Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Au Cielourile facute dupa 2005 airbag?,macar ca optional,ca acum vad ca i-au pus immobilizer si de airbag ar fi chiar nevoie la o masina din zilele noastre

Share this post


Link to post

poate ca e nevoie si de airbag dar am vazut multe accidente unde nu au avut nici un efect , mai stii si mult mediatizatul caz Dumitru Tinu!

deci !- solutia schimba masina daca vrei neaparat airbag

Share this post


Link to post

da :) numai ca imi place cielo foarte mult,am una din 96 si m-am gandit la un exec nou fara lpg.Totusi la 8500 de euro nu numai ca ar trebui sa aiba airbag sofer, ci si abs si airbag pasager.Parca e alta senzatie cand intri intr-o masina cu asemenea dotari,te simti safe

Share this post


Link to post

Se poate pune volan cu airbag la orice masina, buba e ca e scump si nu stiu cine e in stare sa-ti regleze senzorii cum trebuie... Si, cum zicea si aqua, uneori nu e folositor... Am pierdut un prieten drag cu ceva timp in urma, si airbag-ul nici macar nu a fasait (la un Ford Focus Sedan din 2000....).

Share this post


Link to post

la noi nu au astea noi da la nemti au avut airbag si abs inca din 95 X(

Share this post


Link to post

Va povestesc si eu ceva in legatura cu airbagul la Daewoo, mai precis la Espero.

E vorba de un accident pe care l-a superif un coleg de-al meu, intamplarea m-a determinat sa prefer masina asta fata de Solenza, etc.

Acum aprox 5 ani colegul respectiv a avut un accident foarte violent, frontal cu un microbuz fiat, estimarea vitezei lui era de 140km/h, colegii mei care erau in masina ziceau ca avea mai mult. Cel din dreapta din microbuz din nefericire a murit, cei 3 pasageri din espero au scapat doar cu zgarieturi. Soferul esperoului a scapat cu o mana rupta , si un semn fain in frunte timp de 1 saptamana - nu se deschisese airbagul. Espero s-a facut pur si simplu praf, nu puteai sa-ti dai seama cum de au scapat atat de usor. Toti pasagerii din espero(si in spate ) aveau centurile puse.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Viteza estimata de 140 km/h inainte sa puna frana sau cum? Ca daca intra cu 140 in microbuz cred ca zburau totzi in toate partzile...Doamne fereste...Tu nu ai vazut la crash test ce se intampla cu o masina care intra cu 65 km/h in ceva? Este practic distrusa...La 140...ajungi direct in ceruri.

Share this post


Link to post

Crash testurile se fac la viteza de 40mph(64km/h) cu corpuri care preiau energie plastica neglijabila(cum ar fi un profil de beton). Intradevar masinile se deformeaza destul de rau, dar ce am remarcat cand m-am uitat la multe crash testuri a fost ca masinile gandite bine se deformau "controlat" absorbind energia cat mai bine. Imi amintesc ca am citit intr-o revista de specialitate acum cativa ani despre un Mertz cred, care era facut astfel ca la un impact frontal o parte din ce se afla sub capota sa ajunece sub podeaua masinii, astfel incat pasagerii sa nu se trezeasca cu motorul in brate.

In cazul acesta ambele masini au preluat energia, si in plus Espero este o masina destul de mare. Imi amintesc ca am am vazut masina dupa accident a stat mult timp acolo si te mirai pe unde au iesit oamenii din ea.

Viteza de 140 e cea vehiculata dupa masuratori, etc, deci cred ca inainte de franare. Cum membri clubului vor merge la Slanic in curand vor trece prin locul unde s-a intamplat, se cheama Podul Petrolistului, intre Tg Ocna si Slanic.

Share this post


Link to post

Pai itzi zic io sotto ca inainte de franare mai merge...da sa ai 140 in mom impactului e big bang sigur. Poate aveau 80 cand s-au ciocnit...asha mai merge.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...