Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Mi-au Spus Doi Vecini

Recommended Posts

Eu am spalat doar o data matizul de cand e aici, anul trecut prin septembrie :D

Share this post


Link to post

Ce-i mult, ii mult, ce mai...

 

Da' si ce-i putin ...

 

:mrgreen:

 

Apropo, Ionele.

 

La voi nu se foloseste sare pe strazi ? Sau nici macar nu ninge ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Nu ninge, dar ploua de rupe.


Nu cred ca stii senzatia cand ploua de pui treapta a doua la stergatoare si mergi ca berbecul cu 80 si nu vezi nica, dar trebuie sa mergi ca la 8 juma incepe munca :D Noroc ca pe autostrada astia nu au caini si cai.


Nici vaci.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aham, auto-curatare (spalare). Am prins in citeva rinduri (in mare parte extern) citeva ploi zdravene si in regim de autostrada, sclipea trasura de parca abia fu scoasa din salon.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un vecin amintea pe undeva de "regula fermoaru' " ce o gasesc la inaltime dar din pacate nu se prea lasa practicata, cel putin din punctul meu de vedere. Pare-am fi tot o graba si cu sanse de-ati creste barba pana ce sa te repliezi si tu ca omu (dupa vreo 10 min mirlanie des intinlita) . Acum deh, stiu ca noi astia de ne invirtim p-aici cu totii recurgem la regula amintita si defilam intr-un mod extrem de civilizat ( :-? ) da' cum apare in viziunea voastra de moment imaginea "ulita", se fac demersuri ori claxonu', degetatiile si frigiderele is inca la putere ?

Share this post


Link to post

In Ro ... nu prea se poate practica, IMHO. Poate cu niste spoturi educative la TV/radio/Facebook, rulate 3 luni la rand :) ) altfel, nici o sansa. Inca nu se respecta aia cu centrul imaginar al intersectiei ("aripi de fluture") si se trezesc blocati, se infig pana unde e posibil doar ca sa nu se bage cineva in fata, samd. Suntem departe.

 

Share this post


Link to post

Cred ca multi nici n-au auzit de centrul imaginar al unei intersectii, sa-l respecte nici atit. Mult mai interesant e faptul ca, in chiar foarte multe intersectii se regaseste X-ul pe carosabil ce stabileste centrul. Eu cred ca multora le da bataie de cap ce-o fi cu X-ul ala acolo (de-l observa, macar).

Share this post


Link to post

Acum cativa ani au aparut informatii despre regula "fermoar" pe ceva site-uri dar mult prea putin iar noi uitam repede...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ti-ai gasit ca "noi" (sulimea, fara de cei 7 ani de-acasa) sa culeaga pozitive de prin tarile cu apa calda, Mike ... Dracariile le memoram si practicam fara de ezitari ca deh ... Vorba lu' vecinu' : trebuie ținut minte că oricând poți fi de cealaltă parte a baricadei, și nu te-ajută nimic să fii încrâncenat cu legea în mână !!! (semnele exclamarii imi apartin :mrgreen: ).

Eu unu in general cedez si ii las sa intre in fata (chiar de am prioritate) ca n-o fi foc cu plus una - doua, chiar trei masini in fata. Iritant e cind se forteaza nota intr-un mod mai putin ortodox caz in care ne bazam pe primul insinct de-i cedam ori ba. Am intinlit si cazuri plauzabile, multe chiar unde s-o dat dovada de obraz subtire. Ce am observat la unii/unele, rare cazuri dar existente totusi (si chiar frumos din partea lor) intr-o situatie unde fermoaru' ar putea sa-si intre-n drepturi, nu-si incearca (sau forteaza) norocul replierii pe banda prioritara fara de acordul tau, cu toate ca dispun de suficient spatiu de a o face nu se baga fara de invitatie prin prizma flash-urilor adresate ori vreun semn de-i in paralel sa inainteze. Cazuri si cazuri ... care fix atunci cind ar putea ceda un loc e preocupat cu schimbatu' casetei in magaoaie, care-i foarte concentrat pe aifon la ultimele mesaje pe fesbuci, care vazuze nus-ce misto (tencuiala pe cladirea alaturata banui) si nu-ti observa intentia redata de semnalizare ... s.a.m.d

Share this post


Link to post

Un vecin imi spuse ca scapara berbecu pe ulita. Incredibil, nene ...

Share this post


Link to post

Ti-ai gasit ca "noi" (sulimea, fara de cei 7 ani de-acasa) sa culeaga pozitive de prin tarile cu apa calda, Mike ... Dracariile le memoram si practicam fara de ezitari ca deh ... Vorba lu' vecinu' : trebuie ținut minte că oricând poți fi de cealaltă parte a baricadei, și nu te-ajută nimic să fii încrâncenat cu legea în mână !!! (semnele exclamarii imi apartin :mrgreen: ).

Eu unu in general cedez si ii las sa intre in fata (chiar de am prioritate) ca n-o fi foc cu plus una - doua, chiar trei masini in fata. Iritant e cind se forteaza nota intr-un mod mai putin ortodox caz in care ne bazam pe primul insinct de-i cedam ori ba. Am intinlit si cazuri plauzabile, multe chiar unde s-o dat dovada de obraz subtire. Ce am observat la unii/unele, rare cazuri dar existente totusi (si chiar frumos din partea lor) intr-o situatie unde fermoaru' ar putea sa-si intre-n drepturi, nu-si incearca (sau forteaza) norocul replierii pe banda prioritara fara de acordul tau, cu toate ca dispun de suficient spatiu de a o face nu se baga fara de invitatie prin prizma flash-urilor adresate ori vreun semn de-i in paralel sa inainteze. Cazuri si cazuri ... care fix atunci cind ar putea ceda un loc e preocupat cu schimbatu' casetei in magaoaie, care-i foarte concentrat pe aifon la ultimele mesaje pe fesbuci, care vazuze nus-ce misto (tencuiala pe cladirea alaturata banui) si nu-ti observa intentia redata de semnalizare ... s.a.m.d

Te invit in traficul Bucurestean cateva zile si sa vezi matale ce mai cedezi .....nervos.

Share this post


Link to post

Eu cred ca de la fast food ni se trage ... :mrgreen:

 

Am "gustat" o idee si din traficul bucurestean, Florinele. Dar cit timp esti impacat cu ideea ca-i ceva normal ... nu prea are efect . Imi zice un nene cindva, ca nici ars cu ceara nu mai intra in Bucuresti. :) ) Din start i-am dat crezare.

 

E grele, si dupa cum pestele de la cap se-mpute ... slabe sanse cu tenta de civilizatie. Si asta datorita faptului ca nu vrem, nu ca nu se poate. In fine ...

Share this post


Link to post

Un vecin imi spuse ca scapara berbecu pe ulita. Incredibil, nene ...

 

Misto asta! Cand inca mai turnau astia asfalt pe peticu asta de drum, nu existau separatoare si intoarcea cate un ghita din asta peste toate benzile. Au fost vreo 2-3 cazuri de accidente cu masini luate in plin. Din fericire ghita de la volan a scapat. Dovada cea mai vie fiind in clipul asta :) ))

Share this post


Link to post

Din fericire, cameramanu' nu a fost nevoit sa schimbe banda ca-l lua berbecu-n coarne rau de tot. Fereasca ! Cum naiba sa nu-ti dai seama ca esti pe contrasens nu pricep ... Sau poate si berbecu' la rindu lui o fi zis : iote si prostu' asta, circula pe contrasens ... :) )

 

Si ce mirare pe capul lui ... si stai sa vezi cind le povesteste prietenilor pe feisbuci ca ca vezura el pe autostrada ... =))

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Daca nu greseti la intrare, la ora actuala, nu poti sa ajungi pe contrasens decat daca sari peste glisiera de beton/metal de la mijloc.

Share this post


Link to post

Sa fi sarit oare peste glisiera ori pur si simplu isi dara seama ca se deplaseaza in directie gresita (nu catre destinatia dorita) si o intors inapoi . Eu unu as vrea sa le aud/citesc ce s-a intimplat defapt. Nu-s patit si sper sa nici nu am astfel de experinta dar cred ca-ti taie respiratia sa vazi un tragaci ca se apropie in goana mare din fata pe autostrada. Mai ia si stinga de volan sa se asigure ca l-ai vazut ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mie mi s-a intamplat, spre rusinea mea. Prin Franta, acum ceva ani. Am intors si am mers pe contrasens cam 2 km,CRED, nu sunt sigur,( se poate sa fi fost mai mult sau mai putin, adrenalina era maxima) pana la o iesire. Motivul?

O problema grava de sanatate care nu permitea ajungerea in siguranta in orasul urmator. Avarii, flash-uri permanente, am mers doar pe banda de pe margine, ca sa nu fiu surprins de cei care veneau cu sute la ora si sa ma faca praf. A fost un caz extrem, o situatie disperata, mi-am asumat riscurile.

Nu am auzit atatea claxoane si injuraturi in viata mea, insa ma durea fix la basca. Am pus in primejdie vieti nevinovate, stiu, insa cea mai importanta viata pentru mine se gasea in masina mea...s-a incheiat cu bine, insa, totul.

In clipe dramatice, NIMIC nu mai conteaza, va spun pe pielea mea.

Deci...e posibil si asa ceva sa se fi intamplat cu nefericitul ala, asa se poate explica si mersul sau haotic.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Suficient de riscanta manevra. Protejata oarecum deplasarea dar totusi ... Una peste alta, totu-i bine cind se termina cu bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

La noi autostrazile te lasa in camp, nenea asta mergea dinspre Valu lui Traian spre Medgidia/Bucuresti. Sa-mi fie cu iertare, nu cred ca se grabea la vreun spital. Ce explici tu Englishman e scuzabil si e cu totul altceva :)

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Adica ? Carnet primit cadou de la mami de majorat ? Ori din economiile facute la capsuni ...

 

Imi vine in minte tiristu' ce o intors magaoaia pe autostrada nu mai stiu in ce tara. Te lasa rece cind ii auzi cum recita de comision. Comisionu nene, comisionu ... ca-i haleste patronu.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa fiu rautacios, dar un procent impresionant de turisti care vin cu masina pe litoral sunt afectati de soare, la cap, ala de sus, mansarda adica :D

Share this post


Link to post

Halal. Cica sa mai mergi ma mare ... Te-apuca o insolatie din aia de nu mai scapi de ea cu anii. Fereasca ! :mrgreen:

 

 

Share this post


Link to post

Mi-au spus doi vecini ca trebuie sa dau o fuga la Ranca sa dau cu plugu, ca drumarii nu prea fac fata cu zapada. Adevarat ?

  • Haha 2

Share this post


Link to post

Daca ninge ca sapt trecuta, o sa pierzi plugu in zapada 🤣

Share this post


Link to post

Din cite am inteles, la cota 1.600 se arde motorina de-aiurea. In modul asta chiar ca la primavara o sa infloreasca turismul (sezonului rece). Cica : haida-ti sus la munte da' nu veniti ca ninge ! 😂 Sa inchida drumul si la revedere. Astfel  ii tin acasa si pe ai ce inca se mai dau pe ulita cu galosi de iarna.

Cit despre plugu' meu ... bratara de haur, ce mai. Nu-l acopera nametii, n-are cum (ca-l bag iute-n portbagaj si-a 3-a 😎 ).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...