Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Parbriz

Recommended Posts

banuiesc ca ei inteleg prin ornament ghidusia aia de vine pe geam de la retrovizoare.

 

 

nope, este chederul ala de cauciuc care imprejmuieste parbrizul. saptamana trecuta am schimbat iar parbrizul la autocarpati, si fix asa au numit chederul: ornament parbriz. ghidusia aia de la retrovizoare(o talpa metalica din cate am vazut) vine cu tot cu parbriz, e lipita din fabrica...

 

aaa, era sa uit: 250 ron parbrizul cu montaj inclus si 20 ron chederul/ornamenul.

Share this post


Link to post

De ce iar? Ce ne poti spune de calitatea parbrizului!

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu in decembrie parbrizul crapat de o piatra. L-am schimbat pe Casco la Centrul de Parbrize (Gimarom) din str. Dr. Constantin Istrati nr. 41-51, sector 1.

A costat 380 lei cu montaj cu tot, parbriz cu parasolar, marca Pilkington. Dureaza cam 4 ore toata operatiunea.

Pana acum e totul ok, nu am avut probleme.

Share this post


Link to post
De ce iar? Ce ne poti spune de calitatea parbrizului!

 

 

"Iar" pt ca o avut unu grija sa isi monteze termopane la un balcon fix deasupra masinii cu ajutorul unor...cum le spune...maimute? Asa si maimutele cand au dat vechea tamplarie de cornier jos au mai scapat un geam pe ici pe colo, unul mai mare aterizand fix pe parbrizul meu - s-a infipt in parbriz :grumpy: . Am avut noroc ca nu s-a infipt in tabla...

 

E ok parbrizul celor de la Autocarpati, nu am avut probleme nici cu precedentul nici cu actualul, au parasolar si sunt cu tenta verde...mai multe nu stiu sa-ti zic ca nu ma pricep. Am inteles de la ei ca e chinezesc, si tot de la ei am aflat ca unul original Hanglass costa 5 mil... Eu vi-i recomand pe baieti, sunt foarte de treaba, serviabili, si daca apar probleme le rezolva imediat!

Share this post


Link to post

Am fost si eu zilele astea la ei si am schimbat parbrizul ca se fisurase rau si il mai si zgariasem asta iarna cu racleta, deci nu se mai putea.

Pretul a fost 250 cu montaj + ceva lasat la baieti ca au fost de treaba.

Mi se pare mai interesant asta decat cel original, pentru ca are tenta verde.

Share this post


Link to post

Azi am avut si eu o bucurie.Am incercat sa inlocuiesc grila de langa parbriz si am fortat mai mult la un stergator.Rezultatul mai jos.Prima oara vroiam sa intreb daca se mai poate face ceva;era mica fisura,dar pana spre seara a ajuns la dimensiunile din poza.Oricum era destul de zgariat si cerea o schimbare,dar nu era planificata acum.

-Intreb si eu,mai exista vreo posibilitate sa gasesc vreunul original?

Am inteles ca astea de pe piata se zgarie foarte usor.Sau ma rog,alte variante/firme cu lucrare buna.Totodata eu aveam o problema la un colt al parbrizului.Mi-a zburat chitul de sus din colt pana la tabla (impact cu un pom aplecat),Intre timp am reparat provizoriu,dar chederul de la parbriz nu mai calca bine unde pica>>intra apa>izolat cu silicon.Acum chiar nu stiu ce sa fac.Sa dau parbrizul crapat jos,sa repar bine coltul ala,sau pun parbrizul nou si apoi se repara.Sau sa gasesc un centru unde poate sa faca si una si alta.Sa bat atatia kilometrii fara parbriz..

post-19010-1250616049_thumb.jpg

Edited by Den

Share this post


Link to post

Eu l-am schimbat din motive de ITP, ca altfel si acum mergeam cu el fisurat - vezi foto, plus ca era aproape sablat de la pietricele!

Am dat pe el cu tot cu montaj 250+15 un suc de hamei si drojdie pt baieti, si timp de 2luni/3000km nu a patit nimic, e ca nou fara absolut nici o piscatura.

post-8813-1250617901_thumb.jpgpost-8813-1250617917_thumb.jpgpost-8813-1250617955_thumb.jpg

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Unde ai schimbat parbrizul ? Un numer de telefon sau o adresa ceva se poate ? Merci anticipat.

Share this post


Link to post

Unilot srl

 

Adresa:

Gheorghieni nr. 34, sector 5

Bucuresti

Romania

 

Email: vanzari@unilot.ro

Telefon: 021 411 00 75

Numărul de fax: 021 411 00 75

Număr mobil: 0731 833 975

http://www.unilot.ro

Share this post


Link to post

Eu am schimbat parbrizul la tico, la un centru pe bulevardul Basarabieia, am dat 100 lei parbrizul + 100 lei montajul + 20 lei la baiatu care l-a montat ca a lucrat exceptional.

Share this post


Link to post
Eu am schimbat parbrizul la tico, la un centru pe bulevardul Basarabieia, am dat 100 lei parbrizul + 100 lei montajul + 20 lei la baiatu care l-a montat ca a lucrat exceptional.

 

 

O adresa, un tel, un nume?

M-am trezit cu parbrizul fisurat intr-o dimineata. Nu este de la piatra, oare este acoperit de garantie?

Multumesc

Share this post


Link to post

La Ager am schimbat acum o luna parbrizul la un Clio: 470ron cu montaj cu tot. Import Germania. Aveau si mai ieftin la 370. Probabil Turcia... Am intrebat si pentru Matiz si au zis 360 ron Pentru unul import Coreea. Aveau si de Germania dar mai scump evident... Toate variantele erau cu parasolar si tenta verzui.

Share this post


Link to post

eu am schimbat azi la InterGlass pe Vatra Luminoasa nr.108 la pretul de 260 ron cu tot cu montaj

dar la sfarsit cand am cerut factura mi s-a spus ca trebuie sa platesc tva-ul ...patronul ma amenintat ca pot sa vin si cu opc-ul ca nu il intereseaza

de lucrat a lucrat foarte bine meseriasul

Share this post


Link to post

si-a luat cineva parbriz de la euro-parbrize? (pentru site cautati pe google "euro-parbrize" nu vreau sa fac reclama :D )

 

au un pret bun pentru parbrizul pe care il caut... am cautat niste reviews pentru site`ul respectiv dar nu am gasit nimic...

parbrizele lor sunt de calitate? a incercat cineva?

Share this post


Link to post

Eu am schimbat anul asta doua parbrize. Acum de curand am schimbat la cielo cu 300 RON cu tot cu montaj la Vectorglass: parbrize Iar pentru Matiz era 290 RON cu tot cu montaj la domiciliu, si-a schimbat un prieten.

Edited by noxferatu

Share this post


Link to post

la bz un parbriz de tico este 125 + 80 lei montajul la cei de la marctec,de matiz nu stiu pretul insa am prieteni care si-au montat parbrize de la ei si sunt multumiti de calitatea parbrizelor comercializate de marctec.

Share this post


Link to post

Astă vară am luat o piatră în parbriz și a pelcat vreo 5 cm crăpătura. Iar săptămâna trecută, după nopțile cu ger, am găsit crăpătura extinsă pe toată lungimea parbrizului. Mă poate ajuta cineva cu un sfat pentru schimbare de parbrize în Pitești? Am găsit vreo 2 firme pe google, dar m-ar interesa ceva feedback, dacă-s piteșteni care pot spune unde au schimbat, cu câți bani și dacă au fost mulțumiți.

 

Mulțam!

Share this post


Link to post

inlocuit parbriz la Centrul de parbrize Pilkington Satu Mare

parbriz Pilkington varianta clara plus manopera 230 lei

PS recomand demontarea ornamentelor din plastic de pe praguri deoarece domnii de la service stau fix pe ele pe parcursul manoperei

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...