa-i injur ca au proiesctat prost acea traversa, decat sa-i injur ca NU IL AM si sa imi intre praf si alte alea in masina.

Share this post


Link to post

eu am scotocit juma din internet pina am gasit poze privind procedura de scoatere a filtrului de polen. am gasit aici

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_all...au/HBbugcw9.pdf

credeam ca au gresit astia de la mann cind am vazut bara aia dar mia luat vreo 5 minute sa il schimb dupa ce mi-am dat seama ca se indoaie

Share this post


Link to post

In ultima poza se poate vedea surubul din dreapta "traversei". Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare dar parca imi aduc aminte ca am putut da in jos traversa desfacand surubul acela. :scarpin: Oricum se poatei indoi filtru fara probleme...e destul de elastic.

Share this post


Link to post

zack, daca scoti surubul ala cade juma de bord )))

Share this post


Link to post

Il rog pe LucianM sa faca un tutorial in acest sens.

Share this post


Link to post

Am un filtru cumparat, il inlocuiesc maine (masina e in garaj acum) dupa care pun si pozele. Oricum operatiunea de inlocuire nu e grea, dar nici nu scapi fara sa tragi minim o injuratura..

Share this post


Link to post
Oricum operatiunea de inlocuire nu e grea, dar nici nu scapi fara sa tragi minim o injuratura..

 

 

Lucian, nu intotdeauna este cazul. Am schimbat recent un filtru DAEWOO made in Korea care avea niste taieturi pe margine si care a permis pentru prima data sa introduc filtrul foarte simplu. Taieturile sunt practicate pe partea dreapta in sensul de filtrare si permit indoirea cu usurinta a acestuia. Costul unuia este de 55 RON, iar fluxul de aer este multumitor incepand de la treapta 1.

Se poate si fara.. :)

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Era cu carbon filtrul?

 

PS: se poate si fara, but where's the fun? ;)

Share this post


Link to post

Am revenit (nu pot edita postul).

Deci am schimbat astazi filtrul de polen.

Materiale disponibile: filtru de polen nou.

Procedura montare/demontare:

- se scot lucrurile din torpedou

- se scoate torpedoul prin presarea lateralelor, apoi prin tragere dferma spre scaun din cate o parte, pe rand

- se scoate placuta care acopera filtrul de polen

-se trage de filtru spre inainte, cativa cm, apoi spre dreapta

- se minuneaza omul de cat jeg s-a adunat in filtru!!!!

- se scoate filtrul nou din cutie

- se pune filtrul nou, invers fata de cum s-a scos cel vechi

- se monteaza placuta

- se monteaza torpedoul

- se noteaza undeva cand s-a facut operatiunea (data si nr de km, eu le-am scris pe ultima foaie din carnetul de garantie)

 

Cam atat. La revizie voi preciza ca nu doresc inlocuirea filtrului de polen, deoarece a fost schimbat recent. Cam atat. atasez niste poze, poate va vor fi de ajutor.

post-75-1247071948_thumb.jpg

post-75-1247071964_thumb.jpg

post-75-1247071978_thumb.jpg

post-75-1247071991_thumb.jpg

post-75-1247072005_thumb.jpg

post-75-1247072044_thumb.jpg

post-75-1247072059_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Great DIY!

Da' lucrurile din torpedou nu le-ai pus la loc? :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...