Jump to content
Sign in to follow this  
Rafi

Nubira II

Recommended Posts

Bravo! - vezi - motivatie iti trebuia :)

 

cine stie, poate si ledurile alea pe la butoane ... pana da frigul sa inghete mana pe circuite :mrgreen:

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Felicitari :drinkers:

Share this post


Link to post
Bravo! - vezi - motivatie iti trebuia :)

 

cine stie, poate si ledurile alea pe la butoane ... pana da frigul sa inghete mana pe circuite :mrgreen:

pai sa sti dupa ce am vazut la costi ce abuz de lampi a facut :dizzy: am zis sa mai prind si eu una macar :tongue:

leduri pe la butoane or sa fi si alea macar pot sa le fac in casa la caldurica linistit..

Share this post


Link to post

Superb Rafi!

Intrerupatorul cat o fost?

La tine la Nubira 2 nu avea gaura deja facuta pentru lampa?

Share this post


Link to post

nu avea gaura data am facut-o eu se face relativ usor iti trebuie un cutter bun...iar intrerupatorul a costat 5 lei :thumbl: este pentru cielo..am fost surprins cand si-a dat vanzatoare seama ce vreau sa fac cu ele..ieri lampa azi intrerupator..hmm nu ai lumina in torpedo nu e asa ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Aha. Nu, nu am. La mine treburile stau invers. Am gaura facuta pt lampa si un capac dar nu am cablaj...

Vreau sa pun si eu, numai ca trebuie sa trag fire... As vrea sa imbrac torpedou in material din ala cum e in portbagaj.

Share this post


Link to post
imi trebuie un comutator tot de cielo nu am stiut ca ala se potriveste ca numai stateam pe ganduri si il luam cand am fost sa iau si lampa dar asta e ma duc maine

Scria in acelasi topic cu lumina in torpedo ca e comutator de cielo :P .

 

La tine la Nubira 2 nu avea gaura deja facuta pentru lampa?

Are gaura de intrerupator dar nu si de lampa.

Share this post


Link to post

scria adevarat dar trebuia sa citesc si eu mai jos :mrgreen: eu am citit doar unde ai postat tu

Share this post


Link to post

astazi m-a lovit un miros de hoit care se pare ca venea din bordul masini de ma lesinat :D prima data am crezut ca am trecut peste un canal ca pe la noi prin Bucuresti asa este dar mergand in continuare am vazut ca tot nu se duce...chiar si cu geamu deschis...ee si daca tot eram in zona pe la king auto am zis sa ma opresc si sa cumpar un filtru de AC ca numai tine :mda: m-au usurat de 50ron :| asta este,ajuns acasa am demontat filtru vechi si igienizat tot sistemul adica am un spary de la fostul proprietar si se da acolo in locul filtrului de aer in timp ce functioneaza ac-ul dupa care se opreste imediat si se lasa ceva timp si acesta dizolva toate murdariile cel putin asa zice inca nu am verificat il mai las cateva ore sa isi faca treaba..

post-18971-125674527128_thumb.jpg

post-18971-125674527853_thumb.jpg

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Valeu cum arata filtru ala :shock: :shock: E prima oara cand il schimbi?

Ai cumva o poza cu intrerupatoru' de cielo?

Share this post


Link to post

Imbacsit rau filtrul ala,nu e de mirare ca ti-a rupt nasul.

Share this post


Link to post

Valeu cum arata filtru ala :shock: :shock: E prima oara cand il schimbi?

Ai cumva o poza cu intrerupatoru' de cielo?

e prima daca cand il schimb eu de cand am masina... poza cu intrerupatorul nu am decat ce am postat aici poza aia cand deja era montat oricum in spate are 2 picioruse exact pentru mufa in care intra si lampa de lumina de la torpedo sau aia de la portbagaj

ps:a avut efect acel spary

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Pei vezi ca ala cica se schimba anual :mrgreen: .

Am dat si eu iara jos torpedoul sa caut firele, nu e urma de fire dar are loc si pt intrerupator si pt lampa si pare sa fie bun intrerupatorul pt locul ala...

Share this post


Link to post

este SX a ta parca nu? ca am vrut sa montez si la nubira tatalui meu si tot asa nu are fire a lui este SX dasta intreb sau calicit pt 4 fire

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Da e SX... daca costa asa de mult 4 firicele, ce sa-i faci?!

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare este posibil sa se stranga asa mult condens in toba finala incat sa auzi cum balteste apa acolo ? pentru ca eu astazi am prins ocazia sa o urc pe rampa la un amic si surpriza am miscat de evacuare eram curios sa vad daca au probleme ceva suporti si ce aud apa cum facea "valuri" in finala :mda: rugina nu are pe afara deloc.. :scarpin:

Share this post


Link to post

Da e posibil. La mine zici ca e bidon cu apa si pe interior e varza, ba chiar a inceput sa faca gauri din interior spre exterior. Asta e din cauza drumurilor scurte, firar mama lor!

Share this post


Link to post

deci sa inteleg ca i-ar trebui un drum luuuuung si cat se poate de constant ? ma refer la viteza :D oare nu pot sa scot apa #-o :scarpin:

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Apa o poti scoate demontand toba.A sa cum a zis si Cristian un drum mai lung e de ajuns o parte di apa va fi eliminata,impinsa de gaze iar traseul evacuarii,implicit toba se va incalzi si apa ramasa se va evapora.Vezi ca in timp daca sta apa in ea iti va rugini toba.

Share this post


Link to post

parca o finala sport suna din ce in ce mai bine :mrgreen: aia macar e dreapta numai are apa unde sa se adune :) )

Share this post


Link to post

Da-i 2 gaurici mici in partea dinspre fata si scapi de apa. Mici inseamna 3-4 mm. In final, tot Borla e cea mai buna solutie, iar pe motorul de pe nubi suna demential :D

Share this post


Link to post

Si cu gaurile iti vor mai iesi noxele la anu si la multi ani, ca sa nu mai spun ca din gauri de 3mm intr-un an o sa ai de 6 mm :) ) . Tine tobele originale cat nu se sparg (sunt destul de rezistente, la mine au 80.000 si 4.5 ani si nu dau semne de sfarsit de cariera) iar dupa borla (cele din magazine daewoo sunt destul de proaste).

 

Oricum, dupa un drum de 2-300km se incinge esapamentul suficient cat sa vaporizeze taoata apa din tobe.

Share this post


Link to post

N-au bre nici pe dracu 2 gaurici de 4 mm

Geaba te-au tinut pe tine, ca daca el nu merge mult in afara, probabil ca deja are sitele praf...

Toba mea la Nubira s-a varzit dupa vreo 4 ani, a facut o baritai gaura in partea dispre fata si rapaia ca dracii. I-am servit ulterior o Borla :D

Share this post


Link to post

da adevaru este ca nu merg mult in afara dar merg in Bucuresti destul si in plus nu merg tocmai subturat dar vad ca tot nu e bine.. :mda: e asta cand o sa rugineasca sa ii fie rugina usoara :mrgreen: oricum in vara o sa urmeze un traseu inox cap coada deci :drinkers:

mai nou ma apucat alta nebuneala vreau arcuri a inceput sa ma enerveze este prea inalta am gasit ceva voi ce ziceti sunt bune de ceva...www.lpiracing.com/pc/Daewoo-Nubira-Typ-KLAJ-H-R-Sport-Springs-PN29517-1998-2002-10706p82317

mi-le aduce cineva cu 135E din germania eu zic ca merita si mai ales ca nu o las cu mult bine nici nu vreau cu mult pt ca inca stau in bucuresti..

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Arunca un ochi si pe aici:

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=nubira+springs&_sacat=See-All-Categories

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=nubira+federn&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_dmpt=Autoteile_Zubeh%C3%83%C2%B6r&_odkw=nubira+eibach&_osacat=0

:mrgreen: pt o gama mai larga de arcuri. E nasol de pe eBay ca mai dai si pe transport...

Sa-mi zici si mie ce evacuare iti pui ca si la mine vine randu :grumpy:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...